Artykuł oceniony na 5.00 / 5Ilość komentarzy: 0
Opaski zaciskowe plastikowe - jak używać, rodzaje
Jeśli szukasz informacji dotyczących opasek zaciskowych z plastiku, które inaczej nazywane są trytkami lub opaskami kablowymi, to dobrze trafiłeś! W tym artykule skupimy się na praktycznych poradach związanych z tym popularnym materiałem mocującym. Dowiesz się jakie są wiodące zastosowania trytek i do czego możesz je wykorzystywać. Otrzymasz garść porad dotyczących tego jak zdjąć opaskę zaciskową, jak je ze sobą połączyć, jak wygląda trytka na opony albo jak działają opaski zaciskowe wielokrotnego użytku. Pokażemy Ci także najbardziej popularne produkty z tej kategorii. No to zaczynamy!
Kto wymyślił opaski zaciskowe?
Historia powstania opaski zaciskowej rozpoczęła się w 1958 roku w ówczesnym przedsiębiorstwie Thomas & Betts. Jeden z pracowników układających kable na pokładzie Boeinga zwrócił uwagę na trudności, które przysparzało to zadanie. Kable plątały się, a dłonie pracowników szybko męczyły się podczas wiązania woskowanych sznurków wspomagających pracę. W związku z tym inżynier Maurus C. Logan postanowił rozwiązać ten problem. Swój wynalazek, czyli opaskę zaciskową, nazywaną inaczej opaską kablową, opatentował 24 czerwca 1958 roku pod nazwą Ty-Rap. Pierwotna wersja trytki była metalowa, a żeby ją zapiąć, należało zastosować zakładaną zapadkę. 10 lat później udoskonalono produkt do wersji, którą znamy dzisiaj.
Może Cię zainteresuje?
Produkty z kategorii: Opaski zaciskoweOpaski zaciskowe - zastosowanie
W dzisiejszym świecie opaski zaciskowe są wykorzystywane nie tylko do łączenia ze sobą wiązek kabli np. w sieciach informatycznych i telekomunikacyjnych. Wymyślono dla nich wiele różnych, praktycznych zastosowań. Jakich? Już spieszymy z odpowiedziami!
- Opaska zaciskowa jest używana w branży motoryzacyjnej. Ze względu na swoje przeznaczenie musi być odporna na promieniowanie UV i środki chemiczne. Stosuje się opaski zaciskowe na opony, które spełniają funkcję antypoślizgową. Trytki można także zapiąć na oponach rowerowych i tym samym zastąpić dedykowane do tego celu kolce.
- Opaski kablowe są także powszechnie stosowane w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym. Przy ich pomocy można połączyć ze sobą np. etykiety i kartony, w których przewożona jest żywność oraz leki. W transporcie stosuje się także kolorowe opaski do oznaczania poszczególnych typów produktów np. trytki czerwone lub żółte.
- Jeśli podróżujesz, być może zdarzyło Ci się dodatkowo zadbać o zamknięcie walizki lub torby przy pomocy trytki. Jest to powszechnie stosowana praktyka przez pasażerów linii lotniczych. Dzięki zabezpieczeniu suwaków, ograniczamy dostęp do swojego bagażu.
- W związku z tym, że opaski zaciskowe mają funkcję antypoślizgową, można je wykorzystać podczas pieszych wędrówek. Zaciskając je na butach uzyskamy podobny efekt do tego, który przyniosłoby założenie raków.
- Biorąc pod uwagę fakt, że opaska kablowa może mocno połączyć ze sobą dane elementy, wykorzystuje się ją np. na planach zdjęciowych. Przyda się nie tylko do łączenia kabli, ale nawet elementów stylizacji i kostiumów. W użytku codziennym sprawdzi się także w nagłych wypadkach, kiedy odpada guzik od spodni lub zrywa się sznurowadło.
- Oczywiście trytka jest nieoceniona w warsztacie każdego majsterkowicza. Można ją wykorzystać na wiele różnych sposobów. Na przykład do założenia na śrubę w celu zwiększenia jej średnicy, jeśli mamy zbyt duży klucz płaski albo do zaciśnięcia na toczących się przedmiotach, takich jak latarka czy śrubokręt.
