Kartony rządzą tym światem!
Słyszymy - „karton”, myślimy - „pudełko”. To powszechne skojarzenie jest rezultatem już 200-letniej historii opakowania wykonanego z tektury. W 1817 r. sir Malcolm Thornhil stworzył pierwsze pudełko do pakowania towarów. Jego produkcja była jednak wówczas tak skomplikowana, że pomysł angielskiego przemysłowca musiał jeszcze poczekać na swój prawdziwy czas – do chwili, gdy na początku XX wieku bracia Kellog zapakowali w kartonik swoje słynne płatki śniadaniowe.
Źródło: Wikipedia
Dziś, mimo silnej konkurencji ze strony tworzyw sztucznych, tekturowe prostopadłościany pozostają najczęściej wykorzystywanym materiałem opakowaniowym. Na początku ubiegłego stulecia pudła z kartonu szybko i łatwo wyparły używane w tym celu drewniane skrzynie i kratownice. Lekkie, sztywne i bardzo wytrzymałe doprowadziły do globalnego przełomu w logistyce.
Może Cię zainteresuje?
Produkty z kategorii: KartonyTworzywo wykorzystywane do kartonów opakowaniowych wynaleźli w XVII w. Chińczycy. Właściwości tektury okazały się przydatne także do innych celów. Utwardzano nią cylindry eleganckich dżentelmenów, na niej drukowano etykiety, pocztówki, by w końcu zacząć konstruować tekturowe meble i... samochody.
Samochód z tektury
W październiku 2015 r. Lexus pokazał światu pierwszy na świecie pojazd wykonany z 1 700 tekturowych elementów. Doskonała replika luksusowego modelu IS powstała w hołdzie wszystkim umiejętnościom i talentom ludzkości, dzięki którym powstają samochody tej marki. Oczywiście nie obyło się bez innych tworzyw, z których wykonany został elektryczny silnik i aluminiowa rama. Dzięki nim ten wyjątkowo ekologiczny samochód może jeździć.
Źródło: Lexus
Ciekawe zastosowania opakowań kartonowych
Skoro sama tektura jest tak wszechstronna, nic dziwnego, że i wykonane z niej opakowania znajdują zastosowanie praktycznie w każdej dziedzinie naszego życia. Większość towarów, które kupujemy, trafia w nasze ręce właśnie w kartonowych pudełkach. Lekkość tektury pozwala na obniżenie kosztów transportu. Regularne kształty opakowań ułatwiają ich magazynowanie. Papier można zadrukować w dowolnie wybrany sposób, dzięki czemu łatwiej zachęcić klienta, by ze sklepowej półki ściągnął ten, a nie inny produkt. Tekturę można też dowolnie ciąć, zginać i składać, możliwe więc jest stworzenie oryginalnych opakowań, których bazą są specjalnie przystosowane sztance. Doskonałym przykładem takiego wykrojnikowego opakowania jest klasyczne pudełko na pizzę. I chociaż mogłoby się wydawać, że ten płaski, charakterystyczny obiekt można wykorzystać tylko w tym jednym celu, to jednak właściwości kartonu w połączeniu z fantazją potrafią przynieść zaskakujące rezultaty:
Źródło: Zszywka.pl
Kartonowy Design
Jeszcze ciekawsze rzeczy powstają, gdy po karton sięgają projektanci. Kartonowy design zyskuje coraz większą popularność wśród architektów i specjalistów od wzornictwa przemysłowego. Za prekursora tego kierunku uznaje się wybitnego projektanta Franka Gehry'ego – twórcę takich konstrukcji, jak Muzeum Guggenheima w Bilbao, Tańczącego Domu w Pradze i sali koncertowej Wlat Disney Concert Hall w Los Angeles. W 1972 roku z jego studia wyszedł model krzesła. Wiggle Side Chair, który stał się ikoną designu, do dziś inspirującą kolejnych artystów.
Źródło: Vitra Design Museum
Wiele niebanalnych przedmiotów można stworzyć w domowym warsztacie. Wystarczy pewna wiedza techniczna i trochę narzędzi:
Źródło: Świat Druku 3D
Tekturowa Sztuka
Meble z tektury, oprócz właściwej tworzywu lekkości i wytrzymałości, są doskonałym wyborem dla zwolenników ekologii (łatwe do recyklingu i biodegradowalne) oraz entuzjastów nowoczesności i minimalizmu w dekoracji wnętrz. Te cechy są też ważne przy mniej efektownych sposobach wykorzystania kartonu. Tekturowe pudła pozwalają przechowywać wszelkie przedmioty, w tym dokumenty, w sposób bezpieczny i estetyczny. Schludne opakowania zdają bowiem egzamin nie tylko w magazynowych halach, lecz także w biurach i domowych schowkach. Umieszczone w nich przedmioty można bez trudu przenieść w inne miejsce, są więc podstawowym narzędziem pracy każdej firmy przeprowadzkowej. Wspomniana już możliwość zadruku pozwala zamienić je w efektowne pudełka prezentowe. We francuskiej miejscowości Valréas znajduje się muzeum w całości poświęcone wyrobom z tektury i drukarstwu. W nim można obejrzeć bogatą kolekcję pięknie zdobionych kartoników rodem z Chin.
Źródło: Musée du cartonnage et de l'imprimerie
Kartony uwiodły też artystów. Jednym z najbardziej znanych twórców tekturowych dzieł jest Brytyjczyk Chris Gilmour, którego przestrzenne konstrukcje do złudzenia przypominają rzeźby i przedmioty codziennego użytku. Co ciekawe, większość obiektów powstających w jego pracowni ma rozmiary odpowiadające ich pierwowzorom. Każdy detal musi być więc wiernie odwzorowany.
Źródło: Chris Gilmour
Jeżeli w dalszym ciągu ktoś uważa karton za materiał banalny i mało ciekawy, powinien odwiedzić – chociażby wirtualnie – atelier Marca Langana. Amerykański projektant od ponad dziesięciu lat daje wyraz swojej fascynacji tekturą. Docenia nie tylko jej wszechstronność jako twórczego materiału, ponieważ na każdym kroku podkreśla ekologiczny aspekt użytkowania kartonu. Jego pomysły docenili nie tylko miłośnicy sztuki. Tekturowe kompozycje przypadły do gustu również biznesowi, dzięki czemu talent Langana mogą podziwiać także klienci i kooperanci wiodących amerykańskich firm i instytucji. Tam, gdzie działalność firmy wiąże się z wykorzystywaniem lub ochroną zasobów naturalnych i ekologia ma szczególne znaczenie dla ich wizerunku, tam pojawiają się elementy identyfikacji wizualnej stworzone właśnie z kartonu.
Źródło: Marc Langan
Kartonowa Zabawa
Na granicy codziennej użyteczności i sztuki znajdują się kartony jako przedmioty idealnie nadające się do zabawy. Proste tekturowe opakowanie to prawdziwe wyzwanie dla dziecięcej wyobraźni. Co ciekawe, im prostsze, tym lepsze. Białe lub brązowe, niezadrukowane pudełko daje maluchom ogromne pole do popisu. Karton w połączeniu z kredkami, taśmą samoprzylepną, tkaniną lub innym, dowolnie wybranym materiałem pozwala stworzyć każdą, nawet najbardziej fantastyczną rzecz. Każdy, kto śledził komiksowe przygody Calvina i Hobbesa, doskonale wie, że bez kartonowego pudła nie da się zbudować ani transmutatora, ani wehikułu czasu.
Osiągnięcia kartonów
Dzięki tej uniwersalności zwykłe opakowanie z kartonu trafiło do „Zabawkowej Galerii Sław”. Jest to wyjątkowa, stała już wystawa w Narodowym Muzeum Zabawy w Rochester w stanie Nowy Jork, na której zgromadzone zostały zabawki od dziesięcioleci towarzyszące dzieciom w większości krajów świata. Niepozorny kartonik zajmuje tam zaszczytne miejsce tuż obok lalki Barbie, pluszowego misia, figurek Star Wars, kostki Rubika i „Monopolu”.
Polskie zabawki z kartonu
Nie trzeba jednak jechać aż do Stanów Zjednoczonych, by przekonać się, jak wielką radość może dać dziecku pudło z tektury. Para polskich projektantów, Magdalena Guzik-Drab i Wojciech Drab od kilku lat pod marką Hocko tworzą kartonowe zabawki. Doprowadziły ich do tego własne poszukiwania ciekawych zabawek dla swojej pociechy i kiedy nie znaleźli ich w żadnym sklepie, postanowili zrobić własne. Dziś ich produkty zna każdy rodzic, który szuka przedmiotów mogących służyć nie tylko zabawie, ale i edukacji. Tu nie ma bowiem gotowego produktu, który wystarczy wyjąć z opakowania. Zabawkę trzeba samodzielnie złożyć i jeśli ma być kolorowa, samemu ją ozdobić. Kartonowe komponenty pomagają też zaangażować w zabawę rodziców. Często okazuje się, że budowanie zamku z pudeł bez reszty pochłania i dzieci, i dorosłych.
