Ilość komentarzy: 0
Koperty na zaproszenia ślubne i weselne
Koperty na zaproszenia ślubne i weselne
Ślub i wesele to jedno z najbardziej emocjonujących dni w życiu większości osób. Nawet jeżeli nie czekamy na ten dzień z wielką niecierpliwością, to jednak stanowi on jakąś cezurę. Od tego dnia przestajemy być formalnie sami i stajemy się formalnie rodziną. Oczywiście, sam ‘papierek’ tego nie czyni, jednak jeżeli ktoś decyduje się na taki krok, z pewnością nie robi tego pochopnie. Zanim jednak powiemy sakramentalne ‘tak’, czeka nas okres przygotowań. Oprócz wyboru sali, decyzji, czy wolimy DJ czy zespół, czy preferujemy jedzenie w formie bufetu czy talerzyka, czeka nas też kilka mniejszych, lecz nie mniej ważnych, decyzji. Do takiego typu wyborów należą koperty na zaproszenia. O ile wybór zaproszeń jest ważną sprawą, i to nie podlega dyskusji, to wybór kopert dla niektórych może stanowić już zbędną fanaberię. Wiele par chce, aby wygląd zaproszeń korespondował z wystrojem sali, winietkami czy ozdobami na kieliszek. Ale już wybór koper, w których to zaproszenie umieścimy, nie jest decyzją spędzającą sen z powiek. A i tutaj przecież mamy spore pole do popisu. Najbardziej idealnym rozwiązaniem byłby wybór kopert, które perfekcyjnie współgrają z wybranymi zaproszeniami. Ale to może okazać się nie takie proste.
Pomimo, że internet wkroczył już w chyba każdą sferę naszego życia, a pandemia tylko przyspieszyła ten proces, tradycja osobistego wręczania zaproszeń na ślub i wesele chyba jeszcze całkiem nie odeszła do lamusa. Osobiście znam kilka par, które zdecydowały się pokonać kilkaset kilometrów, żeby wręczyć finezyjnie wykonane zaproszenia osobiście i móc na własne oczy zobaczyć reakcję na coś, co pieczołowicie wybierali nieraz przez kilka tygodni. Odebranie gratulacji z okazji zaręczyn od wzruszonej babci czy przejętego dziadka jest jednym z bardziej rozczulających momentów życia. Warto kolekcjonować takie chwile, by móc je wspominać z małżonkiem (czy małżonką) na starość. Mam nadzieję, że zwyczaj osobistego wręczania zaproszeń pozostanie z nami jeszcze długo. Tak mało mamy wszakże okazji do spotkań i wspólnego świętowania.
Okazuje się jednak, że koperty swoją historię piszą dopiero od II wieku naszej ery. Ich przodkami są gliniane tabliczki lub zabezpieczanie woskiem dokumentów. Dopiero stopniowo Chiny szukały odpowiedniego i funkcjonalnego zamiennika, aż dotarliśmy tu, gdzie jesteśmy dziś; do papierowych kopert w różnych rozmiarach, kolorach i gramaturach.
Czym różnią się koperty na zaproszenia od zwykłych kopert biurowych?
Czy w ogóle istnieje jakaś różnica między rodzajami kopert? Wydawać by się mogło, że koperta to koperta. Papier odpowiednio złożony w prostokąt, zazwyczaj z samoprzylepnym paskiem. Jednak przecież nie włożymy eleganckiego zaproszenia, niekiedy nawet projektowanego specjalnie dla pary młodej, w zwykłą kopertę kupioną w kiosku. Elegancka ,,literatura” wymaga eleganckiej oprawy. Czym zatem różnią się koperty, które dobieramy do zaproszenia od kopert, w których wysyłamy powszednią korespondencję?
