Ilość komentarzy: 0
Czy poduszki powietrzne redukują ilość uszkodzeń?
Łańcuchy dostaw towarów są w dużym stopniu uzależnione od transportu ciężarowego. Ochrona ładunku przed uszkodzeniem podczas transportu ma kluczowe znaczenie dla żywotności tych łańcuchów dostaw. Każdego roku pieniądze i towary są tracone z powodu niepowodzeń w zapobieganiu przesuwaniu, kolizji i rozpadaniu się produktów podczas transportu.Przyczyną jest często ruszanie i zatrzymywanie się, a także podskakiwanie i skręcanie ciężarówek podczas transportu. Zdarza się, że palety przesuwają się podczas transportu, a umieszczone w nich produkty ulegają uszkodzeniu. Taki uszkodzony ładunek wpływa na ogniwa łańcucha dostaw. Koszty uszkodzonych produktów mają wpływ na produkcję, dystrybutora, a ostatecznie również na końcowego odbiorcę. Nawet gdy produkt nie zostanie uszkodzony po przewróceniu, ponownie trzeba ułożyć produkty na paletach, co jest czasochłonne, a przede wszystkim kosztowne.
Rozwiązaniem tych problemów jest zastosowanie taśm, trytytek i wypełniaczy, aby ustabilizować i zabezpieczyć produkty na czas transportu. Niektóre z rozwiązań okazują się problematyczne dla spedytorów, co powoduje, że rodzi się zapotrzebowanie na niestandardowe rozwiązania, które mogłyby wypełnić puste przestrzenie. Na szczycie listy wymienia się poduszki powietrzne, które z łatwością można napompować do odpowiedniego poziomu ciśnienia. Rozwiązanie to ma wiele korzyści łącznie z możliwością recyklingu i korzystną ceną tego rozwiązania.
Materiały wykorzystywane do produkcji poduszek powietrznych
Poduszki powietrzne są jednym z najpopularniejszych obecnie rozwiązań do stabilizacji i ochrony ładunków. Historycznie nadmuchiwane poduszki powietrzne wykorzystywały tkany polipropylen, papier kraft, winyl lub inne kombinacje materiałów. Proces produkcji poduszek powietrznych ulega modyfikacjom, które pozwalają na obniżkę kosztów i poprawę wydajności. Jednorazowe poduszki powietrze są skutecznym stabilizatorem ładunku, pozwalającym na uzupełnienie pustych przestrzeni między paletami.
Na przykład firma Inflatable Packaging opracowała przezroczyste rozwiązanie poduszek powietrznych do swoich worków powietrznych, które są wykonane z całkowicie nadającego się do recyklingu materiału polietylenowego. W przeciwieństwie do materiałów tkanych, papierowych lub winylowych, te poduszki powietrzne są wykonane z przezroczystej folii, dzięki czemu worki mają mniejszą wagę i są wygodniejsze w obsłudze. Ponieważ folia jest rozciągliwa może się dowolnie rozszerzać, co przydaje się w pracy na różnych wysokościach.
Ponieważ materiał jest przezroczysty przyspiesza czas potrzebny na inspekcje ładunku. Jest to idealne rozwiązanie dla międzynarodowych wysyłek.
Powierzchnia worków polimerowych pozwala na przyleganie do folii stretch używanej do stabilizacji towarów na paletach. Inne rodzaje opakowań, w tym te z papieru, przemieszczają się w wyniku podskakiwania i przesuwania się podczas transportu.
Zawory używane do nadmuchiwania worka są również krytyczną częścią całego projektu. Dlaczego? Ponieważ wpływają na prędkość napełniania i dostosowania ciśnienie powietrza. Im krótszy czas napełniania i opróżniania woreczków, tym szybszy proces pakowania.
Im większa precyzyjność w kontroli ciśnienia powietrza, tym mniejsze problemy z powodu rozszerzania się woreczków na dużych wysokościach. Producent poduszek powietrznych Inflatable Packaging deklaruje zmniejszenie wskaźnika uszkodzeń z 14% do mniej niż 1% tylko poprzez możliwość kontrolowania ciśnienia powierza. W tym celu zalecano używanie opatentowanego pistoletu do pompowania, aby dostosować ciśnienie do precyzyjnych ustawień.
Poduszki powietrzne pozwalają na zaspokajanie zróżnicowanych potrzeb w zakresie wysyłki towarów
Towary we wszystkich kształtach i rozmiarach, mają własne, unikalne wymagania w zakresie stabilizacji. Nie chodzi tylko o wybrane opakowanie, ale także o to, w jaki sposób towary zostaną w nim rozmieszczone. Niezależnie jednak od rozmiaru i kształtu przesyłanych produktów, koniecznym jest umieszczenie odpowiednich wypełniaczy pustych przestrzeni, tak aby produkty nie uległy uszkodzeniu i zniszczeniu podczas transportu.
Tyczy się to zarówno przewozu sprzętów elektronicznych, które będą potrzebowały amortyzacji przed wszelkiego rodzaju wstrząsami, ale też owocami i warzywami, które potrzebują ochrony przed obiciem i uszkodzeniem o kant pudełka, czy puszkami napoi gazowanych, które nie powinny poruszać się, by puszka nie eksplodowała. Do zabezpieczenia w tych wszystkich wymienionych przypadkach przydają się maty z poduszkami powietrznymi lub pojedyncze poduszki powietrzne. Pozwolą na zabezpieczenie przestrzeni między wysyłanymi towarami, wypełnią wolną przestrzeń opakowania uniemożliwiając przemieszczanie się towarów góra-dół, a także będą buforem między kolejnymi opakowaniami.
Może Cię zainteresuje?
Produkty z kategorii: Poduszki powietrzne do pakowaniaJakie są zalety poduszek powietrznych?
Wspominaliśmy wyżej, że stosowanie poduszek powietrznych znacząco obniża ryzyko uszkodzeń i zniszczeń towarów w trakcie transportu. I to niewątpliwie jedna z wielu zalet tych wypełniaczy, jakie można jeszcze dostrzec plusy tego rozwiązania?
Lekka waga
Wypełniacze powietrze nie zwiększą znacznie wagi przesyłanych produktów przez co nie podnoszą kosztów przesyłki. To również jest zaletą podczas zamawiania hurtowych ilości wypełniaczy redukując również koszty ich wysyłki do centrów dystrybucyjnych. Pomaga to także w ich przechowywaniu.
Mniej wykorzystanej przestrzeni
Opakowania wypełniaczy powietrznych są dostarczane w kompaktowych rolkachzamiast nieporęcznych belek folii bąbelkowej. To pozwala na przechowywanie większej ilości materiału na mniejszej przestrzeni magazynowej. Dzięki czemu można przechowywać zdecydowanie większą ilość produktu, a tym samym zaoszczędzić na kosztach dostawy i czasie potrzebnym na dostarczenie zamówienia. Szacuje się, że ładunek wypełniaczy powietrznych przekłada się nawet na 1.5 ładunku folii bąbelkowej.
Nie pozostawiają po sobie bałaganu
W przeciwieństwie do wypełniaczy typu wełna drzewna, wiórki drzewne, czy skrobak, wypełniacze powietrzne nie pozostawiają po sobie pyłów i nie wymagają dużej ilości sprzątania pojedynczych elementów. Wystarczy je wyjąć i przełożyć, a później ponownie wykorzystać. Odbiorcy ostateczni na pewno docenią ten aspekt.
Zwiększają wydajność
Maty z poduszkami powietrznymi mogą być napompowane już bezpośrednio w pudełku, co przekłada się na uproszczenie procesu pakowania. Pomaga to zachować precyzję przy jednoczesnym zmniejszeniu wysiłkowego ruchu pracownika magazynowego. System do pakowania pozwala na obsługiwanie wielu stanowisk, dzięki czemu jednocześnie może pracować przy pakowano kilku pracownikow.
Redukcja surowców
Oprócz korzyści związanych z wysyłką, nadmuchiwane poduszki powietrzne zapewniają znaczną redukcję zużycia surowców i możliwości recyklingu. Przykładowo obniżka kosztów jest możliwa ze względu na mniejszą ilość potrzebnych poduszek powietrznych do zabezpieczenia przesyłek w porównaniu do innych materiałów spełniających podobne funkcje. Aktualnie kładzie się duży nacisk na inteligentne projektowanie i niestandardowe rozwiązania poprawiające wydajność, które w tym samym czasie poprawiają wydajność, chroniąc towary i obniżając koszty łańcucha dostaw.
Wady wypełniaczy powietrznych
Podobnie jak każda forma wypełniaczy również wypełniacze powietrzne nie są pozbawione wad. Z czego zatem należy sobie zdać sprawę zanim zdecydujemy się właśnie właśnie na poduszki powietrzne?
Wymagają użycia maszyn do nadmuchiwania
Maszyny są niezbędne do napompowania woreczków. To spory jednorazowy wydatek, który być może nie będzie opłacalny dla niewielkich firm wysyłających kilka paczek dziennie. Być może w takich sytuacjach lepszy będzie wypełniacz, którego użycie nie będzie wymagało wykorzystania specjalistycznego sprzętu. Maszyny mają za to swoje zalety - dzięki nim można dostosować ciśnienie powietrza.
Zajmują dużo miejsca w pudełku
Wypełniacze zajmują sporo miejsca w opakowaniach, przez co zmuszają do używania większych pudełek, nawet jeśli przedmiot, który przesyłamy jest niewielkich rozmiarów.
Trudne do przetworzenia
Poduszki powietrzne nadają się do recyklingu, ale należy wiedzieć, że 100% do recyklingu nadają się poduszki powietrzne, których zawory wykonane są również z materiału polietylenowego, w przeciwnym razie należy oddzielić elementy nienadające się do recyklingu. Niestety ze względu na czasochłonność tego zadania większość materiału ląduje na wysypiskach.
Oczywiście istnieją ekologiczne alternatywy wykonane z papieru, które są w pełni biodegradowalne. Niestety sporo wypełniaczy wykonano z polietylenu, który trudno przetworzyć, a którego rozkład określa się na ponad 500 lat.
Nie nadają się do ochrony przedmiotów ciężkich lub posiadających ostre krawędzie
Przez pandemię więcej konsumentów robi zakupy w domu niż kiedykolwiek wcześniej, a liczba zamówień online wzrosła na całym świecie. Przeciążyło to wiele operacji związanych z realizacją zamówień w firmach, powodując nieoczekiwany wzrost w rekordowym tempie. Miesiące później firmy wciąż uczą się adaptacji, poszukując innowacyjnych rozwiązań.
Właściwe pakowanie przesyłek z wykorzystaniem poduszek powietrznych i innych wypełniaczy pustych przestrzeni ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia bezpiecznej dostawy towarów. Ta praktyka obniża również koszty, ponieważ dzięki ich zastosowaniu można uniknąć ponownej wysyłki zamienników uszkodzonych lub zniszczonych elementów, co z kolei zapewnia lepszą obsługę klienta.
A jeśli poduszki powietrzne nie są wypełniaczami, których szukacie, bo na przykład nie prezentują się zbyt elegancko, albo nie możecie sobie pozwolić na zakup drogiej maszyny, możecie dowiedzieć się czegoś o pozostałych rodzajach wypełniaczy, które opisywaliśmy już na blogu: