Przechowywanie opakowań w magazynie
Przechowywanie opakowań w magazynie - składuj swoje kartony prawidłowo i bezpiecznie
Prawidłowe i bezpieczne przechowywanie kartonów jest istotną częścią logistyki. Czy to sklep internetowy, hurtownia czy firma przeprowadzkowa, kartony są niezbędnym narzędziem do ich pracy. Prawidłowe przechowywanie wypełnionych i pustych pudełek wydłuża ich żywotność, a w wielu przypadkach może również ułatwić pracę. Warto więc zadbać o ich prawidłowe składowanie w magazynie.
Jakie opakowania używane są w logistyce
Pakowanie ładunku do transportu jest konieczne, aby zachować jakość i wygląd przedmiotu podczas dostawy. Często ci, którzy po raz pierwszy spotykają się z przygotowaniem przesyłki do transportu, nie wiedzą, czym kontenery różnią się od opakowań. Aby zapobiec uszkodzeniu ładunku, możesz korzystać z bardzo wielu rodzajów opakowań. W zależności od materiału produkcyjnego pojemniki i opakowania towarów dzielą się na kilka odmian:
Sztywne - opakowania szklane, wyroby z drewna i płyt pilśniowych.
Półsztywna - opakowania wykonane z kartonu lub tworzywa sztucznego.
Miękkie - opakowania foliowe, tekstylne, wyroby z materiałów polimerowych.
Może Cię zainteresuje?
Produkty z kategorii: MagazynSprawdź naszą ofertę z kartonami paletowymi:
Wybierając opakowanie do transportu mamy wiele opcji. Opakowania do przewozu towarów różnią się przede wszystkim kształtem. Wyróżniamy:
- Beczki cylindryczne - pojemniki drewniane, metalowe lub plastikowe, przeznaczone do przewozu ładunków płynnych. Jeśli substancja może fermentować, w górnej części wykonuje się specjalne otwory. Beczki są gładkie lub faliste i mają kształt walca. Do produkcji dna i okładek używa się papieru, sklejki, cyny lub kombinacji tych materiałów. Przeznaczone są do transportu towarów o konsystencji pasty.
- Worki - pojemniki do transportu produktów sypkich. Ważne, aby były szczelnie zamknięte. Nie nadaje się do przedmiotów wrażliwych na uszkodzenia mechaniczne.
- Kartony - opakowanie o mocnym splocie. Na szczególną uwagę zasługują cechy techniczne, gdyż muszą być one bardzo wytrzymałe, aby uniknąć uszkodzeń podczas przenoszenia. Pudełka to opakowania z płaską pokrywką i dnem, które mogą mieć dowolny kształt.
- Papier i folie- są niezbędne, aby uniknąć uszkodzeń mechanicznych. Chronią przed zgnieceniem, wstrząsami czy brudem. Do ich produkcji używa się papieru, tkaniny, tektury falistej, folii z tworzywa sztucznego. Dodatkową sztywność nadaje im taśma lub drewniane deski.
- Klatki - używane do transportu zwierząt. Ten rodzaj opakowania ma specjalne wymagania: obecność solidnej podłogi, odległość między deskami, która nie pozwala zwierzęciu na ucieczkę z klatki oraz zdolność wytrzymania jego ciężaru.
- Palety - różnią się wielkością, liczbą desek, obecnością fazek, obecnością własnej marki. Do dostawy używane są certyfikowane europalety i palety fińskie. Palety dzieli się na gatunki, a najwyższy obejmuje nowe produkty, które były używane nie więcej niż trzykrotnie, nie posiadają pęknięć i przetarć. Palety pierwszego gatunku - niezawodne opakowanie bez pęknięć, o białym kolorze. Drugi gatunek - pojemniki z drobnymi zabrudzeniami, przebarwieniami drewna, drobnymi pęknięciami, produkty naprawiane i odrestaurowane.
- Kontenery i cysterny - służą do dostarczania towarów niebezpiecznych. Kontenery dzielą się na uniwersalne i specjalistyczne. Przeznaczony do dostarczania przesyłek jednostkowych. Specjalistyczne są to konstrukcje do transportu niektórych rodzajów produktów. Kontenery i cysterny nadają się do wielokrotnego użytku.
