Informujemy, że zamówienia nieodebrane do 23 grudnia z punktu przy ul. Leonidasa zostaną automatycznie anulowane. 
Danuta CywickaDanuta Cywickapiątek, 22 kwietnia 20226 minut czytanialiczba wyświetleń: 8739
Artykuł oceniony na 3.00 / 5Ilość komentarzy: 0

Pianka wygłuszająca: wyciszyć czy wytłumić?

Pianka wygłuszająca

Zamiast wyjazdu w Bieszczady

Chyba nie ma już osoby, która nie kojarzyłaby znanego żartu czy mema, w którym to skołowany człowiek, zmęczony hałasem rozmyśla a może by tak rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady? Niestety, mało kto z nas ma taką możliwość, a jeśli już się to uda, to okazuje się, że wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma. Jak zatem zapewnić sobie ciszę i spokój we własnych czterech kątach? Na ratunek przychodzi pianka wygłuszająca. Niezależnie od tego, czy przeszkadza nam głośny sąsiad za ścianą, chcemy wyciszyć pokój małych muzyków czy mamy profesjonalne studio nagrań, warto zaprzyjaźnić się z pianką wygłuszającą. Poznajcie jej niektóre zastosowania oraz zamienniki.

Wyciszyć, wygłuszyć czy wytłumić?


Wbrew pozorom nie są to pojęcia tożsame. Aby zatem uzyskać zamierzony efekt, warto poznać ich znaczenie. Wygłuszenie ma miejsce wtedy, gdy minimalizujemy dźwięki, które przenikają między pomieszczeniami. Z zewnątrz do wewnątrz i analogicznie z wewnątrz do zewnątrz. Z kolei o wytłumieniu mówimy, gdy dane pomieszczenie przystosowujemy tak, aby pochłaniało drażniące dźwięki. Jeżeli naszym zamiarem jest jedno i drugie, lub nie chcemy sobie zawracać głowy terminologią, to mówimy o wyciszeniu. Ten termin zawiera w sobie zarówno wygłuszenie jak i wytłumienie.
Planując ocieplenie i wyciszenie domu, mieszkania czy samochodu warto dowiedzieć się również o dodatkowych właściwościach pianki, której zamierzamy użyć. Rozróżnia się bowiem pianki zamkniętokomórkowe oraz otwartokomórkowe.

Na niebieskim w studiu radiowym siedzą dwie kobiety. Przed nimi znajdują się mikrofony.

Pianka zamkniętokomórkowa to pianka, która w swojej budowie zawiera zamknięte komórki. W tych komórkach znajdują się malutkie pęcherzyki wypełnione gazem. Ta cecha pianki powoduje, że jest to doskonała pianka, aby zaizolować coś termicznie. Jednocześnie jednak powoduje, że jest słabym materiałem izolującym akustycznie.
Z kolei pianka otwartokomórkowa to pianka z otwartymi komórkami. Ta cecha pianki sprawia, że jest dobrym materiałem izolującym dźwięk.

Pianka wygłuszająca – czym jest?


Nie ma jednego rodzaju pianki. W zależności od potrzeb i możliwości, również tych finansowych, możemy wybierać w piankach tapicerskich, gąbkach, czy matach wygłuszających. Oprócz ich funkcji izolacyjnej czy montażowej, każda z nich może służyć wygłuszeniu i wyciszeniu. Mimo tego jednak różnią się między sobą.

Fragment pianki piramidki.

Pianka tapicerska, inaczej zwana pianką poliuretanową, charakteryzuje się różną gęstością. W zależności od gęstości, sposób jej zastosowania może się różnić. Zaczynając od najmniej gęstej, to pianki o oznaczeniach T14, T18 czy T21. Są to pianki o stosunkowo niskiej gęstości, niewielkiej twardości, a co za tym idzie małym potencjale wygłuszającym. W miejscach, gdzie nie potrzebujemy wygłuszenia, a zależy nam jedynie na optymalnym wyciszeniu, na przykład samochodu, pianka poliuretanowa T18 w zupełności jednak wystarczy. Taką piankę możemy zastosować chociażby w tapicerce. Jeśli naszym celem jest z kolei wyciszenie pomieszczenia lub zmniejszenia efektu echa to warto zastosować piankę T22. Na rynku dostępne są różne rodzaje takiej pianki. Jest pianka piramida lub falowana gąbka. Dzięki takiej strukturze dźwięk w pomieszczeniu nie odbija się od ścian i nie tworzy się pogłos. Możemy również wybrać zwykłą, gładką piankę. Z kolei jeżeli zależy nam na dobrym wygłuszeniu pomieszczenia, warto wybrać piankę o oznaczeniu T30. Jej wysoka gęstość sprawia, że pianka doskonale izoluje dźwięki. Najlepsze pianki wygłuszające to pianki akustyczne. Rewelacyjnie wygłuszają wysokie tony, dzięki czemu znalazły zastosowanie w studiach nagraniowych, dźwiękoszczelnych kabinach czy chociażby kinach.

