Artykuł oceniony na 5.00 / 5Ilość komentarzy: 0
Jak zwrócić kupione produkty do sklepu?
Każdemu czasami może się zdarzyć nietrafiony zakup zbędnego przedmiotu, niepasującego ubrania lub otrzymanie produktu uszkodzonego lub wybrakowanego. Co w takiej sytuacji zrobić? Najlepszym rozwiązaniem jest zwrot kupionego produktu do sklepu. Kiedy jest to możliwe i jak tego dokonać, dowiecie się z niniejszego artykułu.Konieczne jest wyodrębnienie dwóch przypadków. Inaczej będzie wyglądała kwestia zwrotu produktów zakupionych w sklepie stacjonarnym, a inaczej zakupionych przez internet.
Zwrot towaru zakupionego w sklepie stacjonarnym
Chociaż w konkurencyjnej gospodarce wiele sklepów idzie na rękę klientom i przyjmuje bez problemu zwrot towarów, to jednak przed zakupem w sklepie stacjonarnym warto dobrze go przemyśleć. Polskie prawo nie nakłada bowiem na sprzedawcę obowiązku przyjmowania zwrotu produktów niewadliwych tylko dlatego, że klient dokonał nietrafionego zakupu.
Istnieje natomiast możliwość zwrotu towaru jeśli posiada on wady. Wówczas możliwe jest zwrócenie produktu w ramach rękojmi. Wady mogą być zarówno natury fizycznej jak i prawnej. Kwestie rękojmi za wady regulują przepisy Kodeksu cywilnego. Ustawa ta wymienia, co należy rozumieć przez wadę fizyczną. Bez zagłębiania się w szczególny, najprościej można powiedzieć, że wadą fizyczną jest m.in. sytuacja jeśli przedmiot nie ma właściwości i cech, których kupujący mógł się po nim spodziewać lub o których został poinformowany przez sprzedawcę, jest niekompletny, nie nadaje się do celu o którym nabywca poinformował sprzedającego a sprzedający nie wyprowadził klienta z błędu. Wadą prawną jest m.in. przypadek kiedy rzecz nie jest własnością sprzedającego lub jest obciążona prawem osoby trzeciej.
W sytuacji wystąpienia wady konsument możne żądać wymiany towaru na nowy, naprawienia towaru, obniżenia ceny lub odstąpienia od umowy (o ile wada jest istotna). Sprzedawca może zaproponować inne rozwiązanie niż wybrał konsument, ale musi się to odbyć w ramach przesłanek dozwolonych prawem z uwzględnieniem takich okoliczności jak łatwość i szybkość wymiany towaru, istotność wady, ewentualne wcześniejsze reklamowanie tego samego towaru. Reklamację można złożyć w dowolnej formie, ale ze względów dowodowych najlepiej zrobić to na piśmie.
Pomimo braku ustawowego obowiązku, sprzedawcy często przewidują również możliwość zwrotu towaru bez podania przyczyny w przypadku zakupu w sklepie stacjonarnym. Warunki zwrotu mogą być określone w regulaminie sklepu i opatrzone dodatkowymi postanowieniami. Warto więc przed dokonaniem zakupu zapytać sprzedawcę czy istnieje możliwość zwrotu produktu i na jakich zasadach.
Zwrot towaru zakupionego przez Internet
Szczególnym przypadkiem jest zwrot towarów zakupionych w sklepach internetowych. Kupując przedmioty online nie mamy możliwości obejrzenia ich tak dokładnie jak w rzeczywistości, wypróbowania czy przymierzenia. W przypadku zakupu przez internet istnieje możliwość zwrotu przez konsumenta zakupionego produktu w terminie 14 dni od dnia dostarczenia do klienta. Jeśli w regulaminie sklepu zostałyby zawarte postanowienia mniej korzystne dla klienta, będą one nieskuteczne. Sklep może jednak przyjąć w regulaminie rozwiązania bardziej korzystne dla klienta, dlatego warto zawsze się z nimi zapoznawać.
Są jednak sytuacje kiedy prawo do zwrotu nie przysługuje - dotyczy to m.in. towarów wytworzonych na indywidualne zamówienie czy towarów stanowiących tylko jeden z elementów zestawu. Problemem może być również zwrot towarów szybko psujących się, po upływie terminu przydatności. Jeśli towar nosi wyraźne oznaki użytkowania sklep może obciążyć klienta proporcjonalnymi kosztami zużycia. Każdą z powyższych sytuacji należy jednak traktować jednostkowo i indywidualnie toteż nic nie zastąpi dobrej woli i porozumienia z klientem.
