Ilość komentarzy: 0
Kartony i pudła archiwizacyjne
Biurowe archiwum w nowym wydaniu!
Organizujesz biurową lub domową dokumentację i potrzebujesz wsparcia? Doskonale sprawdzą się tu różne pudła archiwizacyjne. Te kartony zostały dopasowane pod względem wymiarów i udźwigu do potrzeb przyszłych użytkowników. Pozwalają okiełznać chaos związany z wieloma papierami i licznymi segregatorami.
Dlaczego warto wyposażyć się właśnie w kartony i pudełka do archiwizacji? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule. Przedstawimy też ich budowę, największe zalety i kilka ciekawych sposobów wykorzystania. Sprawdzimy, czy pudełka archiwizacyjne są produktem ekologicznym i jakie alternatywy dla nich są dziś dostępne na rynku. W ostatniej części niniejszego wpisu wskażemy, gdzie najlepiej kupić kartony do archiwizacji oraz podsumujemy informacje na temat tego produktu.
Pudełko archiwizacyjne - co to jest?
Czym jest podło lub karton do archiwizacji? Jest to w pewnym stopniu zwykłe tekturowe pudełko, choć posiada pewne specyficzne cechy. Swoimi wymiarami odpowiada bowiem biurowym potrzebom. Karton do archiwizacji bez problemu pozwoli zmieścić zarówno kartki papieru w najpopularniejszym formacie A4, jak i całe segregatory z dokumentami. Wśród wielu rodzajów pudeł archiwizacyjnych istnieją takie w różnych rozmiarach. Jedne są poręczne i kompaktowe - bez problemu zmieszczą się w szafce, kontentu lub szufladzie. Inne natomiast pomieszczą nawet kilka wypełnionych po brzegi segregatorów.
Wyposażając się w wiele pudeł archiwizacyjnych i ustawiając je na biurowych lub domowych półkach mamy pewność, że wszystkie papiery znajdą się na swoim miejscu. Nie będzie już problemu z szybkim odnalezieniem odpowiednich dokumentów, jeśli dobrze podpiszemy i ułożymy kartony. Dodatkowym plusem jest znaczna poprawa estetyki. Jednakowe pudełka wyglądają przecież znacznie lepiej, niż sterty papierów i różnych segregatorów.
Może Cię zainteresuje?
Produkty z kategorii: KartonyJak archiwizować dokumenty?
Najprostszym rozwiązaniem jest układanie dokumentów w segregatorach. Pomocne okazują się tu przeznaczone do pakowania kartek papieru A4 koszulki. Zwykle mają kolor bezbarwny i znacznie przyspieszają przeszukiwanie dokumentacji.
Trzymanie wszystkich dokumentów w segregatorach może być jednak nieco niewygodne w pewnych sytuacjach. Dotyczy to na przykład całych stert papierów, czy wielostronicowych dokumentów. Pakowanie tak dużej ilości kartek do oddzielnych koszulek mogłoby być bardzo czasochłonne. Wtedy warto wykorzystać właśnie pudło archiwizacyjne Można do niego włożyć jednorazowo wiele kartek papieru, nie tylko w formacie A4, ale także mniejszych. Także przechowywanie dokumentów pakowanych do kopert lub połączonych ze sobą zszywaczami nie będzie wtedy problemem.
Dokumenty w każdej formie zapakowane w kartony do archiwizacji stają się także łatwe do przenoszenia. Znacznie lepiej jest przecież przetransportować zbiór wielu dokumentów w jednym pudle do archiwizacji, niż kompletować osobno pojedyncze kartki papieru. To samo dotyczy wielu segregatorów, które można zapakować do jednego dużego pudła archiwizacyjnego.
Kartony do archiwizacji, sprawdź naszą ofertę:
Wymiary i format kartonów do archiwizacji dokumentów
Producenci opakowań z kartonu i tektury zadbali o to, by każde pudełko archiwizacyjne miało odpowiedni wymiar. W jaki sposób został ustalony? W tym przypadku wzorowano się na formacie kartek A4. To one są przecież najpopularniejszym rodzajem papieru stosowanego w dokumentach, projektach, umowach, czy korespondencji.
Format A4 to 210 x 297 mm.
Format segregatora na A4 to 285 x 320 mm (może mieć różną wysokość w zależności od pojemności).
To właśnie wielkość segregatora, powiększona nieco dla wygody pakowania, jest podstawą do projektowania pudełek archiwizacyjnych.
Rodzaje i rozmiary pudełek archiwizacyjnych
W naszym sklepie internetowym z opakowaniami Opako posiadamy wiele rodzajów pudełek i kartonów do archiwizacji. Wszystkie pomieszczą zarówno dokumenty w uniwersalnym i często stosowanym formacie A4, jak i segregatory na takie dokumenty. Popularne rozmiary naszych pudełek na dokumenty to:
- pudło archiwizacyjne 80 x 340 x 297 milimetrów A4 (na segregator)
- pudełko w wymiarze 310 x 210 x 170 ( na papier A4)
- karton archiwizacyjny 200 x 410 x 297 mm (na kilka segregatorów A4)
- pudło 416 x 337 x 294 bez pokrywki
- archiwizacyjne pudełko 460 x 330 x 290 milimetrów z pokrywką
- kartonowe opakowanie 416 x 337 x 294 mm z pokrywką
- i wiele innych, które znajdziesz na tej stronie
Niektóre pudełka posiadają dodatkową pokrywę, która może ułatwić zachowanie dokumentacji w dobrym stanie. Pudełka z dokumentami używanymi i przeglądanymi na co dzień nie muszą mieć jednak pokrywy.
Wśród pudełek i kartonów na dokumenty dostępnych w Opako znajdziesz zarówno te w kolorze białym, brązowym, ale także dodatkowo oznaczone jednym z wielu kolorów. To znacznie ułatwia odnalezienie poszukiwanych dokumentów.
Dokumentacja w biurze oraz w domu - jak utrzymać ją w ryzach?
Dla jak najlepszego zorganizowania biurowego lub domowego archiwum warto skorzystać z pudeł na dokumenty. Ich ważną cechą jest możliwość łatwego pisania po nich lub naklejania etykiet. Są bardzo dobrze widoczne i nie zmywają się dzięki lekko chropowatej powierzchni pudełka. Dzięki temu wszystkie osoby szukające dokumentów bez problemu znajdą odpowiednie pudełko.
Jeszcze większym ułatwieniem będzie rozmieszczenie dokumentacji w kolorowych kartonach. Już z daleka bez problemu je znajdziesz. Można w nich sortować dokumenty według uznania i potrzeb konkretnej firmy.
Kolorowe pudełka do przechowywania dokumentów
Dlaczego warto użyć odróżniających się od siebie pudełek do lepszego zarządzania biurowym archiwum? Pozwalają doskonale usprawnić pracę w archiwum. Oznaczenie kolorem jest znacznie bardziej czytelne, niż samo podpisanie zawartości konkretnego pudła. W Opako mamy kartony archiwizacyjne w wielu kolorach:
- niebieskie pudełko archiwizacyjne na dokumenty
- czarne pudełko archiwizacyjne na dokumenty
- czerwone pudełko archiwizacyjne na dokumenty
- szare pudełko archiwizacyjne na dokumenty
- żółte pudełko archiwizacyjne na dokumenty
- zielone pudełko archiwizacyjne na dokumenty
Dodatkowo dla jeszcze lepszego zorganizowania dokumentacji można zakupić pudełko zbiorcze. Ma rozmiar 545 x 363 x 317 milimetrów. Zmieści aż sześć typowych pudeł na segregatory o szerokości 80 milimetrów. Można dowolnie zarządzać zawartością takiego zbiorczego pudełka archiwizacyjnego - w zależności od tego, jakie pudełka chcemy do niego włożyć (jaka jest ich szerokość).
