Ilość komentarzy: 0
Przesyłka specjalna. Jak spakować i nadać.
Przesyłka specjalna. Jak spakować i nadać
Kurierem lub pocztą wysyłamy zazwyczaj ubrania, pościel, książki czy naczynia. Jest to wtedy tak zwana przesyłka standardowa. Nie wymaga specjalnego traktowania, kupowania dodatkowych usług; jej rozmiar i waga mieszczą się w przyjętych przez firmę kurierską normach. Z takiej przesyłki nie wystają żadne elementy, nigdzie nie jest wgnieciona, nie wyleci z niej rój pszczół. Zdarza się jednak, że klient chce nadać nietypową paczkę. Firmy różnie definiują pojęcie przesyłki niestandardowej. Zdarza się, że staje się nią już paczka, która nie jest prostopadłościanem. Przesyłką niestandardową jest również przesyłka, która zawiera odpowiedni oznaczenia, typu ,,uwaga szkło” czy etykiety informujące o tym, gdzie znajduje się góra a gdzie dół. Do kategorii przesyłek specjalnych należą również wszelkie nadania żywych ptaków czy roślin, ale także płyny, gazy czy kruche towary. Nie wszystkie firmy transportowe podejmują się dostawy tego typu rzeczy. Zanim zatem nadamy paczkę z nietypową zawartością, dokładnie przeszukajmy rynek, aby wybrać taką firmę, która spełni nasze oczekiwania. Kiedy już wybierzemy przedsiębiorstwo, któremu powierzymy delikatną zawartość naszej przesyłki, uważnie przestudiujmy jej regulamin. Określa on w jaki sposób należy zapakować przesyłkę oraz jakie kroki poczynić by ją nadać. Nadając na przykład zwierzęta możemy to uczynić tylko w określone dni tygodnia, i tak dalej… Jak zatem zapakować i nadać specjalną przesyłkę, zwłaszcza, że przymiotnik ,,specjalny” dotyczy zarówno różnego rodzaju płynów jak i zwierząt.
Pakowanie płynów i gazów
Płyny i gazy są towarami, których nie możemy wysłać przesyłką czy paczką standardową. Chociaż wiele osób tak robi, konsekwencje w przypadku odkrycia zawartości paczki mogą być nieprzyjemne. Pakowanie płynów czy gazów rządzi się swoimi prawami. Oczywiście zabronione jest wysyłanie łatwopalnych i niebezpiecznych gazów, a także takich, które w przypadku kontaktu z powietrzem mogą ulec gwałtownym reakcjom.
W przypadku przygotowywania płynów do wysyłki należy wyposażyć się w odpowiednio mocny karton, który odpowiednio ochroni wrażliwy towar. Pojemniki zawierające substancję muszą być hermetyczne. Mogą to być pojemniki szklane, plastikowe lub blaszane, jednak ich zadaniem jest szczelnie zabezpieczenie przesyłki. Trzeba również zaopatrzyć się w materiał, który skutecznie zamortyzuje wszystkie drgania, wstrząsy i upadki. Opakowania zawierające płyn lub gaz należy starannie owinąć w materiał amortyzujący, na przykład folię bąbelkową lub piankę polietylenową. Gdy pojemnik z płynem (lub gazem) jest niewielkich rozmiarów, można zastosować gotowe woreczki bąbelkowe. Istotne jednak, aby nie były zbyt luźne. Do połowy wysokości pudełka wsyp materiał, który ma za zadanie amortyzować wstrząsy. Gdy do wysyłki przygotowywany jest płyn, na materiale amortyzującym należy umieścić coś, co w razie uszkodzenia opakowania pochłonie wilgoć. Dobrym sposobem jest wykorzystanie flupisu, który zarówno ochroni produkt przed uszkodzeniami, a w razie wypadku pochłonie wyciekający płyn. Do opakowania z wypełniaczem teraz można włożyć wysyłany przedmiot i dołożyć wypełniacza. Po zamknięciu kartonu należy go zakleić mocną i wytrzymałą taśmą, a w celu zwiększenia ochrony również innych przesyłek, z którymi będzie transportowana, owinąć przesyłkę folią stretch.
