Artykuł oceniony na 5.00 / 5Ilość komentarzy: 0
Kiedy i jak wymyślono rolki termiczne do kas?
Rolka termiczna – niezbędnik każdego sprzedawcy
Wiele lat temu pracownicy biur, sprzedawcy i właściciele sklepików musieli odejść od tradycyjnego dokumentowania sprzedaży długopisem na kawałku papieru. Generowało to niemałe trudności oraz stwarzało okazję do pomyłek i zaniechań. Niemniej jednak do dziś trafiają się jeszcze takie miejsca, gdzie możemy spotkać ten sposób ewidencji.
Jednakże wielkopowierzchniowe sklepy i hipermarkety korzystają dzisiaj z nowoczesnych (bardziej lub mniej) kas fiskalnych do których potrzebne są rolki. Rolki do kas fiskalnych, tak jak tusz do drukarki, papier w ksero czy chipsy w paczce, lubią kończyć się w najmniej oczekiwanym momencie; zawsze wtedy, gdy przy kasie stoi wyjątkowo spieszący się klient lub (o zgrozo!) minutę przed zakończeniem zmiany. Warto zatem mieć ich zapas zawsze pod ręką (a w przypadku przekąsek do filmu, od razu kupić większą ilość). Jednak kiedy nastąpił ten przełomowy moment, kiedy zaczęto używać rolek. Oraz co to była za tęga głowa, która wpadła na ten pomysł?
Nieprzekupny Kasjer Ritty’ego
Potrzeba jest matką wynalazków. Tak też było i w przypadku kasy fiskalnej oraz rolek do nich.
Pewien XIX wieczny właściciel barów w Ohio nie mógł dojść, co dzieje się z zyskami, które powinien otrzymywać. Doszedł do wniosku, że trzymanie pieniędzy w szufladach, co było popularnym sposobem w tamtych czasach, sprzyja magicznemu rozpływaniu się gotówki. Olśnienia doznał podczas wakacji, na które wybrał się w rejs. Tam wpadł na pomysł stworzenia maszyny liczącej zyski. Wraz ze swoim bratem, mechanikiem, opracowali maszynę, która stała się prototypem pierwszej na świecie kasy fiskalnej. W swojej historii walki z nadużyciami i błędami kasjerów dosyć szybko uwinęli się z rozwojem kasy fiskalnej. Już trzecie urządzenie spełniało wymagania braci. Stąd już prosta droga do pierwszych w historii rolek kasowych. Ritty jednak nie miał pomysłu na to, jak szerzej może przydać się jego wynalazek. Sprzedał zatem firmę, co skutkowało jej gigantycznym rozwojem. O wyposażenie kas fiskalnych w rolki, na których była zapisywana sprzedaż zadbał już kolejny właściciel firmy; John J. Patterson.
Obecnie możemy wybierać rolki od najprostszych; offsetowych (zwykłych) aż po te najbardziej wytrzymałe; rolki termiczne. Rolki offsetowe to rolki do złudzenia przypominające najzwyklejszą kartkę papieru. Wykorzystywane są w kasach z drukarkami najstarszego typu. Następcą rolek offsetowych stały się rolki chemiczne. W dzisiejszych kasach jednak najpopularniejsze są rolki termiczne. Z kolei w 1906 roku Charles Kettering jeszcze bardziej usprawnił kasę wyposażając ją w elektryczny napęd.
Może Cię zainteresuje?
Produkty z kategorii: Rolki do kas fiskalnychOd arkusza do rolki
Historię rolek termicznych poprzedza oczywiście wynalezienie papieru termicznego. Jego początki sięgają głęboko do lat 70. XX wieku. Początkowo papier ten służył jedynie do drukowania na nim faksu, by w miarę swojego rozwoju oraz unowocześniania stać się przedmiotem niemalże codziennego użytku. Obecnie to właśnie paragony z kas fiskalnych są miejscem, gdzie możemy spotkać papier termiczny.
Papier, czy też rolka termiczna, składa się z kilku warstw. Są nimi papier bazowy, emulsja termoczuła i warstwa zabezpieczająca. Stopienie sensybilatora, czyli inaczej warstwy, która reaguje na działanie temperatury powoduje, że zostaje wywołany kolor. Mankamentem tego typu rozwiązania jest fakt, że nie nadają się do długoletniego przechowywania. Stąd ich zastosowanie w drukowaniu biletów czy paragonów. Są to etykiety, które zazwyczaj nie wymagają archiwizacji. Dlatego zawsze warto zeskanować lub sfotografować paragon, który chcielibyśmy dłużej przechowywać. Co zatem przemawia za stosowaniem rolek termicznych w kasach fiskalnych? Chociażby ich dobra jakość wydruku przy stosunkowo niskich kosztach. Idealnie nadają się do drukowania na nich kodów kreskowych, które muszą odznaczać się dokładnym obrazem w wysokiej rozdzielczości. Stosowanie etykiet termicznych nie wymaga od nas napełniania tonera w drukarce. Co za tym idzie, nie generujemy śmieci w postaci opakowania po tuszu do drukarki. Co istotne, każdy wie, jak niewielkich rozmiarów mogą być kasy fiskalne czy terminale. Rozmiar drukarki termicznej naprawdę pozwala schować ją do kieszeni!