Ilość komentarzy: 0
Niewiarygodne i kreatywne kartonowe konstrukcje
Tektura to materiał, którego zastosowań jest tak wiele, że czasem ciężko je zliczyć. Najczęściej kojarzy się z pakowaniem i wysyłką, ale można z niego tworzyć również niezwykłe dzieła sztuki. Niektóre z nich są nawet prezentowane w światowej sławy muzeach! Poznaj niewiarygodne i kreatywne kartonowe konstrukcje.Kartonowe niezwykłości — Greg Olijnyk
Grega Olijnyka to rzeźbiarz, który zamienia zwyczajną tekturę w fantastyczne przedmioty. Choć wydaje się, że ten pospolity materiał nie nadaje się do tworzenia dzieł sztuki, to Olijnykowi udaje się nadać mu wyrafinowane kształty. Greg tworzy z kartonu najróżniejsze rzeźby, od zestawu budynków, na których dachach widać zgniecione puszki po piwie, po śrubki robota, Złożoność i szczegółowość jego pracy potrafią zachwycić, tym bardziej że powstają bez planów. Nie używa on cyfrowego oprogramowania ani automatycznych urządzeń tnących, a jego głównym narzędziem jest ostrze skalpela. Co więcej, rzeźby Grega mają ruchome kończyny oraz często oświetla on swoje prace za pomocą maleńkich światełek i przebiegających przez nie drutów. Spójrzcie tylko na tego kartonowego robota. Czyż nie jest zachwycający?
Copyright: Greg Olijnyk, źródło: Instagram
Na uwagę zasługuje również niezwykły nowojorski budynek, w całości wykonany z kartonu, który zachwyca swoimi detalami. Przyjrzyj się uważnie. Dostrzegasz małe klimatyzatory w oknach?
Copyright: Greg Olijnyk, źródło: Instagram
Jeżeli zaciekawiły Cię prace Grega Olijnyka to zajrzyj na jego profil.
Karton w wielu odsłonach — Papersmith Studio
Papersmith przekształca zwykłe kartonowe pudełka w niezwykłe konstrukcje i małe dzieła sztuki. Dzięki temu pokazuje ich potencjał i jest dowodem na to, że jedyne co nas ogranicza to nasza własna wyobraźnia. Spójrz tylko na ten projekt kartonowego miasteczka do zabawy dla dzieci.
Copyright: Papersmith, źródło: Instagram
Jednak Papersmith współpracuje z wieloma znanymi markami, gdzie realizuje wiele niezwykłych i ekologicznych projektów. Wszystkie ich dzieła wykonanene są z kartonu. Spójrz tylko na projekt witryny sklepowej, stworzonej dla sklepu Liberty w Londynie. Czy ta ekspozycja okienna nie jest małym dziełem sztuki?
Copyright: Papersmith, źródło: Instagram
Inne projekty Papersmith możesz zobaczyć tutaj.
Może Cię zainteresuje?
Produkty z kategorii: KartonyNatura z kartonu — Eva Jospin
Mówiąc o ciekawych, niezwykłych i kreatywnych konstrukcjach z papieru, nie można zapomnieć o niezwykłej artystce, jaką jest Eva Jospin, kóra tworzy czarujące lasy w całości wykonane z tektury. Artystka pochodzi z Paryża i to tam właśnie tnie i żłobi tekturę, tworząc gęste, wielowarstwowe i bardzo szczegółowe lasy o oszałamiającej głębi ostrości. Spójrz tylko na zdjęcie poniżej. Krawędzie kartonu tworzą przekonującą teksturę kory drzew, a naturalny kolor papieru dobrze współgrają z leśnym motywem. Projekty Jospin są cenne nie tylko jako intrygujące dzieła sztuki, ale także dlatego, że przypominają nam o prawdziwym pochodzeniu wyrobów papierowych, które tak często traktujemy jako coś oczywistego.Copyright: My Modern Met, źródło: Pinterest
Kolejnym dziełem Evy, które zasługuje na uznanie, jest Panorama, czyli instalacja łącząca rzeźbę i architekturę. Jest to pierwsze współczesne dzieło sztuki wystawione w prestiżowym i historycznym Cour Carrée w Luwrze! Panorama powstała w czerwcu 2021 roku, kiedy to Eva Jospin przekształciła trzy sale Noordbrabants Museum w tajemniczy świat fantazji. Jej monumentalne rzeźby lasów i starożytnych ruin dają poczucie, że spacerujesz po baśniowym świecie, ale zrobionym z brązowej tektury. Siła dzieła tkwi głównie w materiale, ponieważ użycie tektury zachwyca i zaskakuje. Co więcej, rzeźby wyglądają na solidne, podczas gdy teoretycznie jednorazowy materiał jest delikatny i nietrwały.
