Informujemy, że punkt przy Leonidasa 51 w Warszawie został zamknięty na stałe.  Zapraszamy do nowej lokalizacji przy al. Katowickiej 60 w Wolicy k. Nadarzyna.
Jakub BieleckiJakub Bieleckiwtorek, 15 marca 20226 minut czytanialiczba wyświetleń: 3202
Artykuł oceniony na 5.00 / 5Ilość komentarzy: 0

Pianki poliuretanowe - rodzaje i zastosowanie

Pianki poliuretanowe tapicerskie, meblowe, akustyczne, wygłuszające - znane i nieznane zastosowania



Czym jest pianka poliuretanowa? Mało kto o niej słyszał, choć zapewne każdy ma ją w domu. Wszyscy posiadamy ją w dużych ilościach, między innymi w meblach (kanapy, sofy, łóżko). Z pewnością znajduje się także w każdym samochodzie.  Już z tego krótkiego opisu można się domyślić, że wypełnieniem tapicerowanych mebli jest często właśnie pianka poliuretanowa. Ten produkt ma jednak wiele innych zastosowań.

pianka poliuretanowa

Poza stosowaniem w tapicerowanych meblach, pianka poliuretanowa pozwala także skutecznie wygłuszyć różne pomieszczenia, przestrzenie i obiekty. Pianka wygłuszająca często ma nietypowy kształt - w formie fal lub pianka PU piramida. Jest standardowym wyposażeniem każdego studia nagraniowego, ale także sal koncertowych, teatrów i kin. Sprawdza się wszędzie tam, gdzie projektant chce się pozbyć echa i osiągnąć jak najlepszą akustykę.

W poniższym artykule przybliżymy naszym czytelnikom historię powstania tej pianki, jej właściwości, a także przedstawimy typowe i niecodzienne zastosowania. Zapraszamy zatem do lektury.

Pianka poliuretanowa



Jak powstaje pianka poliuretanowa? Do produkcji tego materiału niezbędne jest połączenie polioli i izocyjanianów. Mając już samo tworzywo dalszy proces wytwarzania zależy od rodzaju, a jest ich kilka:
  • spienianie pianki poliuretanowej
  • odlewanie pianki poliuretanowej
  • formowanie mechaniczne pianki poliuretanowej

Każdy z nich ma swoje przeznaczenie i efektem będzie konkretny rodzaj pianki lub innego materiału z poliuretanu. Warto natomiast zapamiętać, że pianka poliuretanowa jest po prostu materiałem wykonanym z tworzywa sztucznego w dość skomplikowanym procesie.

pianka poliuretanowa

Wygląd i struktura pianki może przypominać nieco gąbkę. Składa się z niezliczonej ilości niewielkich komór z powietrzem, które są otoczone warstwą poliuretanu. Dzięki temu możemy liczyć na pewne właściwości pianki - jest elastyczna i sprężysta, lecz wraca do swojego pierwotnego kształtu. Właśnie z tego względu świetnie nadaje się jako materiał umieszczony pod tapicerką. Sprawia, że meble są miękkie i wygodne - mogą być nimi zarówno łóżka, fotele i kanapy, choć tapicerowane w ten sposób mogą być także inne elementy - fronty szaf, itp.

Właściwości pianki poliuretanowej



Dzięki powietrzu zgromadzonemu w swoim wnętrzu, pianka PU jest sprężysta i miękka. Zapewnia więc bardzo dobrą amortyzację różnych wstrząsów, czy nawet mocniejszych uderzeń. Ważną cechą tego typu materiału jest także izolacja od hałasu. Właściwości wygłuszające są ważną cechą pianki poliuretanowej. Z tego względu można zastosować ją w pomieszczeniu lub w samochodzie - to powszechna praktyka. Pianka PU doskonale pochłania fale dźwiękowe, redukując odbicia dźwięku (efekt zwany “echem”).

Jeszcze lepsze właściwości wygłuszające można uzyskać poprzez odpowiednie formowanie powierzchni pianki. W ten sposób uzyskujemy kształt stożków, piramidek i różnych fal. Odpowiadają za rozpraszanie fal dźwiękowych, co zarazem wygłusza pomieszczenie (izolacja dźwięków z zewnątrz i na zewnątrz), ale także poprawia wrażenia płynące z odsłuchu muzyki. Efekty są zauważalne dla niemal każdego, choć można je osiągnąć także umieszczając w pomieszczeniu masywny tapicerowany mebel. Tak - on także posiada w sobie piankę pochłaniającą fale akustyczne!

