Pakowanie oszczędzające planetę
EKONOMIA I EKOLOGIA
czyli nieco przydługi wstęp o tym, skąd to się bierze
W obliczu niepokojących danych o skali degradacji środowiska naturalnego poprzez zalegające w nim odpady ulegające bardzo powolnemu rozkładowi i uwalniające doń toksyczne substancje Unia Europejska podejmuje w ostatnich latach szereg działań zmierzających do minimalizacji tego zjawiska. Obok wzrostu tendencji do stosowania opakowań wielokrotnego użytku, główny nacisk położony jest na maksymalizację recyklingu i odzyskiwania materiałów w celu powtórnego ich wykorzystania w procesie produkcji. Działania te mają doprowadzić do transformacji procesów produkcyjnych w kierunku gospodarki obiegu zamkniętego (ang. circular economy). Gospodarka o obiegu zamkniętym to taki model funkcjonowania przemysłu, w którym racjonalizuje się wykorzystanie zasobów w celu minimalizacji zużycia nowych surowców i emisji nowych odpadów. Koncepcja zmierzającą do racjonalnego wykorzystania zasobów i ograniczenia negatywnego oddziaływania na środowisko wytwarzanych produktów, które - podobnie jak materiały oraz surowce - powinny pozostawać w gospodarce tak długo, jak to możliwe. W dużym skrócie: w gospodarce o obiegu zamkniętym odpady (jeśli już powstaną) mają być traktowane jako surowce wtórne.
Przyjęta w 2018 roku unijna strategia dotycząca tworzyw sztucznych w gospodarce obiegu zamkniętego zakłada, że do 2030 roku wszystkie towary plastikowe mają nadawać się do ponownego przetworzenia. Narzędziem prawnym UE w tym zakresie jest tzw. „Pakiet odpadowy”, przyjęty przez Radę 22 maja 2018 r. Ustanawia on nowe przepisy o gospodarowaniu odpadami i prawnie wiążące cele recyklingowe.
W obliczu tych regulacji branżę opakowań czeka prawdziwy przełom. Według najnowszych szacunków przeprowadzonych przez analityków Santander Bank Polska i SpotData, obecne na polskim rynku firmy z branży opakowań na dostosowanie się do zmian regulacyjnych związanych z promowaniem gospodarki obiegu zamkniętego w ciągu najbliższych pięciu lat będą musiały przeznaczyć od dwóch do czterech miliardów złotych.
Trzeba uczciwie przyznać, że zmiany te wymusza nie tylko nowa legislacja, ale także zmieniające się preferencje klientów. W ostatnim czasie daje się zauważyć wyraźną tendencję wzrostową w zainteresowaniu konsumentów używaniem produktów spełniających wysokie nowoczesne standardy proekologiczne. Należy też liczyć się z tym, że to dopiero początek fali wzrostowej w tym względzie, ponieważ wdrażanie unijnej strategii na pewno wiązać się będzie z zakrojoną na szeroką skalę kampanią informacyjną skierowaną do końcowych odbiorców. Już teraz widzimy te działania w zakresie chociażby segregacji odpadów. Można się spodziewać, że w najbliższych latach, wskutek działań dążących do spełnienia nowych norm, wzrośnie liczba rządowych akcji promujących postawy przyjazne środowisku, co przełoży się bezpośrednio na wybory zakupowe klientów.
Koperty z papieru wykonanego z włókien traw - innowacyjne rozwiązanie wykorzystujące łatwodostępny i szybkoodnawialny surowiec.
OFENSYWA RYNKOWA
czyli odpowiedź dostawców na zmieniające się potrzeby i gusta
W odpowiedzi na zmieniające się realia i wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu na produkty wpisujące się w ideę obiegu zamkniętego już teraz producenci opakowań wprowadzają do swojej oferty towary wytwarzane w sposób zgodny z założeniami „Pakietu odpadowego”.
Pierwszym zauważalnym trendem jest rezygnacja (tam, gdzie się da) z używania polimerów syntetycznych i zastępowanie ich materiałami ze źródeł odnawialnych. Nie ma jednak wątpliwości, że nie jest to zawsze możliwe choćby ze względu na funkcjonalność i właściwości tworzyw sztucznych, dzięki którym zdobyły sobie one taką popularność (w ciągu ostatnich 30 lat ich produkcja wzrosła ponad pięciokrotnie). Papier przegrywa z folią pod względem odporności na wilgoć i podatności na uszkodzenia mechaniczne. Nie jest zatem realna całkowita rezygnacja z używania tworzyw sztucznych, czego świadomość mają nawet unijni prawodawcy, kładąc nacisk nie na eliminację plastiku, a na jego recykling.
