KARTONOWE GRY CYFROWE
Kartonowe gry cyfrowe
Dawno, dawno temu, w roku 1980 w dalekiej Japonii żył sobie Hiroyuki Imabayashi. Wymyślił on kultową grę komputerową Sokoban, która od swojego powstania doczekała się setek wcieleń i adaptacji. Wszystkie łączy jedno. Celem gry jest przepchnięcie na właściwe miejsce wszystkich kartonów w magazynie.
Paczki, kartony i skrzynki są nieodłączną częścią światów gier komputerowych od bardzo dawna. W dzisiejszym wpisie zajrzymy wspólnie do naszego pudełka z grami. Odkurzymy parę starszych tytułów, które dobrze zapisały się w historii gier. Ale też przyjrzymy się też całkiem nowym grom.
Najważniejsze będzie jedno: chcemy paczek, pudełek, skrzynek i skrzyń! Przedstawimy zatem gry, które korzystają z kartonów i boksów jako pierwszoplanowych elementów grywalności. A także te, gdzie został z nich zbudowany sam growy świat. Trzy, dwa, jeden - start!
Źródło: tenor.comSpis treści
Kultowy Sokoban
Sokoban skończył już czterdzieści lat. Pierwsze wcielenia gry tchną urokiem retro. Grafika o niskiej rozdzielczości i o ograniczonej palecie kolorów. Szarpane, poklatkowe ruchy. A w tle chip music, która w połowie lat '80 ubiegłego stulecia weszła w złoty wiek. Wersja działająca w systemie DOS w latach '80 wyglądała tak:
Jednak w Sokobanie najważniejsza jest grywalność. Umieszczenie wszystkich paczek na swoich miejscach. Chodząc po widzianym z lotu ptaka labiryncie nasza postać przesuwa kartony z miejsca na miejsce. Musimy uważać, żeby nie wepchąć paczki w róg pomieszczenia. Nie ma bowiem możliwości pociągnięcia jej, można tylko przesuwać ją przed sobą.
Coraz więcej skrzynek!
Gra zaczyna się prosto, nie mamy żadnego problemu z przestawieniem kartonów magazynowych na właściwe miejsce. Jednak każdy kolejny poziom jest bardziej skomplikowany. Jest coraz więcej kartonów. I coraz więcej połączonych ze sobą magazynów.
Pod koniec gry przemieszczamy się w podobnej do labiryntu plątaninie magazynowych pomieszczeń. Jeden błędny ruch i pudełko zablokuje nam drogę. I wszystko trzeba będzie zacząć od nowa.
Źródło: mobygames.comZrób to sam
Samo projektowanie kolejnych poziomów trudności musiało być dla twórców Sokobana nielada wyzwaniem. Ale też świetną zabawą. Pewnie dlatego niektóre z wersji gry umożliwiały graczom samodzielne rozmieszczanie pudełek, a nawet przesuwanie ścian magazynu.
Sokoban to przede wszystkim gra logiczna, a nie symulator. Na pewno nie była to więc tak rozbudowana zabawka, jak dzisiejszy Minecraft. Tutaj bowiem układanie sześciennych skrzynek wchodzi na zupełnie inny poziom.
Może Cię zainteresuje?
Produkty z kategorii: KartonyMinecraft
Minecrafta nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. To gra, która zawojowała świat dzięki niesamowitej elastyczności. Zawdzięcza ją właśnie modularności pudełek. To z nich zbudowany jest ten generowany losowo, cyfrowy świat.
Z sześciennych pudeł o regularnych kształtach można w Minecraft zbudowane są wszystkie obiekty. Budynki i rośliny, drogi, maszyny i krajobrazy.A także same postaci. Poznajcie Steve'a, głównego bohatera gry.
Źródło: tenor.comBudujemy świat
Minecraft został stworzony w 2009 roku przez Markusa Perssona. I od tego czasu bardzo się rozwinął. Pierwotnie była to gra survivalowa bez ściśle określonych reguł. Ale obecnie umożliwia aż pięć różnych rodzajów rozgrywki.
Jednym z najciekawszych jest tryb kreatywny. W nim możemy skupić się wyłącznie na budowaniu z sześciennych materiałów. Kartonowe pudło jest jednym z bloczków, dzięki któremu można bezpiecznie transportować w grze bardziej złożone całości. Takie jak na przykład samodzielnie skonstruowane mechanizmy. Dzięki kartonowemu pudełku, tak jak w rzeczywistym świecie, możemy w Minecrafcie zapakować przedmiot. Przenosimy go wtedy w wybrane miejsce, a potem zdejmujemy za pomocą kombinacji klawiszy.
Źródło: ftb.fandom.com/Unbox
Jeśli wkręciliście się już w zabawę z kartonami, kolejnym tytułem, jaki warto sprawdzić jest Unbox. I o ile były już wcześniej gry typu sims z tostami, kozami i przybyszami z kosmosu… To nie było wcześniej simsów o kartonowych opakowaniach.
Grę wypuściło brytyjskie studio Prospect Games. Można grać w nią na PC, a także na konsolach. Można grać w nią samodzielnie. Lecz jest jeszcze lepsza opcja. Tryb multiplayer umożliwia granie w cztery osoby równocześnie, więc nikt nie będzie musiał czekać na swoją kolej. Jest to zatem niezła propozycja do świetnej zabawy w rodzinnym gronie.
