Papierowa róża. Jak zrobić kwiat z bibuły?
Sztuka tworzenia kwiatów z cienkiego papieru narodziła się w Chinach. I to niedługo po tym, jak wynaleziono sam papier. Papierowe kwiaty pełniły wtedy funkcję religijną. Misternie przygotowane kwiaty z papieru spływały przez chwilę w dół rzeki przy dźwiękach medytacyjnej muzyki. Po to, by za chwilę pogrążyć się w wodzie. Dzisiaj pokażemy wam, jak samodzielnie złożyć papierowy kwiat.
Najstarsze znane papierowe kwiaty pochodzą z okresu pomiędzy VII a X wiekiem naszej ery. Zdobiły one buddyjskie świątynie Mogao Grottoes usytuowane wzdłuż Jedwabnego Szlaku. Zdjęcie tych dawnych kwiatów wykonanych z papieru można podziwiać dzięki zbiorom londyńskiego Victoria and Albert's Museum.
Źródło: vam.ac.ukZanim przejdziemy do szczegółowej instrukcji wykonania współczesnych papierowych kwiatów, rzućmy okiem na odrobinę historii. Skąd wzięły się kwiaty z papieru w Europie?
Wiktoriańskie zajęcia Pań, czyli bibułkowe róże
Sztuka tworzenia papierowych kwiatów przywędrowała do Europy z Chin tak jak wiele innych wynalazków i towarów. Czyli dzięki kupcom podróżujących Jedwabnym Szlakiem. Najpierw z Chin przybyły do Wietnamu. A około jedenastego wieku przybyły do Europy.
Prawdziwą popularność zyskały jednak w Wiktoriańskiej Anglii. Papierowe kwiaty stały się tak modne dzięki specyficznemu splotowi społecznych konwenansów. Sprawiał on, że szanująca się angielska kobieta nie powinna pracować, ale powinna być zajęta. Cóż więc miała robić?
Źródło: tenor.comOrganizować bale charytatywne, haftować poduszki, hodować papużki albo… robić papierowe kwiaty! Bardzo często powstawały one przez kopiowanie prawdziwych, suszonych roślin. Kobiety suszyły najpiękniejsze kwiaty, a następnie rozkładały je na pojedyncze płatki i listki. Odrysowywały każdy z nich na cienkim papierze i starannie wycinały. A potem składały z wyciętych części misterne papierowe kwiaty, które wyglądem do złudzenia przypominały te żywe. Często papierowe płatki kwiatów były dodatkowo wykańczane woskiem. Dzięki temu wyglądały świeżo i jeszcze bardziej realistycznie. Bibułkowe kwiaty były także układane w kwiatowe kompozycje z papieru za pomocą drucianych stelaży.
Źródło: etsy.comJesteście ciekawe, jak zrobić taki papierowy kwiat? Zapraszamy więc do naszego przewodnika.
Papierowa róża
Już na samym początku zrobimy odstępstwo od wiktoriańskiego realizmu. Przygotujemy bowiem papierową różę DIY ogromnych rozmiarów. Prezentuje się ona naprawdę imponująco. Poza tym jest łatwiejsza do zrobienia, niż może się wydawać na pierwszy rzut oka.
Źródło: studiodiy.comPiękna, prawda? Zatem zabierzmy się za przygotowanie materiałów.
Z czego zrobić papierową różę DIY?
Do samodzielnego stworzenia imponującego kwiatu, potrzebne nam będzie nieco miejsca. Nie zapomnijcie o tym! Docenicie w czasie pracy ten czysty i suchy kawałek blatu, do którego nie ma dostępu kot ani dziecko. Ułożycie na nim przycięte na wymiar płatki bibułkowej róży i wszystkie niezbędne akcesoria. A potrzebne będą:
- kolorowa bibuła- my wybraliśmyróżową bibułę marszczoną na płatki papierowej róży DIYizieloną bibułę prasowaną na liście i kielich
- odpowiednio długi drut na łodygę- jeśli nie macie pod ręką zielonego drutu, zaopatrzcie się koniecznie wzieloną taśmę klejącą, albo wzieloną wstążkędo owinięcia łodygi
- patyczki do szaszłykówdo usztywnienia liści bibułkowej róży
- porządne, ostre nożyczkido przycięcia odpowiedniego wymiaru papieru
- linijka oraz ekierka- będą potrzebne, żeby odmierzyć odpowiedni rozmiar papieru i odrysować kształty, by potem przyciąć nasze materiały do odpowiedniego wymiaru
- ołówek
- taśma dwustronna, alboklej na gorącoipistolet
Czy zgromadziliście już wszystkie niezbędne materiały? Możemy zabierać się do wycinania i sklejania?
Róża DIY z bibuły krok po kroku
Wykonanie róży zacznijcie od wydrukowania poniższego obrazka. Polecamy ekologiczny papier ksero . Jest nieco grubszy od zwykłego, dzięki czemu łatwiej będzie odrysować kształt na bibule:
Żeby przyspieszyć proces tworzenia róży, możecie złożyć bibułę kilka razy na pół. Ważne, żeby miała taką grubość, abyście dali radę ją pociąć. Potrzebnych będzie:
- 15 Płatków 1 - wyciętych zróżowej bibuły
- 5 Płatków 2 - również wyciętych zróżowej bibuły
- 1 Kielich - wycięty zzielonej bibuły
- 3 Liście - wycięte zzielonej bibuły
Gdy wytniecie już wszystkie potrzebne kształty, przygotujcie łodygę. Przytnijcie trzy kawałki drutu o długości około 50 cm. Owińcie je wszystkie razem zieloną taśmą klejącą , albo w satynową wstążką .
Teraz czas na uformowanie płatków. Aby wyglądały naturalnie, nawińcie każdy płatek z bibuły na ołówek. Żeby pokazać wam dokładnie o co chodzi, posłużymy się zdjęciami Kelly ze Studio DIY. Nawińcie zatem bibułę w sposób pokazany na obrazku:
Źródło: studiodiy.comA następnie naciągnijcie lekko środek pozostawiając nienaruszone brzegi. W ten sposób otrzymacie lekko wypukły kształt naśladujący prawdziwe płatki róży. Naciągnijcie i zawińcie każdy płatek troszkę inaczej. Dzięki temu wasza papierowa róża DIY zyska na naturalności.
Źródło: studiodiy.comI w końcu przyszedł ten najbardziej wyczekiwany moment, czyli formowanie kwiatu! Zacznijcie od owinięcia wokół łodygi Płatków 2, a następnie przyklejcie je klejem lub taśmą. Ta druga opcja wydaje nam się łatwiejsza. Papierowe płatki kwiatu mają uformować pączek róży.
Źródło: studiodiy.comKolejnym krokiem będzie umocowanie 15 Płatków 1. Układajcie je powoli i starannie. Możecie przykleić je wszystkie klejem lub taśmą. Wybierzcie sposób, który będzie dla was wygodniejszy. Ważne, aby całość kwiatu dobrze się trzymała. Gdy skończycie przyklejanie, róża będzie wyglądać mniej więcej tak:
Źródło: studiodiy.comOstatni krok to umocowanie zielonego kielicha kwiatu w jego zewnętrznej części. Rezultat będzie taki:
Źródło: studiodiy.comTeraz pozostało już tylko wykończenie i umocowanie liści. W miejscu, gdzie znajduje się nerw liścia, musimy umocować patyczki do szaszłyków . W tym celu lekko posmarujcie patyczek klejem. Teraz połóżcie go na środku bibułkowego liścia i zaciśnij tak, jak na obrazku:
Źródło: studiodiy.comOdłamcie patyczek na taką długość, aby stworzył realistyczną łodygę. A następnie okręćcie go resztką bibuły, zieloną taśmą klejącą , albo zieloną wstążką , której używaliście do owinięcia łodygi. A następnie przymocujcie taśmą wszystkie liście do łodygi kwiatu. Gotowe!
Może Cię zainteresuje?
Produkty z kategorii: Bibuła ozdobnaPodsumowanie
Tworzenie papierowych kwiatów DIY ma długą tradycje. Jednak wcale nie musi być trudne. Możemy wiosną pójść w ślady eleganckich pań angielskich z czasów wiktoriańskich. I złożyć sobie z bibułki efektowną różę.