Ilość komentarzy: 0
Przegląd wypełniaczy pakowych. Zalety i wady
Przegląd wypełniaczy pakowych. Zalety i wady
Wypełniacze do paczek to najlepsi pomocnicy osób, które wysyłają (ale i odbierają) różnego rodzaju przedmioty mogące ulec uszkodzeniu w transporcie. Nie sposób przecenić zalet każdego z wypełniaczy. Wspólnymi ich cechami są doskonałe właściwości amortyzujące, tłumiące wstrząsy oraz wszelkie obijanie. Wypełniacze stosuje się w celu zabezpieczenia przedmiotów przed uszkodzeniem mechanicznym ale także, aby zapewnić właściwą temperaturę w transporcie. W zależności od tego, co wysyłamy, musimy zdecydować, jaki rodzaj wypełniacza zastosujemy. Innego typu wypełniacz będzie się nadawał do wysyłki delikatnego serwisu z porcelany, innego do zapakowania drogocennego lustra czy jeszcze kryształowego żyrandola. Każdy z wypełniaczy ma swoje zalety i wady, które warto poznać zanim zdecydujemy się na konkretny rodzaj. W tym celu zebraliśmy wiedzę o wypełniaczach w jednym miejscu.
Flopak
Flopak to jeden z najbardziej popularnych wypełniaczy do paczek. Możemy nie wiedzieć jak się nazywa, ale po zobaczeniu zdjęcia od razu będziemy wiedzieli o czym mowa. To wypełniacz o kształcie ósemek występujący miedzy innymi w kolorze zielonym czy w kolorze białym. Ósemki mogą być pełne lub puste w środku, jednak z każdym razem to ten sam flopak. Jest wyprodukowany z ekstrudowanego polistyrenu. Jego największą zaletą jest fakt, że nie porysuje ochranianego przedmiotu, zatem spokojnie możemy w nim ,,zanurzyć” na przykład przedmioty ręcznie malowane. Jest elastyczny ale jednocześnie nie ulega szybko odkształceniom. Niestety, jak wszystko, flopak ma też wady; jest nią miedzy innymi cena; w porównaniu do innego rodzaju wypełniaczy jest droższy. Ponadto może nam się nieopatrznie rozsypać podczas magazynowania. Flopak jest również trudny do utylizowania.
Zalety:
- Nie kruszy się
- Nie rysuje przedmiotów
- Elastyczny
- Można ponownie zastosować
Wady:
- Cena
- Trudność w recyklingu
- Ryzyko rozsypania
Może Cię zainteresuje?
Produkty z kategorii: Wypełniacze pakowe
Boxfill
Ten wypełniacz to nic innego jak szary, makulaturowy papier; jest zatem przyjazny dla środowiska. Jego zaletą jest cena, w porównaniu chociażby do flopaku jest bardzo tani. Papier, z którego wykonany został boxfill ma wysoką gramaturę, zatem dobrze chroni przedmioty przed zewnętrznymi czynnikami mechanicznymi. Dzięki swojej wchłanialności chroni przedmioty również przed wilgocią. Niewątpliwą jego zaletą jest fakt, że został zapakowany w wygodne oraz estetyczne pudełko. Bez problemu możemy je przenieść na stanowisko, na którym będziemy coś pakować. No i oczywiście nigdy nam się nie rozsypie.
Zalety:
- Z recyklingu, przyjazny dla środowiska
- Cena
- Chroni przed wilgocią
- Wygodne pudełko
Wady:
- Niskie do średniego stopień ochrony
- Może zarysować delikatny przedmiot
Poduszki powietrzne
Poduszka powietrzna to nic innego jak folia LDPE wypełniona powietrzem. Ich zadaniem jest ochrona delikatnych przedmiotów o w miarę regularnych kształtach. Ich główna zaletą jest waga; wykorzystanie poduszek powietrznych nie podbija znacząco wagi przesyłki, a co za tym idzie jej kosztów. Zabezpieczają przesyłkę przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz stanowią doskonały materiał amortyzujący. Mogą w jakimś stopniu również ochronić przed działaniem niekorzystnych temperatur. Należy jednak pamiętać, aby nie zabezpieczać poduszkami powietrznymi przedmiotów posiadających ostre krawędzie.
Zalety:
- Lekkie
- Amortyzują
- Czyste, nie pylą
- Cena
- Szybkie wypełnienie pustych przestrzeni
Wady:
- Nie chronią cięższych przedmiotów
- Nie chronią ostrych przedmiotów
- Potrzebują dużo miejsca do przechowywania
Papierowe poduszki powietrzne
Jeżeli nad wyraz cenimy sobie ekologię, to doskonałym wyborem będą papierowe poduszki powietrzne. Wyprodukowane zostały z papieru, który pochodzi z recyklingu, same również mogą mu zostać poddane. Ponadto, papierowe poduszki powietrzne mogą być również kompostowane. Chronią delikatne przedmioty przed stłuczeniem i obijaniem. Wypełnią również pustą przestrzeń powstałą po zapakowaniu przedmiotów. Niestety, nie nadają się do wysyłki ciężkich, ostrych i bardzo delikatnych przedmiotów.
Zalety:
- Wyprodukowane z recyklingu
- Poddają się recyklingowi
- Chronią przed uderzeniami
- Szybkie wypełnienie pustych przestrzeni
- Lekkie
Wady:
- Nie chronią cięższych przedmiotów
- Nie chronią ostrych przedmiotów
- Potrzebują dużo miejsca do przechowywania
Folia bąbelkowa
Przedmiot znany chyba wszystkim na świecie. Można założyć, że większość z was chociaż raz ,,pstrykała” folią bąbelkową, a część nawet więcej niż raz. Jest to bardzo uzależniające i niesamowicie relaksujące. To pierwsza zaleta folii bąbelkowej; po odpakowaniu przedmiotu, możemy dzięki niej się zrelaksować. Wariantów folii bąbelkowej jest kilka; chociażby folia z dużym bąblem, która ma specjalistyczne zastosowania, folia bąbelkowa zwana pęcherzykową, woreczki foliowe na przykład na telefon lub butelki. Każda z nich ma bardzo wysokie właściwości chroniące przed uszkodzeniem. Zaletą folii bąbelkowej, w przeciwieństwie do wypełniaczy, o których była mowa wyżej, jest to, że nie rysują delikatnych przedmiotów. Folia bąbelkowa stanowi zabezpieczenie także dla delikatnych przesyłek. Jej kolejną cechą jest łatwość kształtowania, możemy dopasować ja do wysyłanego przedmiotu.
Zalety:
- Ochrona przedmiotów przed stłuczeniem lub pęknięciem
- Ochrona delikatnych przedmiotów
- Nie rysuje przedmiotów
- Pstrykanie pęcherzykami
Wady
- Zabiera dużo miejsca
- Wiele warstw aby maksymalnie zabezpieczyć przedmiot
- Trudna do recyklingu
Wypełniacz tekturowy nacinany
Ten wypełniacz wykonany jest z tektury. Jest zatem przyjazny dla środowiska, ponieważ poddaje się recyklingowi. Nacięcia na tekturze zwiększają jego możliwości amortyzujące. Sprawdzi się tam, gdzie nie dadzą rady na przykład poduszki powietrzne. Zabezpieczy ciężkie przedmioty chroniąc je przed wstrząsami i uderzeniami. Mimo że został wykonany z tektury nie rysuje przedmiotów, może być zatem zastosowany do ochrony delikatnych przesyłek. Tekturowy nacinany wypełniacz może być zastosowany również jako owijka, na przykład butelek. Zgniatając go otrzymujemy materiał wypełniający pustą przestrzeń w paczce.
Zalety:
- Poddaje się recyklingowi
- Zabezpieczy cięższe przedmioty
- Jako owijka i wypełniacz
- Nie rysuje przedmiotów
Wady:
- Słabe zabezpieczenie ostrych przedmiotów
- Drogi
Skropak
To bardziej ekologiczna alternatywa dla flopaku. Dzięki elastycznym właściwościom dopasuje się do kształtu przedmiotu w nim umieszczonego. Jego ekologiczność polega na tym, że bardzo łatwo ulega utylizacji. Można rozpuścić go w wodzie lub kompostować. Skropak jest odporny na niskie temperatury, nie ma więc obawy, że przesyłka przebywająca w chłodnych warunkach będzie źle zabezpieczona. Oczywiście jest także lekki, więc nie podnosimy znacząco kosztów wysyłki. Skropak występuje również w wersji dekoracyjnej. Możemy zabezpieczyć nim do wysyłki prezent lub użyć jako wypełniacz prezentu bądź torby prezentowej. Dzięki temu upominek będzie dobrze zabezpieczony oraz estetycznie zapakowany.
Zalety:
- Poddaje się recyklingowi
- Odporny na niskie temperatury
- Lekki
- Dekoracyjne warianty
Wady
- Ryzyko rozsypania
Sizzlepak
To kolejny wypełniacz z gatunku ekologicznych. Nigdy dosyć troski o naturę. Sizzlepak, ekologiczny wypełniacz, jest zrobiony z papieru kraft. Papier kraft, inaczej zwany papierem siarczanowym, to papier zrobiony z włókien pierwotnych albo makulatury. Dzięki czemu oprócz tego, że sam poddaje się recyklingowi, to wykonany został również z materiałów z recyklingu. Sizzlepak to wypełniacz w kształcie małych zygzaków. Papier pocięty w ten sposób szczelnie wypełnią pustą przestrzeń powstałą po zapakowaniu towarów. Jego niewątpliwą zaletą jest waga; są lekkie, zatem koszt wysyłki prawie wcale się nie podniesie.
Zalety:
- Wykonany z materiałów z recyklingu
- Poddaje się recyklingowi
- Szczelnie wypełnia pustą przestrzeń
- Antystatyczny
- Lekki
Wady:
- Duże zużycie
- Ryzyko rozsypania
Wiolina
Wiolina inaczej nazywana wełną drzewną dekoracyjną jest doskonałym materiałem wypełniającym. Występuje w dwóch wariantach, zwykłym oraz dekoracyjnym. Oba warianty w ten sam sposób chronią przedmioty przed konsekwencjami upadków i stłuczek. Wiolina (czy to dekoracyjna czy ,,zwykła”) wykonana jest z drewna; nadaje się również do recyklingu. W wiolinę możemy zapakować również żywność dzięki temu właśnie, że jest wykonana z ekologicznego materiału. Ma bardzo dobre właściwości amortyzujące oraz zabezpieczające. Przy odpowiedniej ilości użytej do zapakowania paczki może także zabezpieczyć cięższy przedmiot. Nie można również zapomnieć o jej estetycznych właściwościach!
Zalety:
- Dobre właściwości amortyzujące
- Ekologiczna
- Walory estetyczne
- Zabezpieczy cięższe przedmioty
Wady:
- Cena
- Trzeba jej dużo użyć do zabezpieczenia cięższych przedmiotów
Hairpak
Jeżeli już jesteśmy przy estetycznych wypełniaczach, to warto wspomnieć o hairpaku. Jest ekologiczny, w 100% wykonany został z papieru. Również możemy go poddać recyklingowi. W związku z materiałem wykonania, jest niezwykle lekki i sprężysty, co znacząco wpływa na jego możliwości amortyzujące. Co ciekawe, zapakowany zajmuje dwukrotnie mniej miejsca, także jego magazynowanie nie jest uciążliwe. Ponadto ma właściwości dopasowujące się do kształtu pakowanego przedmiotu. No i jak wygląda! Możemy go użyć do wypełnienia przestrzeni w prezencie, do stroików czy różnego rodzaju ozdób.
Zalety:
- Ekologiczny
- Poddaje się recyklingowi
- Lekki
- Sprężysty
- Dopasowuje się do kształtu
- Mało miejsca przy przechowywaniu
- Walory estetyczne
Wady:
- Do zabezpieczenia ciężkich przedmiotów, trzeba go dużo użyć
- Słabe zabezpieczenie przed wilgocią
Pianka rosnąca
Instapak to rewolucja na rynku wypełniaczy do paczek. Pianka rosnąca to inaczej woreczki z pianką, która rośnie i dopasowuje się do zabezpieczanego przedmiotu. Z powodzeniem unieruchomią przedmiot przeznaczony do wysyłki oraz zabezpieczą go przed ewentualnym uszkodzeniem. Występuje w wielu rozmiarach, zatem nie ma potrzeby używania dużego woreczka przy wysyłaniu na przykład jednego kubka.
Zalety:
- Błyskawiczne wypełnienie przestrzeni
- Unieruchomienie przedmiotu
- Właściwości amortyzujące
- Dopasowuje się do kształtu
Wady:
- Do zabezpieczenia większych przedmiotów trzeba użyć odpowiedniego Instapaku
- Niezbyt wygodne do zabezpieczania kilku drobnych przedmiotów