Przede wszystkim różnica polega na gramaturze. Gramatura papieru to oznaczenie mówiące o tym, ile masy wyrobu papierniczego zostało użyte na metr kwadratowy. Dzięki temu wiemy, jak gęsty jest papier, a co za tym idzie, jak gruby oraz jak bardzo sztywny. W rzeczywistości wygląda to tak, że im gramatura jest większa, tym ciężar i grubość arkusza papieru jest większa. Tym samym koperty o większej gramaturze odznaczają się większą wytrzymałością. Koperty biurowe zazwyczaj mają gramaturę 80g. W porównaniu koperty na zaproszenia ślubne mają zazwyczaj gramaturę 120g. To istotna różnica, którą widać gołym okiem. W praktyce oznacza to, że koperta w której wręczamy zaproszenie jest grubsza, sztywniejsza, a co za tym bardziej elegancka. Ponadto zapewnia odpowiednią ochronę wręczanemu zaproszeniu. To ważne, gdyż niekiedy zaproszenia wręczamy nawet rok przed uroczystością. Przez ten cały czas zaproszenie nie ulegnie zabrudzeniu, pogięciu czy zniszczeniu, a zaproszenie, choćby najbardziej oryginalne i ozdobne pozostanę nienaruszone.
Kolejną cechą odróżniającą ‘zwykłe’ koperty od kopert na zaproszenia jest ich wykończenie. Koperty biurowe wykonywane są z białego papieru. Niekiedy dodatkowo posiadają jeszcze pasek kleju lub przezroczyste okienko, w którym umieszcza się adres. Gustowne koperty wykonane z papieru wysokiej jakości najczęściej są elegancko wykończone. Nierzadko mają brokatowe ozdoby lub indywidualne tłoczenia. Koperta na zaproszenie ślubne zazwyczaj mają też inny kolor, niż zwykła biurowa- biała. Przeważnie są to kremowy, beżowy, perłowy, ale zdarzają się także granatowe czy butelkowo zielone. Powoduje to, że już na pierwszy rzut oka zdecydowanie odróżniają się od koperty używanej na co dzień.
Może Cię zainteresuje?
Produkty z kategorii: Koperty ślubne
Warianty kopert na zaproszenia
Koperty na zaproszenia ślubne również podlegają aktualnym trendom. Najnowszym z nich jest moda na eko, wpisująca się w aktualnie panujący styl vintage. Takie koperty wykonywane są z papieru ekologicznego, czyli pochodzącego z makulatury. Inną nazwą z jaką możemy się spotkać, to papier kraftowy czy koperty kraftowe. Koperta wykonana z takiego papieru nie musi być zwykłą, brzydką, szarą kopertą. Papier kraftowy może być równie dobrze w kolorze beżowym lub białym. Niekiedy jego faktura jest prążkowana. Ekologiczną kopertę możemy poddać różnorodnym zabiegom, aby odpowiednią ją spersonalizować. Bez trudu naniesiemy na nią różnego rodzaju nadruk. Ale to nie koniec modyfikacji, które możemy zastosować. Kopertę możemy poddać laminowaniu, metalizowaniu czy gumowaniu. Widzimy zatem, że koperta wykonana z takiego papieru może wyróżniać się oryginalnością. Jeżeli dodatkowo zostanie ozdobiona odpowiednimi elementami, będzie stanowić doskonałego dopełnienie dla zaproszenia wykonanego z ekologicznego papieru. Ponadto, przewiązując takie zaproszenie sznurkiem jutowym, dodamy całości nieco elegancji. Takie zaproszenia wspaniale będą grały ze ślubem w stylu boho, vintage czy wiejskim.
Rozmiary i rodzaje kopert
Koperty, w których wręczamy czy wysyłamy zaproszenia zazwyczaj występują w kilku rozmiarach. Jest nim wariant DL. To format będący 1/3 formatu A4, czyli 220 x 110 mm. Idealne sprawdzi się do zapakowania podłużnych zaproszeń.
Innym wariantem ozdobnej koperty jest koperta C6. Koperta C6 ma wymiary 114 x 162, zatem będzie doskonałym rozwiązaniem dla zaproszeń o niestandardowych rozmiarach.
Nieco większą kopertą jest koperta C5. Ten rodzaj koperty również występuje w ekskluzywnym wariancie. Wykonana z grubego papieru o gramaturze 120 doskonale nada się na nieco większe zaproszenia. Wymiary tej koperty 162 x 229 mm.
Część par młodych decyduje się na kwadratowe zaproszenia. W takim wypadku znakomitym rozwiązaniem będą koperty K4. To kwadratowe koperty występujące w rozmaitych wariantach kolorystycznych. Koperty K4 mają wymiar 165 x 165 mm.