Na rynku dostępne są również pianki polietylenowe stosowane do wygłuszania podłóg. Idealnie nadają się, jeżeli chcemy położyć nową podłogę, czy to drewnianą czy złożoną z paneli. Jedną z największych zalet zastosowania takiej pianki jest wygłuszenie wszelkich stuknięć, upadków czy przesuwania mebli po podłodze. Główną różnicą między pianką polietylenową a pianką poliuretanową jest jej twardość i wytrzymałość. Pianka polietylelowa jest cieńsza, a co za tym idzie nieco jest mniej wytrzymała. Jednak jeżeli naszym celem jest wygłuszenie hałasów dochodzących z mieszkania, pianka polietylenowa w zupełności wystarczy. A dzięki temu, ze jest bardziej elastyczna, łatwiej będzie ją położyć.

Chcąc wyciszyć wyjątkowo dokuczliwy hałas, możemy zastosować grubsze pianki czy maty wygłuszające. Niezależnie od tego, czy chcemy wyciszyć garaż, czy wygłuszyć wnętrze samochodu, montaż takiej pianki nie jest skomplikowany. Z powodzeniem możemy przykleić ją bezpośrednio do blachy. Przydatny będzie przy tym odpowiedni klej. Piankę z powodzeniem dotniemy zwykłym nożem uniwersalnym. Te cechy sprawiają, że montaż pianki nie wymaga od nas specjalnych umiejętności oraz narzędzi.

Co można wyciszyć lub wygłuszyć?


Oprócz pomieszczeń i samochodów maty wygłuszające mają zastosowanie również w innych miejscach i przedmiotach. Chociażby we wspomnianych wcześniej salach kinowych czy koncertowych. W takich miejscach zastosowanie znajdują pianki uformowane w kształt piramidek; mniejszych lub większych. Zastosowany kształt, oprócz walorów dekoracyjnych, ma również właściwości redukujące dudnienie i pogłos, co ma niebagatelne znaczenie w przypadku miejsc, w których mamy do czynienia z głośnym dźwiękiem.

Fragment głośnika w dużym przybliżeniu.

Pianki akustyczne znajdują również zastosowanie w wygłuszaniu skrzyń basowych lub głośników. Bez dobrze wytłumionego głośnika, nawet najlepsza akustyka pomieszczenia nie za wiele pomoże. Maty wygłuszające skutecznie tłumią powstające drgania i wszelkie niechciane dźwięki. Dzięki temu nie będzie nam grała obudowa głośnika, i słyszalny będzie tylko ten dźwięk, na którym nam zależy.

Również wszelkiego typu maszyny, urządzenia i obudowy powinny mieć odpowiednie wygłuszenie. Zastosowanie dedykowanych materiałów dźwiękochłonnych skutecznie zredukuje hałas, który powodują pracujące elementy maszyny. Ponadto, oprócz dźwięku, mata zniweluje wszelkie drgania i wibracje, które powstają podczas użytkowania urządzenia. Do wytłumienia maszyn czy urządzeń warto zastosować pianki o grubości około 2 do 3 cm. Dzięki temu praca przy maszynie będzie po pierwsze zdrowsza, a po wtóre skuteczniejsza i przyjemniejsza.

Na drewnianym kołku wiszą wygłuszające słuchawki. Dookoła znajdują się elementy świadczące o tym, że jest to warsztat.