Tak więc, obok produktów celulozowych, do gamy opakowań przyjaznych środowisku zaliczają się także te wytworzone co prawda z polimerów syntetycznych, ale przy dużym udziale surowca odzyskanego i nadające się do ponownego przetworzenia.
Coraz częściej docierają też do nas informacje o nowatorskich pomysłach, wykorzystujących naturalne i w pełni kompostowalne surowce, które przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii zyskują funkcjonalność zbliżoną do polimerów syntetycznych. Nad takimi rozwiązaniami pracują już od jakiegoś czasu naukowcy i technologowie na całym świecie. Jeszcze kilka lat temu takie doniesienia traktowaliśmy bardziej jako ciekawostki, ale obecnie można zaobserwować wzrost zainteresowania praktycznym wykorzystaniem osiągnięć naukowych. Również w Polsce mamy już na tym polu pierwsze widoczne sukcesy. Zapewne minie jednak kilka lat zanim gospodarka przestawi się całkowicie na nowe rozwiązania.
Na rynku tymczasem pojawia się coraz więcej produktów z materiałów recyklingowych. Poniżej prezentujemy te, które jako pierwsze pojawiły się w naszej ofercie, ale nie jest to, bynajmniej katalog zamknięty.
Zestawienie skupia się jedynie na nowatorskich alternatywach dla towarów jednorazowych. Pomija też produkty, które są „eko” ze swej natury, gdyż od lat wytwarza się je w sposób zgodny z nowymi normami. Chodzi m. in. o kartony, tekturę i pozostałe wyroby papierowe, których ekologiczność jest oczywista i nie jest żadną nowinką.
Zła wiadomość - taniej raczej nie będzie, przynajmniej na razie
Wygoda i funkcjonalność to jedno, ale nie możemy zapominać, że ważnym powodem, dla którego folie i plastiki zawojowały rynek jest też ich cena. Koszty produkcji nowych materiałów syntetycznych są kilkukrotnie niższe nawet od ich ponownego przerobu. Stąd też dopiero regulacje prawne sprawiły, że producenci zwrócili większą uwagę na technologie recyklingowe. Zwłaszcza na początku “nowej ery” w cenę artykułów wliczone będą niewątpliwie koszty uruchomienia nowych technologii czy linii produkcyjnych. Zmiany w fabrykach nie dotyczą tylko przestawienia się na inny typ surowców. Zakłady produkcyjne zmuszone są inwestować w nowoczesne technologie zmniejszające ślad węglowy fabryki, dążąc do uzyskania przez wytwórnię neutralności w tym zakresie. Wiąże się to z inwestycjami w sposób pozyskiwania i wykorzystywania energii przez wszystkie procesy zachodzące w firmie, organizację transportu itd.
Nie ulega jednak wątpliwości, że jest to cena, którą warto zapłacić za przestawienie się na gospodarkę produkującą mniej śmieci i zrywającą z kulturą marnotrawienia zasobów. Być może nasza cywilizacja dorosła już do tego, żeby - zamiast postępu za wszelką cenę - wykorzystać postępowe rozwiązania do obniżenia ceny, jaką zapłacą przyszłe pokolenia za dotychczasową beztroskę konsumpcjonizmu.
Oznakowanie na kopertach kurierskich z folii pozyskanej w 80% z recyklingu i nadającej się do ponownego przetworzenia.
NOWE ARTYKUŁY EKOLOGICZNE
W naszej ofercie znajdą Państwo nowoczesne zamienniki standardowych opakowań, a także produkty wytwarzane z surowców z recyklingu czy papieru z kontrolowanych źródeł. W tej kategorii wciąż pojawiają się nowe rozwiązania. Dlatego warto śledzić naszą stronę lub nasze profile w mediach społecznościowych, gdzie na bieżąco informujemy o pojawiających się nowościach.
Koperty wysyłkowe
W tej kategorii znajdziemy zarówno tradycyjne koperty z papieru makulaturowego, jak też nowoczesne rozwiązania w postaci kopert bąbelkowych wyłącznie z materiałów oszczędzających zasoby naturalne – papier z certyfikatem FSC® oraz folia bąbelkowa w 100% z recyklingu.
Są też jeszcze dalej idące innowacyjne rozwiązania, jak np. koperty z papieru wytwarzanego z włókien traw (surowiec naturalny ze źródeł bardzo szybko odnawialnych) czy wyściełane wewnątrz ciętym papierem makulaturowym (zamiast folii bąbelkowej).
Wszystkie te koperty wraz z aktualnymi cenami dostępne są na stronie www.opako.com.pl/wysylkowe-cat-1199 .
Koperty kurierskie, tzw. przylgi lub kangurki
Tradycyjnie wykonywane z folii i papieru również nie oparły się tendencjom prośrodowiskowym. W ofercie mamy już samoprzylepne koperty kurierskie wyprodukowane z folii pochodzącej w ponad osiemdziesięciu procentach z recyklingu oraz papieru z certyfikatem FSC®.
Na rynku pojawiają się kolejne nowinki w tym segmencie (np. koperty z folii celulozowej czy przezroczystego papieru), a także tradycyjne koperty foliowe produkowane jednak z surowców odzyskiwanych. Niebawem więc poszerzy się oferta rodzajów i rozmiarów kopert dostępnych w naszym sklepie pod adresem www.opako.com.pl/przylgikangurki-cat-1200 .
Wypełnienie kopert wysyłkowych - folię bąbelkową zastąpiono tu miękkim materiałem makulaturowym.
Wypełniacze do paczek
Na tym polu producenci dość szybko zaczęli przestawiać się na wykorzystywanie surowców odnawialnych. Mamy już w ofercie wypełniacze papierowe, włókninę drzewną, czy też skropak czyli świetnie amortyzujące… chrupki kukurydziane (produkt przemysłowy - nie polecamy spożywać ze względu na zawartość dodatków zapewniających odpowiednią konsystencję i trwałość produktu).
Stale też pojawiają się nowe, alternatywne rozwiązania dla np. zwykłej folii bąbelkowej czy poduszek powietrznych. Czasami innowacja polega na wykorzystaniu polimerów z recyklingu, ale są już dostępne także papierowe zamienniki tych - jak dotąd - najskuteczniejszych zabezpieczeń wysyłkowych.
Szeroką i wciąż aktualizowaną gamę wypełniaczy przyjaznych środowisku znajdziecie Państwo w zakładce www.opako.com.pl/wypelniacze-ekologiczne-cat-1195 .
Papier bąbelkowy i Hexcel Pack
Makulaturowa alternatywa dla folii bąbelkowej. Papier Bąbelkowy™ jest w pełni ekologiczny i wyprodukowany z makulatury. Doskonale nadaje się do owijania delikatnych przedmiotów i zabezpieczania ich podczas wysyłki. Zrobiony z makulatury papier wytłoczony jest dla nadania mu przestrzennej formy i właściwości amortyzacyjnych.
Z kolei Hexcel Pack to papier ponacinany w taki sposób że po rozciągnięciu tworzy się struktura "plastra miodu", dająca efekt papieru 3D. Jest bardzo elastyczny więc świetnie dostosowuje się do kształtu produktów, dobrze zabezpiecza i jest bardzo wydajny. Papier Hexcel Pack daje również efekt folii stretch - po naciągnięciu jedna warstwa przylega do drugiej i nie rozwija się.
Czy papierowe zamienniki mogą być tak samo skuteczne jak wypełniona powietrzem folia i wyprzeć ją z rynku? Czas pokaże. Dla tych, któzy chcieliby je wypróbować już dziś stworzyliśmy specjalną kategorię: https://www.opako.com.pl/papier-babelkowy-cat-1202.
Papier KRAFT
Pod tą szumną i przebojową nazwą kryje się nic innego, jak dobrze wszystkim znany „szary papier” – nazwany tak przez naszych przodków, mimo iż jest brązowy. Z dzieciństwa pamiętam, jak w ten stary „wynalazek” pakowano niemal wszystko co się dało (nawet salceson w mięsnym), zanim świat opanowały wszechobecne folie – m. in. pod pretekstem ochrony środowiska (sic!) i w ramach akcji „chrońmy lasy”. Jak to się zwykle zdarza, historia zatoczyła koło i oto mamy znowu modę na papier, który wszak nigdy nie obciążał lasów, ponieważ niemal w całości (nierzadko nawet w 100%) wytwarzany jest z makulatury. Różne wersje słynnego papieru pakowego dostępne są w naszym sklepie internetowym: https://www.opako.com.pl/papier-kraftowy-cat-1196 .
SizzlePak - wypełniacz do paczek z ciętego i giętego papieru. Dostępny w wielu atrakcyjnych wersjach kolorystycznych.