Aby zwrócić produkt zakupiony przez internet należy złożyć odpowiednie oświadczenie. Chociaż wiele sklepów udostępnia odpowiednie formularze zwrotu, stanowi to jedynie ułatwienie dla klienta. Klient może bowiem napisać samodzielnie oświadczenie albo wysłać maila. Następnie należy zwrócić towar. Wiele sklepów ma opracowane odpowiednie procedury zwrotów, i o ile nie naruszają one praw konsumenta, warto z nich korzystać gdyż ułatwiają zadanie obydwu stronom i przyśpieszają wzajemne rozliczenie.
Co warto zaznaczyć, możliwość zwrotu na podobnych warunkach istnieje nie tylko w przypadku zakupu towaru w sklepie internetowym. Zwrot jest również możliwy w przypadku zakupu w innej formie sprzedaży na odległość (np. z katalogu wysyłkowego) lub w przypadku zakupu poza lokalem przedsiębiorstwa (np. podczas pokazu).
Może Cię zainteresuje?
Produkty z kategorii: Materiały do pakowania
Czy do zwrotu kupionego produktu potrzebny jest paragon?
Wbrew funkcjonującemu mitowi, do reklamacji lub zwrotu zakupionego towaru paragon nie jest potrzebny. Na stanowisku takim stoi m.in. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Warunkiem odstąpienia od umowy sprzedaży jest udowodnienie, że konsument rzeczywiście ze sprzedającym taką umowę zawarł. Obowiązek udowodnienia zakupu konkretnego przedmiotu od konkretnego sprzedawcy będzie ciążył na nabywcy. Dowodem może być korespondencja mailowa, wyciąg z terminalu płatniczego lub rachunku bankowego, podbita przez sprzedającego gwarancja, albo dane z systemu sklepu internetowego.
Uzależnienie przyjęcia towaru w przypadku zakupu przez internet od posiadania paragonu jest uznawane za klauzulę niedozwoloną. Sprawa jest nieco bardziej dyskusyjna w przypadku zakupów w sklepie stacjonarnym. Ponieważ w przypadku zakupu w sklepie stacjonarnym nie istnieje obowiązek przyjmowania zwrotów bez uzasadniających to okoliczności, sklepy takie mogą przyjmować zwroty bez podania przyczyny w ramach dobrej woli. Jeśli w regulaminie sklepu stacjonarnego znajdzie zapis o obowiązku posiadania paragonu to będzie on zasadniczo skuteczny, gdyż i tak nie ma obowiązku przyjmowania zwrotu jeśli nie występują konkretne przewidziane prawem przesłanki. Wciąż będzie jednak obowiązek przyjęcia reklamacji w ramach rękojmi.
Czy do zwrotu kupionego produktu potrzebne jest oryginalne pudełko?
Zgodnie z orzecznictwem Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie traci się prawa do zwrotu towaru, jeśli nie posiada się oryginalnego opakowania lub zostało ono naruszone. Przedmiotem umowy sprzedaży jest towar, a nie jego opakowanie. Jednym z celów zapewnienia możliwości zwrotu przedmiotów zakupionych przez internet w terminie 14 dni jest umożliwienie klientowi zapoznania się i przetestowania towaru. Nie jest to jednak możliwe bez naruszenia opakowania - przynajmniej otwarcia a czasami poważnego uszkodzenia lub zniszczenia. Oznacza to, że zwrot towaru zakupionego przez internet jest możliwy również bez oryginalnego opakowania, należy jednak na czas przesyłki zwrotnej odpowiednio przedmiot zapakować i zabezpieczyć.
Nieco inaczej ma się sprawa w przypadku zakupu w sklepie stacjonarnym. O ile sprzedawca nie może odmówić reklamacji z tytułu rękojmi w przypadku wystąpienia wady towaru o tyle przyjęcie zwrotu produktu bez podania przyczyny stanowi jedynie jego dobrą wolę. Dlatego zastrzeżenie w regulaminie sklepu stacjonarnego, że zwrot towaru niewadliwego zakupionego w tym sklepie będzie uzależniony od posiadania oryginalnego opakowania, będzie zasadniczo skuteczne. Nie można bowiem zobligować sprzedawcy w sklepie stacjonarnym do przyjęcia zwrotu towaru pełnowartościowego.