KARTONOWE GRY PLANSZOWE
W poprzednich wpisach przyglądaliśmy się już filmowym rolom opakowań oraz grom cyfrowym, w których opakowania są w centrum rozgrywki. Co jednak z grami planszowymi? Czy one też nie mogą się obejść bez papieru, kartonu i tektury? Oczywiście, że nie mogą!
Otwierasz przeszklone drzwi. Widzisz wznoszące się aż po sufit półki wypełnione kolorowymi pudełkami. Małymi i dużymi, sześciennymi i płaskimi. Wśród nich kryją się też wymyślne kartony o nieregularnych kształtach… Od różnorodności może zakręcić Ci się w głowie. Gdzie jesteś? Wszedłeś do sklepu z grami planszowymi.
Gry planszowe ze sklepu
Kiedy pierwszy moment oszołomienia minie, sięgasz po pierwsze pudełko, które wpadło Ci w oko. Wyjmujesz z pieczołowicie zaprojektowanego kartonowego opakowania planszę. Przyglądasz się grubej okładce. Zaglądasz do talii pięknie wykończonych, tekturowych kart. Być może bierzesz do ręki książeczkę z zasadami oprawioną w lakierowaną, twardą okładkę. Gdy się nad tym zastanowić, gry planszowe nie mogą obejść się bez świetnej jakości kartonu i tektury.
Muszą bowiem nie tylko doskonale prezentować się w sklepie. Zostały zaprojektowane, by znieść trudy wielkorotnego zdejmowania z półki, rozkładania i składania tekturowej planszy. Do przesuwania pionków i do rzutów kostką. Oraz po to, aby z rzadka znieść zalanie potrąconą w emocjach herbatą.
Dlatego gry planszowe niemal zawsze są wykonane z materiałów najwyższej jakości. Nie inaczej jest z grą Everdell, jednym z najbardziej nagradzanych tytułów wydanych w Polsce w 2021 roku.
Źródło: rebel.plGra toczy się w pełnej lasów dolinie Everdell, którą na planszy symbolizuje pięknie wykonane, stojące tekturowe drzewo. To tutaj rozwija się świat leśnych zwierząt. Zadaniem gracza jest odkrywanie nieznanych terenów i zakładanie miast. W trakcie zabawy poznajemy nowe stworzenia przedstawione na ciekawie ilustrowanych kartach do gry.
Gra jest naprawdę wykonana z dbałością o szczegóły, przyznajcie sami. Aź trudno uwierzyć, że takie cuda można stworzyć z kartonu! Jednak z tyłu głowy kłębią się wątpliwości. Gry planszowe są naprawdę drogie. I co to za sztuka kupić grę zaprojektowaną przez profesjonalistów? A może by tak… razem z przyjaciółmi albo dziećmi zaprojektować własną grę?
Gry planszowe domowej roboty
Gra planszowa domowej roboty to świetny pomysł! Wymyślenie jej zasad, a potem przygotowanie kartonowej planszy? To brzmi jak fantastyczna rodzinna zabawa na co najmniej jedno popołudnie. A jeśli gra nam się uda, będziemy mogli w nią grać w wiele, wiele kolejnych wieczorów.
Źródło: tenor.comMateriały: karton, papier, i co jeszcze?
Najpierw musimy pomyśleć o materiałach niezbędnych do przygotowania domowej gry planszowej. Na pewno niezbędne będą
- karton
- karteczki
- kredki
- nóż do kartonu lub nożyczki
Być może przyda się też klej, bibuła ozdobna czy papierowa tuba. No i kostka do gry, którą też możecie wykonać sami. Wystarczy wziąć kartkę A4 sztywnego papieru i wydrukować na niej taki wzór:
Źródło: bajkidoczytania.plUwaga! Przed rozpoczęciem drukowania pamiętajcie o umieszczeniu w pojemniku na papier kartki grubego papieru i wybraniu opcji rozciągnij do strony. Gdy kostka jest już wydrukowana, można ją dowolnie ozdobić. Na przykład tak:
Źródło: firstpalette.comTeraz pozostaje już tylko sklejenie kartonowego modelu i możemy przystąpić do wymyślania naszej planszówki.
Kartonowa plansza
Zgromadziliśmy już wszystkie niezbędne materiały. Na stole piętrzą się kartki i klej schnie na świeżo zrobionej kostce. Czas na planszę!
Jedną z najpopularniejszych gier planszowych jest gra typu Węże i drabiny. Przykładowa plansza wygląda tak:
Źródło: teachstarter.comSpróbujcie jednak sami zaprojektować układ pól, węży i drabin na kartonie. Dla nieśmiałych polecam wziąć najpierw mniejszą kartkę, a potem szkic przenieść na większą połać tektury.
W taką planszówkę można grać nawet w dwie osoby. Ale czterech graczy spokojnie zmieści pionki na naszej świeżo przygotowanej planszy. Najpierw wszyscy po kolei rzucają kartonową kostką i zapamiętują wynik. Rozpoczyna ta osoba, która wyrzuci największą ilość oczek. Wszyscy włączają się do gry na polu oznaczonym jako START. Gracze przesuwają po planszy swoje pionki o liczbę oczek wyrzuconych na kostce.