Odpowiednie opakowanie pomoże uniknąć negatywnych konsekwencji podczas transportu. Jednak, aby opakowanie spełniało swoją funkcję, musi być ono prawidłowo składowane w magazynie i użytkowane zgodnie z przeznaczeniem. Opakowania takie jak palety, kontenery czy beczki są bardzo odporne na warunki atmosferyczne i inne czynniki, więc ich przechowywanie jest stosunkowo proste. Jeżeli natomiast chodzi o kartony, to ich przechowywanie wymaga pewnej wiedzy, gdyż źle składowane mogą stracić swoje właściwości ochronne.
Przechowywanie kartonów na magazynie
Mimo że na magazynie korzysta się z wielu rodzajów opakowań, to jednak kartonowe pudełka są używane najczęściej. Dzieje się tak, ponieważ są praktyczną i niedrogą alternatywą dla plastikowych pudełek i drewnianych skrzynek. Co więcej, mają szereg niezaprzeczalnych zalet. Kartonowe opakowania pozwalają zoptymalizować przestrzeń w magazynie i podczas transportu, są przyjazne dla środowiska i chemicznie neutralne pod względem zawartości oraz wyróżniają się wysoką wytrzymałością na rozciąganie i rozrywanie. Co więcej, kartony są bardzo wygodne w użyciu, gdyż nadają się do układania na półkach, paletach lub podłodze oraz można je przechowywać i transportować w stanie złożonym, dzięki czemu zajmują bardzo mało miejsca.
Jeżeli mówimy o przechowywaniu pustych opakowań kartonowych, istnieją z reguły dwie możliwości. Pierwsza to składowanie w formie rozstawionej, gotowych do wypełnienia kartonów. Natomiast druga to przechowywanie w złożonej formie. Zazwyczaj zaleca się przechowywanie kartonów w złożonej formie, ponieważ nie tylko oszczędza to dużo miejsca, ale może również wydłużyć żywotność pudeł transportowych. W zależności od użytego kartonu i jego przeznaczenia okres przydatności kartonów do użytku profesjonalnego wynosi dobre sześć miesięcy. Po tym czasie pudła nie mogą być dłużej niezawodnie użytkowane i istnieje ryzyko zmęczenia materiału. Ta zasada niekoniecznie ma zastosowanie do użytku prywatnego, ponieważ kartony można sprawdzać indywidualnie pod kątem ich integralności. Podstawowe zalecenia dotyczące warunków przechowywania opakowań kartonowych dotyczą temperatury i wilgotności. Te dwa czynniki mają największy wpływ na ich jakość.
Wilgotność
Pierwszą i najważniejszą rzeczą, której powinien nauczyć się każdy przedsiębiorca kupujący duże ilości opakowań z tektury falistej, jest monitorowanie wilgotności w magazynie. Wskaźnik ten powinien mieścić się w normalnym zakresie, a mianowicie od 25% do 75%. Zakres ten nie jest tak mały, więc łatwo jest zachować ten parametr. Jeśli jednak wszystko pozostawisz przypadkowi, to nawet niewielkie wahania poniżej lub powyżej danego poziomu mogą pogorszyć jakość Twoich kartonów. Ponieważ tektura jest materiałem higroskopijnym, w miarę wzrostu wilgoci, pochłania ją. W rezultacie cierpi na tym trwałość pudełka. Opakowania kartonowe Kraft wymagają również utrzymywania wilgotności w normalnych granicach. Wraz ze wzrostem wilgotności sztywność kartonów maleje 2,5-krotnie. To bardzo ważna właściwość tektury falistej, która najczęściej staje się problemem konsumenckim. Tektura falista z dobrze sklejonych półproduktów ma wysoką odporność na wilgoć, natomiast tektura z półproduktów nieklejonych (zwłaszcza pochodzących z recyklingu) jest bardzo wrażliwa na zmiany wilgotności powietrza. Często tekturę falistą wytwarza się z jednego lub kilku niesklejonych półproduktów, więc musisz to również wziąć pod uwagę w przypadku problemów z utratą sztywności swoich opakowań.
Swoją drogą, czy wiesz, że istnieje urządzenie, które pomaga mierzyć wilgotność opakowań kartonowych? Nazywany jest kontaktowym miernikiem wilgotności i pozwoli Ci kontrolować warunki przechowywania tektury, a także szybko reagować na najmniejsze odchylenia od normy.
