Ilość komentarzy: 0
Pakowanie szkła do wysyłki
Pakowanie szkła do wysyłki
Szkło stanowi niezwykle delikatny materiał. Przekonał się o tym każdy, kto chociaż raz próbował przenieść stos szklanek, talerzyków, przetransportować lustro, okno czy witrynę. Problem się potęguje, jeżeli chcemy takie przedmioty wysłać. Niestety, zdarza się, że przepracowani kurierzy rzucają paczkami, nawet jeżeli widnieje na nich ostrzeżenie czy prośba o delikatne traktowanie. Często również paczka ulegnie uszkodzeniu niechcący. Zostanie przygnieciona innym pakunkiem podczas transportu, przewrócona w magazynie, czy wypadnie nam z rąk podczas otwierania. Niewłaściwie, lub co gorsza wcale niezabezpieczona szklana przesyłka ulegnie uszkodzeniu. Już mała rysa czy pęknięcie sprawia, że produkt staje się niepełnowartościowy, a w przypadku chociażby lustra, prawie wcale zdany do użytku. Jak zatem zabezpieczyć się przed tego typu wypadkami? Jak zadbać o szklaną przesyłkę, aby dotarła z punktu A do punktu B? Przedstawiamy poradnik krok po kroku.
Wybór pudełka
Odpowiedni karton to podstawa. Musi być dobrany do przedmiotu, który wysyłamy. Nie może być ani za duży, ponieważ coś będziemy musieli uczynić z pozostałą przestrzenią, ani idealnie dopasowany, ponieważ w takim przypadku nie zmieścimy wymaganych wypełniaczy, które stanowią niezbędną ochronę. Poza tym w innym kartonie wyślemy słoik, w innym lustro, a w innym butelkę wina.
W przypadku wysyłki wina możemy rozważyć zastosowanie aż trzech różnych rodzajów opakowania. Standardową butelkę wina możemy zapakować do wytrzymałej tuby kartonowej. Tuba wykonana jest z tektury o grubości 2mm. Przy zastosowaniu odpowiednich wypełniaczy z powodzeniem posłuży jako karton do wysyłki. Możemy również wybrać standardowe rozwiązanie, jakim jest 3warstotwy karton. Jego niewątpliwą zaletą jest fakt, że do złożenia nie wymaga jest żadna taśma, a karton odpowiednio zabezpieczy przesyłany przedmiot. Jeżeli jednak jesteśmy wyjątkowo zapobiegliwi, lub przesyłamy ekskluzywną butelkę wina, możemy zastosować drewnianą skrzynkę. Podniesie ona koszt wysyłki, ale jednocześnie możemy być pewni, że z zewnątrz szkło będzie odpowiednio chronione.
Wysyłajac szklany przedmiot, na przykład lustro, wykorzytajmy odpowiedni rozmiarami karton pamiętając oczywiście o gabarytach przesyłek. Nie wszystkie przesyłki nadamy pocztą, paczkomatem i kurierem. Każda z tych firm ma swoje wyagania, co to wymiarów i zabezpieczenia przesyłek.
Może Cię zainteresuje?
Produkty z kategorii: Wypełniacze do paczekWypełnienie i zabezpieczenie
Oczywiście sam karton (czy skrzynka) nie stanowią już doskonałego rozwiązania. Konieczne jest zastosowanie dodatkowych form ochrony. Tutaj już mamy duże pole do popisu. Poczynając od rodzaju wypełniacza ze względu na jego cenę, poprzez wygląd i estetykę a kończąc na naszych przekonaniach dotyczących ochrony środowiska czy recyklingu.
Kiedy już mamy wybrany karton, nasz szkalny przedmiot należy odpowiednio zabezpieczyć. Ostrożnosci nigdy za wiele. Jeżeli jest to przedmiot, który ma w miarę regularne kształty (czyli nie posiada żadnych wyraźnie odstających elementów) możemy owinąc go folią bąbelkową. Zabezpieczy ona szkło przed skutkami upadków dzięki wielu pęcherzykom powietrza. Oprócz folii bąbelkowej możemy wykorzystać także folię pęcherzykową. Główną różnicą jest fakt, że folia pęcherzykowa posiada dwie warstwy powietrznych poduszeczek. Stanowi zatem doskonałą izolację wstrząsową. Takimi foliami owiniemy zarówno szklaną witrynkę, jak i butelkę, komplet szklanek czy talerzy. Jednak uwaga! W przypadku wysyłki kilku szklanych przedmiotów, każdy z nich należy owinąć folią osobno. W innym przypadku folia nie będzie stanowiła praktycznie żadnej ochrony. Butelki możemy umieścić także w specjalnie zaprojektowanych do tego celu workach foliowych.
