Prototypowanie - to takie modne słowo!
Czekaj, czekaj! Nie wyrzucaj tego pudełka! Przyda się do zrobienia prototypu naszego wynalazku! Wyobraź sobie, że masz nowy, ciekawy pomysł na produkt. Czy zastanawiałaś się już, w jaki sposób rozwiążesz detale? Albo jak pokażesz milionerowi, gorąco zainteresowanemu sponsorowaniem twojego wynalazku, jak to wszystko będzie działało?
Źródło: tenor.comMówiąc zupełnie poważnie: prototyp zrobiony z kartonu może być najlepszym sposobem na zwizualizowanie zupełnie nowego produktu lub rozwiązania . Szczególnie jeśli odwzorowanie dotyczyć ma nie tylko wyglądu, ale także działania świeżo zaprojektowanego przedmiotu
Spis treści
Nie bez powodu prototypowanie jest uznawane za jedną z najbardziej skutecznych technik pozwalających na zrozumienie potrzeb i wymagań użytkowników . Potrzebujecie przykładu?
Kartonowe krzesło
Jeśli chcemy zaprojektować krzesło dla siedmiolatków, najprostszym sposobem na dobranie odpowiedniej wysokości, stabilności i wyglądu atrakcyjnego dla dzieci będzie właśnie stworzenie kartonowego prototypu . W ten sposób możemy łatwo sprawdzić czy będzie wystarczająco wygodne.
Źródło: tenor.comKartonowy prototyp pozwoli też na sprawdzenie, czy krzesło będzie wystarczająco bezpieczne.
Źródło: tenor.comI wystarczająco szybkie!
Źródło: tenor.comNa pewno najlepszym rozwiązaniem będzie pokazanie dzieciom kartonowego prototypu krzesła . Potrzebny więc będzie model z kartonu możliwie zbliżony do finalnego krzesła. A następnie spotkanie z użytkownikami.
Kartonowy prototyp może mieć przecież nawet kolor dokładnie taki jak planowany do produkcji mebel! Taki szczegółowy prototyp pozwoli na sprawdzenie, czy krzesło podoba się docelowej grupie użytkownikóW, czy jest wygodne i stabilne. Innymi słowy - to właśnie karton pozwoli sprawdzić, czy nasz projekt ma szansę na sukces .
Aspekty kartonu
Prototypowanie - to takie modne słowo! Czy zastanawialiście się jednak, co tak naprawdę oznacza? Sam proces prototypowania polega na tworzeniu modeli, często bardzo wielu modeli. Służą one do testowania różnych aspektów projektu. Zasadę tworzenia prototypów często zamyka się w zdaniu: Zdefiniuj to, co testujesz danym prototypem. Każdy prototyp powinien odpowiadać na konkretne pytanie.
Wracając do naszego krzesła, jeśli chcemy przetestować jego stabilność, stworzymy kartonowe krzesło z nogami ustawionymi pod nieco różnymi kątami.
Źródło: medium.comJeśli jednak interesuje nas dobór koloru, który spodoba się dzieciom, po prostu tworzymy różnobarwne kartonowe prototypy, które są identyczne pod innymi względami.
W ten sposób unikniemy problemu błędu poznawczego spowodowanego równoczesnym testowaniem różnych aspektów produktu. Błąd ten jest spowodowany nakładaniem się na siebie kilku cech naszego kartonowego prototypu. A rezultaty badań użytkowników zostają zafałszowane, bo wychodzi z nich, że dzieciom najbardziej podoba się najmniej stabilny prototyp z kartonu. A dzieje się tak, ponieważ ma przyjemniejszą w dotyku powierzchnię albo… jest czerwony.
Może Cię zainteresuje?
Produkty z kategorii: KartonyPo co prototypować?
Prototypy pozwalają dostrzec niespodziewane zachowania użytkowników, a także wyłapać luki w naszym rozwiązaniu. Dlatego prototypowanie nie jest zarezerwowane tylko dla nowych produktów i pomysów.
Źródło: tenor.comNajłatwiej, najszybciej i najtaniej można prototypować właśnie używając materiałów kojarzonych zwykle z opakowaniami: kartonu , tektury i papieru . Dzięki nim możemy stworzyć naprawdę wiele prototypów, które pozwilą nam poczuć prawdziwą potęgę namacalności!
Kartonowe prototypy pomogą nam co najmniej w trzech obszarach dostkonalenia naszych pomysłów. Będzie to:
- wymyślanie
- ulepszanie
- rozpowszechnianie
Wymyślać
Wymyślanie to pierwszy moment projektowania nowych rozwiązań. Pomysły nie biorą się jednak z powietrza! Najczęściej wymyślamy bowiem rozwiązania problemów, które przykuły naszą uwagę, a nie znaleźliśmy na nie gotowej odpowiedzi. Albo chociaż wystarczająco dobrego, istniejącego rozwiązania.
Autor tego filmiku zapragnął stworzyć interaktywny toster, który wypieka na kromce chleba wzorek narysowany na dotykowym ekranie. Zobaczcie, jak karton pomógł mu dookreślić ten pomysł:
Ten prosty, kartonowy prototyp to jednak dopiero początek przygody!
Ulepszać
Najważniejsze w prototypowaniu jest to, że model rozwiązania końcowego zostaje szybko dostarczony użytkownikowi. I może zostać pokazany na każdym etapie powstawania. Od zupełnie podstawowego prototypu wyciętego bezpiecznym nożykiem z pudełka na pizzę , aż po złożony model misternie sklejony na gorąco z wielu tekturowych arkuszy . Ze względu na tymczasowość nie warto przywiązywać się do kartonowych prototypów!