Copyright: noirmontartproduction.com, źródło: Pinterest
Zobacz również: Jak zrobić krzesło ekologiczne z kartonu
Niezwykłe kartonowe konstrukcje prosto z Japonii — Monomi Ohno
Jakoś każdy widzi kartonowe pudełko inaczej. Niektórzy widzą w nim miejsce do przechowywania, inni idealny dom dla kota, natomiast japońska artystka Monomi Ohno widzi w nim materiał budowlany dla swoich niesamowitych trójwymiarowych rzeźb. Materiał, z którego powstają jej prace to tylko tektura, a wykonuje je tylko przy pomocy nożyczek, nożyka i spoiwa stolarskiego. Artystka często wykonuje swoje prace spontanicznie, bez wcześniejszych planów. Przykład takiej pracy możesz zobaczyć poniżej.
Copyright: Monomi Ohno, źródło: Instagram
Monomi Ohno zaczęła tworzyć rzeźby z tektury już podczas studiów na Osaka University of the Arts, gdzie postanowiła specjalizować się w animacji trójwymiarowej. Jednak aby dostać w swoje ręce niezbędne oprogramowanie, trzeba było najpierw zapłacić sporo pieniędzy. Zamiast więc wydawać ogromne sumy na sprzęt, postanowiła wykorzystać zapas pustych pudełek z Amazona, które leżały w pobliżu, aby doskonalić swoje umiejętności modelowania 3D. To, co miało być praktyką, zmieniło ją w artystkę. Puste pudełka stały się płótnem, które teraz może zmienić w dosłownie wszystko. Od czołgów, pistoletów, przez postacie z popkultury, po niezwykłe płaskorzeźny.
Copyright: Monomi Ohno, źródło: Instagram
Więcej prac Monomi Ohno znajdziecie tutaj.
Zwierzęta z kartonu — Josh Gluckstein
Kolejnym artystą, który tworzy niezwykłe konstrukcje z kartonu, jest Josh Gluckstein, mieszkający i pracujący w Londynie. Josh formuje zwierzęta z tektury, które od zawsze były głównym tematem jego prac. Zainspirowany rozległymi podróżami i wolontariatem w Azji, Afryce i Ameryce Południowej, stara się uchwycić obecność niektórych z najbardziej majestatycznych zwierząt, jakie widział. Josh tworzy rzeźby naturalnej wielkości, często wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu. Spójrz tylko na jego słonia.
Copyright: Josh Gluckstein, źródło: Instagram
Gluckstein nieustannie dąży do tego, aby jego praktyka była coraz bardziej zrównoważona. Jego nowa kolekcja jest wykonana w całości z tektury i papieru pochodzącego z recyklingu. W swoich rzeźbach Josh stara się uchwycić charakter zwierzęcia oraz jego intrygujące piękno, jednocześnie tworząc w duchu „zero waste”. Chciałby zwiększać świadomości na temat zagrożonych gatunków poprzez sztukę i przyczynianie się do ich ochrony, dlatego to właśnie zwierzęta zagrożone wymarciem często są przedmiotem jego prac.
Copyright: Josh Gluckstein, źródło: Instagram
Jeżeli chcecie zobaczyć więcej prac Josha, zajrzyj na jego Instagram lub dowiedź jego stronę internetową — tutaj.