Jeśli komuś uda się stanąć na polu z drabiną prowadzącą w górę, to dostaje bonus. Przesuwa się po szczeblach drabiny aż na jej koniec, omijając wszystkie pola po drodze. Gorzej jeśli pionek stanie na głowie węża. Wtedy trzeba cofnąć się na pole z jego ogonem. Wygrywa pierwszy na mecie!
Źródło: tenor.comNajfajniejsze w samodzielnie wykonanej planszy narysowanej na kartonie jest to, że nigdy się nie znudzi. Potrzebujemy planszy dla większej ilości graczy? Po prostu weźmy większy karton i do dzieła! Jeśli chcemy urozmaicić rozgrywkę na istniejącej planszy, wystarczy dorysować kilka drabin i węży.
Bardziej zaawansowanym graczom proponujemy też dodawanie swoich własnych reguł, na przykład pól zagadkami. Wtedy można przygotować zapisane na niewielkich karteczkach zagadki. Po zatrzymaniu się na polu oznaczonym znakiem zapytania "?" graczka losuje zagadkę i musi na nią odpowiedzieć. Jeśli odpowie, może jeszcze raz rzucić kostką. A jeśli nie odpowie, traci kolejkę.
Źródło: timvandevall.comO czym mogą być zagadki? O czym chcecie! Jeśli potrzebujecie inspiracji, zapraszamy do przeczytania ciekawostek na naszym blogu. Czy wiecie, w jakim kraju powstało pierwsze kartonowe opakowanie?
Trafiony zatopiony!
Jeśli już znudziła się wam się gra w Węże i drabiny, mamy też inne propozycje. Świetnym pomysłem na szybką i łatwą zabawę będzie plansza do gry w statki. Do wykonania planszy potrzebne nam będą dwa czyste pudełka do pizzy, a także linijka i flamastry. Przyda się również kilka kartek papieru do zapisywania swoich strzałów.
Źródło: pinterest.comPrzypomnimy w największym skrócie reguły gry. W kartonowe statki grają dwie osoby. Każda z nich ma przed sobą podzieloną na równe pola planszę, którą ukrywa przed wzrokiem przeciwnika. Rozmieszcza na niej swoje statki, które mogą zajmować od jednego do pięciu sąsiadujących ze sobą pól.
Z czego jednak zrobić same statki? Mogą to być małe kartonowe tubki, albo nakrętki od butelek. W następnym wpisie podpowiemy, jak zrobić efektowne statki z papieru. Zajrzyjcie niedługo na blog opako.pl, żeby przeczytać o starej, japońskiej sztuce origami!
Teraz jednak czas na bitwę! Gracze naprzemiennie "strzelają" do statków przeciwnika. Wymieniają się koordynatami - A2! C4! Takie właśnie okrzyki słychać znad zamienionych w pole morskiej bitwy pudełek na pizzę.
Po strzale przeciwnik odpowiada - Pudło! Albo: trafienie! Trafiony zatopiony! Każdy z graczy zaznacza na kartce pola w które już strzelił. I gra toczy się dynamicznie, aż cała flota jednego z graczy pójdzie na kartonowe dno.
Może Cię zainteresuje?
Produkty z kategorii: KartonyA może jednak zręcznościówka?
Macie dość przesuwania pionków po tekturowej planszy? Nie ma problemu. Spróbujmy czegoś bardziej dynamicznego!
Piłkarzyki
W każdym domu znajdzie się pewnie pudełko po butach. A jeśli nie, to też nic straconego. Wystarczy kliknąć, żeby otworzyć w nowej karcie pudełka na buty dostępne w naszym sklepie. Niepozorny karton może dostarczyć niespodziewanie wiele zabawy.
Oprócz pudełka potrzebny będzie ostry nóż do kartonu, dwa kijki lub rolki, piłeczka do ping ponga… I trochę cierpliwości. Jednak warto spróbować. Rezultat może naprawdę przewyższyć nasze oczekiwania. Takie oto cuda można wyczarować z opakowań:
Źródło: FrugalFun4Boys.comKartonowy tor dla kolejki albo samochodów
Twoje dziecko marzy o wielkim torze dla kolejki albo samochodów? Możesz spełnić jego oczekiwania nie wydając fortuny. Poniżej prezentujemy kilka możliwości, którymi możesz się zainspirować w czasie tworzenia torów i miast dla pojazdów dla mniejszych i większych dzieci.
Źródło: pinterest.comJeśli masz pod ręką naprawdę wielki karton, możesz przygotować coś bardzo specjalnego. Spójrz na to:
Źródło: pinterest.comNaszym zdaniem tak właśnie wygląda świetna, kreatywna zabawa. Niejedno dziecko byłoby wniebowzięte takim kartonowym światem dla swoich zabawek.