Ilość komentarzy: 0
Odprawa celna - wszystko, co musisz wiedzieć
Wszystkie towary importowane i eksportowane podlegają odprawie celnej, która obejmuje między innymi kontrolę dokumentów i przewożonych towarów oraz pobieranie podatków i cła, jeśli takie są należne. Wysyłasz przesyłki za granicę? Zlecasz import do Polski? Sprawdź, co powinieneś s wiedzieć o odprawie celnej.
Co to jest odprawa celna?
Odprawa celna to szereg procesów obejmujących szczegółowe sprawdzanie dokumentacji towarów transportowanych przez granicę danego kraju.
Na podstawie wykonanej odprawy celnej, importer ma obowiązek zapłacić cło i podatki. Warto przy tym pamiętać, że typowa kontrola celna może obejmować zarówno całe dostawy towarów oraz ich części zapakowane w pudełka kartonowe, przewożone na paletach lub w inny, dowolny sposób.
Sprawdź także najnowsze trendy w pakowaniu towaru.
W zależności od bieżącej sytuacji, odprawa celna może się odbywać w obecności importera albo, jeśli zachodzi taka potrzeba, bez jego udziału. Na tym etapie funkcjonariusze straży celnej dokładnie sprawdzają zadeklarowany do odprawy towar, a następnie zabezpieczają ich obrót międzynarodowy. Wszystko musi się odbywać zgodnie z aktualnie obowiązującymi międzynarodowymi przepisami i umowami handlowymi.
Rodzaje odprawy celnej
Odprawa celna może być:
- czasowa,
- ostateczna,
- odroczona.
Z czasową (warunkową) odprawą celną mamy do czynienia wówczas, gdy eksportowany towar po pewnym czasie wraca za granicę celną. Tego typu odprawa obejmuje na przykład towary będące elementem wystawy na zagranicznych targach.
Kiedy towar nie wraca na granicę, wówczas mamy do czynienia z odprawą ostateczną. Odprawa odroczona następuje w przypadku, kiedy jeden Urząd Celny nie jest w stanie przeprowadzić kontroli ze względu na brak technik lub możliwości i przekazuje ten obowiązek innej jednostce.
Odprawa celna może być jeszcze zwykła lub uproszczona.
W trakcie tej pierwszej stosuje się standardowe procedury celne i wymagany jest komplet dokumentów. Odprawa przyspieszona przysługuje firmom, które przez służby celne są postrzegane jako podmioty godne zaufania. W takim przypadku cała procedura może być przeprowadzona w magazynie albo siedzibie firmy jeszcze przed wyjazdem na granicę.
Może Cię zainteresuje?
Produkty z kategorii: Kartony
Odprawa celna w UE
Do odprawy celnej musi zostać zgłoszony każdy towar importowany do Polski z krajów znajdujących się poza terytorium Unii Europejskiej.
Przynależność do wspólnoty UE gwarantuje natomiast sporą swobodę handlową pomiędzy państwami członkowskimi. W praktyce oznacza to, że przedsiębiorcy są zwolnieni z ponoszenia opłat celnych. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja podczas importu z Dalekiego Wschodu czy z Ameryki Północnej.
Sprawdź, jaki biznes otworzyć w 2022 r.
Nie ulega wątpliwości, że cała procedura odprawy celnej budzi w przedsiębiorcach liczne obawy związane przede wszystkim z dodatkowymi i wysokimi kosztami oraz potencjalnym zatrzymaniem towaru na granicy. Warto się do niej przygotować.
Dokumenty niezbędne do odprawy celnej
Podczas odprawy celnej towarów importowanych na terytorium UE lub eksportowanych poza jej granice należy mieć przygotowane następujące dokumenty:
- list przewozowy;
- faktury kosztowe potwierdzające wartość towaru;
- specyfikacja towaru;
- pozwolenie na import lub eksport;
- certyfikat CE wystawiony przez producenta (import);
- dane firmy dokonującej załadunku i rozładunku;
- miejsce pochodzenia towaru i jego przeznaczenie;
- dokument B/L (Bill of Lading) albo SWB (Sea Waybill), w przypadku transportu morskiego;
- dokument AWB (Air Waybill), w przypadku transportu lotniczego;
- dokument CIM/SMGS (Międzynarodowy Kolejowy List Przewozowy), w przypadku transportu kolejowego;
- inne dokumenty wymagane prawnie dla danej grupy towarów (np. świadectwo weterynaryjne lub świadectwo CITES ).
Towar podczas odprawy powinien być zapakowany w funkcjonalne opakowania z wytrzymałych materiałów.
Jak wygląda odprawa celna?
Odprawa celna odbywa się zazwyczaj w siedzibie firmy eksportera lub w miejscu załadunku towaru do transportu.
Zanim przedsiębiorca przystąpi do odprawy, musi elektronicznie zgłosić towary za pośrednictwem Systemu Kontroli Eksportu (ECS), z którego korzystają wszystkie Urzędy Celne znajdujące się na obszarze Unii Europejskiej.
Wydawane jest wówczas Poświadczone Zgłoszenie Celne (PZC) zawierające datę i godzinę przyjęcia zgłoszenia, a także numer odprawy celnej (OGL). W tym samym systemie dokonuje się też zwolnienia towarów po kontroli, a także pojawia się informacja o zakończeniu wszelkich procedur celnych.
Tanie opakowania do wysyłki
OPAKO jako lider w branży oferuje wysokiej jakości opakowania, które doskonale sprawdzają się podczas wysyłki towaru za granicę. Jeśli szukasz innowacyjnych rozwiązań, sprawdź nasz asortyment na opakowania e-commerce oraz duże kartony wykonane z wytrzymałej, kilku warstwowej tektury.
Gwarantujemy przystępne ceny oraz indywidualne podejście do każdego klienta. Zadzwoń do nas lub napisz poprzez formularz kontaktowy. Wspólnie znajdziemy najlepsze rozwiązania dla Twojego biznesu.
Zdjęcie autorstwa Sora Shimazaki z Pexels