Najważniejsze zalety pianki PU:
  • sprężystość
  • powraca do swojego kształtu
  • ugina się tylko w pewnym zakresie (w zależności od jej rodzaju, gęstości, kształtu, sposobu produkcji)
  • pochłanianie dźwięków - izolacja akustyczna
  • izolacja termiczna
  • łatwość formowania dowolnych kształtów
  • niski koszt produkcji w stosunku do osiąganych korzyści


Pianka wygłuszająca PU - jakie są rodzaje?



W Opako posiadamy pianki wygłuszające poliuretanowe w wielu rodzajach. Mogą mieć różne kształty, bądź być zupełnie gładkie. Dodatkowe uformowanie powierzchni zewnętrznej pianki PU odpowiada za poprawę jej właściwości akustycznych. Dostępne są między innymi takie rodzaje pianki PU wygłuszającej:
pianka poliuretanowa

Do wygłuszenia najlepiej nadają się więc pianki o kształcie piramid lub podobnym. Do czego nadadzą się więc najlepiej pianki o płaskim kształcie?

Pianka wygłuszająca w samochodzie



Także branża automotive chętnie korzysta z pianek poliuretanowych. Stosuje się ją do wygłuszenia różnych elementów nadwozia i wnętrza. Oczywiście jest także używana do wypełnienia foteli, tapicerowanych boczków, a czasem nawet znajduje się pod podsufitką. Zapewnia jednocześnie izolację akustyczną i wysoki komfort użytkowania. Im wyższe klasy auto, a wygłuszenie lepsze, tym zastosowana pianka jest grubsza.

Pianka tapicerska - to też rodzaj pianki poliuretanowej



Pianka poliuretanowa jest chętnie wykorzystywana przez branżę meblarską i tapicerską. Służy za wypełnienie “miękkich” części mebli i odpowiada za ich wygodę. Może być zarazem samodzielnym produktem zapewniającym sprężystość fotela, kanapy lub krzesła, albo współgrać w tym zakresie z innymi technologiami.

pianka poliuretanowa tapicerska

Różne dostępne wymiary pianki PU pozwalają dobrać najkorzystniejszy produkt do danych potrzeb i obniżyć koszty produkcji.  Na wykorzystaniu pianek poliuretanowych do wygłuszenia oraz wypełnienia mebli kończy się lista typowych i znanych zastosowań jej. Przejdźmy zatem do bardziej nietypowych sposobów wykorzystania pianki poliuretanowej.

Co wspólnego ma pianka poliuretanowa i pandemia?



Pianka poliuretanowa jest bardzo uniwersalnym produktem. Potwierdziła to także podczas trwającej pandemii. Pianka PU w formie pasków sprawdza się dobrze w konstrukcji prowizorycznych przyłbic ochronnych. Pasek pianki zabezpiecza przed otarciami tych miejsc, które mają kontakt z użytkownikiem, czyli zwykle jego czoła. To bardzo tani sposób na ulepszenie przyłbicy i znaczne poprawienie jej komfortu.

Także w trakcie szybkiego, samodzielnego montażu pleksi ochronnej (na przykład w sklepach, czy punktach usługowych) wiele osób stosowało piankę PU. Tam pełniła jednak rolę pewnego rodzaju uszczelki zabezpieczającej.

Pianka poliuteranowa, sprawdź naszą ofertę:




Ochrona zawartości opakowania



Ze względu na swoje doskonałe właściwości amortyzujące, a także izolację termiczną, pianka poliuretanowa nadaje się do ochrony zawartości pudełek. Często jest spotykana wewnątrz pokrowców lub opakowań na profesjonalny sprzęt - na przykład drogie produkty w branży audio, video i pokrewnych. Zabezpieczone w ten sposób mikrofony, elektronika, kamery, obiektywy fotograficzne i komputery przetrwają naprawdę wiele. Połączenie solidnego pudełka lub otwieranej obudowy z właśnie pianką poliuretanową tworzą udane zestawienie.

pianka

Jeżeli oczekujemy maksymalnej ochrony transportowanej tak zawartości możemy nadać wnętrzu odpowiedni kształt - pasujący do przedmiotów, które się tam znajdą. Specjalne rodzaje pianki posiadają już często nacięcia, pozwalające na uformowanie jej w należyty sposób. Można jednak bez problemu samodzielnie nadać odpowiedni kształt temu materiałowi - jest bardzo łatwy w obróbce. Można go bez przeszkód ciąć ostrymi nożyczkami lub nożem. Aby osiągnąć różne poziomy wysokości wystarczy użyć większej lub mniejszej liczby warstw pianki.

Doskonale zabezpiecz dowolną przesylkę



Jeżeli wygłuszają pomieszczenie lub używałeś pianki poliuretanowej w inny sposób, a zostały Ci jej ścinki, możesz dać im drugie życie. Użyj tego materiału jako ochrony dla zawartości przesyłki pocztowej, aby dotarła na miejsce w nienagannym stanie. Wystarczy owinąć pianką PU dowolny produkt, a stanie się on bezpieczny. Pianka poliuretanowa jest w pewnym sensie lepszą wersją folii bąbelkowej.

Popraw komfort tapicerowanych krzeseł i innych mebli



Skoro producenci mebli stosują piankę poliuretanową w celu nadania im odpowiedniej sprężystości, każdy może zrobić to samo. Wystarczy zdjąć tapicerkę mebla, co czasem nie wymaga dodatkowych narzędzi. Wtedy nakładamy dodatkową warstwę pianki na powierzchni mebla lub po prostu wymieniamy starą i “wysiedzianą” na nową. Gotowe - mebel zyskał na wygodzie, a koszt takiej operacji nie jest wysoki!


Dekoracja wnętrza w stylu muzycznym



Lubisz styl, jaki odnajdziesz w studiach nagraniowych, salach prób i innych miejscach związanych z branżą muzyczną? Możesz powtórzyć go w swoim mieszkaniu, wyklejając ścianę lub jej fragment pianką akustyczną w kształcie piramid. Niektóre pianki wygłuszające dostępne są jako samoprzylepne pianki wygłuszające. Wtedy ich montaż na ścianie, czy na powierzchni dużego mebla (np. szafy) nie będzie problematyczne. Ciekawe efekty można osiągnąć poprawiając taką piankę PU w ramę lub wybierając piankę w różnych kolorach i kształtach. Można także samodzielnie zadbać o nadanie pożądanego kształtu i barwy.

pianka poliuretanowa

Dodatkowym atutem będzie poprawa akustyki. Poczujesz to zarówno odcinając się od sąsiada zza ściany, jak i poprawiając wrażenia odsłuchowe przy puszczaniu muzyki.

Domowe kino



pianka poliuretanowa

Jeżeli planujesz przeznaczyć jeden pokój w domu lub mieszkaniu na pomieszczenie odsłuchowe lub małe kino - koniecznie wyposaż się w odpowiednią ilość pianki poliuretanowej. Pianką nie trzeba oczywiście pokrywać powierzchni wszystkich ścian, by osiągnąć znakomite efekty. Nawet gdy umieścimy ją tylko w niektórych miejscach zauważymy szybko efekty. Takie wygłuszenie pomieszczenie ma kilka plusów:
  • spadek poziomu hałasu na zewnątrz pomieszczenia gdzie słuchamy głośno muzyki lub filmów
  • izolacja od hałasów z zewnątrz
  • redukcja echa
  • znaczna poprawa wrażeń odsłuchowych
  • ciche dźwięki stają się nadzwyczaj dobrze słyszalne
  • dodatkowe właściwości termoizolacyjne
  • efektowny wygląd


pianka poliuretanowa

Gdzie kupić piankę tapicerską lub wygłuszającą?



Wszystkie wspomniane rodzaje pianki poliuretanowej znajdziesz w naszym sklepie internetowym Opako. Mamy pianki o różnych grubościach i kształtach, w tym także piramidy i moletowane. Do zastosowania jako element mebla najlepiej jednak wybrać płaski rodzaj pianki, którą mamy w różnych grubościach. Przedmioty potrzebne do montażu pianki (np. taśmę dwustronną samoprzylepną) także mamy!
Pianki poliuretanowe - rodzaje i zastosowanie
Wyślij emailem

    Dodaj swój komentarz

    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie