Ilość komentarzy: 0
Optymalizacja opakowań w logistyce małych towarów
Wysyłanie małych partii towarów jest coraz bardziej popularne odkąd sklepy internetowe i zakupy przez internet stały się nieodłączną częścią naszego życia. Optymalizując pakowanie i procesy związane z opakowaniem, można uzyskać ogromne oszczędności kosztów, zwiększyć konkurencyjność i chronić środowisko.
Wiele firm codziennie wysyła ładunki drobnicowe w pojedynczych kartonach lub łączone i rozciągnięte na paletach. Są to albo produkty wytwarzane przez firmę, albo towary sprzedawane przez firmy e-commerce. Towary wysyłane są głównie za pośrednictwem usług ekspresowych lub istniejących sieci drobnicowych. Aby obniżyć koszty pakowania, chronić środowisko i zachować konkurencyjność, procesy związane z pakowaniem w firmie muszą być efektywnie zaprojektowane i zoptymalizowane. Optymalizacja uwzględnia między innymi projekt i obsługę opakowań, wielkość i wykorzystanie przestrzeni w magazynie, różnorodność opakowań i zapasy, wymagania jakościowe, materiały opakowania oraz równowagę ekologiczną (system jednorazowego lub wielokrotnego użytku).Wskaźnik wykorzystania objętości poszczególnych rodzajów opakowań, a także wykorzystania palet, jest często bardzo niski. Tutaj w firmie można poczynić ogromne oszczędności. Dalsze podejścia do optymalizacji to ograniczenie różnorodności opakowań (standaryzacja), wybór jednolitego nadruku, łączenie ilości zamówień, wybór wydajnych maszyn pakujących, optymalizacja stacji kompletacji i spójne zarządzanie artykułami ponad granicami lokalizacji (wprowadzenie system zarządzania magazynem). Jak widać, optymalizacja procesów firmy związanych z opakowaniami oraz optymalizacja opakowań to temat bardzo dalekosiężny i ponadregionalny.
Cechy szczególne podczas wysyłania drobnicy
W przeciwieństwie do transportu bezpośredniego towary przeładowywane są wielokrotnie w sieci drobnicowej. Różne dostawy dla głównego przebiegu są konsolidowane w centrum dostaw. W węźle dostawczym towary są następnie rozprowadzane do samochodów ciężarowych w celu dostarczenia do klientów. Oznacza to, że wysyłane towary są obsługiwane co najmniej dwukrotnie. Wiele sieci i stowarzyszeń spedycyjnych stosuje piętrowy załadunek samochodów ciężarowych na główny odcinek, aby móc je lepiej wykorzystać pod względem objętości. Z reguły ciężarówki są ładowane i rozładowywane tylko z tyłu. Firmy transportowe, które korzystają tylko z bocznego załadunku i rozładunku, są niezwykle rzadkie.
Wszystko to sprawia, że jeżeli wysyłasz towary drobnicowe, czyli kartony i pojedyncze sztuki pakowane w koperty, muszą być one dobrze zabezpieczone i spakowane. Do pakowania kartonów warto jest używać dobrej jakości wypełniaczy, tak aby towar w środku się nie przesuwał, a karton nie zgniótł podczas załadunku lub rozładunku. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wypełniaczy. Możesz używać folii bąbelkowej, wypełniaczy papierowych czy poduszek powietrznych. Wszystko zależy od rodzaju towaru, jaki wysyłasz. Jeżeli natomiast mówimy o wysyłaniu pojedynczych sztuk, to najlepiej sprawdzają się specjalne koperty bezpieczne. Mogą to być koperty bąbelkoweczy kartonowe koperty kurierskie. Ważne, aby Twój towar dotarł bezpiecznie do odbiorcy ostatecznego.
Może Cię zainteresuje?
Produkty z kategorii: Kartony
Opakowania na towary
Opakowania to kompleksowy sposób ochrony produktów (ładunku) przed stratami, uszkodzeniami i środowiskiem. Opakowanie upraszcza również proces przemieszczania i przekazywania towaru od dostawcy do kupującego. Opakowanie transportowe ma ogromne znaczenie dla przewożonego lub przechowywanego ładunku. Rodzaj i jakość opakowania wpływa nie tylko na bezpieczeństwo ładunku, ale także na jego ostateczny koszt. Wybór opakowania transportowego zależy od następujących czynników:
- higroskopijności,
- sprzętu do załadunku i rozładunku w przedsiębiorstwach wysyłających i odbierających,
- pojazdu, który służy do przewożenia ładunku,
- specjalnych wymagań klienta dotyczące dostępności elementów konstrukcyjnych,
- możliwość wpływu czynników chemicznych lub mechanicznych na ładunek podczas transportu.
W przypadku opakowań rozróżnia się opakowania sprzedażowe, produktowe i transportowe. O ile opakowanie produktu ma na celu ochronę samego produktu, a opakowanie sprzedażowe ma na celu uatrakcyjnienie produktu dla kupującego, o tyle głównym zadaniem opakowania transportowego jest ochrona produktu i opakowania sprzedażowego. Najpopularniejszym materiałem opakowaniowym nadającym się do transportu jest tektura falista. Często jednak produkty są również pakowane w folię stretch. W zależności od zastosowania do opakowań transportowych wykorzystywane jest również drewno. Stal jest wykorzystywana niezwykle rzadko jako materiał opakowaniowy w logistyce ładunków drobnicowych.
Opakowania kartonowe są najpopularniejszym materiałem nie bez powodu. Jedną z ważnych zalet opakowań tekturowych jest ich doskonała pojemność dzięki wyraźnym geometrycznym kształtom, a amortyzujące właściwości tektury pozwalają nie martwić się o bezpieczeństwo produktów łatwo psujących się oraz delikatnych i drogich przedmiotów. Co więcej, jest to bardzo lekki materiał opakowaniowy, dzięki czemu nie wpływa znacząco na całościową wagę przesyłki. Kartony są również stosunkowo tanie. W zależności od przeznaczenia istnieją trzy główne rodzaje opakowań kartonowych. Są to opakowania na produkty spożywcze, towary przemysłowe oraz pojemniki transportowe.
Opakowania kartonowe na produkty spożywcze zapewniają niezawodny transport. Zazwyczaj w przypadku produktów spożywczych stosuje się opakowania z tektury falistej i mikrofalistej, które spełniają wszystkie normy jakościowe. Opakowania kartonowe na towary przemysłowe natomiast to zarówno doskonała ochrona przed uszkodzeniami podczas transportu, jak i doskonały środek reklamy. W przypadku produktów o wadze do trzech kilogramów opakowania wykonuje się z mikrotektury falistej, a dla towarów cięższych z tektury falistej. Pojemniki transportowe natomiast wykonane są z 3 i 5-warstwowej tektury falistej i stosowane są głównie do ładunków ciężkich i ponadgabarytowych.
Opakowania kartonowe mają również inne zalety, dzięki którym tak dobrze sprawdzają się do wysyłki różnych towarów. Doskonałe właściwości termoizolacyjne, odporność na wpływy zewnętrzne, brak toksycznych składników w kompozycji, możliwość recyklingu sprawia oraz różnorodność form i rozmiarów sprawiają, że jest to bardzo dobre opakowanie. Jednak opakowania tekturowe mają również słabości, w tym podatność na wilgoć. Materiał wchłaniając płyn, pęcznieje i staje się miękki, tracąc swoje właściwości ochronne. Tektura, będąc całkowicie naturalnym materiałem, jest bardzo kuszącą ofiarą dla gryzoni, które nieuchronnie znajdują się w magazynach i mogą uszkodzić opakowanie i to, co kryje. W przeciwieństwie do metalowych pudełek karton jest wysoce łatwopalny i szybko się pali.
Przykłady optymalizacji opakowań
Jeżeli mówimy o optymalizacji opakowań, to należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim duże znaczenie ma stabilność poszczególnych materiałów i samego opakowania, a także ich waga, zwłaszcza w przypadku opakowań transportowych. Ponadto istotną rolę odgrywają koszty materiałów, koszty obsługi opakowania i koszty utylizacji. Z reguły opakowania transportowe projektowane są jako opakowania jednokierunkowe. Prowadzi to do złego wizerunku, zwłaszcza w przypadku opakowań z tworzyw sztucznych. Z opakowaniami wielokrotnego użytku sytuacja jest zupełnie inna.
Opakowania wielokrotnego użytku są więc idealne, jeśli regularnie korzystasz z dwustronnych tras transportowych. Na przykład ruch wahadłowy może być zorganizowany między nadawcą a odbiorcą. Zredukowany objętościowo transport zwrotny opakowań wielokrotnego użytku (np. za pomocą technologii składania lub gniazd) pozwala zoptymalizować i usprawnić proces. Jeśli używasz opakowań jednorazowych, możesz zoptymalizować ich projekt. Może on zostać zredukowany w taki sposób, aby zapewnić jedynie minimalną, ale wystarczającą funkcję ochronną. Opakowanie powinno więc być jak najlepiej dostosowane do artykułów i nośników ładunku, takich jak europalety, aby zmniejszyć zapotrzebowanie na materiał do napełniania i zabezpieczania oraz optymalnie wykorzystać nośniki ładunku. Folię bąbelkowąnależy stosować do pakowania delikatnych przedmiotów, do izolacji lub do wypełniania ubytków. Mocowanie towarów za pomocą folii stretch w nośnikach lub pudełkach z tektury falistej pozwala zaoszczędzić duże ilości materiału wypełniającego i wielu różnych opakowań specjalnych. W ten sposób można również zmniejszyć różnorodność opakowań.
Nie zawsze możliwe jest wykorzystanie całego potencjału optymalizacji poprzez usprawnienie logistyki i procesów pakowania. Czasami na rynku brakuje odpowiednich rozwiązań opakowaniowych. Jeżeli jesteś w takiej sytuacji, powinieneś zatrudnić dostawcę usług pakowania z własnym działem rozwoju, aby zlecić specjalnie wykonane opakowanie niestandardowe. Koszt opakowania może wynosić 1-10% kosztu towaru. Procent kosztów można zmniejszyć o koszt materiałów opakowaniowych i/lub używanego sprzętu. Tak więc, nie obniżając jakości materiałów pod względem wytrzymałości, można zastąpić folię spożywczą PVC folią spożywczą poliolefinową. Gęstość folii PVC jest 1,5 raza wyższa niż folii poliolefinowej, z tego wynika, że w rolkę 20kg (standard) można zapakować półtora raza więcej rolek. Koszt samego opakowania, jego udział w wartości towaru określa kategoria towaru. W przypadku tanich towarów codziennego, ale nawet w tych warunkach istnieje możliwość obniżenia kosztów pakowania.
Oszczędzaj na materiałach opakowaniowych
Obecnie obiektywne warunki rozwoju gospodarczego stawiają zwiększone wymagania dotyczące efektywności zarządzania procesem przepływu towarów w łańcuchu dostaw. Jak pokazuje praktyka, jednym ze słabych punktów jest opakowanie towarów, których zasady tworzenia praktycznie nie zmieniły się od dawna i słabo reagowały na zmiany warunków ekonomicznych w zakresie doboru opakowań, a co za tym idzie minimalizacja kosztów transportu. Zmiany w rodzajach i metodach pakowania w chwili obecnej zmierzają głównie w kierunku obniżenia kosztów opakowania dla producenta i nadania mu niepowtarzalnego wyglądu, a nie w kierunku obniżenia kosztów ogólnych i łatwości transportu. Opakowanie jednak ma bezpośredni wpływ na koszt i produktywność systemu logistycznego. Najbardziej oczywiste elementy takich kosztów to koszt zakupu materiałów opakowaniowych, koszty dostosowania pracy zautomatyzowanej lub ręcznej przy pakowaniu produktów oraz koszt recyklingu materiałów opakowaniowych. Jednocześnie nie jest tak oczywiste, że koszty zakupu materiałów opakowaniowych ponoszą jedne przedsiębiorstwa, a koszty przetworzenia ponoszą inne, które z reguły znajdują się na przeciwległym końcu kanału dystrybucji logistycznej. Dlatego wpływ wydajnego i opłacalnego opakowania na produktywność jest po pierwsze rozłożony na cały łańcuch dostaw, a po drugie może zostać przeoczony. Jeżeli pragniesz więc oszczędzić na materiałach opakowaniowych, to konieczne jest całościowe spojrzenie na łańcuch transportowy w zależności od wrażliwości towaru. Aby zrobić to mądrze i bez straty na jakości Twoich opakowań, powinieneś zadać sobie prawidłowe pytania:
- Jak stabilne musi być opakowanie transportowe?
- Jakich materiałów użyć i gdzie można zaoszczędzić?
- Jak zoptymalizować opakowanie?
- Czy opakowanie musi być specjalnie zaprojektowane?
- Gdzie i jak można zoptymalizować procesy?
- Czy warto kupować maszyny pakujące?
- Jak i przez jaką sieć należy wysłać towar?
- Jakie nośniki ładunku należy zastosować?
- I wreszcie: czy inwestycje w ogóle się opłacają?
ROI = zwrot z inwestycji/inwestycji
Zwrot z inwestycji = zwiększony dochód + zmniejszone koszty
Inwestycje = czas, zasoby, ludzie, maszyny
Jeśli inwestycje są wyższe niż zwiększone przychody plus redukcja kosztów, zwrot z inwestycji jest ujemny. Dlatego inwestycje, zasoby, materiały, ludzi i maszyny muszą być dokładnie przemyślane i obliczone.
Podsumowując, opakowanie wpływa na poziom kosztów we wszystkich działaniach logistycznych, ponieważ zarządzanie zapasami jest pod wieloma względami determinowane przez dokładność identyfikacji towarów, a etykietowanie odbywa się na opakowaniu. Skuteczność, dokładność i szybkość kompletacji zamówień zależą również od rzetelności oznakowania opakowań, ich wymiarów i kształtu, stopnia przydatności opakowania do obsługi. W przypadku transportu na cenę bezpośrednio wpływa możliwość konsolidacji poszczególnych paczek w powiększoną jednostkę ładunkową, a także koszt magazynowania i transportu zależy bezpośrednio od gęstości i wymiarów opakowania.
Automatyzacja procesu pakowania
Jednak sama zmiana opakowań nie przyczyni się do optymalizacji. Musisz pomyśleć również o automatyzacji procesów pakowania. Automatyzacja może wystąpić w kilku fazach, a jej celem jest skrócenie czasu spędzonego na przygotowaniu każdej paczki. Wybierając więc opakowania, warto też pomyśleć o ich użytkowaniu. Na przykład samoskładające się kartony bardzo oszczędzają czas, a co za tym idzie pieniądze. Opakowania wysyłkowe lub torby z możliwością wielokrotnego zamykania znacznie proces pakowania, a dodatkowo pozwala zaoszczędzić na materiałach takich jak taśma klejąca. Warto również pomyśleć o zautomatyzowaniu niektórych czynności w procesie pakowania. Zamontowanie owijarki do palet znacznie skróci czas jej przygotowania. Owijarki zazwyczaj łączy się je z innymi maszynami, takimi jak na przykład automatyczne wiązarki do palet. Można również zaopatrzyć swój magazyn w maszyny napełniające, które produkują materiał wypełniający do wypełniania luk w opakowaniach. Maszyny te mogą zgniatać papier pakowy czy nadmuchiwać poduszki powietrzne. Dzięki temu nie tylko przyspieszają proces, ale również minimalizują straty materiałów.