Źródło: Nowiny24
Koty w pudełkach kartonowych
A skoro w internetowym artykule piszemy o kartonach i zabawie, to nie możemy pominąć tego, co podobno jest powodem stworzenia samego Internetu. Mowa oczywiście o kotach. Symbioza kotów i tekturowych pudełek już od dawna była przedmiotem obserwacji uczonych. Przełomowy eksperyment fizyka Erwina Schrödingera z 1935 r., w którym główną rolę odgrywał hipotetyczny kot umieszczony w hipotetycznym pojemniku, z pewnością nie był dziełem przypadku. Udowodniona została także prawdziwość równania „kot + pudełko = niekończąca się zabawa i szalona liczba kliknięć”.
A porządna kocia forteca w niczym nie ustępuje tej, w której bawią się pomysłowe dzieciaki. Zamiast płacić bajońskie sumy za markowe drapaki, wystarczy kilka dużych pudeł, których ceny są bez porównania niższe, a skala płynącej z nich kociej radości – bez porównania większa. Estetykę pozostawiamy opiekunowi i jego kreatywności.
Źródło: Pet Smile
Zastosowanie kartonów w żywności
Karton znajduje coraz to nowe zastosowania. Można go bez trudu znaleźć w każdej kuchni. Oczywiście najczęściej będzie tu służył do przechowywania produktów spożywczych. Od czasu do czasu będzie też przydatny do gotowania jajek. Do tego jednak potrzebna będzie szczególna wersja opakowania, czyli Gogol Mogol. Kto nie wierzy, niech sam się przekona, że wystarczą zaledwie dwie minuty w malutkim kartoniku, by jajko było ugotowane na miękko. Jeśli spędzi w pudełeczku więcej czasu, żółtko zetnie się całkowicie. Niestety, Gogol Mogol może być użyty tylko raz, ale za to – jak na tekturowe opakowanie przystało – powstał z materiałów recyklingowanych i nadaje się do ponownego przetworzenia.
Kuchenne inspiracje wyraźnie widać też w pracach Patianne Stevenson. Jej „Kartonowa kuchnia” sprawia, że na widok tektury zaczyna cieknąć ślinka.
Źródło: Patianne Stevenson
Wirtualna rzeczywistość w kartonie
Po staroświecki zdawałoby się karton sięgają też projektanci zaawansowanych technologicznie urządzeń i aplikacji. Fachowcy z ekipy Google opracowali specjalne, tekturowe oczywiście okulary, pozwalające na szybkie przeniesienie do wirtualnej rzeczywistości w trzech wymiarach i w perspektywie 360°. Google Cardboard to niebywale prosta konstrukcja, która przynosi oszałamiające rezultaty. Ponieważ jest prosta, kosztuje niewiele (około 20 złotych). Znacznie więcej trzeba zapłacić za smartfona, na którym wyświetlony zostanie film. Całość zapewni znacznie większe emocje, niż jakikolwiek film oglądany na ekranie telewizyjnym lub kinowym.
Do tego rozwiązania projektowane są symulacje (np. jazda rollercoasterem), gry i krótkie filmiki fabularne. Niestety, zwykły monitor nie jest w stanie oddać nawet części tego doświadczenia. Naprawdę warto spróbować!
Tour de karton
Naszą wędrówkę między kartonowymi pudełkami zaczęliśmy od pojazdu i na pojeździe ją skończymy. Izraelski wynalazca Izhar Gafni skonstruował rower z recyklingowanej tektury, ważący zaledwie 9 kg. Nie wszedł on jeszcze do masowej produkcji, ponieważ Gafni wciąż dopracowuje detale. Według zapowiedzi konstruktora rower ma być wodoodporny i bardzo wytrzymały, co oznacza zdolność do uniesienia kogoś lub czegoś o wadze nawet 220 kg.
Źródło: Gizmag
Tektura w kaskach rowerowych
A do kompletu polecamy odpowiednie kaski, pochłaniające trzy razy więcej energii podczas uderzenia, za to o 15 procent lżejsze od standardowych nakryć głowy cyklistów.
Kartony ratują życie!
I jeszcze jedno – jeśli już zdarzy się nam upaść, to najlepiej na kartony. Udowodnił to znany kaskader Gary Connery, który spadł na ziemię z wysokości 1,4 kilometra, ubrany tylko w specjalny kombinezon ze skrzydłami. Życie uratowało mu ponad 18 tysięcy tekturowych pudeł, które całkowicie zamortyzowały upadek. Skoczek wyszedł z tej próby bez najmniejszego szwanku.