Ilość komentarzy: 0
Przedmioty, których nie można wysłać kurierem.
Czego nie można wysłać kurierem?
Zdawać by się mogło, że w dobie wszechobecnych zakupów online, które jeszcze bardziej zyskały w czasach pandemii, w wysyłce towarów nie ma ograniczeń. Teoretycznie nadając paczkę, kurier nie sprawdza jej zawartości. Jednak, gdy w czasie transportu nastąpią niespodziewane okoliczności, paczka zostanie zniszczona, uszkodzona lub zaginie, w takim przypadkujej zawartość wyjdzie na jaw. Wtedy będziemy musieli liczyć się z poważnymi konsekwencjami. Przedmioty wyłączone z przesyłki kurierskiej są zazwyczaj nielegalne, niebezpiecznelub stwarzają realne niebezpieczeństwo dla zdrowia lub życia kuriera. Jeżeli chodzi o produkty nielegalne, to tutaj chyba nikt nie ma wątpliwości; ich posiadanie już samo w sobie stanowi przestępstwo, zatem ich wysyłka również. To samo tyczy się wyrobów niebezpiecznych. Z kolei mając odrobinę rozsądku, sami dojdziemy do wniosku, że przedmiot stanowiący zagrożenie dla kuriera nie jest odpowiedni do wysyłki (przynajmniej tym sposobem). Jednak rodzajów przedmiotów, których nie można wysłać kurierem jest znacznie więcej, i każdy ma odpowiednie uzasadnienie, tak, abyśmy nie machnęli ręką na zakazy, ale poważnie zastanowili się przed nadaniem paczki. Najlepszym wyjściem jest uważne przestudiowanie regulaminu firmy kurierskiej, którą wybraliśmy. To, że dana firma nie zajmuje się przewozem, na przykład zwierząt, nie oznacza, że żadna się tym nie zajmuje.
Alkohol
To jeden z artykułów, co do których moglibyśmy mieć wątpliwości. Przecież nie raz można zamówić na stronach internetowych drogie wino lub nietypowy rodzaj piwa. W jakiś sposób taka przesyłka musi do nas trafić. Okazuje się, że alkohol jest wyłączony z wysyłki kurierem, ale tylko w niektórych przypadkach. Nie jest to produkt, który jest całkowicie zabroniony do wysyłki, jednak jest on obwarowany wieloma warunkami.
Między innymi zezwolenie na wysyłkę alkoholu mają firmy z aktualnym pozwoleniem na sprzedaż alkoholu czy przedsiębiorstwa bądź klienci, którzy zostali zatwierdzeni. Ponadto również odbiorca musi spełniać warunek pełnoletniości. Jednym z powodów, dla których część firm nie podejmuje się transportu alkoholu jest fakt jegoszklanego opakowania.Może być to przyczyną zniszczenia pozostałych przesyłek cieczą a rozbite szkło stanowi realne zagrożenie. Przedsiębiorstwa, które dopuszczają wysyłkę alkoholu, wymagają spełnienia dodatkowych warunków. Zazwyczaj pojemność nie może przekraczać 5 litrów, a alkohol nie może mieć więcej, niż 70%. Dodatkowo, proces pakowaniatakiej przesyłki również nieco się różni od pakowania standardowej paczki. Szczególnie ważne jest zastosowanie odpowiednich etykieti prawidłowe umieszczenie ich na paczce.
Może Cię zainteresuje?