Temperatura
Następną rzeczą, którą również musisz monitorować w magazynie, jest optymalny reżim temperaturowy. W żadnym wypadku opakowania z tektury falistej nie powinny znajdować się w pobliżu okien, przeciągów, urządzeń grzewczych lub chłodzących. Wszystko to wpłynie również bardzo niekorzystnie na jakość materiału. Uważa się, że temperatura w magazynie powinna wynosić co najmniej -14 stopni i nie więcej niż +40 stopni. Średnio pofałdowana tektura powinna być przechowywana w temperaturze około 20 stopni. Zalecenia dotyczące przechowywania tektury falistej można podsumować w następujący sposób:
- trzymaj ją w pomieszczeniu;
- utzrymuj wilgotności względną od 25% do 70%;
- pilnuj, aby nie przekraczać zakresu temperatur od -14 stopni do +40 stopni.
Krytyczne sytuacje mogą wystąpić podczas przenoszenia kartonu z zimnego do ciepłego otoczenia. Nie wyjmuj opakowania odpornego na wilgoć z papieru i tektury, dopóki materiał nie osiągnie temperatury w równowadze z temperaturą pomieszczenia, w którym będzie używany. Aby osiągnąć optymalną wydajność, podczas przechowywania i użytkowania opakowań należy przestrzegać następujących środków ostrożności:
- podczas transportu i przechowywania opakowań kartonowych powinny one być zapakowane w materiał odporny na wilgoć;
- przechowuj swoje kartony zgodnie z zaleceniami producenta;
- przed zdjęciem opakowania odpornego na wilgoć konieczne jest osiągnięcie równowagi temperaturowej w materiale.
Dzięki odpowiedniemu użytkowaniu i przechowywaniu Twoje opakowania kartonowe będą służyć długo i niezawodnie.
Rozłożony czy złożony?
Pudełka kartonowe mają tę wielką zaletę, że zazwyczaj można je złożyć bez większego wysiłku. Oznacza to, że potrzebują tylko ułamka przestrzeni. Ogólnie rzecz biorąc, im większe pudło kartonowe po rozłożeniu, tym większa oszczędność miejsca po złożeniu. W dużym magazynie pozwala to zaoszczędzić wiele metrów sześciennych przestrzeni, które mogą posłyużyć do innych celów. Jednak wadą składania jest to, że karton traci swoją sprężystość z każdym procesem składania. Dzieje się tak, ponieważ z każdym ruchem fałdy stają się nieco słabsze. Zbyt częste otwieranie i zamykanie może zatem skrócić żywotność Twoich opakowań kartonowych. Ponadto do kartonu dostaje się mniej powietrza, a wilgoć nie może się już wydostać. Pudełka należy składać tylko wtedy, gdy są dobrze suche.
Uszkodzone i zawilgocone kartony - co teraz?
Prostą podstawową zasadą jest to, że ciężkie kartony zawsze przechowuje się na dole. Dotyczy to nie tylko wypełnionych pudeł, ale także przechowywania pustych kartonów. W celu jak najefektywniejszego przechowywania należy używać kwadratowych lub prostokątnych pudełek kartonowych i, jeśli to możliwe, przechowywać złożone, gdy nie są używane lub jeśli mają być używane kilka razy. Uszkodzone pudełka kartonowe należy zasadniczo wyrzucić, ponieważ wszelkie uszkodzenia zagrażają integralności kartonu. Przy składowaniu pudeł kartonowych należy zadbać o to, aby uszkodzone i zawilgocone pudła kartonowe zostały na wczesnym etapie posegregowane. Dotyczy to zarówno pustych, jak i wypełnionych pudeł. Zawilgocone kartony nie tylko nie gwarantują stabilności podczas transportu, ale mogą one również zacząć deformować się i uszkadzać inne przechowywane w nim kartony. Jeśli więc karton ulegnie uszkodzeniu, nie powinien być używany, gdyż nie jest w stanie spełnić swojej podstawowej funkcji ochronnej.
Prawidłowe przechowywanie kartonów w magazynie wysokiego składowania
Magazyn wysokiego składowania jest najlepszym miejscem na przechowywanie opakowań kartonowych, gdyż mogą bezpiecznie spoczywać na półkach w regałach magazynowych. Ogólnie rzecz biorąc, oprócz magazynu wysokiego składowania, idealne jest przechowywanie na gładkiej, solidnej podłodze. Nie zaleca się przechowywania kartonów na paletach drewnianych, z wyjątkiem transportu bezpośredniego, ponieważ odłamki mogą uszkodzić pudło kartonowe. Przechowywanie pudeł w magazynie wysokiego składowania powinno odbywać się zgodnie z pewnymi wytycznymi, a mianowicie opakowania wielkogabarytowe i ciężkie powinny być przechowywane na dole, najmniejsze i najlżejsze pudła powinny leżeć na górze. Organizacja według rodzajów towarów i oznakowanie półek zgodnie z tą klasyfikacją ułatwia znalezienie i szybki dostęp do pożądanego produktu. Jeśli przestrzegane są te proste kroki, które oczywiście można i należy określić w razie potrzeby, należy zapewnić przynajmniej odpowiednią kolejność i przegląd magazynu.
