Ilość komentarzy: 0
Karton, tektura, pudełko. Różnice i podobieństwa
Przychodząc do sklepu z opakowaniami albo odwiedzając stronę internetową klient może oglądać rozmaite spektrum towarów. Wśród bogatego asortymentu znaleźć można wszystko to, co klientowi będzie akurat potrzebne. Jednakże niekiedy problemem może być nazewnictwo. Patrzymy na konkretne produkty i widzimy nazwę: kartony. Tuż obok widnieją inne produkty kategoryzowane jako: pudełka. A przecież gdzieś przebrzmiewa też nazwa: wyroby z tektury. Co gorsza, te wszystkie mają nie tylko wyróżniające je cechy osobliwe, ale też łączy ich pewna garść podobieństw. Jak połapać się w tym wszystkim i nie zwariować? Zapraszamy do lektury.
Wszystko zaczęło się od tektury
Zanim przejdziemy do dokładnej analizy faktów łączących i dzielących produkty opakowaniowe, to na samym początku trzeba powiedzieć koniecznie, że wszystko bierze swój początek w tekturze. Gdyby nie ten surowiec dziś nie moglibyśmy korzystać z wielu produktów, takich jak kartony, pudełka czy inne wyroby. Tektura składa się z papieru, który po odpowiednim przetworzeniu daje nam właśnie taki oto produkt. Tektura sama w sobie może być używana bezpośrednio – na przykład jako ochrona podłóg czy różnych przedmiotów w trakcie prac remontowych. Jednakże oprócz tego z tektury wytwarzane są także kartony i pudełka właśnie. Jak więc widzimy już tutaj można by było pokusić się o opisanie pierwszego, wielkiego podobieństwa, ale wstrzymajmy się jeszcze. Tektura to jedno, ale wszystko, co od niej pochodne to już zupełnie inna bajka.
Od tektury był karton, a od kartonu – pudełko
Co było pierwsze? Jajko czy kura? To niby banalne pytanie w rzeczywistości spędzało sen z powiek filozofom. Dziś inaczej podchodzi się do tego zagadnienia, ale dylemat prymatu chronologicznego występuje niemal we wszystkich dziedzinach życia. Pakownictwo nie jest tutaj wyjątkiem. Wprawdzie wiemy już, że na samym początku była tektura, jeśli chodzi o inne produkty użytkowe z niej wykonane, to można by zapytać, co było pierwsze – karton czy pudełko? Otóż podobnie jak w przypadku jaja i kury sprawa ta jest nieco bardziej złożona.
Właściwie powinniśmy zapytać: czy karton i pudełko są synonimami? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest jednoznaczna. Niekiedy słowa te będą synonimiczne. Potwierdza to słownik języka polskiego, choć jeśli byśmy uwzględniali nomenklaturę branżową, to wówczas jesteśmy w kłopocie. Tutaj bowiem jako kartony można rozumieć opakowania zewnętrzne niezbędne w procesie przygotowywania różnych rzeczy do wysyłki. Natomiast pudełka to będą produkty pełniące role ozdobne i prezentowe. Trzeba jednak zachować czujność, bo czasami produkt, który stanowi najczęstsze opakowanie paczek jest nazywany zarówno kartonem jak i pudełkiem.
Rozważając powyższe zagadnienia zawęźmy to pole do kartonów klapowych (pocztowych) i pudełek ozdobnych (prezentowych). W takim przypadku ustając prymat chronologiczny trzeba jasno powiedzieć: na początku był karton. To właśnie ten podstawowy produkt leżał u podwalin wytwarzana różny opakowań z tektury. Dopiero potem ludzkość stwierdziła, że warto wykorzystać tekturę do produkowania pięknych pudełek, które ze względu na swoje walory estetyczne przez wiele dziesięcioleci swego istnienia ucieszyły niejedno oko i wywołały niejeden uśmiech na twarzy.
Może Cię zainteresuje?
Produkty z kategorii: KartonyKarton, tektura, pudełko – co je łączy?
Zacznijmy od omówienia kilku zasadniczych cech łączących kartony klapowe, pudełka ozdobne i inne produkty tekturowe. Jest to klucz do zrozumienia jak rozmaicie różna i piękna jest branża opakowań. Skupimy się na tym, co technicznie jest spoiwem towarów oferowanych klientom w sklepach, przypatrzymy się właściwościom fizycznym i wreszcie skonfrontujemy to z praktyką.
Wytrzymałość
Niezależnie od tego, który konkretny produkt weźmiemy pod lupę, dostaniemy bardzo jasną informację: mamy do czynienia z rzeczą niebywale wytrzymałą. Niezwykłe jest to, że tektura – surowiec pochodzenia wszakże papierowego – tak dobrze opiera się uderzeniom, zgnieceniom czy innym niekorzystnym czynnikom, które mogłyby całkowicie unicestwić inny materiał. Opakowania, które są zrobione z tektury gwarantują bezpieczeństwo zawartości, która w nich się znajduje.
Przeznaczenie do transportu
Również wszystkie produkty, które łączy materiał ich wykonania posiadają tę wspólną cechę, że doskonale sprawdzą się w transporcie. Dotyczy to nie tylko standardowych opakowań zewnętrznych na potrzeby pocztowe czy kurierskie. W kontekście delikatniejszych, bardziej eleganckich opakowań możemy przecież skorzystać z prawa kompozycji szkatułkowej – pudełko ozdobne w kartonie. Warto o tym pamiętać, gdyż takim wyrobom nie straszne są trudy nawet najbardziej karkołomnego transportowania.
Wielokrotny użytek
Opakowania tekturowe mają to do siebie, że w założeniu nie są towarem jednokrotnego użytku. Wręcz przeciwnie. O ile nie ulegną poważnym zniszczeniom, zamoczeniu czy takim zanieczyszczeniom, które wyeliminują je z rynku, to możemy korzystać z nich wielokrotnie. Długa żywotność tych produktów czyni ze w oczach klientów bardzo opłacalny zakup. Kupujesz je raz, a gdy wszystko z nimi w porządku – korzystasz drugi raz. A potem trzeci, czwarty, może piąty…? Warto też wiedzieć, że zarówno kartony pocztowe jak i pudełka prezentowe posiadają całą gamę alternatywnych zastosowań. To skłania do głębokiego zastanowienia się przed wyrzuceniem opakowania, gdy już stwierdzimy, że raczej nie będzie on pełnił swoich podstawowych funkcji.
Taniość produkcji
Jak już wspomnieliśmy sobie na początku tektura jest materiałem wytwarzanym z papieru. A zatem w toku dalszej dedukcji kartony czy pudełka także są wytworami będącymi pochodnymi od papieru. Nie trzeba być wybitnym ekonomistą ani znać się na branży, aby wiedzieć, że papier jest materiałem bardzo tanim i jego rozsądne wykorzystanie w produkcji daje nam naprawdę wiele korzyści. Na szybko można wymienić dwie podstawowe. Drugą omówimy za chwilę, za teraz skupimy się na pierwszej, jaką jest taniość produkcji. Bardzo wiele rzeczy drożeje m.in. w związku z tym, że rośnie cena materiałów, z których powstają. Papier nawet gdy drożeje, to przy nawet dużych jego ilościach są to kwoty groszowe. To sprawia, że wytwory tekturowe zawsze mają bardzo przystępną cenę.
Ekologiczność
Przejdźmy teraz do drugiego ogromnego plusu, który wiąże się z tym, że mamy do czynienia z tekturowymi produktami. Otóż zarówno kartony jak i pudełka ozdobne są na tyle sympatyczne, że ich użytkowanie nie powoduje szkody dla środowiska. Są to materiały w 100% biodegradowalne, a więc ekologiczne. Natomiast po ich całkowitym zużyciu czy uszkodzeniu możemy oddać je bez żadnych obaw do recyklingu.
Kartony, tektury, pudełko - co je dzieli?
Jest wiele cech łączących kartony, pudełka i wszelakie wyroby tekturowe, co wykazaliśmy powyżej. Jakkolwiek wcale nie oznacza to, że nic je dzieli. To jest właśnie paradoks – z tego powodu, że tyle je łączy, poczynając od właściwości fizycznych, a na ekologiczności kończąc, produkty te w ujęciu niszowym okazały się bardzo różne, co można wykazać przechodząc od sposobu wykonania do zastosowania.
Sposób wykonania
Gdy mówimy o kartonie klapowym mamy na myśli zwykłą, niekolorową tekturę. Co innego w przypadku pudełek ozdobnych. Ich wykończenie jest kompletnie inne. Niekiedy nanoszona jest na nie barwa w jednolitym kolorze, kiedy indziej zaś producent dba o bardziej złożone wzory, które z całą pewnością nadają całemu produktowi atrakcyjności. Różnica ta wynika z tego, że kartony pocztowe mają przede wszystkim w sposób pragmatyczny spełniać swoje zadanie zgodnie ze specyfikacją techniczną, natomiast pudełka muszą przyciągać oko i cieszyć swym pięknem.
Jest w tym wszystkim jeszcze coś, co koniecznie musi zostać zauważone. Mianowicie pewnym wyrobem, który jest tekturowy, ale nie jest ani kartonem pocztowym ani pudełkiem prezentowym jest pudełko tubowe. Wystarczy na nie tylko rzucić okiem, by wiedzieć, że nie zostało ono wykonane tak samo jak karton czy inne pudełka. Wszystko przez to, że produkcji tubowego opakowania przyświecała idea specyficznego zastosowania. A skoro już o zastosowaniach mowa...
Zastosowania
Ktoś może powiedzieć teraz: hola, hola! Przecież była mowa o tym, że zastosowanie w transporcie jest cechą łączącą kartony i pudełka, a nie je dzielącą. Owszem, ale w kontekście rozpatrywania różnic bierzemy pod uwagę szersze spectrum zastosowań niż tylko transport. Tutaj znajdziemy bowiem całą masę różnic. Zacznijmy od tego, że pudełka ozdobne jako takie nie pełnią funkcji samodzielnego opakowania zewnętrznego dla paczek. Spróbuj wysłać przedmiot tylko w pudełku ozdobnym. Zapewne przetrwa ono trudy podróży, ale czy adresat będzie zachwycony wiedząc jak ta paczka wygląda?
Odwróćmy sytuację. Idziemy na urodziny do ukochanej siostry i mamy dla niej prezent. Nawet jeśli ten upominek jest czymś niezwykłym, nawet jeśli wpasował się w gusta bliskiej nam osoby, to co z tego, jeśli dobre pierwsze wrażenie zgaśnie bezpowrotnie? A na pewno zgaśnie gdy taki prezent wręczymy w zwykłym kartonie pocztowym. Solenizantka przyjmując coś, co wygląda jak ordynarna paczka zapewne zrobi minę i powie: „Eee… dzięki?”. Kompletnie inny efekt osiągniemy, stosując pięknie pudełka ozdobne. Już po wyglądzie zewnętrznym będzie wiadomo, że sprezentowaliśmy coś niezwykłego. Uśmiech, przytulenie, wzruszenie – to tylko niektóre reakcje, towarzyszące osobom obdarowanym upominkiem w pięknym opakowaniu.
Warto też wspomnieć o pewnym niuansie. Otóż są sytuacje, gdzie nie przeskoczymy zastosowania pocztowego ani prezentowego. Mowa tu przykładowo o plakatach. Nie da się ich zapakować ani w zwykły karton czy pudełko ozdobne. Dlatego warto użyć tuby kwadratowej. Jej kształt sprawia, że z powodzeniem można zapakować w nią rzeczy w kształcie rulonu.
Karton, tektura, pudełko – niby takie same, a jednak różne
Zarówno zacieranie się właściwości fizycznych jak i kłopoty w nazewnictwie sprawiają, że łatwo jest utożsamić karton, tekturę czy pudełko. Tymczasem okazuje się, że dobierając produkt do konkretnej potrzeby warto znać jego specyfikację. Podobieństwa pozostają niezmienne. Różnice tworzą jakość.