Ilość komentarzy: 0
Niestandardowe usługi w logistyce
Na rynku istnieje wiele zewnętrznych firm logistycznych, które zapewniają swoim klientom niestandardowe rozwiązania. Tego typu usługi są zaprojektowane specjalnie z myślą o indywidualnych potrzebach klienta. Skierowane są przede wszystkim do firm z branży e-commerce. Dla każdego podmiotu, prowadzącego sprzedaż wysyłkową, kluczem do sukcesu jest odpowiednio skoordynowana logistyka. Powierzenie tego zadania zewnętrznej firmie sprawia, że sprzedawca nie jest obarczony procedurami i może spokojnie zająć się rozwijaniem działalności.
Niestandardowe usługi logistyczne, czyli jakie?
Logistyka jest jedną z najszybciej rozwijających się branż na świecie. Z założenia ma na celu ułatwienie i organizację przewozu różnych produktów. Dostawcy usług logistycznych starają się zapewnić swoim klientom jak najlepsze rozwiązania transportowe. Jednym z podstawowych wyzwań logistyki jest dostosowanie się do specyficznych potrzeb różnych firm i przedsiębiorstw. Potrzeby te obejmują wymagania dotyczące masy czy rodzaju magazynowania towarów i inne istotne kwestie, które należy wziąć pod uwagę, mając na celu bezpieczny transport. Aby rozwiązać ten problem, firmy logistyczne zaoferowały swoim klientom niestandardowe usługi logistyczne, które mogą zaspokoić wiele potrzeb i wymagań każdego z nich, a dostawca tych usług oferuje najlepsze możliwe rozwiązanie. Logistyka 3PL (z ang. “Third Party Logistics”), to strategia działania, przyjmowana przez firmy z branży e-commerce, której podstawą jest przekazanie innemu podmiotowi obsługi logistycznej w zakresie realizacji zamówień, magazynowania i dostarczania towarów. Popularność niestandardowych usług w logistyce determinuje branża, która z nich korzysta. Niektórym firmom najbardziej zależy na etykietowaniu czy przepakowywaniu, a innym na sprawnej obsłudze zwrotów przesyłek. Usługi logistyczne to wszystkie elementy łańcucha dostaw, począwszy od fabryki, na kliencie kończąc. Obejmują one transport od producenta do magazynu, magazynowanie, realizację zamówień, dostawę do klienta końcowego a nawet logistykę zwrotu produktów.
Opakowania kartonowe e-commerce, sprawdź naszą ofertę:
Może Cię zainteresuje?
Produkty z kategorii: Magazyn
Dlaczego branża e-commerce decyduje się na niestandardowe usługi w logistyce?
Szybko rozwijający się sektor sprzedaży internetowej spowodował, że rosnąca liczba zamówień nie pozwalała na indywidualną obsługę klientów. Dlatego też sklepy internetowe powierzyły niektóre lub wszystkie swoje funkcje logistyczne zewnętrznemu dostawcy usług, który może zarządzać wysyłkami produktów i zapasami, śledzić stany magazynowe oraz obsługiwać wszystkie aspekty realizacji zamówień. Dzięki temu firmy, prowadzące sprzedaż wysyłkową, mogą skoncentrować się na swoich kluczowych kompetencjach. Granice między sprzedawcą internetowym a fizycznym zacierają się, ponieważ firmy z branży e-commerce otwierają sklepy i zwiększają możliwości sprzedaży. Bez względu na to, co sprzedaje firma, łańcuch dostaw musi zostać zachowany na najwyższym poziomie. Wówczas sklepy internetowe mogą myśleć wyłącznie o zyskach.
Co zaliczamy do niestandardowych usług logistycznych?
Niestandardowe usługi logistyczne pozwalają na optymalizację pracy w branży e-commerce, a jednocześnie oszczędzają cenny czas. Najpopularniejsze typy tych usług opisano poniżej.
Magazynowanie
Mowa tutaj o usłudze przechowywania towarów klienta w konkretnym miejscu, przez określony czas oraz na ustalonych wcześniej zasadach. Taką usługę najczęściej wycenia się indywidualnie lub bazując na dostępnych cennikach. Wraz z magazynowaniem możemy mieć do czynienia z dodatkowymi usługami logistycznymi, w tym z metkowaniem, przepakowaniem lub konfekcjonowaniem.
Wysyłka dużych ładunków
Duże przedmioty są w większości wysyłane za pomocą spedycji frachtowej. Obejmuje to kombinację określonych pojazdów, takich jak statki, pociągi, ciężarówki czy samoloty. Usługi frachtowe obejmują również usługi transportowe, które umożliwiają przewiezienie towarów z portów do poszczególnych magazynów w celu przechowania. Podobnie jak magazynowanie, transport towarowy jest również procesem złożonym i wiąże się z ciągłymi niedoborami siły roboczej i opóźnieniami w terminach. Zadaniem operatora logistycznego jest zapewnienie terminowej dostawy produktów bez względu na sytuację i okoliczności, w jakich znajduje się firma. Dzięki zadowolenie klientów pozostaje niezmienne.
Co-packing
Co-packing to nic innego jak outsourcing usług pakowania. Sklep internetowy, zamiast zajmować się pakowaniem i przepakowywaniem we własnym zakresie, może zlecić to zadanie firmie zewnętrznej. Takie usługi obejmują najczęściej wymianę uszkodzonych lub przestarzałych opakowań, przepakowywanie niesprzedanych produktów z opakowań jednostkowych do odpowiednio oznakowanych opakowań zbiorczych, łączenie produktów w różnego rodzaju zestawy (np. promocyjne, upominkowe) czy personalizację opakowań.
Labeling
Labeling to inaczej etykietowanie opakowań, które obejmuje nie tylko aplikację etykiet, ale również sekwencyjnych kodów kreskowych i numerację paczek. Po zapakowaniu produktów wszelkie niezbędne etykiety, kody lub naklejki promocyjne zostaną zastosowane zgodnie z wymaganiami klienta. W ramach tej usługi możliwe jest również dostosowywanie i projektowanie etykiet oraz naklejek. Niektórzy operatorzy usług logistycznych oferują dodatkowo personalizację opakowań.
Obsługa zwrotów
Zarządzanie zwrotami to proces w handlu detalicznym i handlu elektronicznym , który rozpoczyna się od chęci zgłoszenia zwrotu produktu przez klienta, a kończy na odesłaniu go do producenta lub wymianie na nowy. Właściwie zarządzając zwracanymi produktami, można znacznie zmniejszyć straty, wykorzystując nieuszkodzone zwracane produkty do uzupełniania zapasów magazynowych w celu odsprzedaży. Zarządzanie zwrotami, czy inaczej logistyka, wykracza poza ostateczną dostawę i nie jest stosowane w przypadku każdego zamówienia. Proces zarządzania zwrotami obejmuje częściową obsługę klienta, częściową logistykę i zarządzanie zapasami.
Fulfilment, czyli logistyka zamówień
Logistyka realizacji zamówień jest częścią łańcucha dostaw, która obejmuje transport zamówień i przesyłek do klientów, przechowywanie zapasów w magazynie e-commerce, pakowanie pudełek i dostarczanie zamówień na czas. Często fulfilment i realizacja zamówień przeplatają się na wiele sposobów, ponieważ obie koncentrują się na obsłudze zamówienia od klienta. Zlecenie realizacji zamówień na zewnętrznej firmie wzrost zysków poprzez ograniczanie porzuconych koszyków, zwiększenie średniej wartości zamówień i spełnienie oczekiwań w zakresie zwiększania liczby ponownych zakupów. Fulfilment daje możliwość zaoferowania klientowi szybszej wysyłki towarów, poprzez kierowanie paczek z magazynu najbliższego lokalizacji odbiorcy. To nie tylko skraca czas transportu, ale także pomaga obniżyć koszty wysyłki. Właściwa strategia logistyczna realizacji zamówień może sprawić, że sprzedawca sprosta oczekiwaniom klientów oferując szybka wysyłkę, która nie generuje dodatkowych kosztów.
Jakie są zalety korzystania z niestandardowych usług logistycznych?
Utrzymywanie logistyki i realizacji zamówień we własnym zakresie oznacza, że cała uwaga sprzedawcy skupia się na tych działaniach, a nie na generowaniu dodatkowej sprzedaży, budowaniu relacji z klientami i ulepszaniu produktów. Dlatego też wraz z rozwojem firmy i poszerzaniem działalności warto przekazać pałeczkę ekspertom, którzy specjalizują się w logistyce realizacji zamówień i skupiają się wyłącznie na tym, jak zrobić to najlepiej. Indywidualne usługi logistyczne mają na celu dostarczanie klientom wysokiej jakości, a zarazem wydajnych rozwiązań transportowych. Odbywa się to poprzez tworzenie specjalistycznych i dopasowanych do ich potrzeb pakietów logistycznych. Oto niektóre z zalet wynajmu niestandardowej usługi logistycznej dla firm.
- Elastyczność. Logistyka pozwala dostosować rodzaj transportu do ładunku. Większość firm transportowych, oferujących tradycyjne usługi logistyczne, będzie miała problemy z transportem i pakowaniem ładunków o różnej wadze i gabarytach szczególnie, jeśli dotyczą one różnych klientów. Taka sytuacja może skutkować komplikacjami podczas całego procesu transportu. Niestandardowe usługi logistyczne nie tylko nadają priorytet konkretnemu ładunkowi, ale również pozwolą ulokować paczki o różnej wadze i rozmiarach oraz odpowiednio dostosować do nich rodzaj transportu. Niestandardowe usługi logistyczne pomagają dodatkowo zapewnić niezbędne narzędzia i sprzęt, dzięki któremu ładunek zostanie przetransportowany bezpiecznie i dotrze na czas.
- Obsługa różnych rodzajów ładunków. Kolejną zaletą korzystania z niestandardowych usług logistycznych jest możliwość obsługi różnych rodzajów ładunków. Niektóre usługi logistyczne mają ograniczenia dotyczące rodzaju ładunku, który mogą obsługiwać, co może prowadzić do opóźnień i wielu problemów podczas transportu. Może to być bardzo czasochłonne i spowodować tylko trudności dla klienta. Niestandardowe usługi logistyczne pozwalają znaleźć najlepsze rozwiązania oraz zwiększyć płynność i wydajność obsługi logistycznej.
- Opłacalność. Transportowanie produktów i towarów w różne miejsca może być bardzo kosztownym procesem. Niezależnie od tego, czy chodzi o znalezienie odpowiedniego środka transportu, czy o uzyskanie idealnych opakowań dla przewożonych produktów, potrzebny będzie odpowiedni budżet. Przy korzystaniu ze spersonalizowanej usługi logistycznej, rozwiązania dobierane są tak, aby nie generować dodatkowych kosztów. Oznacza to, że nie trzeba się będzie liczyć z dodatkowymi opłatami.
- Satysfakcja klienta. Zadowolenie klienta jest kwestia kluczową dla każdego rodzaju działalności lub usługi, ponieważ każde przedsiębiorstwo powinno dążyć wyłącznie do dostarczania najlepszych produktów i rozwiązań. Jednym ze sposobów na osiągnięcie wysokiej satysfakcji klienta jest zapewnienie wydajnej i wysokiej jakości obsługi logistycznej. Niestandardowe usługi logistyczne gwarantują bezpieczne i szybkie dostarczenie towarów. Dzięki nim eliminuje się wszelkie opóźnienia i komplikacje. Doświadczenie klienta musi być zawsze pozytywne, a zindywidualizowana logistyka może pomóc firmie osiągnąć założone cele.