Ilość komentarzy: 0
Pakowanie książek do wysyłki i przeprowadzki
Jak pakować książki do przeprowadzki i wysyłki kurierem?
Dobra książka i przyjemny wieczór to jedne z nieodzownych elementów, które składają się na przyjemny, relaksujący czas. Z pewnością wszyscy mamy ulubione tytuły, do których chętnie wracamy ale także regularnie zaopatrujemy się w nowe pozycje, aby zanurzyć się w nowym dziele literatury. Dziś jednak przyglądniemy się kilku tematom, które mogą nieco utrudniać zarządzanie naszymi zbiorami literatury. Posiadanie dużej ilości książek łączy się bowiem z pewnymi kłopotami, jak:
- Przechowywanie – musimy mieć gdzie pomieścić nasze książki. Często decydujemy się na osobne meble w postaci półek, szafek, regałów czy biblioteczek, aby pomieścić nasze zbiory literackie. Wymaga to nie tylko większego nakładu finansowego ale także musimy poświęcić miejsce w naszym zakątku.
- Wysyłka – jeśli nie jesteśmy typem kolekcjonera książek, a raczej wolimy pozbyć się tytułu zaraz po przeczytaniu, to możemy mieć z kolei problem z wysyłaniem książek. Jest to zatem regularny proces, który wymaga pewnej staranności.
Niezależnie od tego, jakim rodzajem czytelnik jesteś, w tym artykule pomożemy Ci zorganizować swój sposób zarządzania "zbiorami literackimi".
Przechowywanie w pudłach
W celu zaoszczędzenia miejsca oraz w sytuacji, kiedy nie chcemy rozstawać się z naszymi książkami, możemy bardzo łatwo ulokować je gdzieś w nieczęszczanej przestrzeni, jak na przykład na strychu. Będziemy potrzebować kilka materiałów, które z łatwością dostaniecie w naszym sklepie. Jednak od początku:Planowanie – przede wszystkim zaplanujmy, po które tytuły nie będziemy sięgać. Przejdźmy rzetelnie przez wszystki nasze książki i sporządźmy listę pozycji, które spokojnie mogą udać się na tymczasowy spoczynek.
Stretchowanie – teraz, gdy mamy już nasze wybrane książki odłożone na boku, ostretchujmy je dokładnie. Nie chcemy, aby nadgryzł je ząb czasu w postaci kurzu lub co gorsza – wilgoci. Folia stretch dokładnie zabezpieczy każdy centymetr książki przed większością niepożądanych czynników, które mogą niszcząco wpłynąć na stan naszych tomów. Wystarczy do tego najprostsza, czarna folia stretch.
Etykietowanie – często pomijany, aczkolwiek potrzebny proces, który pomoże nam zidentyfikować nasze książki w przyszłości. Wystarczy zaopatrzyć się w arkusze z naklejkami samoprzylepnymi. Jest to oszczędny zakup, który pozwoli nam opisać tonę ostretchowanych pakunków z książkami. Przyda nam się także coś trwałego do pisania, jak choćby marker permanentny.
Pakowanie – teraz już tylko pozostało nam włożyć nasze "księgozbiory" do porządnych, kartonowych pudeł. Opakowania te musimy dobrać według własnych preferencji. Najlepiej zmierzyć największą książkę i podług tych pomiarów dobrać kartonowe pudła. Dobrą zasadą pakowania jest układanie największych oraz najcięższych książek na samym dole. Oczywiście książki potrafią znacznie różnić się od siebie, więc najbezpieczniej jest działać właśnie według tej zasady. Książki ustawiamy od największej do najmniejszej jednocześnie próbując zmaksymalizować ilość użytej powierzchni. Jeśli mamy na to miejsce, możemy ułożyć kilka książek grzbietem do dołu po bokach. Proces pakowania to oczywiście też kwestia metody prób i błędów, więc musimy sami oszacować, czy będziemy układać książki pionowo, czy poziomo.
Taśmowanie pudeł – mamy już nasze pierwsze pudło wyłożone książkami. Pozostało więc je zataśmować, aby nic się z niego nie wysypało oraz, żeby nie przedostawały się do niego drobinki kurzu. Posłuży nam do tego taśma pakowa akrylowa. Możemy owinąć pudło dokoła nawet kilka razy, aby mieć pewność, że jest szczelne. Jeśli czeka nas duża ilość pudeł do oklejenia, to warto zaopatrzyć się w dyspenser do taśmy klejącej. Jest to jednorazowy wydatek, który potrafi taką pracę kilkukrotnie przyspieszyć.
Oznaczanie pudeł – ostatnim krokiem, który możemy podjąć w celu ułatwienia sobie pracy z pudłami w przyszłości jest oznakowanie ich przykładowo grubym markerem czarnym lub w innym kolorze. Pomoże nam to znaleźć konkretne pudło o wiele szybciej. Możemy również zaopatrzyć się w kilka różnokolorowych markerów i oznaczać przykładowo pudła w zależności od gatunku książek.
Wysyłka książek
Załóżmy teraz, że należymy do tego rodzaju czytelnika, który woli od razu pozbyć się przeczytanej pozycji przykładowo poprzez odsprzedanie książki. Poniższe porady znajdą także swoje zastosowanie w przypadku, gdy pracujemy w antykwariacie lub księgarni, które prowadzą wysyłkę internetową.Zdecydowanie musimy wtedy zaopatrzeć się we wszystkie niezbędne materiały do prowadzenia takiego rodzaju bizneus. O ile przechowywanie książek wymaga nieco innego zestawu narzędzi oraz innego podejścia, tak sama wysyłka jest procesem z pozoru podobnym lecz będziemy musieli skupić się na innych newralgicznych punktach naszych książek.
Może Cię zainteresuje?
Produkty z kategorii: Kartony przeprowadzkoweOwijki na książki
Obecnie najlepszym rozwiązaniem do wysyłania pojedynczych książek są owijki na książki. Są to specjalnie zaprojektowane kartoniki, które chronią wysyłane książki przed niepożądanymi efektami ubocznymi wynikającymi z usług przewozowych. Składają się na nie:Zabrudzenia – nie oszukujmy się – samochody pocztowe i kurierskie to nie luksusowy hotel. Jeśli nie zabezpieczymy naszej przesyłki sami, nikt tego nie zrobi. Naszą przesyłką i tak pokryje brud i kurz, który znajduje się na aucie, toteż zawsze stretchujmy nasze przesyłki!
Wilgoć – nieodzowny czynnik charakteryzujący magazyny i auta przewozowe. Możemy jednak bardzo łatwo się przed nią uchronić poprzez stretchowanie naszych przesyłek
Zgniecenia / odkształcenia – jest to kolejny niepożądany defekt, który może potencalnie powstać w wyniku transportu. To właśnie przeciw niemu w głównej mierze działają owijki na książki.
Jak działa owijka na książkę?
Mamy już nasze owijki i czas z nich skorzystać. Jak się do tego zabrać? Przede wszystkim skorzystajmy z relatywnie dużej płaskiej powierzchni, jak choćby ze stołu. Upewnijmy się, że jest czysty i suchy. Nie chcemy na starcie poplamić naszej owijki.Wpierw musimy otworzyć całą owijkę, która utworzy kształt plusa. Następnie musimy zlokalizować miejsce, w którym położymy książkę. Na ogół jest to środek plusa. Teraz już wystarczy złożyć wszystkie skrzydła owijki do środka tym samym zabezpieczając książkę. Konstrukcja owijek jest bardzo intuicyjna, więc nie powinno być większych problemów z pakowaniem książek w ten sposób.
Rozmiar owijki
Przede wszystkim, aby nasze książki bezpiecznie i ciasno siedziały w owijce, musimy wybrać jej prawidłowy rozmiar. Aby wybrać owijkę w dobrym rozmiarze, musimy zmierzyć przede wszystkim długość grzbietu i przypasować do dobreg rozmiaru owijki. W asortymencie naszego sklepu internetowego Opako.com.pl znajdziecie wiele różnych wariantów:Owijki formatowe:
- owijka na książkę A5+
- owijka na książkę A4+
- owijka na książkę B4+
Każdy z produktów posiada dokładny opis, w którym wyszczególnione są parametry opakowań. Przed zamówieniem należy dobrze przemyśleć ilość poszczególnych rozmiarów owijek na książki.
Ksiązki w paczkomatach
Chcemy wysłać jedną lub znacznie większą ilość książek ale nie wiemy, czy zmieszczą się do paczkomatu? To nie żaden problem. Najlepsze co możemy zrobić, to porównać wymiary owijki wraz z wymiarami otworów paczkomatowych, które podane są na stronie InPost. Większość pojedynczych książek będzie wysyłana w gabarycie A. Jeśli natomiast chcemy wysłać dużą ilość książek i musimy je dodatkowo zapakować do pudła, to z pewnością przydadzą nam się pudła w wymiarach paczkomatowych. Możemy zaopatrzeć się w takie pudła tutaj:
- Karton klapowy (paczkomaty, gabaryt A)
- Karton klapowy (paczkomaty, gabaryt B)
- Karton klapowy (paczkomaty, gabaryt C)
Co z pozostałym miejscem w pudle?
Jeśli mamy zapakowane nasze zbiory literackie do wysyłki, a w pudle dalej znajduje się pusta przestrzeń, to jak najbardziej należy wyłożyć ją jakiegoś rodzaju wypełniaczem. Najbezpieczniejsze będą foliowe wypełniacze do paczek. Te wypełnione powietrzem woreczki foliowe są bardzo łatwe w użyciu. Wystarczy obłożyć pozostałą przestrzeń tymi poduszeczkami do momentu jej zapełnienia. Woreczki można zginać w dowolnych miejscach pomiędzy nimi.
Innym równie doskonałym rodzajem wypełniacza będzie wypełniacz flopak. To bardzo naturalny i ekologiczny wypełniacz, który wystarczy wsypać do kartonu. Jest on wielokrotnego użytku, co również przyczynia się do jego ekologicznych wartości.
Gdy już wypełnimy zbędą pustą przestrzeń wypełniaczem, jedyne co nam pozostało to zakleić bardzo mocno klapy pudła pakową taśmą klejącą. Warto objechać nią pudło kilka razy dokoła. Jeden raz może nie wystarczyć, a samo pudło po kilka obiciach może się otworzyć. To jest scenariusz, od którego staramy się uchronić.
Ostatnim, opcjonalnym choć zalecanym etapem przed wysyłką jest ofoliowanie całego pudła folią stretch. Można spytać: "Dlaczego? Przecież książki już są ofoliowane". Owszem, ten krok wydaje się kontrproduktywny ale tak naprawdę daje nam dużą pewność, że towar nie dotrze do odbiorcy przemoknięty. Pamiętajmy, że wilgoć nie tylko polega na kontakcie towaru z wodą. To są głównie zwilgotniałe warunki, które powodują uszkodzenia asortymentu oraz innych przedmiotów.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat pakowania i ciekawi Cię jak wysłać inne przedmioty, które bywają problematyczne w przygotowaniu, zapraszamy do innych artykułów:
- Jak wysłać lustro
- Jak wysłać laptopa
- Jak wysłać katalog pocztą
- Tektury faliste na rolkach – rodzaje i zastosowanie
- Kangurki – kieszenie samoprzylepne na paczki