Ilość komentarzy: 0
Koperta: podać z bąbelkami czy bez?
źródło: https://www.opako.com.pl
Koperta: podać z bąbelkami czy bez?
Nie da się ukryć, że piękna tradycja pisania do siebie listów, odchodzi pomału do lamusa. Ludzie wysyłają coraz mniej listów. Jedyne koperty, które aktualnie otwieramy, to te z rachunkami, te z banków i urzędów.
Czy znaczy to, że koperty używane są w tej chwili tylko przez instytucje państwowe i banki? Na szczęście nie jest tak. W dalszym ciągu jest garść ludzi, którzy piszą do siebie listy. Znamy firmy, które co roku wysyłają kartki świąteczne do swoich klientów. Wiemy również o takich, którzy w taki sposób prowadzą swój newsletter. Niezwykły pomysł, ale wyróżniający markę z tłumu.
Koperty nie służą tylko i wyłącznie wysyłaniu w nich listów, czy rachunków. Świat kopert jest wielki - rodzajów i form kopert jest tyle, że ciężko nam dzisiaj było wybrać te najważniejsze informacje, które chcieliśmy Wam przekazać.
W dzisiejszym artykule przeczytacie między innymi o:
- historii kopert,
- procesie produkcji,
- zastosowaniu kopert,
- rodzajów kopert.
Brzmi jak garść nudnych informacji? Będzie zupełnie na odwrót. Owszem, informacji znajdziecie u nas mnóstwo i jeszcze trochę, ale jeżeli na bieżąco czytacie nasze wpisy, wiecie, że nigdy nie zostawiamy Was z suchymi faktami. Chcesz się przekonać czy i tak będzie tym razem? Sprawdź sam!
Historia
Jeżeli zastanawiacie się, jak wyglądał
pierwowzór koperty, to możecie się dość poważnie zdziwić, kiedy poznacie odpowiedź. Otóż materiałem używanym do produkcji pierwowzoru koperty była glina. Jak to możliwe? Przecież glina owszem - jest elastyczna, ale nie aż na tyle, żeby stworzyć cienki arkusz, który później będzie można posklejać na kształt koperty. Było to możliwe dlatego, że ten materiał był wykorzystywany aż pięć lub sześć tysięcy lat temu. Niesamowite, prawda? Forma „koperty” była wtedy również zupełnie inna niż dzisiaj, ponieważ do pisania wykorzystywano tabliczki (również wykonane z gliny). Starożytni babilończycy ryli swoje wiadomości w tych tabliczkach, żeby były one trwałe, wypalano je w ogniu, tym samym je utwardzając. Aby nie wszyscy mogli przeczytać treść wiadomości, tabliczki pokrywano później dodatkową warstwą gliny, którą również wypiekano. W ten sposób, aby odczytać tekst, należało rozbić zewnętrzną warstwę, czyli pierwowzór dzisiejszej koperty.
Pomimo napisania aż dwóch artykułów dotyczących, między innymi, papieru, nie potrafimy dokładnie opowiedzieć, co się działo w temacie kopert aż do XVII wieku. Z prostej przyczyny - brak jest rzetelnych badań i informacji na ten temat. Oczywiście wiemy, że
w średniowieczu pisano listy. Badacze twierdzą, że wtedy nie używano kopert. Papier zwijano w rulon, a ten wkładano w sakwę wykonaną ze skóry zwierzęcej. Duże ilości dokumentów przechowywane były w skrzyniach.
Jeżeli jeszcze nie czytaliście naszych historycznych wpisów - tutaj podajemy odnośniki.
Lekcja historii, czyli o tym, jak powstały kartony i opakowania - cześć pierwsza.
Lekcja historii, czyli o tym, jak powstały kartony i opakowania - część druga.
Zapraszamy do lektury!
Wracając do kopert: wiemy już, że nie znamy dokładnej historii kopert. Zakłada się, że używano czegoś na kształt koperty już w dawnych Chinach, jednakże nie ma na to potwierdzonych dowodów naukowych. Wiemy za to, że pojawiły się one w Europie dopiero w XVII wieku. Zaczęto ich używać w Hiszpanii i Francji.
Boom kopertowy nastąpił w XIX wieku , kiedy to zamieniono ręczną produkcję papieru na tę zmechanizowaną. Maszyny były w stanie produkować duże ilości papieru, w znacznie krótszym czasie niż dotychczas wytwarzano w manufakturach. Powstający przemysł kopertowy został odnotowany przez Karola Marksa w książce Das Kapital w 1867 roku. Na początku ilość wyprodukowanych kopert oscylowała w okolicy trzech tysięcy na godzinę. Przemysł jednak rozwijał się szybko. Koperty stawały się coraz bardziej popularne, a gdzieniegdzie niezbędne. Dzięki dużemu popytowi zaczęto z czasem coraz bardziej rozwijać technologie, dzięki którym powstawały koperty. Tym samym pod na koniec XX wieku maszyny były w stanie wyprodukować aż pięćdziesiąt tysięcy kopert w godzinę. To aż o 166 razy więcej niż w latach wtedy, kiedy Marks opisywał produkcję w swojej książce. Pod koniec lat 90. każdego roku w samych tylko Stanach Zjednoczonych wytwarzano prawie dwieście miliardów kopert.
W związku z coraz większym popytem rozwijano branżę kopertową. Nie tylko usprawniano procesy technologiczne, ale przede wszystkim wymyślano nowe rodzaje kopert, które mogły być wykorzystywane w przeróżny sposób.
Rodzaje i zastosowanie kopert będzie omówione w dalszej części, zanim jednak do tego przejdziemy, nakreślimy Wam, jak powstaje koperta i z jakich materiałów się ją wykonuje.
Może Cię zainteresuje?
Produkty z kategorii: KopertyJak wygląda proces produkcji i z czego jest wykonana
Na początek zaczniemy od tego, z czego wykonana jest koperta. Wydawać by się mogło, ze to dość proste - koperty są przecież papierowe. To prawda, aczkolwiek częściowa. Niektóre koperty do zadań specjalnych wykonane zostały z tworzywa sztucznego. Materiałem tym najczęściej jest polietylen, który wykonuje się z etylenu. Jak pewnie co niektórzy z nas pamiętają, etylen powstaje w wyniku rafinacji ropy naftowej.Procesu produkcji papieru nie będziemy już szczegółowo opisywać - temat został poruszony we wpisach z historią katonów i opakowań. Ciekawi znajdą tam informację na ten temat. Artykuły linkowaliśmy już w poprzedniej części tego wpisu.
Warto jednak wiedzieć, że papier używany do produkcji większości kopert wykonywany jest z drewna. Czasami jednak kiedy od koperty oczekuje się by była najwyższej jakości i żeby miała określoną strukturę, mogą być wykonane częściowo lub w całości z bawełny, lub lnu. Spotyka się też takie wykonane z manili. Manila to włókna pochodzące z rośliny liściastej, która występuje na filipinach. Papier otrzymany z tych włókien jest mocny, o żółtawym zabarwieniu.
Równie ważnym materiałem używanym do produkcji kopert jest klej. Zazwyczaj nakładany na pasek okalający ruszającą się część koperty klej, jest gumą arabską. Guma arabska, to z kolei rodzaj żywicy, którą produkuje drzewo akacjowe. Zastosowanie znajdują także kleje z gumy syntetycznej, którą otrzymuje się z dekstranów.
Koperta to nic innego niż złożony w specjalny sposób papier. Części wykrojonego papieru skleja się ze sobą innym rodzajem kleju niż ten, którym pokrywa się klapkę koperty. Jest on mocniejszy i trwalszy. Wytwarza się go ze skrobi, pozyskiwanej z ziemniaków, kukurydzy czy innych roślin.
W zależności od rodzaju koperty i jej zastosowania może ona być dodatkowo wyposażona, w wykonane z aluminium bądź innego metalu zapięcie. Czasami koperta jest z bawełnianym sznurkiem. Przeźroczyste okienko, które czasami widzimy wykonane, z kolei jest z polistyrenu.
Wiecie już, z czego powstają koperty. Teraz dowiecie się, jak powstają.
Proces powstawania
Tak jak już wspomnieliśmy na początku tego rozdziału, pominiemy etap przygotowania
miazgi papierowej oraz wytwarzania papieru. Przejdziemy bezpośrednio do samego procesu powstawania koperty.
Osiem stukilogramowych rolek papieru dostarcza się do fabryki, która zajmuje się produkcją kopert. Czasami bela papieru jest niedopasowana grubością do linii produkcyjnej, wymaga wtedy obcięcia do wymiarów odpowiednich do maszyny. Przewija się wtedy papier, stopniowo go zmniejszając. Są to jednak sytuacje rzadkie - najczęściej bela przyjeżdża już dopasowana szerokością do taśmy produkcyjnej.
źródło: madehow.com
Kiedy papier ma odpowiednie wymiary, podawany jest do maszyny, która tnie go na arkusze. W następnym kroku układane są one na stosy. Podajnik taśmowy przenosi je do urządzenia, które
wycina z nich, zadane w specyfikacji, wykroje. Wykrój, to nic innego niż niesklejona koperta - najczęściej ma kształt zbliżony do rombu, dzięki czemu minimalizuje się straty papieru. Wykroje smaruje się klejem, a następnie urządzenie składa je, łącząc ze sobą odpowiednie boki. W taki sposób uzyskuje się gotową, najprostszą kopertę, która następnie jest pakowana w kartony i rozsyłana do sprzedawców.
Współczesna produkcja kopert jest praktycznie w całości zautomatyzowana, w związku z tym - jeżeli linia produkcyjna działa bez zarzutu - prawie zawsze otrzymuje się produkt, który pozbawiony jest wad. Z tego powodu, ciągła kontrola jakości nie jest potrzebna. Jednakże, żeby zapewnić jak najwyższy standard, regularnie sprawdza się, czy produkty są nieskazitelne. Weryfikuje się gramaturę papieru. Koperty wyrywkowo są sprawdzane na zgodność ze wzorcem w zakresie kształtu i rozmiaru. Nadzoruje się również miejsce nałożenia kleju i jego jakość.
Podział kopert ze względu na ich zastosowanie
Kiedy mówi się o kopertach, od razu przed oczami stają białe bądź brązowe, papierowe opakowanie, do którego wkłada się listy, dokumenty lub kartki okolicznościowe. Rzeczywiście jest to jedno z najpopularniejszych zastosowań kopert, ale niejedyne. Mnogość możliwości ich użycia wynika przede wszystkim z ilości dostępnych rodzajów.Możemy je podzielić ze względu na kształt, rodzaj zamykania czy materiał, z którego zostały wykonane. My skupimy się ich zastosowaniu i o nim opowiemy.
Koperty służą nie tylko do wysyłania listów czy drobnych przesyłek. Do czego jeszcze potrzebne są koperty? Jak dobrać odpowiednią kopertę do Twoich potrzeb? Która koperta sprawdzi się najlepiej do wysłania pieniędzy? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.
Koperty do zadań specjalnych
Oferta kopert dostępnych na rynku jest naprawdę olbrzymia - od tych standardowych, białych z trójkątnym zamknięciem aż po te bezpieczne. Niezwykle szybko rośnie zapotrzebowanie na koperty bąbelkowe. To właśnie koperty do zadań specjalnych.Koperta bąbelkowa składa się z dwóch warstw: wierzchnej - papierowej i wewnętrznej - wykonanej z folii bąbelkowej. Takie rozwiązanie sprawia, że zawartość koperty jest chroniona przed wilgocią i mechanicznymi uszkodzeniami. Oczywiście nie jest to 100% zabezpieczenie - w końcu to tylko papier i trochę bąbelków. Jednak jak na „tylko taki” zestaw, poziom bezpieczeństwa jest naprawdę dobry. Jeżeli masz coś delikatnego lub kruchego do wysłania, postaw jedna na karton w odpowiednim rozmiarze i z porządnym wypełnieniem.
Koperty z folią bąbelków dostępne są w wielu rozmiarach . Dzięki temu swobodnie możesz dopasować format do przedmiotu, który zamierzasz do niej spakować. Świetnie sprawdzają się przy wysyłaniu ubrań, książek czy biżuterii. Folia znajdująca się wewnątrz koperty, amortyzuje wstrząsy, dzięki czemu wysłane w niej towary będą bezpieczne. Nie tylko folia jest tu istotna - papier użyty w tego typu kopertach, jest szalenie wytrzymały. Co ciekawe, w tym rodzaju kopert, nie występuje inna forma zamknięcia niż taśma samoklejąca z paskiem. Wynika to z tego, że takie zamknięcie jest szczelne i trwałe.
Metaliczna koperta, źródło: oferta naszego sklepu
Chcesz zaimponować swoim klientom i utrzymać spójność marketingową Twojej firmy? Wybierz jedną z naszych unikalnych kopert bąbelkowych. Ich niezwykły, metaliczny kolor przyciąga wzrok każdego.
Koperty ozdobne
Skoro jesteśmy już przy przyciąganiu uwagi, to czas opowiedzieć kilka słów o kopertach ozdobnych.Maria Ballarin, źródło: https://www.instagram.com/mypapertales/
Świetnie nadają się do wysyłania czy wręczania kartek okolicznościowych oraz zaproszeń. Cała gama możliwości w kwestii wyglądu powoduje, że trudno jest określić, z czego zostały wykonane. Najczęściej są to jednak materiały papiernicze, nawet w przypadku kopert handmade.
źródło: https://saffronavenue.com/
Wybierając kopertę ozdobną, warto się zastanowić nad tym, co będzie do niej wsadzone. Jeśli będzie to koperta z zaproszeniem na ważne wydarzenie, warto nawiązać stylistyką do zawartości. Przy podziękowaniu za zakup produktów eko, można wybrać brązową kopertę z papieru z makulatury i pozostawić ją niezaadresowaną, dzięki czemu odbiorca będzie mógł użyć jej jeszcze raz. Warto sięgnąć po inspiracje do internetu, który jest kopalnią pomysłów. Można przecież wykonać kopertę ozdobną własnoręcznie, a do zaklejenia jej użyć dwustronnej taśmy klejącej.
Koperty na przedmioty wartościowe
Do kopert na przedmioty wartościowe możemy zaliczyć koperty kurierskie i bezpieczne. Dlaczego mówimy na nie bezpieczne? Zapewniają one adresata, o tym, że jego przesyłka nie była naruszona.Koperty kurierskie są przezroczyste, dzięki czemu umożliwiają wgląd w zawartość, bez uprzedniego otwierania jej. Najlepiej sprawdzają się, jeżeli trzeba nadać przedmiot za potwierdzeniem odbioru. Przezroczysta folia sprawia, że naklejenie na nią etykiety z danymi odbiorcy nie stanowi żadnego problemu.
Koperty bezpieczne wykonane są z polietylenu, którego zewnętrzna warstwa jest biała a wewnętrzna czarna, dzięki czemu nie ma żadnej możliwości zajrzenia do jej wnętrza. Kopert tych, ze względu na swój kształt, materiał, z którego są wykonane i sposób ich zaklejania, nie da się otworzyć tej koperty w sposób niezauważalny. Jeżeli ktoś w jakikolwiek sposób będzie próbował otworzyć tę kopertę, od razu będzie to widać przy pasku, którym zakleja się otwór wlotowy.
Do tej kategorii możemy również zaliczyć koperty z dodatkowym poddrukiem, które utrudniają sprawdzenie zawartości. Wewnętrzna strona koperty jest zadrukowana, przez co nie można sprawdzić pod światło, co się w niej znajduje
Koperty na dokumentację
Dokumentację można wysyłać w zwykłych , listowych kopertach. W takich właśnie zazwyczaj przychodzą listy z urzędów czy banków. Co jednak jeżeli chcemy wysłać dokumenty, których nie powinno się zginać?W takiej sytuacji świetnie sprawdzą się koperty usztywniane. Dzięki tekturowej, tylnej ścianie kartki się nie wygniotą. Oczywiście bywają ekstremalne sytuacje, w których pod naporem dużej siły teczka zegnie się wraz z dokumentami, ale na pewno, będą one po stokroć bezpieczniejsze niż w zwykłej, papierowej kopercie.
Jeżeli chcemy jeszcze lepiej zabezpieczyć nasze dokumenty, warto je wysłać w kopercie tekturowej . Koperty takie nazywamy również double bagami. W tym typie cała koperta wyprodukowana została z tektury falistej, dzięki czemu zawartość przesyłki nie jest narażona na zgniecenie z żadnej strony. Koperty te charakteryzują się tym, że są duże - w jej wnętrzu zmieszczą się nie tylko dokumenty, ale też małe przedmioty czy książki. Kopertę zamyka po odklejeniu taśmy zabezpieczającej z warstwy kleju i przyciśnięciem do niej odpowiedniej części koperty.
A co z dokumentacją medyczną? Przecież często to grube pliki wyników i wypisów ze szpitala. W takiej sytuacji polecamy naszym klientom koperty z poszerzeniem. Ich brzegi można poszerzyć, dzięki czemu nie ma problemu z przechowywaniem w nich większych ilości papieru.
Do przechowywania i dostarczania wyników prześwietleń stosuje się specjalne koperty RTG. To w nich otrzymuje się zdjęcia rentgenowskie bądź klisze. Zdjęcia te są podatne na uszkodzenia, dlatego ważne jest, żeby przechowywać je w dedykowanych kopertach, wykonanych z brązowego prążkowanego papieru.
źródło:oferta naszego sklepu
Sami widzicie, że rodzajów kopert jest mnóstwo, a to, co opisaliśmy w tym artykule, to ledwie wprowadzenie do świata kopert. W sprzedaży funkcjonują nie tylko różne rodzaje, ale przede wszystkim i różne wielkości. Jeżeli nie wiesz jaką kopertę wybrać, skontaktuj się z nami . Chętnie pomożemy!