Jeżeli nie chcemy utonąć w gąszczu oferowanych kopert, wszak mamy na głowie jeszcze bardzo dużo innych, niemniej ważnych decyzji, warto koperty (i same zaproszenia) zamówić przez internet. Dobrze zorganizowane sklepy posiadają doskonale rozplanowane strony internetowe. Wystarczy więc, że poszukamy w menu wariantu koperty na zaproszenia ślubne. Otrzymamy tym samym wszystkie rozmiary eleganckich kopert i nie będziemy musieli przedzierać się przez koperty bąbelkowe, biurowe czy koperty bezpieczne.
Rodzaj papieru, z jakiego wykonana jest koperta
Oprócz rozmiaru koperty, warto zastanowić się nad rodzajem papieru, z którego wykonana została koperta. Dzięki temu koperta, jak i zaproszenie ślubne czy weselne, będą stanowiły jednolitą całość. Wśród eleganckich rodzajów papieru, z którego wykonywane są koperty, możemy miedzy innymi wyróżnić papier Acquerello. To rodzaj papieru, na którym występują delikatne prążki. Koperty wykonane z tego rodzaju papieru, to koperty bardzo wysokiej jakości. Prążkowana faktura, oprócz gustownego wyglądu, powoduje, że koperta ta jest zarówno sztywna i elegancka. Ten rodzaj papieru produkowany jest we Włoszech i występuje jedynie w dwóch wariantach kolorystycznych.
Innym rodzajem papieru, z którego wykonywane są koperty, to papier imitujący papier czerpany. Ten rodzaj papieru występuje z domieszką bawełny. Jest papierem z rodzaju papierów luksusowych. Koperta wykonana z takiego papieru charakteryzuje się delikatnością. Ponadto, tego rodzaju papier jest papierem bezdrzewnym. Zaproszenie wręczone w takiej kopercie na pewno wzbudzi zachwyt.
Nietypowym rodzajem papieru, z którego można wykonać kopertę do zaproszeń, jest papier Golden Star. To półprzezroczysty papier wykorzystywany raczej do wykonywania elementów zaproszeń lub przekładek w albumach. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby wykonać z niego niezwykle eleganckie i finezyjne koperty. Będą nieprzeciętnym dodatkiem do misternie wykonanych zaproszeń z ażurowymi dodatkami. Zachwyt gwarantowany!
Kolejnym rodzajem papieru, z którego wykonuje się koperty, to papier Silio Color. Wykonuje się z niego koperty w dowolnych kolorach. Jest to niepowlekany papier, który jest barwiony w masie na dowolny kolor. Dzięki temu jego kolory są niezwykle żywe. Koperta wykonana z takiego papieru będzie stanowiła świetne uzupełnienie zaproszenia w preferowanym kolorze.
Jeżeli nasze wesele jest weselem w stylu klasycznym, eleganckim, to zapewne takiego typu wybraliśmy zaproszenia. Doskonałym uzupełnieniem zaproszenia w stylu glamour będzie koperta wykonana z aksamitnego papieru w śnieżnobiałym kolorze. Najlepszym wyborem zatem będzie koperta wykonana z papieru z mas celulozowych Splendorgel. To papier o gramaturze 230, zatem jest wyjątkowo sztywny, wytrzymały i elegancki.
Z kolei jeśli dbamy o środowisko w każdym aspekcie życia, możemy to pokazać również poprzez zaproszenia. Idealnym dopełnieniem zaproszeń papieru krafotwego będzie koperta z papieru Woodstock. Jest to papier ekologiczny charakteryzujący się wysoką jakością. Ponadto jego produkcja jest obwarowana ścisłymi normami ochrony środowiska. Zaproszenia koperty i nasz styl życia mogą być harmonijną całością.
Oczywiście nie musimy znać się na rodzajach papieru, aby idealnie dobrać kopertę do naszych zaproszeń ślubnych. To oczywiście pomoże i jest przydane przy bardziej wymagających klientach, ale do określenia jakości koperty w zupełności wystarczy nam wiedza o jej gramaturze, rozmiarze oraz oczywiście kolorze.