Produkty z kategorii: Pudełka wysyłkoweWartościowe rzeczy
O ile nie drżymy z niepokoju o drogocenną biżuterię po prababci, wydawać by się mogło, że wysłanie jej do rodziny na drugim końcu Polski nie jest niczym nielegalnym. Otóż niestety, nie każda firma, a w zasadzie ich większość, podejmuje się wysyłki wysoko wartościowych przedmiotów. Podobnym zakazem objęte są wszelkiego rodzaju dzieła sztuki, antyczne przedmioty czy… futra. Problemem tutaj nie jest ich delikatna forma, ale fakt, że w przypadku uszkodzenia czy zagubienia przesyłkibardzo trudno jest oszacować jej wartość. Nadać kurierem nie możemy również złota czy sztabek każdego drogocennego metalu. Istnieje jednak możliwość wysyłki drogich przedmiotów, jeżeli prowadzimy sklep na przykład z biżuterią. W takim przypadku firma transportowa podpisuje indywidualną umowę z przedsiębiorcą. Obowiązkowo, przy pakowaniu tego typu produktów, należy zrobić to z wyjątkową dbałością. Wysyłając chociażby obraz, niezbędne jest zastosowanie przeznaczonego go tego kartonu. To samo tyczy się pozostałych cennych przedmiotów. Oczywiście pakując takiego rodzaju przedmioty trzeba odpowiednio je oznaczyć.
Należy pamiętać, że nie można wysyłać także gotówki (a część z nas na pewno dostała chociaż raz ,,specjalną” przesyłkę z okazji urodzin od cioci z daleka), zarówno w postaci monet jak i banknotów czy papierów wartościowych.
Przedmioty niebezpieczne, materiały wybuchowe i substancje żrące
30 września 1957 roku w Genewie została podpisana umowa ADR. To europejska umowa, która traktuje o przewozie materiałów określanych jako niebezpieczne. Nie są one definitywnie wyłączone z transportu, jednak są obwarowane bardzo szczegółowymi warunkami. Do tego typu materiałów zalicza się farby, płyny akumulatorowe czy środki trujące. Przed nadaniem tego typu produktu konieczne jest sprawdzenie, czy artykuł jest zaliczany do towarów niebezpiecznych. O tym świadczy nadany numer UN. W takim wypadku należy zapoznać się ze szczegółowymi wytycznymi dotyczącymi omawianego materiału.
Żywe lub martwe organizmy
Może dziwić, jak wiele osób próbuje wysłać żywe zwierzęta, nie wspominając już o ich szczątkach. Zdarza się, że regulamin firmy kurierskiej nie zabrania tego typu praktyk. W tym przypadku jednak prawo jest nadrzędne nad regulaminem firmy kurierskiej.Uściślając, nie można wysyłać żadnych żywych zwierząt,niezależnie, czy jest to kot, pies, czy chomik dżungarski albo rybka. W ten sam sposób zabronione jest wysyłanie szczątków czy prochów (ludzkich również).
Istnieje wyjątek od tej reguły. Paczką, po spełnieniu wszystkich warunków, możemy nadać pszczoły, ptaki ozdobne i domowe. Taka paczka musi zostać oznaczona nalepką ,,żywe zwierzęta”, być nadana jako priorytetoraz ostrożnie. Same naklejki nie wystarczą, muszą zostać wykupione odpowiednie usługi. Co ciekawe, możemy nadać rój pszczół kurierem, ale nadal nie możemy wysłać mrówek czy pająków.
Część firm jednak ostatnimi czasy wprowadza do swoich usług możliwość wysyłki, chociażby właśnie rybek. Nadawca musi jednak wykupić odpowiednią usługę, miedzy innymi opcję dostarczenia do rąk własnych oraz tego samego dnia od nadania. Jest to bardzo ważne. Wysyłka żywych stworzeń bez odpowiedniego nadania stanowi zagrożenie dla ich życia i zdrowia, a to już jest łamanie prawa.
Zakaz ten obejmuje również futra zwierzęce, kość słoniową i wyroby z kości słoniowej czy próbki biologiczne. Kurierem zazwyczaj nie możemy nadać części roślin, a te które można należy odpowiednio zabezpieczyć używając do tego taśmy i folii, oraz wybrać odpowiedni karton.
Papierosy
O ile w przypadku wysyłania alkoholu istnieje jeszcze jakaś możliwość (odpowiednie wykupienie usługi, indywidulana umowa z firmą, odpowiednie zabezpieczenie) to jeżeli chodzi o wysyłkę papierosów, tutaj nie ma żadnych ustępstw. Papierosy są bezwzględnie zabronione, jeżeli chodzi o wysyłkę.