- Opaska zaciskowa znajduje także swoje zastosowanie w różnych czynnościach domowych. Przy jej pomocy można zabezpieczyć szafki przed dziećmi, założyć zasłonę prysznicową lub połączyć ze sobą klucze.
Trytka na opony - jak to działa?
Trytka na opony to produkt, który został wykonany z plastiku odpornego na promieniowanie UV oraz na działanie olejów, smarów i cieczy. Dzięki temu można zabezpieczyć oponę niezależnie od panujących warunków pogodowych. Taka opaska zaciskowa jest bardzo wytrzymała i trwała. Jej długość wynosi 90 cm, a szerokość 9 mm. Jest świetną alternatywą do łańcuchów śniegowych, które mają działanie antypoślizgowe. Trytki na opony można stosować wówczas, kiedy cała droga jest przykryta śniegiem lub lodem. Nie można z nich korzystać na gołym asfalcie, ponieważ mógłby on zostać uszkodzony. Nie należy także przekraczać prędkości 50 km/h, żeby zachować pełne bezpieczeństwo podczas jazdy. Konstrukcja trytki na opony różni się nieco od klasycznej, ponieważ posiada specjalne wypustki, które wchodzą w śnieg pod obciążonym kołem. Jedno opakowanie zawiera 10 sztuk opasek - do założenia po 5 na każde koło z osi napędowej. Jak je założyć? Należy przepleść opaskę antypoślizgową przez felgę i mocno ją zacisnąć - wypustki powinny się znajdować na zewnątrz. Trytki na opony są wygięte w literę U, co znacznie ułatwia ich montaż. Powinny być one rozłożone równomiernie dookoła opony. Wystający pasek można bezpiecznie odciąć przy pomocy nożyka. Warto kupić opaski zaciskowe i wozić je w samochodzie. Przydadzą się, gdy nagle napotkasz na trudne warunki na drodze np. kiedy wjedziesz w zaspę.
Trytki wielokrotnego użytku - zasada działania
Trytki wielokrotnego użytku są specyficznym typem produktu, który można zdemontować i ponownie założyć na dane elementy. Standardowe opaski zaciskowe zakłada się i zdejmuje przecinając przy pomocy nożyka lub nawet zwykłych nożyczek. Są produktami jednorazowymi, które po rozpięciu mogą nie zachować swoich funkcji. Oznacza to, że trudno byłoby je rozpiąć bez uszkodzenia mechanizmu zapadkowego. Dlatego warto zwrócić uwagę czy wybrany przez nas produkt to opaska zaciskowa demontowalna czy też zwykła, jednorazowa. Trytka wielokrotnego użytku ma specjalną konstrukcję, która przy pomocy dźwigni zwalnia zapadkę. Dzięki temu odchylenie zapadki oraz rozsunięcie opaski może odbywać się z uniknięciem uszkodzenia mechanizmu zębów paska i wnętrza główki. Taki rodzaj trytki sprawdza się w różnych branżach - spożywczej, motoryzacyjnej lub przy majsterkowaniu. Do trytek wielorazowego użytku zaliczamy także opaski zaciskowe rzepowe, które charakteryzują się uniwersalnym rozmiarem i łatwością zaciskania. Sprawdzą się podczas grupowania węży, rur, kabli lub do mocowania przewodu do elementu konstrukcyjnego.
Jak połączyć trytki?
Jeśli z jakichś względów chcesz połączyć ze sobą dwie trytki, możesz to zrobić w bardzo prosty sposób. Ta wiedza przyda się na przykład, jeśli nie masz akurat pod ręką dłuższej opaski zaciskowej, która jest potrzebna do połączenia dwóch elementów. Wystarczy przeciągnąć pasek jednej z trytek przez główkę tej drugiej. Następnie zakładamy tak połączone opaski na wybrany przedmiot i łączymy główkę pierwszej z trytek z paskiem drugiej. W taki sposób możesz połączyć kilka trytek, tworząc tym samym jedną długą opaskę.
Na co zwracać uwagę przy zakupie opasek zaciskowych?
Na rynku są dostępne różne rodzaje opasek zaciskowych. Zbierzemy teraz w jednym miejscu ich cechy, na które warto zwrócić uwagę aby dopasować produkt do swoich indywidualnych potrzeb.
1. Rozmiar trytki
W zależności od przeprowadzanych przez Ciebie prac, możesz wybierać spośród różnych rozmiarów trytek. Od długości opaski zaciskowej będzie zależała maksymalna średnica wiązki. Warto więc zwrócić uwagę także na ten parametr. Krótsze trytki mogą mieć 10 centymetrów długości jak np. opaska zaciskowa czarna 100 mm x 2,5 mm. Ta druga wartość, czyli 2,5 mm, określa szerokość paska. W specyfikacji produktu można także znaleźć informację o wytrzymałości na zrywanie. W przypadku prezentowanej czarnej opaski kablowej wynosi ona 8 kilogramów. Kolejnym produktem są średniej długości trytki np. opaski zaciskowe niebieskie 368 x 7,6 mm. Ich wytrzymałość na zrywanie jest znacznie większa niż w przypadku poprzedniego produktu, bo wynosi aż 54 kg. Na rynku są dostępne długie trytki np. o długości aż 91 cm. Przykładem takiego produktu może być opaska zaciskowa czarna 910 mm x 9 mm.
2. Kolor opaski zaciskowej
Bardzo popularne są opaski zaciskowe w kolorze czarnym lub białym. Czarne, które mają w sobie barwnik poliwęglan A - sadzy są bardziej odporne na działanie promieni UV. Dlatego będą miały dłuższą żywotność w trakcie użytkowania na przestrzeni otwartej. Jednak na rynku są dostępne także kolorowe opaski zaciskowe. Należą do nich na przykład: zielona opaska kablowa 100 x 2,5 mm, opaski plastikowe srebrne 300 x 3,6 mm albo opaski pomarańczowe 100 x 2,5 mm. Do czego przydają się trytki w różnych kolorach? Potrzebne są zwłaszcza w miejscach, gdzie trzeba sprawnie zidentyfikować dane rzeczy np. linie obwodów albo posegregowane materiały. Wówczas do każdego typu produktów można stosować wcześniej wybrane kolory. Prawidłowe oznakowanie przewodów pozwala uniknąć jakichkolwiek pomyłek w trakcie ich identyfikacji. To samo może tyczyć się posegregowanych odpadów do recyklingu lub różnych kategorii transportowanych produktów.
Akcesoria do opasek plastikowych zaciskowych
W celu ułatwienia pracy z plastikowymi opaskami zaciskowymi, możesz stosować takie akcesoria jak:
- samoprzylepne uchwyty do opasek zaciskowych - dzięki nim można przymocować kable i przewody tam, gdzie przykręcenie mocowań nie jest możliwe. Wystarczy je przykleić w dane miejsce. Jak to zrobić? Należy odkleić taśmę zabezpieczającą, a następnie nałożyć uchwyt na powierzchnię. W kolejnym etapie można przepleść przez dedykowany otwór opaskę zaciskową i zaciągnąć ją np. na wiązce kabli. Mocowanie elementu jest bardzo proste, a cała praca może przebiegać sprawnie. Jeśli powierzchnia nie nadaje się do klejenia lub potrzebna jest większa siła mocowania, można przykręcić uchwyty za pomocą wkrętów.
- zaciskarka do opasek kablowych - taki przyrząd pomoże sprawnie i szybko zamontować trytki w pożądanych miejscach. Produkt jest dedykowany do opasek zrobionych z trwałego poliamidu 6.6 i pracuje z trytkami w zakresie szerokości 2,2 - 4,8 mm. Dzięki temu, że zaciskarka posiada specjalne pokrętło, można regulować przyłożone napięcie, które jest potrzebne do odcięcia zbędnego paska po zaciągnięciu trytki.