Jeżeli planujesz przechowywać swoje kartony na podłodze, ze względu na brak regałów magazynowych, powinieneś przestrzegać kilku podstawowych zasad:
- Wskazane jest maksymalne obciążenie podczas układania pudeł. Ten wskaźnik pomaga określić wysokość stosu, który zwykle nie przekracza 3 metrów.
- Obowiązkowe jest zamknięcie pełnych pudeł. W tym celu stosuje się taśmę klejącą.
- Jeżeli składasz rozłożone kartony, zadbaj o brak pustych przestrzeni w środku. W przeciwnym razie pojemnik zostanie zdeformowany.
- Minimalna wielkość otworów między deskami w palecie. Duże szczeliny powodują utratę 15% wytrzymałości na zgniecenia.
- Zapobiegaj przemieszczaniu się kartonów. W tym celu stosuje się podkładki paletowe lub arkusze pięciowarstwowej tektury falistej.
- Prawidłowo umieszczone na palecie, pudła z tektury falistej całkowicie wypełniają przestrzeń, ale nie mogą wystawać poza jej granice.
- Urządzenia grzewcze powinny znajdować się w odległości co najmniej jednego metra od kartonów.
- Odległość między podłogą a stosem powinna wynosić co najmniej 100 mm.
Pudełka kartonowe są dla wielu firm niezbędnym zasobem, są tanie w zakupie i można je przechowywać w magazynie, aby zaoszczędzić miejsce. Nic nie przemawia przeciwko przechowywaniu w stanie złożonym, o ile klimat w pomieszczeniu jest odpowiedni. Pudełko ulegnie uszkodzeniu, jeśli będzie przechowywane w zbyt wysokiej wilgotności. Jeśli jednak warunki w pomieszczeniu zostaną dostosowane i przy odpowiedniej półce, magazyn tektury może być eksploatowany tanio i wydajnie.
Użytkowanie opakowań kartonowych
Jeśli używasz kartonów do wysyłki, Twoim celem jest zabezpieczenie towaru na czas wysyłki. Większość kartonów przechowywana jest na płasko i jest spięta paskiem. Musisz je więc złożyć w magazynie lub na stanowisku do pakowania, aby uzyskać znajomy i pożądany kształt. W przypadku pudeł kartonowych występują spore różnice jakościowe, które szybko są zauważalne w transporcie. Pudełko, które jest zbyt cienkie lub źle przetworzone, rzadko przeżywa trasę wysyłki i dociera do klienta z kilkoma dziurami i innymi uszkodzeniami. Upewnij się więc, że kupujesz dobrej jakości kartonowe pudełka. Musisz również zwrócić uwagę na jakość taśmy pakowej. Taśma samoprzylepna występuje w standardowej brązowej wersji, z indywidualnym nadrukiem lub całkowicie przezroczysta. Użyj taśmy , która dobrze zabezpieczy karton, a co za tym idzie Twój produkt. Opakowania kartonowe do wysyłki należy również uzupełnić specjalnym materiałem wypełniającym, aby w środku nie było pustych przestrzeni. Podczas napełniania należy koniecznie upewnij się, że ani spiczaste, ani ostre przedmioty nie stykają się bezpośrednio z zewnętrzną ścianką kartonu. Pamiętaj również, że wybór wypełniacza, może znacząco wpłynąć na bezpieczeństwo Twojego towaru. W przypadku towarów kruchych (szkło, porcelana), zaleca się pakowanie ich oddzielnie w folię bąbelkową lub podobny materiał do pakowania. Rzeczą oczywistą jest przestrzeganie maksymalnej wagi wypełnienia pudeł kartonowych. Każde kartonowe pudełko ma to zaznaczone w swojej specyfikacji i należy oczywiście przestrzegać tych informacji od producenta. Obciążenie przekraczające ten maksymalny limit może spowodować rozerwanie lub pęknięcia kartonu. Jeśli maksymalna waga napełnienia nie jest już wydrukowana na pudełku, można ją łatwo napisać markerem, aby była dobrze widoczna. Zapobiega to niepotrzebnym.