Ilość komentarzy: 0
Jak zrobić samodzielnie szopkę Bożonarodzeniową z tektury
Szopka bożonarodzeniowa z tektury
Jeszcze tylko kilka dni, a w galeriach handlowych, na ryneczkach czy nawet niektórych szkołach pojawią się bożonarodzeniowe szopki. Tradycja ich stawiania sięga daleko w przeszłość, bo aż do lat 30. IV. wieku. Jeszcze inne podania wskazują świętego Franciszka jako twórcę pierwszych szopek. W 1223 roku w rodzinnym Asyżu zorganizował pierwszą żywą szopkę. Zwyczaj ten przetrwał do dziś w różnych formach. W niektórych miastach nadal możemy spotkać żywą szopkę, z osiołkiem, cielakiem czy owieczką. Z kolei inne miasta, jak na przykład Kraków, od 1937 roku organizują Konkurs Szopek Krakowskich oraz pokonkursowe wystawy. To małe (i nie tylko) dzieła sztuki, w które można zapatrzeć się na wiele godzin, w których poruszają się figurki zwierząt, ludzi, leci gwiazda betlejemska i podróżują trzej królowie.
Jeżeli ktoś chciałby odrobinę takiej magii wprowadzić do swojego domu, to bożonarodzeniową szopkę może wykonać samodzielnie. To również doskonały sposób na spędzenie długich zimowych wieczór z dziećmi oraz wprowadzenie do tradycji bożonarodzeniowych. Wystarczą do tego przedmioty niemalże codziennego użytku.
Przechodzimy do działania
Może Cię zainteresuje?
Produkty z kategorii: Tektura
Niezbędne materiały
Aby wykonać szopkę, która będzie stabilna i ładna, potrzebujemy odpowiednią tekturę. Szopkę możemy wykonać także z kartonu odpowiednich rozmiarów. Do wykonania ozdoby przygotujmy także klej odpowiedni do tektury czy taśmę klejącą. W szopce muszą znaleźć się jakieś zwierzęta oraz oczywiście postaci Jezusa, Maryi i Józefa. Możemy zaopatrzyć się w gotowe figurki, przebrać laleczki lub narysować postaci na kartce i podkleić tekturką. Figurki można również ulepić z plasteliny czy domowej roboty masy solnej. Wtedy należy jeszcze pomalować figurki. Otoczenie stajenki możemy wykonać z tego, co znajdziemy dookoła domu; gałązki, kamyczki, patyki czy liście. To wszystko stworzy krajobraz dookoła szopki. Zazwyczaj nad szopką umieszcza się Gwiazdę Betlejemską. Oprócz jej wycięcia z żółtego czy białego kawałka papieru, można za pomocą lampeczek ledowych sprawić, że będzie świeciła. Poza oczywistymi materiałami, potrzebne będą również nożyczki, kolorowy papier, przyda się również folia aluminiowa, bibuła oraz coś imitującego sianko.
Podsumowując, potrzebujemy:
- tektura/karton
- klej/taśma klejąca
- nożyczki
- figurki lub szablony
- gałązki, kamyczki, liście
- kolorowy papier
- folia aluminiowa i bibułka
- sianko
Do dzieła
Jeżeli korzystamy z tektury, to odcinamy pas o długości odpowiadającej wymiarom szopki. Jeżeli chcemy, aby była to mała szopka, to wystarczy 50 centymetrów. Im dłuższy pas, tym większa i wyższa szopka. Również szerokość pasa jest istotna- do małej szopki potrzebny nam będzie węższy pasek niż do dużej. Pas tektury zaginamy tak, aby powstała nam podłoga stajenki, boki oraz spadzisty daszek- potrzebujemy zatem 5 boków. Można również osobno wykonać podstawę (czyli podłogę i ścianki) a spadzisty daszek dokleić. Tył stajenki możemy zakleić korowym papierem- na przykład niebieskim, jeżeli chcemy, aby imitował niebo. Z kolei jeżeli mamy pełny karton, to wystarczy postawić go na boku. W ten sposób otrzymujemy wnętrze stajenki. Tył kartonu możemy zakleić kolorowym papierem- od góry niebieskim imitującym niebo, a dolną połowę brązowym imitującym wnętrze. Niebieski papier niech wystaje ponad dach stajenki- to nasze niebo sięgające wysoko. Na niebie niech znajdą się malutkie gwiazdki wycięte z folii aluminiowej. Warto jednak zostawić miejsce na Tę Najważniejszą. Gwiazdę Betlejemską wytnij z żółtego brystolu- wraz z ogonem. Tył gwiazdy i ogona oklej lampkami- można je przymocować za pomocą taśmy biurowej. Pudełko z bateriami można ukryć na daszku stajenki. Tak przygotowaną gwiazdę naklej przy pomocy kleju do przodu stajenki, lub podklejając na patyczek, delikatnie wbij w tekturę stanowiącą dach.
Żłóbek, w którym umieścimy figurkę Dzieciątka, również można wykonać z tektury. Z kawałka kartonu wytnij dwa kwadraty oraz trzy prostokąty o krótszych bokach długości kwadratów. Jeden z prostokątów będzie spodem żłóbka. Do niego doklej ścianki tak, aby powstało coś na kształt łóżeczka. Z dwóch krótkich elementów tektury wykonaj nogi łóżeczka. Tak przygotowany żłóbek wypełnij siankiem lub jego imitacją. Sianko rozłóż również na podłodze stajenki.
Figurki w stajence
Teraz jeszcze należy wykonać figurki. Jeżeli masz gotowe- po prostu poustawiaj je w odpowiednich miejscach. Jeżeli wykonujesz figurki z papieru, odrysuj schematyczne postaci Maryi, Józefa oraz zwierząt na kartce, podklej tekturą i wytnij. Figurki możesz pomalować lub zostawić białe. Oprócz malowania papierowe postaci przystroić można również w inny sposób. Maryi wytnij z niebieskiej bibuły szatę i chustę (welon), a Józefowi z brązowej bibułki szatę. Figurkę Jezuska należy wykonać inaczej- będzie leżała w żłobie, więc musi być przestrzenna. Zemnij kawałek folii aluminiowej lub kartki w wałeczek, owiń bibułą tak, jak zazwyczaj owija się niemowlaki. Na zawiniątku możesz nakleić buzię niemowlaka, lub zostawić czyste.
Z kolei jeżeli chcielibyśmy przestrzenne figurki, wykonać je można z masy solnej (lub plasteliny). Podstawowy przepis na masę solną to szklanka mąki, szklanka soli i pół szklanki wody. Sól i mąkę mieszkamy i powoli ugniatając dolewamy wody. Z takiej masy solnej figurki muszą być niewielkie. Po ulepieniu figurek należy je upiec i pomalować.
Okolica stajenki
Kiedy stajenka i rekwizyty są już gotowe warto zadbać o ,,okolicę”.
Stajenkę możemy umieścić na grubszej tekturze, która ułatwi nam jej przenoszenie. Tekturę możemy pomalować farbą lub wykleić sztucznym mchem, trawą czy kamyczkami. Do domowego użytku w przyklejaniu kamyczków wystarczy w zupełności klej na gorąco. Z kawałków pomiętego papieru można wykonać również przestrzenną rzeźbę terenu. Wystarczy odpowiednio ugnieciony papier pomalować w barwach ziemi lub obkleić gałązkami i przytwierdzić do podłoża modelując tak, aby wyglądały na element krajobrazu. Gdzieniegdzie umieśćmy również owieczki i pasterzy, którzy przecież jako pierwszy przyszli powitać Dzieciątko. Nieopodal można umieścić także postaci Trzech Króli- również wykonane w taki sposób, jak pozostałe. Ich szaty mogą być jednak bardziej strojne- przyozdobione srebrną folią aluminiową, kolorową bibułką czy nawet obsypane brokatem. Nie zapomnij jednak w ich dłonie włożyć darów- złoto, mirrę i kadzidło. Je również można wykonać samodzielnie. W dłonie jednego z Króli włóż zawiniątko ze złotego celofanu, innemu wręcz złotobrązowe kamyczki symbolizujące mirrę, trzeci z Królów może nieść coś, co będzie symbolizowało kadzidło (mogą to być również kamyczki, ponieważ w takiej formie prawdopodobnie Królowie je przynieśli).
W ten sposób bardzo łatwo stworzyć szopkę bożonarodzeniową. Im więcej szczegółów dodamy, tym szopka będzie ciekawsza. W tracie tworzenia pracy zapewne wpadniesz na wiele nowych pomysłów; modyfikuj projekt w trakcie tworzenia a efekt cię zaskoczy!