Ilość komentarzy: 0
Jak zabezpieczyć meble na czas przeprowadzki?
Przeprowadzka wcale nie musi być stresująca, jeśli odpowiednio zapakujemy, zabezpieczymy i przewieziemy dobytek. Podczas przeprowadzki jedną z największych przeszkód jest odpowiednie zabezpieczenie mebli. Transport mebli może być wyczerpującym, a nawet niebezpiecznym zadaniem. Niewłaściwe przewożenie mebli skutkuje ich uszkodzeniem. Najlepszą gwarancją tego, że meble dotrą na miejsce bezpiecznie, jest zatrudnienie firmy przeprowadzkowej. Specjaliści od przeprowadzek będą dysponować wszystkimi narzędziami, potrzebnymi do przeniesienia mebli z jednego miejsca na drugie.
Jak chronić meble podczas przeprowadzki?
Niezależnie od tego, czy przeprowadzka odbywa się z udziałem profesjonalnej firmy czy samodzielnie, z meblami zawsze należy obchodzić się ostrożnie. Większość mebli jest dość nieporęczna - duża, ciężka i delikatna, pomimo solidnego wykonania. Niektóre meble są bardzo cenne dlatego, że mają dla właścicieli wartość sentymentalną. Inne mogą mieć po prostu wysoką wartość, np. meble antyczne. Po przeprowadzce meble powinny być w użytecznym stanie, aby mogły posłużyć nam przez lata. Bez odpowiednich środków ostrożności drewniane meble mogą zostać zniszczone, tapicerka rozerwana, a szkło może pęknąć. Na szczęście dzięki kilku sztuczkom meble mogą zostać przewiezione bez obaw o potencjalne uszkodzenia.
Elementy szklane
Jeśli chodzi o szklane elementy mebli, to należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ łatwo mogą pęknąć, jeśli zostaną upuszczone na podłogę. Wszystkie elementy szklane trzeba usunąć z mebli. Po wyjęciu warto zawinąć je najpierw w papier pakowy, następnie w folię bąbelkową, a na końcu w folię stretch. Jeśli usunięcie szklanych części mebli jest niemożliwe, należy zabezpieczyć je kawałkami kartonu lub tektury i okleić taśmą samoprzylepną.
Delikatne części mebli
W przypadku delikatnych zdobień, zwłaszcza w meblach antycznych, należy zastosować tę samą technikę zabezpieczania, jak przy elementach szklanych. Gruba tektura lub karton amortyzują wstrząsy i bezpośrednie działanie innych czynników zewnętrznych.
Ruchome elementy
Dobrym rozwiązaniem jest owinięcie folią stretch wszelkich ruchomych części mebli, aby je unieruchomić. Jeśli szuflady pozostają na swoim miejscu, można wypełnić ją lekkimi, nietłukącymi się przedmiotami, a następnie użyć folii stretch, aby bezpiecznie zamknąć szufladę podczas transportu. Nigdy nie należy nakładać taśmy samoprzylepnej bezpośrednio na powierzchnię mebli.
Duże powierzchnie meblowe
Odpowiednia ochrona mebli to kluczowa kwestia podczas przeprowadzki. Duże powierzchnie meblowe warto zabezpieczyć specjalnymi matami i okleić taśmą samoprzylepną.
Najważniejszy jest plan
Warto stworzyć szczegółową listę wszystkich mebli, które znajdują się w domu. Nie wolno pominąć żadnego elementu. Dzięki szczegółowej liście możliwe będzie sprawdzenie, czy cały inwentarz został dostarczony. Dobrym rozwiązaniem jest spisanie ilości mebli, ich rodzaju oraz aktualnego stanu. Po zainwestowaniu czasu w pakowanie mebli do przeprowadzki, a następnie zainwestowaniu mnóstwa pieniędzy w przetransportowanie ich do nowego domu, braki lub uszkodzenia niektórych mebli stanowiłyby nie lada problem. Dlatego też należy się przyjrzeć bliżej poszczególnym meblom, aby ustalić, czy któryś z nich ma wcześniej istniejące uszkodzenia. Jeśli tak, warto zapisać te informacje w spisie inwentarza mebli. Trzeba także ocenić, czy któryś z elementów będzie wymagał profesjonalnego pakowania.