Żywność
Żywność jest towarem, na który szczególnie należy uważać. Nieodpowiednie przechowywaniegrozi poważnym zatruciem pokarmowym. I tu znowuż. Co do zasady nie można wysyłać żywności ale… produkty spożywcze, które nie ulegną zepsuciu po 7 dniach jak najbardziej nadają się do nadania kurierem.
Broń
Wszelkiego rodzajubroń (także pneumatyczna), amunicja, kamizelki kuloodporne, a także…imitacje i replikibroni są zakazane w transporcie. Ponadto, firma kurierska oprócz odmówienia przyjęcia takiego rodzaju zlecenia ma prawo do poinformowania odpowiednich służb doraz o zatrzymania przesyłki. Warunkiem zezwalającym na wysyłkę broni (i tego typu artykułów) jest posiadanie stosownych pozwoleń, których firmy kurierskie nie mają. Co ciekawe, firma czy kurier może odmówić przewiezienia także zabawkowej broni.
Pozostałe
Do artykułów zabronionych w wysyłce zalicza się także banderole czy naklejki celneoraz wszelkie falsyfikaty. Oczywiście wysyłka wszelkiego rodzaju narkotyków i środków psychotropowychjest nie tylko zabroniona przez regulamin firmy kurierskiej, ale także nielegalna. Warto pamiętać, że zakaz wysyłki obejmuje również leki i produkty lecznicze.Prawnie zabronione jest także przesyłanie materiałów pornograficznych, a niektóre firmy kurierskie dodają także notę o materiałach zawierających treści obsceniczne. Część przewoźników wyklucza z transportu równieżinstrumentysmyczkowe oraz szarpane. Warto nadmienić, że wiele przedsiębiorstw transportowych zabrania transportu przedmiotów, których opakowanie jest uszkodzone lub niewystarczająco zabezpiecza przesyłkę.
Wśród, być może nietypowych zakazów w regulaminach firm kurierskich, znajduje się również taki, mówiący o zakazie przewozu paczek, które na opakowaniu (lub po prostu w miejscu widocznym) posiadanapisy bądź grafiki, które naruszają tak zwane dobra chronione przez prawo (takimi dobrami są na przykład wolność czy idee, których gwarantem jest państwo, jak chociażby idea demokratycznego państwa).
Należy bezwzględnie pamiętać, że nadrzędnymi dokumentami mówiącymi o transporcie przedmiotów są ustawy(na przykład ustawia z dnia 09.03.2017 r. o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów) rozporządzenia czy przepisy prawa. Nawet jeżeli regulamin danej firmy nie wyklucza transportu danego przedmiotu, a jest on wykluczony z transportu na mocy prawa, nie możemy go nadać kurierem. W przeciwnym wypadku odmowa przyjęcia przesyłki jest najmniejszym problemem, z którym przyszłoby się nam mierzyć.
Oprócz przedmiotów, których nie można wysyłać kurierem, firma ma prawo odmówić przyjęcia przesyłki również z innych powodów. Między innymi może się okazać, że wymiary przesyłki są nieodpowiednie. Długość, szerokość czy waga paczki jest określana w regulaminie firmy. Odmowa przyjęcia, lub faktura korygująca, można nas spotkać również w przypadku nieprawidłowego zabezpieczeniaczy opakowania przesyłki. Osobiście mam na koncie nieprzyjemną sytuację, w której to firma kurierska doliczyła dodatkowy koszt, ponieważ paczka z zewnątrz była ostreczowana. W rzeczywistości wpłynęło to tylko na jej bezpieczeństwo (była lepiej zabezpieczona w transporcie) jednak regulamin określał jasno, że w takiej sytuacji zostanie wystawiona faktura korygująca.
Każda firma sama określa zakres swojej działalności. Część z nich dopuszcza wysyłkę drogocennych przedmiotów, pod warunkiem wykupienia odpowiedniego ubezpieczenia, inne z kolei nie podejmą się takiego transportu. Poza artykułami zabronionymi przez prawo, każdy przedmiot możemy spróbować nadać kurierem; ważne, aby zrobić to prawidłowo, z zachowaniem wszystkich warunków, bez łamania prawa oraz zapoznać się z regulaminem firmy.