Ilość komentarzy: 0
Jak zostały wymyślone pierwsze taśmy klejące?
Jak wiadomo, każda rzecz ma swój początek i często niezwykłą historię. Istnienie wielu przedmiotów codziennego użytku uznajemy za oczywiste. Jednak każdy z nich został kiedyś zastosowany pierwszy raz, a droga do jego obecnego kształtu często była kręta. Nie inaczej przedstawiają się losy taśmy klejącej. Poznaj historię tego niezwykłego wynalazku.Krótka historia taśmy klejącej
Taśma klejąca to przełomowy wynalazek, który każdy dobrze zna. Czy jednak ktoś z nas zastanawiał się kiedyś jak powstała? Jej historia jest niezwykle ciekawa i niewątpliwie oddaje hołd powiedzeniu, że matką wszystkich wynalazków jest potrzeba.
Wszystko zaczęło się od plastra
Taśma klejąca ma swój początek w Hamburgu. Pod koniec XIX wieku farmaceuta Paul Carl Beiersdorf, zgłosił patent na opracowany przez siebie proces produkcji plastrów chirurgicznych. Niedługo później Beiersdorf otrzymał zgłoszenie patentowe na „wytwarzanie tynków powlekanych” z Cesarskiego Urzędu Patentowego w Berlinie. Następnie licencjonowany farmaceuta założył w swojej aptece laboratorium i na podstawie swojego patentu wyprodukował plastry lecznicze z masy gutaperkowej – tzw. gazę gutaperkową. Biznes gipsowy odniósł tak duży sukces, że Beiersdorf rozstał się ze swoją apteką w 1883 roku i od tego czasu skoncentrował się wyłącznie na produkcji gipsu. W sąsiedniej Altonie dzielnicy Hamburga założył nowe laboratorium – małą fabrykę, która wkrótce zatrudniała jedenaście osób. W 1890 roku Beiersdorf był w trakcie opracowywania nowego rodzaju gipsu, gdy ciężki los w jego rodzinie zmusił go do rezygnacji i sprzedaży laboratorium.Fabryka trafiła w ręce 27-letniego farmaceuty dr Oscar Troplowitz, który nabył to małe laboratorium dzięki wsparciu finansowemu swojego wuja. Zachował jednak nazwę firmy Beiersdorf. Ambitny Troplowitz kontynuował ambitne badania Beiersdorfa, ale wynik nie był przekonujący. Chociaż opracowany przez niego plaster przylegał bardzo dobrze, podrażniały również skórę. Złośliwe języki twierdziły nawet, że oderwałby skórę, gdy został ściągnięty. Skłoniło to młodego wynalazcę do poszukiwania alternatywnych zastosowań. Wreszcie, w 1896 roku Troplowitz wprowadził na rynek „plaster klejący Cito Sport” do uszczelniania uszkodzonych opon rowerowych. Była to pierwsza na świecie techniczna taśma klejąca! Pomysł jednak nie odniósł wielkiego sukcesu komercyjnego. Kolejnym wynalazkiem była gumowa taśma klejąca zwana „taśmą lasso”, którą stosowano w szczególności przez producentów cukierków do uszczelniania i zamykania puszek. Jako że nowy produkt również nie odniósł spektakularnego sukcesu, Troplowitz skupił się z powrotem na podstawowej działalności farmaceutycznej Beiersdorf. Wraz z opracowaniem bandaży samoprzylepnych Leukoplast w 1901 roku, w końcu przyszedł pierwszy wielki sukces. Gips w rolce wykonany z tkaniny z włókien wiskozowych jest dziś uważany za wczesną formę taśmy klejącej z tkaniny.