Może Cię zainteresuje?
Produkty z kategorii: Kartony przeprowadzkowe
Materiały do pakowania
Wbrew pozorom na czas przeprowadzki nie będzie potrzebne wyłącznie mata do zabezpieczania mebli, kilka kartonów i taśma do pakowania. Inwestycja w kilka dodatkowych materiałów zapewnia bezpieczną przeprowadzkę do nowego domu. Do przeprowadzki niezbędne będą:
- folia bąbelkowa,
- papier pakowy,
- pokrowce na sofę i materac,
- folia stretch,
- taśma pakowa,
- arkusze tektury falistej.
Przygotowanie mebli do pakowania
Oczywistym jest fakt, że pierwszą czynnością jest opróżnienie mebli z ich zawartości, którą można przewieźć w kartonach przeprowadzkowych. Przed pakowaniem warto poświęcić trochę czasu na dokładne wyczyszczenie i odkurzenie mebli. Kurz oraz inne zanieczyszczenia mogą porysować twarde powierzchnie podczas przenoszenia. Czyszczenie mebli przed przeprowadzką oznacza również, że brud nie zostanie przeniesiony do nowego mieszkania. Z mebli należy również usunąć wszystkie gałki, kółka i uchwyty. Dobrym rozwiązaniem jest także wyjęcie szuflad, które posłużą do pakowania innych przedmiotów.
Demontaż mebli
Jeśli to możliwe, meble powinny zostać zdemontowane. Należy zdjąć nogi ze stołów i kanap, rozłożyć ramy łóżek i usunąć poduszki. Krótko mówiąc, jeśli mebel można bezpiecznie zdemontować, warto to uczynić. Dzięki temu przenoszenie mebli jest o wiele łatwiejsze i zapobiegnie uszkodzeniom spowodowanym ocieraniem się o ściany lub ościeżnice drzwi. Aby zdemontować meble, trzeba pamiętać o następujących kwestiach:
- Zawsze korzystaj z instrukcji obsługi, aby prawidłowo zdemontować meble.
- Używaj zamykanych opakowań do przechowywania śrub i innych elementów mebli.
- Meble należy demontować przy użyciu wkrętarki, aby nie uszkodzić ich delikatnej powierzchni.
- Najważniejsze - meble warto zdemontować przed przeprowadzką, aby zaoszczędzić czas i niepotrzebne nerwy.
Owijanie mebli
Folia bąbelkowa i oraz pianki ochronne to idealne narzędzia, jeśli chodzi o bezpieczne przenoszenie mebli. Folii bąbelkowej można użyć do ochrony delikatnych drewnianych elementów. Do zabezpieczenia tapicerki należy zastosować folię stretch lub specjalnie zaprojektowane pokrowce. W tym przypadku sprawdzą się również maty do zabezpieczania mebli. Dobrym pomysłem jest także stosowanie arkuszy tektury falistej, przekładanych pomiędzy delikatnymi powierzchniami. Zapewnia to dodatkową ochronę i pomaga zapobiegać wyżłobieniom lub zadrapaniom, gdy meble są transportowane. Folia bąbelkowa jest również idealna do ochrony szklanych blatów i luster. Owijając meble folią bąbelkową należy zwrócić szczególną uwagę na krawędzie. Zabezpieczone powierzchnie można umieścić pomiędzy dwoma arkuszami tektury falistej.
Wózki transportowe
Czasami wózek transportowy jest idealnym rozwiązaniem do przewożenia dużych lub nieporęcznych mebli. Wówczas możemy mieć pewność, że meble będą transportowane w bezpieczny dla nas sposób.