Źródło: unboxgame.comŚwiat gry, który przemierzamy jako samodostarczająca się paczka, jest rozbudowany. Nasz karton pocztowy przemierza rozległe miasta, gęste lasy i zaśnieżone góry. Paczka dzielnie pokonuje przeszkody i walczy z wrogami. Jest tu wszystko, czego trzeba do fajnej zabawy i jeszcze trochę więcej - przygodowe opakowanie!
Jeśli takie samodostarczające się, trwałe i wytrzymałe paczki zapakowane w eleganckie kartony to przyszłość… To poproszę już teraz!
What the box, czyli Co, do pudła
W grę What the box, czyli Co, do pudła również zagramy w wieloosobowym gronie. Tym razem jednak nie musimy wspólnie zasiadać przed ekranem. Gra jest bowiem multiplayerem online.
Co, do pudła to strzelanka, w której gracze kontrolują nietypowe postaci. Są to żywe kartony ukrywające się pomiędzy zwyczajnymi kartonami. Jak to zwykle w strzelankach bywa, cel rozgrywki jest prosty. Znaleźć i wykończyć innych graczy.
Twórcy What the box wyposażyli waleczne kartony w morderczą broń. Walczą one bowiem na noże do kartonu, zwane potocznie nożykami do tapet. Ten, kto wymyślił nawę "nóż bezpieczny" nie znał kreatywności autorów gier komputerowych.
Źródło: steamcommunity.comSkrzynka z łupami
Skoro już mowa o shooterach dla wielu graczy… Co to byłaby za gra, gdyby nie było w niej skrzynek z łupami? Odgrywają one bardzo ważną rolę w wielu gatunkach gier. Na przykład w grach RPG jedną z najprzyjemniejszych części rozgrywki jest sprawdzanie wszystkich napotkanych paczek w poszukiwaniu ciekawych przedmiotów, zaklęć, mikstur uzdrawiających i innych niespodzianek.
Te poszukiwane bez wytchnienia pudełka zwykle nazywane są lootboxami. Podczas rozgrywki pełnią one funkcję pudełka z niespodzianką, z której może wyskoczyć cokolwiek.
Źródło: tenor.comPapetura
Jak się okazuje, papier, tektura i kartony mogą nie tylko być zaskakującymi rekwizytami i bohaterami gier. Mogą też stanowić materiał, z którego są one wykonane. Bowiem nie wszystkie gry komputerowe od początku do końca powstają w cyfrowym uniwersum.
Gra Papetura powstała przez kilka lat, a premiera odbyła się w maju 2021 roku. Stworzył ją Tomasz Ostafin, inspirując się klasycznymi przygodówkami takimi jak Neverhood czy Machinarium, a także animacjami japońskiego studio Ghibli.
W Papeturze wszystko zostało stworzone ręcznie. Autorzy samodzielnie sklejali wszystkie papierowe modele: od dziwnych potworów, postaci i niesamowitych scen, w których toczy się rozgrywka.
Tajemniczy świat przemierza Pape. Spotykamy go po raz pierwszy, gdy jest uwięziony we wnętrzu kwiatu. Udaje mu się jednak uciec. Na swojej drodze spotyka magiczne stworzonko o imieniu Tura. Razem przeżywają przygody, walczą z potworami, ciemnością i ogniem, który próbuje zniszczyć ich piękny papierowy świat.
Dlaczego papier?
Papetura jest więc klimatyczną grą przygodową z łamigłówkami. A wszystko tutaj zostało zrobione z papieru. Całkiem prawdziwego papieru, kartonu i tektury, a nie z ich cyfrowych odpowiedników.
Dlaczego jednak twórcy wybrali właśnie papier? Swój wybór uzasadnili unikalnymi właściwościami tego popularnego materiału. Można łatwo go ciąć, drzeć i sklejać. Papier i tektura pięknie reagują na oświetlenie. Jedne typy odbijają światło, inne je przepuszczają pozwalają tworzyć piękne cienie i rozświetlenia.
The Dream Machine
Inną, lecz równie ciekawą grą, a w zasadzie serią gier, które wykorzystują karton i tekturę jest The Dream Machine, czyli Maszyna Snów. Jest to seria sześciu gier zapoczątkowana w 2010. Ostatni odcinek miał premierę 2017 roku.
Źródło: intoindiegames.comDwaj jej twórcy, Zaring i Gustafsson, również zbudowali wszystko ręcznie. Jak sami mówią, z gliny, kartonu i brokułów. Jest to klasyczna przygodówka typu point-and-click. Wszystko zaczyna się w mieszkaniu pełnym przeprowadzkowych pudeł, do którego właśnie wprowadził się Victor Neff wraz ze swoją małżonką. Główny bohater miał dziwny sen. Który zaczął niepokojąco zlewać się z rzeczywistością.
Dzięki połączeniu tego, co cyfrowe i tego, co kartonowe powstała surrealistyczna atmosfera. Jest budowana przez niesamowitą teksturę obiektów, niespodziewane przemiany i skojarzenia.
Podsumowanie
Czy macie już ochotę zagrać w nastrojową papierową Papeturę? A może poszaleć z kartonami w What the box? Jeśli kartony i opakowania pobudzają waszą kreatywność, wypróbujcie Minecraft. A jeśli przestawianie paczek sprawia, że uspokajacie się i myślicie bardziej logicznie, wypróbujcie klasycznego Sokobana. Ale w każdym razie bawcie się dobrze z kartonami !