Potrzeba matką wynalazku
Jak więc doszło do wynalezienia taśmy klejącej, jaką wszyscy znamy? Troplowitz dzięki swoim wynalazkom dał jej początek, ale właściwa taśma klejąca została opracowana dopiero w latach dwudziestych XX wieku. W tym czasie niezwykle modne były samochody dwukolorowe. Malowanie ich było jednak kłopotliwe, i aby nałożyć drugi kolor, należało dokładnie zasłonić ten pierwszy. Do malowania używano gazet, jednak efekt nie zawsze był zadowalający. Richard Drew, inżynier z USA, który pracował dla firmy 3M, wpadł na pomysł powlekania bibuły klejem, który nie twardnieje. Eksperymentował z olejami, żywicami i gumą. W 1925 roku wprowadził na rynek taśmę samoprzylepną użytkową, którą stosowano właśnie w przemyśle samochodowym. Pięć lat później Richard Drew opatentował pierwszą przezroczystą taśmę klejącą. Pierwszą taśmę klejącą nazywano scotch tape, ze względu na użycie kleju jedynie na jej krawędziach, co było dowodem szkockiego skąpstwa firmy 3M.
Czy wiesz, że…
- Klejenie wymyślone już tysiące lat temu. Używano do tego smoły brzozowej, czyli masę podgrzanej kory brzozowej. Wytwarzano również klej kostny zrobiony z odpadów zwierzęcych. Na taśmę trzeba było długo czekać,
- Nakładanie taśmy jest łatwe. Z wyjątkiem temperatur poniżej 5 stopni Celsjusza. W niższej temperaturze większość z nich nie przylega dobrze, dlatego przed użyciem warto je podgrzać do temperatury pokojowej,
- Usuwanie taśmy samoprzylepnej jest bardziej pracochłonne niż jej przyklejanie i często pozostają resztki kleju. Czasami pomaga, jeśli przykleisz taśmę z powrotem i oderwiesz ją, aż zniknie cały osad,
- Istnieje ponad 900 rodzajów taśm samoprzylepnych,
- Najłatwiejsza metoda usuwania jest również najtrudniejsza: staraj się odrywać taśmę na tyle wolno, aby zmieścił się z nią cały klej, nie tracąc cierpliwości!
- Co roku 27 maja odbywa się uroczystości z różnych powodów. Po pierwsze, jest to Światowy Dzień Salto oraz dzień ochrony przeciwsłonecznej. Ale co najważniejsze, to urodziny taśmy klejącej.
Taśma klejąca jest bardziej złożona niż myślisz
Chociaż nie widać tego na pierwszy rzut oka, ale jeżeli przyjrzymy się bliżej, to zauważymy, że taśma klejąca jest bardziej skomplikowana, niż się może wydawać. Taśma samoprzylepna składa się z 4 różnych warstw. Nośnikiem jest warstwa centralna. Najpopularniejszymi materiałami nośnymi są papier, tkanina lub folia. Podkład/promotor to warstwa, która tworzy wiązanie pomiędzy podkładem a klejem. Jednak nie odgrywa ona praktycznie żadnej roli przy rozróżnianiu taśm klejących. Dużo ważniejsza jest ostatnia warstwa, czyli klej. Najczęściej stosowanymi klejami są kauczuk naturalny, klej akrylowy i klej termotopliwy. Na materiał nośny nakładana jest kolejna warstwa oddzielająca. Zapobiega to sklejaniu się zwiniętej taśmy samoprzylepnej i uniemożliwia jej odwijanie.
Może Cię zainteresuje?
Produkty z kategorii: Taśmy pakoweOdpowiednia taśma klejąca dla każdego
Od 1925 r. wydarzyło się bardzo wiele w produkcji taśm samoprzylepnych. Obecnie istnieje odpowiednia taśma samoprzylepna na każdą potrzebę. Wybieraj wśród wielu rodzajów taśm i ciesz się tym niezwykłym wynalazkiem:
taśma biurowa
- dwustronna taśma klejąca
- taśmy remontowe
- taśmy pakowe,
- taśma izolacyjna
- papierowa taśma klejąca
- kolorowe taśmy klejące
- taśmy oznaczeniowe
- taśma malarska