Zdarza się, że mamy w domu pozostałości po remontach, chociażby w postaci pianki poletylanowej. Zamiast ją wyrzucać możemy zastosować ją jako ochronę do wysyłanych przedmiotów. Jest ona doskonałym izolatorem wszelkich wstrząsów czy uderzeń. Nawet jeżeli posiadamy ją w kawałkach, możemy połączyć je taśmą klejąca i nadal będzie spełniała swoje ochronne funkcje.
Jeżeli chcemy wysłać małe szklane przedmioty, na przykład słoiczki przeznaczone do pokarmu dla niemowląt czy szklaną biżuterię, możemy zaopatrzyć się w woreczki bąbelkowe. Oszczędzi nam to czas przeznaczony na pieczołowite owijanie szkła innego rodzaju zabezpieczeniem. Ponadto, takie woreczki możemy wykorzystać ponownie do wysyłki na przykład roślin czy innego rodzaju delikatnych przedmiotów.
Kiedy już nasz przedmiot został owinięty, czy zapakowany do woreczka, dobrze jest zakleić końce folii czy pianki bąbelkowej taśmą klejącą. W zupełności wystarczy zwykła taśma biurowa, ale możemy wykorzystać jakąkolwiek taśmę akurat mamy w domu. Unikniemy tym samym rozwinięcia się folii a tym samym uszkodzenia przedmiotów.
Po owinięciu przedmiotu warto zadbać o wnętrze karotnu (pudełka czy skrzynki). Pakując szklany przedmiot wypełnijmy opakowanie dowolnym wypełniaczem do połowy jego głębokości. W roli takiego wypełniacza sprawdzą się wszelkiego rodzaju poduszki powietrzne czy maty. Takie poduszki ważą niewiele, a są nieocenioną pomocą przy wysyłce szklanych artykułów. Już samo szkło często posiada konkretną wagę, nie ma więc potrzeby zwiększać wagi przesyłki, a tym samym generować dodatkowych kosztów. Wypełniacze powietrzne są bardzo lekkie.
W roli wypełniacza, a w zasadzie zaprojektowanie głównie po to, są wszelkiego rodzaju flopaki czy skropaki. Doskonale izolują drgania i wstrząsy powstałe przy transporcie paczek. Flopak wykonany jest z produktów nadających się do recyklingu, z powodzeniem zostanie przetworzony na coś innego po jego wykorzystaniu. Różnic między flopakiem a skropakiem jest kilka. Flopak to materiał przypominający kształtem ósemki, jest dosyć elastyczny ale mało sprężysty. Technika produkcyjna skropaku z kolei bazuje na wykorzystaniu skrobi. Po jego wykorzystaniu możemy rozpuścić go w wodzie. Niezaleznie jednak od techniki produkcyjnej, zastosowanie flopaku czy skropaku jest takie samo. Wypłnijmy nim pustsą przestrzeń kartonu, zanim umieścimy w nim nasz kruchy przedmiot.
Wypełniaczy do paczek jest całe mnóstwo. Karton ze szklaną przesyłką możemy również wypełnić sizzlepakiem, wełną drzewną (która ma również zastosowanie dekoracyjne. To świetny sposób na rodzaj upcyklinku!), flupisem (to rodzaj wypełniacza wyprodukowanego ze spienionego papieru dającego świetne właściwości amortyzujące), kartonowym wypełniaczem (doskonale nadaje się na wypełnienie przestrzeni między szklanymi przedmiotami owiniętymi w folię), czy wreszcie papierowe poduszki powietrzne, jeżeli nie lubimy bądź nie chcemy korzystać z foliowych. Najważniejszą cechą łączącą wszystkie wypełniacze jest to, że trzeba wypełnić nim prawie każdą przestrzeń, która pozostała po włożeniu szklanego przedmiotu do kartonu. Tylko w takim przypadku wysyłka będzie odpowiednio zabezpieczona.
Oklejenie
Nasz delikatny i kruchy przedmiot jest już owinięty folią bąbelkową, umieszczony w solidnym kartonie wypełnionym wypełniaczem. Można powiedzieć, że robota z głowy. Niestety, to jeszcze nie koniec. Karton trzeba dokładnie zakleić. Tutaj już nie wystarczy zwykła domowa taśma. Nieodpowiednio zaklejony karton może się rozkleić w transporcie i cała nasza żmudna praca, która wykonaliśmy wcześniej, będzie na nic. Do oklejenia kartonu ze szklaną przesyłką najlepiej nada się taśma pakowa. Jeżeli wyjątkowo leży nam na sercu dobro naszej paczki, zastosujmy taśmę ostrzegawczą. Poprzez zawartą na niej informację będzie stanowiła dodatkowe zabezpieczanie zarówno podczas transportu, jak i odpakowywania przedmiotu. Rodzajów taśm ostrzegawczych jest wiele, informujące o zawartości, czyli szkle lub zawierające informację, aby nie rzucać paczką. Najlepiej zdecydujmy się na jeden wariant, aby informacja zawarta na niej nie zagubiła się w gąszczu napisów i kolorów. Taśmę możemy nakleić ręcznie, ale możemy wykorzystać do tego celu bardzo prostą w obsłudze zaklejarkę. Tym samym taśma będzie przycięta równo i naklejona dokładnie, co zwiększy jej skuteczność.
Etykiety
Oprócz taśmy klejącej wykorzystajmy także etykiety informacyjne. Bardzo często ich zastosowanie jest wręcz wymagane przez przedsiębiorstwa transportowe w przypadku przesyłania szklanych przedmiotów. Dzięki temu pracownik magazynu i kurier wiedzą, że z taką paczka należy postępować ostrożnie. Umieszczenie takiej informacji jest również później podstawą do ubiegania się o reklamacje w przypadku uszkodzenia przesyłki. Ale tutaj również uwaga! Protokół szkody należy sporządzić w obecności kuriera. W innym przypadku może się okazać, że nie będzie nam przysługiwało żadne zadośćuczynienie. Niestety, tutaj kurier musi wykazać się zrozumieniem i zaczekać, aż odpakujemy i obejrzymy towar. Warto taką informację umieścić na przesyłce, aby osoba dostarczająca paczkę miała świadomość, że spędzi w danym punkcie nieco więcej czasu. Jest to również istotne o tyle, że czasami kurierzy zostawiają paczki u sąsiadów czy w pobliskim sklepie. Informacja o konieczności sprawdzenia zawartości spowoduje również to, że paczka zostanie dostarczona do naszych rąk.
Etykiety umieśćmy w widocznym miejscu, najlepiej na środku ścianek, aby rzucały się w oczy. Wykorzystajmy w tym celu nalepkę informująca o delikatnej zawartości przesyłki, tym, gdzie jest góra; w przypadku niektórych szklanych przesyłek jest to istotne oraz naklejkę która przypomni, aby nie rzucać paczką.
Gadżety przydatne przy pakowaniu
Nasz szklany przedmiot może być przedmiotem o wysokiej wartości. Przykładowo może to być kryształowa zastawa stołowa. Chcielibyśmy w takim wypadku (w zasadzie w każdym wypadku byśmy chcieli), aby nie dostała się w niepowołane ręce. Tutaj przychodzą z pomocą wszelkiego rodzaju plomby. Ich zerwanie bez uszkodzenia kartonu jest niemożliwe, a co za tym idzie, zawartość przesyłki bezpiecznie spoczywa na swoim miejscu od momentu jej zapakowania do dostarczenia jej do ,,rąk własnych”.
Naszą paczkę możemy dla bezpieczeństwa owinąć z zewnątrz folią. Uchroni ona karton przed zniszczeniem i wilgocią. W tym celu można wykorzystać zwykłą folię ochronną. W sytuacji, gdy przesyłany przedmiot jest nie tylko delikatny i kruchy, ale także ciężki, zastosujmy narożniki piankowe chroniące zewnętrzną warstwę kartonu przed uszkodzeniem.
Teraz pozostaje nam tylko wybór firmy kurierskiej. Uważnie zapoznajmy się z jej regulaminem, w którym powinny być określone warunki przesyłania szklanych przedmiotów. A jeżeli zależy nam na maksymalnej ochronie naszej paczki, wybierzmy firmy specjalizujące się w wysyłce szkła.