Ostatnim etapem pakowania przesyłki jest umieszczenie na niej odpowiednich etykiet informacyjnych. Podstawową jest etykieta z napisem ,, ostrożnie”; inne etykiety, które możemy wykorzystać, to etykiety informujące o górze bądź dole przesyłki lub etykieta informująca o zawartości.
Może Cię zainteresuje?
Produkty z kategorii: Opakowania do przesyłek pocztowych
Szkło, porcelana i kruche przedmioty
Wydawać by się mogło, że wysłanie kubka czy kompletu talerzy mieści się w pojęciu ,,przesyłka standardowa”. Okazuje się jednak, że nie. Wszystkie przedmioty, które w łatwy sposób mogą ulec zniszczeniu podlegają pod pojęcie ,,przesyłki specjalnej”. To pojęcie w tym przypadku zostało wprowadzone nie tylko na korzyść firm kurierskich, ale także i wysyłających. Nikt przecież nie nadaje paczki z nadzieją, że dotrze do odbiorcy uszkodzona. Takie przedmioty należy odpowiednio przygotować do wysyłki. Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego kartonu; musi być twardy i mocny, aby nie uległ uszkodzeniu w przypadku przygniecenia inną przesyłką. 5 warstw oraz fala BC powinno spełnić swoje zadanie. Przedmiot przeznaczony do wysyłki musi być ciasno owinięty materiałem zabezpieczającym; folią lub pianką. Jeżeli wysyłamy komplet talerzy, lub po prostu kilka przedmiotów, każdy z nich musi być osobno owinięty. Najlepiej, aby oddzielić je jeszcze tekturowymi przedziałkami. Wypełniacz, którego użyjemy w tym przypadku, oprócz właściwości amortyzujących, powinien być również odporny na ściskanie. Doskonale sprawdzi się w tym przypadku rosnąca pianka instapak. Dopasowuje się do kształtu przedmiotu, dzięki czemu bardzo dobrze zabezpiecza go przed uszkodzeniem. Taki wypełniacz zastosujmy zarówno pod przedmiotem jak i na, tak aby jak najlepiej zabezpieczyć wysyłany towar. W ten sposób zapakowaną przesyłkę zaklejamy mocną taśmą oraz umieszczamy na niej stosowne etykiety; uwaga szkło czy ostrożnie.
Żywe rośliny
Coraz bardziej popularne jest tworzenie domowych dżungli i kolekcjonowanie nietypowych roślin. Niestety, są miejsca, w których takie hobby jest jeszcze mało znane i nie ma z kim dokonać wymiany roślin a kupno w wielu przypadkach jest bardzo kosztowne. Jeżeli tylko znajdziemy osobę, która zechce się z nami wymienić upragnionymi okazami, możemy uczynić to przy pomocy firm wysyłkowych. Transport żywych roślin również jest uważany za transport specjalny z tego względu, że taka przesyłka jest niezwykle delikatna i wymaga specjalnego traktowania.
Wysyłkę roślin należy rozpocząć od dokładnego zabezpieczenia doniczki folią. Jest to krok, który zapobiegnie wysypywaniu się ziemi. Można dodatkowo ją podlać. Roślinę, wraz z doniczką, dobrze jest owinąć papierem i dodatkowo zapakować na przykład w kartonowy rulon lub tubę. Jeżeli decydowaliśmy się na tubę, musi być ona odpowiednio twarda, aby pełniła również funkcję kartonu. Z kolei jeżeli wykorzystujemy karton, to roślinę owiniętą papierem należy przytwierdzić do jego dna. Pustą przestrzeń, która została zapełniamy wypełniaczem w celu dodatkowej ochrony. Tutaj doskonale sprawdzi się SizzlePak; zabezpieczy roślinę nie uszkadzając jej w razi wstrząsów bądź upadków. Wysyłając roślinę zimą trzeba zapewnić jej odpowiednią temperaturę. Możemy to zrobić wykorzystując odpowiednie do tego wkłady ocieplające.
Karton, czy tubę, odpowiednio zaklejamy i umieszczamy na nim niezbędne informacje, takie jak góra przesyłki czy naklejkę informującą, że w środku znajdują się żywe rośliny. Firmy przewozowe, które zezwalają na wysyłkę żywych roślin zazwyczaj transport realizują w określone dni tygodnia, aby zminimalizować stres rośliny i uniknąć jej magazynowania.