Co w przypadku drewnianych mebli?
Sposób, w jaki zostaną zabezpieczone drewniane meble, ma kluczowe znaczenie dla ich ochrony podczas przeprowadzki. Uzyskanie odpowiedniego sprzętu do pakowania jest kluczem do bezpiecznego dostarczenia mebli z drewna. Oto kilka wskazówek dotyczących ochrony drewnianych mebli na czas przeprowadzki:
- W miarę możliwości używaj podkładek pod meble, mat i pianek ochronnych. W przypadku delikatnych mebli drewnianych nie istnieje nadmierna ochrona. Zawsze lepiej zachować ostrożność podczas ich pakowania. Owiń krawędzie mebli tak dokładnie, jak to tylko możliwe i przykryj każdy centymetr kwadratowy odsłoniętego drewna. Niektóre elementy mogą wymagać kilku warstw ochronnych.
- Nie owijaj drewnianych mebli folią bąbelkową lub folią stretch. Ze względu na porowatość mebla drewnianego pokrycie go kilkoma warstwami folii może być bardzo szkodliwe dla jego powierzchni. Jeśli chcesz użyć folii bąbelkowej jako dodatkowej ochrony, umieść między nimi warstwę papieru lub tektury, aby plastik nie wchodził w bezpośredni kontakt z drewnem.
- Zabezpiecz szuflady i wyjmij uchwyty. Niektóre drewniane meble, zwłaszcza antyki, mogą być wyposażone w niewielkie elementy, takie jak uchwyty, gałki i kółka, które można usunąć przed zabezpieczeniem powierzchni mebli. Jeśli mebel drewniany posiada szuflady lub półki, możesz je związać sznurkiem i umieścić pod spodem tekturę. Zapobiega to bezpośredniemu kontaktowi grubego sznurka z drewnem. Nigdy nie przyklejaj bezpośrednio taśmy pakowej do drewnianych mebli.
- Zdemontuj nogi i zabezpiecz krawędzie. Wystające elementy mebli, takie jak nóżki, narożniki i uchwyty, mogą podczas transportu stykać się z innymi przedmiotami. Aby temu zapobiec, zdejmij je oraz umieść dodatkową warstwę zabezpieczającą na krawędziach.
Jak przenosić drewniane meble?
Po zakończeniu procesu pakowania i zapewnieniu wystarczającej amortyzacji dla delikatnych mebli z drewna następnym krokiem jest ich załadunek. Podczas transportu możliwość uszkodzeń jest największa, dlatego w tym wypadku należy zachować szczególną ostrożność i skorzystać z poniższych wskazówek:
- Użyj wózka transportowego do ciężkich mebli. W przypadku transportu większych mebli drewnianych, takich jak szafy, biurka i stoły, wykorzystaj wózek transportowy, który pomoże w ich załadunku i rozładunku.
- Skorzystaj z pomocy innych przy przenoszeniu ciężkich mebli. Oprócz posiadania odpowiedniego sprzętu do przewożenia mebli, przydatna będzie każda para pomocnych rąk. Nigdy nie przesuwaj ani nie ciągnij drewnianych mebli po podłodze - zawsze podnoś je w sposób, który nie uszkodzi ani mebli, ani podłogi.
- Zabezpiecz większe elementy, aby zapobiec ich przemieszczaniu. Duże, ciężkie przedmioty trzeba przywiązać za pomocą lin lub pasów mocujących, aby zapewnić im stabilność podczas transportu i zapobiec przewróceniu. Pomiędzy powierzchniami mebli warto umieścić maty ochronne, aby zapobiec ich uszkodzeniu.
- Nigdy nie układaj innych przedmiotów na drewnianych meblach. Umieszczenie ciężkich przedmiotów na delikatnych drewnianych meblach może wywierać nacisk i spowodować uszkodzenia.