Przechowywanie dokumentów i segregatorów w pudełkach - dlaczego warto?
Jakie są zalety przechowywania dokumentacji właśnie w pudełkach z kartonu? Przede wszystkim takie rozwiązanie pozwala na jeszcze lepsze zorganizowanie całości dokumentacji. Dodatkowym atutem jest lepsze zabezpieczenie cennych umów, korespondencji, projektów i innej dokumentacji. Pudłą archiwizacyjne ochronią ją przed dostępem wilgoci, kurzu, czy innych zanieczyszczeń. Dokumenty schowane przed promieniami słonecznymi są również odporne na blaknięcie, przez co długo pozostają czytelne.
Wiele dokumentów zapakowanych do pudła jest znacznie łatwiejsze do transportowania, przenoszenia, czy przesuwania. Łatwiej zachować czystość i porządek w tak zorganizowanym archiwum. Pudełka archiwizacyjne pozwalają również znacznie poprawić estetykę biura.
Plastikowe kufry archiwizacyjne
Pewną odmianą pudełek archiwizacyjnych są plastikowe kufry archiwizacyjne. Ich przeznaczenie jest takie samo, jak w przypadku analogicznych wyrobów z kartonu. Mają natomiast nieco lepsze właściwości ochronne, co wynika bezpośrednio z cech tworzywa użytego do budowy.
Nieco wyższy koszt zakupu rekompensują doskonałym zabezpieczeniem papierowej dokumentacji przed zalaniem wodą, dostępem chemii i innych podobnych środków.
Zabezpiecz najcenniejsze dokumenty i projekty w kufrze archiwizacyjnym
Kufer archiwizacyjny z plastiku jest wprost stworzony do zabezpieczenia dokumentów, projektów i różnych wydruków, ale nie tylko. Dzięki temu, że ma budowę z wytrzymałego tworzywa sztucznego i kartoplastu można go łatwo myć, także chemią. Nie spowoduje to ani uszkodzenia samego opakowania, ani tym bardziej jego zawartości. To właśnie możliwość łatwego i szybkiego mycia jest dla wielu kupujących największą zaletą kufrów archiwizacyjnych z kartonplastu.
Dzięki dobremu zabezpieczeniu przed dostępem wilgoci, te pudełka mogą służyć jednak również do ochrony elektroniki, która często jest spotykana w biurach. Dotyczy to różnych dysków, pendrive'ów, telefonów komórkowych, a nawet laptopów. Schowane w szczelnym kufrze są bezpieczne, a przestrzeń na biurku jest dzięki temu lepiej zorganizowana.
Alternatywy dla pudełek archiwizacyjnych - koperty, pudełka
Jeżeli pudełko archiwizacyjne nie jest odpowiednie do potrzeb danej firmy, można wybrać inny sposób przechowywania dokumentów. Doskonale sprawdzą się tutaj duże koperty papierowe i tekturowe. Koperty archiwizacyjne pozwalają na pakowanie dokumentów w formacie A4 i schowanie ich treści przed wzrokiem niepowołanych osób. Można je podpisać, dzięki czemu łatwo znaleźć odpowiednią część dokumentacji. W ten sposób dokumenty są przechowywane między innymi w wielu przychodniach i szpitalach, choć dziś większość danych jest już składana w formie elektronicznej.
Do przechowywania wydruków fotograficznych, zdjęć, a także zdjęć rentgenowskich nadają się natomiast koperty RTG. Dzięki budowie z grubej tektury nie przepuszczają światła, przez co zawartość nie ulegnie zniszczeniu. One również są spotykane w wielu placówkach medycznych, ale również w studiach fotograficznych.
Nietypowe zastosowanie pudeł archiwizacyjnych
W jaki sposób można jeszcze wykorzystać pudełka archiwizacyjne? Większość z nich jest po prostu zwykłymi pudełkami, mającymi odpowiedni rozmiar. Zwykle mają wygodne uchwyty (szczególnie większe odmiany pudeł) po bokach. Ułatwiają przenoszenie i ogólnie transport zawartości. Z tego względu pudełka można wykorzystać jako kartony przeprowadzkowe. Mają duży udźwig, dostosowany do dużej wagi dokumentacji. Dzięki temu nadają się do transportu ciężkich rzeczy, w tym zastawy stołowej, szkła, porcelany, a także elektroniki.
