Ilość komentarzy: 0
Rodzaje znaków drogowych
Obecnie coraz więcej nastolatków oraz osób kończących licea i technika posiada już prawo jazdy kategorii B lub chce w najbliższym czasie zdobyć takie umiejętności. Jest to jak najbardziej zrozumiałe, gdyż praktycznie na co dzień porusza się różnymi pojazdami bądź komunikacją miejską, aczkolwiek zwykłe samochody osobowe są dosyć wygodne szczególnie w mniejszych miejscowościach. Zobacz jakie są etapy kursu na prawo jazdy oraz na co zwrócić szczególną uwagę podczas egzaminu państwowego.
Prawo jazdy - od czego zacząć
Na samym początku zaraz po decyzji, że chcesz wyrobić w końcu dokument uprawniający do kierowania pojazdami konieczne okaże się udanie do pobliskiego Wydziału Komunikacji oraz utworzenie specjalnego profilu kandydata na kierowcę (PKK). Będziesz musiał podać wtedy wszystkie swoje dane oraz dołączyć aktualne zdjęcie. Następnie pracownik urzędu przydzielić i specjalny numer PKK, który jest niezbędny do rozpoczęcia kursu. Następnie konieczne okaże się pójście na badania zdrowotne, aczkolwiek wiele szkół jazdy oferuje taką możliwość na pierwszym spotkaniu organizacyjnym. Dlatego też warto zapoznać się z ofertą różnych szkół jazdy i wybrać taką, która umożliwi załatwieniu wszystkich formalności za jednym razem. Jest to bardzo wygodne dla Ciebie, gdyż nie będziesz musiał poświęcać wówczas dodatkowych godzin na oczekiwanie w kolejce, a wszystkie dokumenty do otrzymasz praktycznie od ręki.
Teoria - ważny element kursu
Po wybraniu szkoły jazdy, która cieszy się dobrą opinią w okolicy będziemy musieli udać się na kurs teoretyczny, w którym doświadczony instruktor dokładnie wyjaśni podstawowe zasady ruchu drogowego oraz poznasz wówczas różne rodzaje znaków, które występują na naszych drogach. Bardzo ważne jest, aby notować wówczas wszelkie rzeczy, których nie jesteś pewien i które cię zaskoczyły oraz uczyć się wszystkiego na bieżąco. Tylko wtedy na sam koniec bez większych trudności zdasz egzamin wewnętrzny i wszystko będziesz miał dopięte na ostatni guzik. Tak naprawdę nie będzie szczególnie dużo zasad ruchu drogowego, które musisz poznać, a sporą częścią będą różne rodzaje znaków. Zobacz jakie typy oznaczeń mogą występować na polskich drogach.
Może Cię zainteresuje?
Produkty z kategorii: MagazynRodzaje znaków drogowych
Patrząc na przepisy ruchu drogowego odnajdziemy kilka rodzajów znaków, które są najczęściej spotykane oraz z pewną grupę występującą znacznie rzadziej. Zazwyczaj już po samej nazwie będziemy w stanie stwierdzić co dana grupa będzie nam przekazywała, a więc nauczenie się znaczenia poszczególnych symboli nie będzie aż takie trudne. Znaki drogowe są bowiem dosyć uniwersalne, gdyż na przykład osoby przyjeżdżające z innego państwa również muszą wiedzieć co w danym momencie zrobić, a więc w różnych krajach Europy, a nawet świata będą wyglądały one dosyć podobnie.
Zakazu
Pierwsza przedstawiona tutaj nazwa znaków, czyli znaki zakazu będą informowały o jakichś czynnościach, których nie możemy wykonać na danym odcinku drogi. Może być to na przykład zakaz zatrzymywania się czy też zakaz zawracania. Po samej nazwie znaku już możesz bez większych trudności domyślić się jakiej czynności nie będzie można wykonać warto jednak nauczyć się jaki symbol znajduje się na każdym z nich oraz jakie będą miały one kształty. Czy trudno jest znaków zazwyczaj będzie okrągły, aczkolwiek pozostałe również mogą mieć taki kształt, więc nie da się odróżnić tak łatwo znaków zakazu od innych pozostałych grup.
Nakazu
Znak nakazu w przeciwieństwie do poprzednich będą informowały kierowcę o tym co w danym momencie podróży powinien zrobić, aby pojechać zgodnie z zasadami. Mogą to być więc znak informujący o tym, że w danym miejscu należy skręcić w prawo, a każde inne zachowanie będzie niezgodne z przepisami. Może być to więc bardzo przydatne w wielu sytuacjach i szczególnie warto zwrócić na to uwagę przemieszczając się po drogach szybkiego ruchu.
Informacyjne
Kolejną grupą znaków drogowych będą znaki informacyjne, które jak sama nazwa wskazuje będą przekazywane kierowcy pewne informacje. Może być to na przykład znak droga z pierwszeństwem bądź taki informujący o tym, iż pobliżu znajduje się przejście dla pieszych. Tak więc mimo, iż nazywa nie wskazuje na to, że będą to jakieś szczególnie istotne znaki to będą miały one naprawdę duże znaczenie.
Ostrzegawcze
W tym jak i poprzednich przypadkach nazwa grupy znaków informuje nas o tym co tak naprawdę będą przekazywały kierującemu. Tak więc znaki ostrzegawcze, które zazwyczaj mają formę trójkąty oraz żółty kolor dominujący będą zdawały znać o pewnych niebezpieczeństwa, które mogą przytrafić się na drodze. Znajdziemy je praktycznie przy wszystkich remontach dróg, ale również mogą przekazywać kto aktualnie ma pierwszeństwo przejazdu i będzie to znak ustąp pierwszeństwa.
Następnie czas na praktykę
Po zakończeniu teorii oraz zdaniu egzaminu wewnętrznego przychodzi czas na pierwsze wyjechanie na drogi publiczne za kierownicą pojazdu. Bardzo często na pierwszej jeździe zapoznajemy się z budową pojazdu na żywo oraz dokonujemy pierwszych prób na placu manewrowym, a zwyczaj instruktorzy decydują się na przejechanie po niektórych ulicach miasta. Dzięki temu kursanci przekonują się, że są w stanie tak naprawdę poprowadzić samochód z niewielką pomocą instruktora. Może być to dla niektórych szokujące, aczkolwiek jeżeli będzie ci szło bardzo słabo z pewnością osoba szkoląca będzie to zauważała i zdecyduję się na taki krok podczas drugiej lub trzeciej godziny jazdy.
Egzamin - ostatnia prosta przed upragnionym dokumentem
Po zakończeniu całego kursu i zdaniu wszystkich egzaminów wewnętrznych przychodzi czas na zapisanie się na egzamin państwowy w wybranym przez ciebie Ośrodku Ruchu Drogowego. To ile będziesz czekał na termin zależy już od konkretnej lokalizacji oraz czasu w roku, aczkolwiek zazwyczaj nie będą to szczególnie odległe terminy. Możesz także rozdzielić sobie teorię od praktyki i pierwszą część zdać w najbliższym możliwym czasie, gdyż czas oczekiwania zazwyczaj będzie krótszy, a po wszystkim przyjść wyłącznie na praktykę. Wszystko jednak będzie zależało od twoich osobistych preferencji oraz od tego jak daleko musisz jechać, aby móc przystąpić do egzaminu państwowego. Pamiętaj, aby starać się opanować nerwy jak najlepiej potrafisz i tylko spokój może pomóc przy prowadzeniu pojazdu.