Owady i zwierzęta
Co ciekawe wysłać możemy również żywe zwierzęta, takie jak ptaki, między innymi pisklęta ptactwa domowego czy owady. Opakowanie, w którym zamierzamy nadać zwierzęta musi gwarantować utrzymanie funkcji życiowych. Są to kartony wyposażone w odpowiednie rączki, w których ściankach wycięte zostały małe otwory. Katon musi być też odpowiednio trwały i dostosowany do wagi przesyłanego zwierzęcia. Z kolei do wysyłki pszczół zaprojektowane zostały kartony mieszczące klateczki dla owadów. Oczywiście wszelkie otwory w pudełkach muszą być na tyle duże, aby zapewnić dopływ powietrza, ale również na tyle małe, aby zwierzę nie wydostało się przez nie lub nie uszkodziło części ciała próbując się przez nie wydostać. Spód takiego kartonu obowiązkowo musi zawierać materiał chłonący wilgoć. Na opakowaniu przesyłki bezwarunkowo musi znaleźć się etykieta informująca o transporcie zwierząt; ,,żywe zwierzę”. Sposób zapakowania zwierząt musi spełniać wymogi przepisów dotyczących ochrony zwierząt. Wysyłając kilka zwierząt, każe musi być zapakowane w oddzielną przesyłkę.
Inne przesyłki specjalne
Każda firma kurierka ma swój wykaz przesyłek określanych jako specjalne. I chociaż większość towarów się zazębia, to jednak nie wszystkie firmy są skłonne przewieźć każdy towar. Do przesyłek specjalnych mogą należeć instrumenty, ważne dokumenty, przesyłki wymagające określonej temperatury czy nawet… samochody. Każdy z tych przedmiotów zapakujemy inaczej.
W przypadku instrumentów najlepszym wyjściem jest umieszczenie go w oryginalnym pokrowcu. Wszystkie elementy i części, które mógłby ulec zniszczeniu, na przykład gryf od skrzypiec czy gitary, należy owinąć kartonem i folią. Następnie instrument umieszczamy w kartonie wypełnionym na przykład poduszkami powietrznymi. Jeżeli instrument ma puste przestrzenie, jak pudło rezonansowe, wsypmy tam odpowiedni wypełniacz. Może się jednak zdarzyć, że nie posiadamy futerału instrumentu. W takim przypadku każdy element należy dokładnie i kilkakrotnie owinąć folią bąbelkową. Następnie należy zabezpieczyć wystające elementy tekturą; obłożyć nią gryf i pudło i zakleić taśmą. Kolejnym krokiem jest owinięcie folią stretch. Dalsze kroki wyglądają już tak samo, jak w przypadku instrumentu z futerałem. Oczywiście, nie można zapomnieć o odpowiednich etykietach; uwaga, ostrożnie, nie rzucać czy nie zamoczyć.
Nadanie przesyłki specjalnej
Nadanie większości przesyłek specjalnych rządzi się własnymi prawami. Nie możliwe jest ich zadanie o każdej godzinie każdego dnia tygodnia. Ponadto, czasami potrzebny będzie odpowiedni sprzęt do transportu specjalnych przesyłek; mowa tutaj chociażby o nietypowych gabarytach. Odpowiednią usługę należy wybrać już na stronie wybranego przewoźnika. Będziemy poproszeni o podanie konkretnych danych, takich jak rozmiar i waga przesyłki, zawartość, oraz poinformowaniu lub zobligowaniu do wykupienia ubezpieczenia. Trzeba również mieć na uwadze, że żywe zwierzęta czy rośliny nadajemy bez możliwości odbioru w wybranym punkcie czy do skrytek. Warto pamiętać, że za znęcanie się nad zwierzętami grożą konsekwencje prawne, pod hasłem ,,znęcanie się” możemy znaleźć również właśnie ich transport. Dlatego też ich przewóz może być zgodny z prawem tylko pod niektórymi warunkami; zwierzęta podczas transportu nie cierpią, warunki nie zagrażają ich życiu i zdrowiu oraz musimy, jako nadający, zapewnić warunki umożliwiające przeżycie.