Solidna budowa i estetyczny wygląd sprawiają, że pudła archiwizacyjne sprawdzą się przy przechowywaniu cennych rzeczy - elektroniki, biżuterii, czy przedmiotów delikatnych.
Plastikowe kufry archiwizacyjne mogą natomiast sprawdzić się w roli pudełek na zabawki i różne drobiazgi. Bez problemu można ustawiać jeden kufer na drugim, przez co zaoszczędzimy sporo przestrzeni w dziecięcym pokoju. Ten rodzaj opakowań także ma wygodne uchwyty po bokach, a solidna konstrukcja pozwoli przetrwać wiele lat w dobrym stanie. Można je też myć na mokro oraz chemią. To dobre dla utrzymania w czystości przedmiotu przechowywanego w domu, szczególnie w pokoju dziecka.
Ekologiczne kartony do archiwizacji
Pudełka archiwizacyjne są zwykle wykonane z grubego kartonu lub tektury. To materiały pochodzące z makulatury lub recyklingu. Bez problemu można je również poddać ponownej przeróbce. Takie cechy sprawiają, że pudła do przechowywania dokumentów są ekologicznymi opakowaniami. Dużą zaletą jest tutaj też możliwość wielokrotnego wykorzystania ich. W zaciszu biurowego archiwum mogą służyć przez wiele lat.
Dodatkowym plusem, który sprawia że kartony są jeszcze bardziej przyjazne dla środowiska, jest ich uniwersalność. poza możliwością przechowywania dokumentów można w nich składować dowolne inne rzeczy. Taka cecha sprawia, że niepotrzebne pudełka nie zostaną wyrzucone, a z pewnością znajdą nowe zastosowanie.
Gdzie kupić pudełko archiwizacyjne?
Pudła archiwizacyjne w każdym formacie znajdziesz w naszym sklepie internetowym Opako. Posiadamy cały szereg różnych opakowań, które mogą mieć niemal dowolny kształt i wymiary. Z tego względu z pewnością każdy z Was znajdzie w naszej ofercie najbardziej odpowiednie pudełka do swoich potrzeb.
Poza kartonami do archiwizacji na stronach naszego sklepu znajdziesz także wiele innych artykułów biurowych. Kupując wiele produktów w naszym sklepie zaoszczędzisz na wysyłce, co będzie także przyjazne dla środowiska.
Kartony i pudełka do archiwizacji - podsumowanie
Powyższy tekst z pewnością zachęcił wielu czytelników do zaopatrzenia się w pudełka archiwizacyjne. Pozwalają utrzymać w ryzach chaos biurowego, firmowego lub domowego archiwum. Dokumentacja może być dzięki nim bardzo dobrze posegregowana i poukładana, a odnalezienie konkretnych rzeczy staje się znacznie łatwiejsze.
Pudła archiwizacyjne posiadają wiele zalet, między innymi:
- pudełka są dostosowane do wymiarów kartek papieru A4 i segregatorów
- są wytrzymałe
- pudła pozwalają przechowywać dokumentację i inne niewielkie przedmioty używane w biurze
- dobrze chronią swoją zawartość przed uszkodzeniami
- pozwalają łatwo transportować większą ilość papierów
- uniwersalne i wszechstronne - mają wiele zastosowań
- niska cena zakupu
- dostępne w różnych kolorach, wymiarach, z pokrywkami lub bez
- ekologiczne pochodzenie
- dostępne jako tanie kartonowe pudła lub kufry z kartonplastu chroniące też przed wilgocią
Jak widać, lista zalet pudeł archiwizacyjnych jest naprawdę długa, a z pewnością użytkownicy pudeł znajdą też wiele innych korzyści.