Ilość komentarzy: 0
PORADNIK ARTYSTY Teczki z kartonu, tuby na rysunki
Poradnik Artysty - jak wybierać teczki z kartonu i tuby na rysunki?
Przechowywanie i transport plakatów, rysunków oraz obrazów wykonanych w różnych technikach malarskich nie należą do najłatwiejszych. Trzeba zadbać o to, żeby opakowanie było solidne i nie narażało delikatnych prac artystycznych na rozdarcie, zarysowanie albo uszkodzenie warstw farby. Dziś przyjrzymy się opakowaniom kartonowym, dzięki którym można bezpiecznie przechowywać, przenosić i przewozić prace plastyczne. Przeanalizujemy także jakie produkty kupić, jeśli chcesz bezpiecznie wysłać swoje prace do klienta albo do galerii sztuki. Dowiesz się jak wybrać i jak dopasować odpowiednie dla siebie tuby na rysunki oraz kartonowe teczki.
Tuba na rysunki kartonowa - cechy
Tuba na rysunki wykonana z tektury o grubości 2 mm to produkt, który doskonale zabezpieczy rysunki czy plakaty. W procesie jej produkcji stosuje się spiralne zwijanie tulei i niezwykle mocny klej, dzięki czemu produkt jest bardzo odprony na uszkodzenia mechaniczne. Jest to kluczowa cecha opakowania, w którym mają znaleźć się delikatne kartki papieru lub zwinięte płótna. Tuby na rysunki można szczelnie zamknąć dedykowanymi zaślepkami z tworzywa sztucznego. Dzięki temu nie zgromadzi się w nich kurz lub inne zanieczyszczenia. Bardzo istotną cechą tuby kartonowej jest fakt, że jest ona poręczna i zajmuje mało miejsca. W związku z tym, kiedy jedziesz do pracowni, na uczelnię lub na kurs rysunku, możesz szybko włożyć do niej potrzebne prace lub puste kartki i nie ulegną one zgnieceniu. Plastikowe wieczko zapobiega wypadnięciu rysunków w trakcie transportu. Tuby z tektury są na tyle odprone, że trudno je zgnieść lub złamać nawet w przypadku, jeśli zostaną na nie nałożone inne przedmioty. Tuby kartonowe bardzo dobrze sprawdzają się także podczas przechowywania prac artysty w zaciszu domowym. Można tym samym zaoszczędzić trochę miejsca w pracowni. Tubę możesz wygodnie postawić np. w rogu pomieszczenia i jest to dobra alternatywa dla dużych teczek. Warto jednak pamiętać o tym, że jeśli przechowywane prace są bardzo wrażliwe na rozmazanie np. są to rysunki wykonane ołówkiem, to zwinięte mogą zostać uszkodzone. Warto wówczas przełożyć je kartką czystego papieru lub skorzystać z teczek kartonowych. Tuba będzie natomiast idealna, jeśli obrazy znajdują się na elastycznych tworzywach lub są to wydrukowane prace graficzne. Tuby kartonowe eliminują ryzyko uszkodzenia narożników dzieła i utworzenia się mało estetycznych zgięć.
Może Cię zainteresuje?
Produkty z kategorii: Tuby kartonoweJak wybrać odpowiednie tuby do prac plastycznych?
Dostępne na rynku tuby do prac plastycznych mogą mieć bardzo różne rozmiary. Dlatego bez problemu przetransportujesz w nich zarówno mniejsze, jak i większe formaty. Przy wyborze tuby należy zwrócić uwagę na jej średnicę i długość. Ten drugi parametr określamy w zależności od tego czy praca plastyczna będzie zwijana po dłuższej czy po krótszej krawędzi. Żeby zmieścić plakat w mniejszą tubę, często zwija się go po dłuższym boku. Średnica z kolei jest istotna, jeśli chcesz przewozić większe liczby prac. Jeśli pakujesz plakaty po kilka sztuk, średnica będzie większa niż gdyby był to pojedynczy produkt. Jak więc dobrać tubę do swoich prac? Wystarczy zmierzyć ich krótszy bok i wybrać trochę dłuższą tubę. Dzięki temu będziesz mieć mały zapas i pewność, że krawędzie papieru nie ulegną zniszczeniu. Zapas przyda się także, jeśli zamkniesz tubę zaślepkami z tworzywa sztucznego, które zabiorą odrobinę długości. Przyjrzymy się teraz różnym tubom plastycznym i przeanalizujemy jakie wymiary prac są w stanie pomieścić.
Przegląd popularnych tub plastycznych - format A4, A3, A2, A1
Tuba tekturowa o wysokości 250 mm - to mała tuba, która mieści w sobie zwinięty plakat w formacie A4 (210 x 297 mm). Można bez problemu schować ją do torebki lub plecaka i mieć przy sobie kartki do rysunków. Jej średnica wynosi 50 mm, więc spokojnie można do niej włożyć niewielki plik kartek.
Tuba tekturowa o wysokości 350 mm - jest to nieco większa tuba plastyczna, w której bez problemu zmieścisz zwinięty format A3, czyli 297 x 420 mm. Jej średnica to 50 mm, a grubość 2 mm.
Tuba tekturowa o wysokości 550 mm - jeśli tworzysz prace z formacie A2, to ten produkt z pewnością Ci się przyda! Tuba ma średnicę 50 mm i grubość tektury 2 mm.
Tuba tekturowa o wysokości 650 mm - w tej tubie pomieścisz plakaty i inne prace artystyczne w formacie A1 (594 x 841 mm). Jest to więc całkiem słusznych rozmiarów tuba, a jednocześnie, dzięki swojej budowie, nie zajmie dużo miejsca.
Tuba tekturowa o wysokości 2000 mm - jeśli potrzebujesz naprawdę dużej tuby plastycznej, to ten produkt o średnicy 120 mm z pewnością przypadnie Ci do gustu.
W sklepie Opako możesz wygodnie wyszukać odpowiednie do swoich potrzeb tuby na rysunki i inne prace plastyczne. Wystarczy, że wejdziesz tutaji oznaczysz interesujący Cię format papieru, na którym pracujesz.
Kartonowe teczki dla artystów
Drugim, bardzo chętnie wybieranym przez artystów akcesorium są teczki kartonowe na rysunki, plakaty i obrazy. W zależności od tego ile prac plastycznych chcesz przechowywać w ten sposób i jakie będą ich rozmiary, możesz wybrać różne rodzaje teczek. W przypadku osób rysujących hobbystycznie na mniejszych formatach (A4, A3) często wystarczy zakup niewielkich teczek. Uczniowie szkół plastycznych czy studenci akademii będą potrzebowali większych formatów, które pomieszczą większe liczby rysunków. W wielu przypadkach warto od razu zainwestować w większą teczkę kartonową. Oczywiście luźno włożone mniejsze prace będą w takim opakowaniu niezbyt komfortowe do wyciągania. Dlatego można zaopatrzyć się zarówno w mniejsze, jak i większe teczki i odpowiednio nimi dysponować w zależności od zapotrzebowania. Teczki zajmują więcej miejsca niż tuby na rysunki, co może być uciążliwe podczas przemieszczania się. Zbyt duże obciążenie teczki może z kolei skutkować jej wygięciem i innymi uszkodzeniami. Warto więc postawić na mocny karton np. 3-warstwowy o gramaturze 400 g/m2. W przypadku studentów ASP dobrze powinny się sprawdzić teczki mieszczące format B1. Wynika to z faktu, że osoby zdające na kierunki artystyczne lub studenci, często muszą wykonywać rysunki właśnie w tym rozmiarze. W przypadku studentów architektury zwykle obowiązującym formatem jest B2. Przyjrzymy się teraz jakościowym teczkom, w które warto zainwestować.
Karton wykrojnikowy teczka 1010 x 1010 x 15 mm - teczka z kartonu wykrojnikowego, samozatrzaskowego jest bardzo wygodnym i ekonomicznym wyborem. Pomieści w swoim wnętrzu format B1, co oznacza, że może być bardzo przydatna dla studentów kierunków artystycznych. Ze względu na niski koszt, można wyposażyć się w kilka teczek o tym formacie i wygodnie grupować swoje prace np. na różne zajęcia. Mocna 3-warstwowa tektura nie niszczy się zbyt szybko i dobrze chroni prace artystyczne przed uszkodzeniami.
Teczka karton wykrojnikowy B2 710 x 510 x 15 mm- tak jak wspomnieliśmy wcześniej, jest to świetny wybór dla studentów architektury i osób, które pracują często na formatach B2. Produkt wygląda bardzo estetycznie i jest perfekcyjny do ochrony plakatów, rysunków i innych płaskich przedmiotów. Taką samą teczkę można kupić także w formacie A2.
Teczka ekologiczna A4 z tektury litej - ten typ produktu będzie doskonały, jeśli pracujesz z kartkami A4. Możesz w niej pomieścić sporo szkiców, rysunków czy prac malowanych farbami. Produkt został wykonany z surowców wtórnych i odnawialnych. Teczka zrobiona jest z tektury litej kaszerowanej papierem ozdobnym prążkowanym. Dodatkowe zamknięcie na gumkę chroni cenne prace artystyczne przed rozsypaniem.
Teczka miękka, przezroczysta - tego typu teczki są często wykorzystywane przez osoby rysujące w ramach swojego hobby. Dobrze służą do przechowywania prac plastycznych w formacie A4 i są zamykane na wygodny zatrzask. Zajmują niewiele miejsca, a dzięki ich transparentności można szybko zorientować się, co znajduje się w danym opakowaniu. Miękkie teczki są wybierane przez osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze sztuką i chcą w przyszłości pracować z większymi formatami. Oczywiście, także profesjonalni artyści z nich korzystają np. do segregacji dokumentów, przechowania szkiców czy pomysłów na przyszłe dzieła sztuki.
Teczka twarda z gumką lakier - dobrym uzupełnieniem do teczek wielkoformatowych są twarde teczki zamykane na gumkę lub rzep. Służą bardzo dobrze do przechowywania mniejszych rysunków. Wykonane z twardej tektury i zabezpieczone dodatkowo lakierem, mają dość dużą wytrzymałość. Mieszczą w sobie całkiem sporo kartek, które dzięki lakierowi są chronione przed zamoknięciem i zniszczeniem.
Jak pakować rysunki, plakaty, obrazy do wysyłki?
Na koniec tego artykułu powiemy sobie o tym jak zapakować prace plastyczne do wysyłki tak, żeby mieć pewność, że dotrą na miejsce bezpiecznie. Z pewnością niejeden artysta wysyłając paczkę z rysunkami, plakatami albo obrazami na konkurs, do domu aukcyjnego lub do galerii sztuki, denerwował się na myśl o tym, co może się wydarzyć w transporcie. Najbardziej przydatne produkty do pakowania dzieł sztuki, oprócz tekturowych teczek i tub plastycznych, to:
- folia bąbelkowa - niezawodny produkt, który świetnie amortyzuje uderzenia zdarzające się w transporcie delikatnych dzieł sztuki. Zabezpiecza także prace plastyczne przed zmoknięciem.
- czarna folia stretch - ten elastyczny materiał z pewnością jest dobrze znany każdemu artyście, który pakował swoje płótna do wysyłki. Dzieła zabezpieczone najpierw folią bąbelkową powinny być szczelnie owinięte. Wytrzymała folia streczowa doskonale przylega do opakowania i chroni zawartość przed wilgocią oraz promieniowaniem UV. Dodatkowo czarna folia doskonale ukrywa zawartość paczki.
- przekładki kartonowe - tekturowe arkusze i przekładki mogą zastąpić teczkę do wysyłki rysunków i plakatów. Wystarczy ułożyć je po dwóch stronach kartki lub wykorzystać kilka arkuszy do rozdzielenia między sobą kilku prac plastycznych.
- kątowniki kartonowe - mogą się przydać w trakcie transportu płócien na blejtramie. Zabezpieczą doskonale krawędzie obrazu oraz narożniki obrazu.