Źródło: koopertins.comCiekawym przykładem rozwiązania, które dziś jest przezroczyste dla wielu z nas jest… układ klawiatury. Zastawnawialiście się kiedyś, skąd wziął się układ "QWERTY"? Część odpowiedzi skrywa kartonowy model maszyny do pisania.
Źródło: konradnews.orgPierwsza maszyna do pisania powstała w latach sześćdziesiątych dziewiętnastego wieku. I jej klawisze były ułożone alfabetycznie w dwóch rzędach. Jak łatwo się domyślić, bardzo trudno było na niej pisać. Cóż, nasze palce nie czytają od lewej do prawej.
Z upływem czasu twórca maszyny do pisania udoskonalił układ klawiatury. Nie zmienił go jednak ze względu na wygodę użytkownika tylko… Z powodu wewnętrznej mechaniki samej maszyny do pisania. Dzięki układowi liter, który znamy do dziś, maszyna mniej się zacinała i można było na niej pisać znacznie szybciej.
Rozpowszechniać
Tworzenie prototypów i modeli z kartonu może służyć nie tylko wymyślaniu i udoskonalaniu rozwiązań. Uczenie się i praktykowanie prototypowania z łatwo dostępnych materiałów takich jak karton , tektura i papier służy również rozpowszechnianiu świadomości istnienia problemów, które domagają się rozwiązania. A także uczeniu i tłumaczeniu tego, jak działają funkcjonujące w naszym świecie rozwiązania.
Źródło: milimaj.comCiekawe, w jaki sposób powstawały klasyczne kuchenne sprzęty. Czy klasyczna włoska kawiarka miała swój pierwowzór z kartonu? I czy wyglądał on w końcowej fazie prototypowania tak jak tekturowy model kawiarki zrobiony przez Chrisa Gilmoura, o którym pisaliśmy w artykule o kartonowych modelach motocykli ?
Dlaczego prototypować z kartonu?
Karton przydaje się w tworzeniu prototypów we wszystkich dziedzinach, jakie przyjdą wam do głowy - architekturze, projektowaniu mebli, czy tworzeniu toreb.
Fantastyczny przegląd kartonowych projektów prezentuje filmik z konkursu dla projektantów, który odbył się w Dallas pod hasłem CUT IT OUT , czyli WYTNIJ TO .
Konkurs został zorganiowany przez Hunt Institute. Jego celem było wykorzystanie kartonu do wspomagania kreatywnego myślenia i procesów inżynieryjnej innowacji. Dlaczego jednak organizatorzy konkursu wybrali właśnie karton?
Karton został wybrany jako tworzywo, które ma wiele dobrze ugruntowanych, praktycznych zastosowań. A przy tym jest dostępne i ekologiczne, jeśli pochodzi ze zrównoważonych źródeł.
Karton nie tylko jest łatwo dostępny i niedrogi, lecz również ma odpowiednią trwałość. To kolejna bardzo ważna cecha, która sprawia, że karton jest świetny do prototypowania. Można z niego wykonać na przykład tekturowy prototyp mebla, który będzie w pełni funkcjonalny .
Źródło: zachrotholz.comKolejną zaletą prototypów tworzonych z kartonu jest bardzo duży zakres skal, w których można operować. Od maleńkich prototypów wielkości pudełka od zapałek. Przez pełnowymiarowe prototypy pojazdów, aż po powiększenia pozwalające pokazać detale rozwiązań ważne ze względów funkcjonalnych.
Kartonowa inżynieria. Apollo
Prototypowanie z kartonu w skali jeden do jednego okazało się kluczowym momentem planowania amerykańskiej misji kosmicznej Apollo. Możemy się o tym przekonać podglądając fragment miniserialu HBO zatytułowanego "From the Earth to the Moon" , czyli "Z Ziemi na Księżyc" .
W tym zabawnym filmiku doskonale widać, jak istotna jest rola kartonowego prototypu. Bez przekonania się na własne oczy i dotknięcia, jak astronauci będą doświadczać przestrzeni kosmicznej nie udałoby się przekonać szefostwa do ostatecznego kształtu Apollo!
Nie tylko tekturowe maszyny
Jednak kartonowe prototypy to nie tylko inżynieria i kosmiczne loty. Fantastyczny prototyp ergonomicznego, a zarazem dizajnerskiego plecaka zrobionego z tektury to również element nowatorskiego projektowania.
Tekturowy plecak powstał z potrzeby szybkiego stworzenia idealnie przylegającej do pleców torby, która pomieści wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy. Dzięki wykorzystaniu grubego papieru pakowego, który strukturą i sztywnością przypomina docelowy materiał, udało się świetnie odzwierciedlić kształt plecaka.
Widzicie więc, że taki
tekturowy prototyp to znacznie więcej niż typowy krawiecki wykrój narysowany i wycięty z cienkiej bibuły
. Tutaj możemy poczuć grubość materiału i obserwować, jak plecak będzie się zachowywał podczas noszenia.
Podsumowanie
Prototypowanie z kartonu to nie tylko modny trend. To bardzo pomocne narzędzie pomagające w rozwiązywaniu problemów i tworzeniu rozwiązań i produktów, które trudno byłoby zaplanować na papierze. Tworzenie kolejnych prostych modeli - poczynając od tych o zupełnie bazowej funkcjonalności, a kończąc na takich, które przedstawiają produkt gotowy do wykonania w docelowym materiale...Czy trzeba wymieniać więcej zalet prototypów z kartonu?