Maty wygłuszające znalazły również szerokie zastosowanie w halach produkcyjnych. Nieustanne narażenie na hałas jest bardzo niezdrowe dla ludzkiego organizmu. Światowa Organizacja Zdrowia ustaliła, że zanieczyszczenie hałasem rozpoczyna się już od 65 decybeli. Od tego progu stałe narażenie na hałas jest szkodliwe dla zdrowia. Zaczynając od uszkodzenia słuchu a kończąc na podwyższonym ryzyku zachorowalności na choroby układu krążenia. Dla porównania w przedziale od 20 do 30 decybeli mieści się szum liścia, ale już praca odkurzacza to około 70 decybeli. Z kolei przejeżdżający pociąg emituje aż 80 decybeli. W takim wypadku zastosowanie mat wygłuszających, najlepiej piramidek lub fal, w miejscach, w których pracują maszyny, nie powinno być opcją a obowiązkiem.

Pianka poliuretanowa i pianka polietylenowa – jak powstają?


Sposób produkcji pianki odpowiada za jej różnorodne właściwości. W dużym uproszczeniu jednak poliuretanowa pianka powstaje ze zmieszania ze sobą dwóch składników w stanie płynnym. Podczas procesu mieszanina przechodzi w stan stały. Podczas całego procesu materiały ulegają spienieniu, czy to przy pomocy wody czy innego płynu. Dzięki temu tworzy się swojego rodzaju gąbka. Składniki, które są ze sobą łączone to żywica – poliol i utwardzacz – izocyjanian.
Oczywiście możemy zastosować zamienniki pianki, jednak nic nie jest na tyle skuteczne. Wśród alternatyw pianki wymienia się niejednokrotnie styropian. Jednakże styropian pod wpływem różnych substancji ulega rozpuszczeniu, co więcej, niezwykle łatwo kruszy się. Z kolei w przypadku innego zamiennika pianki, wełny mineralnej, powstaje problem filcowania na skutek wyższej wilgotności.

Pianka PE, czyli pianka polietylenowa znalazła zastosowanie głównie w przygotowywaniu podłoża pod drewno lub panele. Jej produkcja jest już bardziej skomplikowana od omawianej wyżej pianki PU. Pianka polietylenowa niesieciowana jest wynikiem spieniania polietylenu wraz z obojętnymi gazami. Pianka sieciowana z kolei powstaje etapami. Pierwszym jest przygotowanie gorącej masy z granulatu i PE. Następnie do masy dodawany jest spieniacz, katalizator, barwnik i element sieciujący. Przy wyborze pianki polietylenowej warto zatem skonsultować się ze specjalistą, aby dobrać najbardziej odpowiedni dla nas produkt.

Alternatywne wykorzystanie pianki poliuretanowej lub polietylenowej




Oprócz wytłumienia czy wygłuszenia, piankę możemy zastosować na wiele innych sposobów. Możemy nią uszczelnić okna lub drzwi w domu, aby oprócz wyciszenia zapewnić sobie również więcej ciepła. Taką pianką możemy również wypełnić i ocieplić spód wanny, aby zminimalizować straty cieplne. Dzięki temu również odgłosy z wanny nie będą się niosły na niższe poziomy. Z pianki poliuretanowej niektóre firmy tworzą również domowe place zabaw dla dzieci. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby taki plac zabaw poskładać samemu. Ponieważ pianka nie wydziela zapachu i nie tworzy toksycznych związków jest bezpieczna dla zdrowia zarówno dzieci, jak i zwierząt. Pianki również nie pylą i nie zawierają alergenów, w związku z tym będą doskonałym rozwiązaniem w domu, w którym mamy alergika. Dla miłośników ekologii jest dobrym kompromisem- pianka jest obojętna dla środowiska. Możemy użytkować jej przez wiele lat, co ma realny wpływ na coraz to większe zaśmiecanie planety zużytymi i zepsutymi materiałami.

Mężczyzna z profilu krzyczący do megafonu.

Zatem niezależnie od tego, czy pragniemy ciszy i spokoju w naszym nowo wybudowanym domu, idziemy do kina, aby zrelaksować się oglądając najnowszy film akcji, pracujemy przy maszynie na hali produkcyjnej czy lubimy w weekendy pomuzykować ze znajomymi, warto mieć świadomość, że w każdym z tych miejsc znajduje zastosowanie pianka wygłuszająca. Jej wybór zależy od rodzaju i formy wygłuszenia, jednak stanowi ona nieodłączny element wszędzie tam, gdzie nasze uszy narażone są na hałas.
słuchawki wygłuszające
Wyślij emailem

    Dodaj swój komentarz

    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie