Rycerze jednej kartki
W sierpniu 2009 roku na Uniwersytecie Hiroshima Shudo w Japonii zebrała się grupa entuzjastów origami . Najpierw zabrali się za sklejanie. Wspólnymi siłami połączyli za pomocą taśmy klejącej tysiące mniejszych kartek papieru.
Zebrało się tam aż osiemset osób zafascynowanych składaniem papierowych figur! Razem skleili kolosalny arkusz o wymiarach 100 na 100 metrów. Ta wielka kartka papieru była jednak dopiero punktem wyjścia do pobicia Rekordu Guinnessa w składaniu największej figury z origami. Czy im się to udało?
Spis treści
Kolosalny papierowy żuraw
Aby rekord mógł zostać wpisany na listę, papierowy żuraw musiał spełniać wszystkie kryteria sztuki origami . Jej nazwa to złożenie dwóch słów "ori", które oznacza składanie, zginanie. Oraz "kami" oznaczającego "papier" , które w wymowie zmienia się w "gami".
Źródło: tenor.comNajpierw sprawdzono dokładnie, czy sklejona przez uczestników kartka papieru jest zgodna z regułami sztuki origami . Było to bardzo ważne dla uczestników tego ogromnego przedsięwzięcia, ponieważ w XX wieku zaostrzono reguły origami. Stało się to pod wpływem entuzjastów sztuki składania papieru .
Ustalono, że punktem wyjścia będzie kwadratowa kartka papieru , której nie można ciąć, sklejać, ani dodatkowo ozdabiać. A nikt nie chciałby ryzykować dyskwalifikacji!
Wiele godzin później z kwadratowej kartki papieru o wymiarach 100 na 100 metrów wyłoniła się figura. Największy na świecie papierowy żuraw z origami miał skrzydła o rozpiętości 81,94 metra.
Źródło: tenor.comKolosalna figura z papieru została wpisana do Księgi Rekordów Guinessa. Zaś cała akcja miała miejsce w ramach projektu "Peace Piece Project" , czyli w wolnym tłumaczeniu "Projekt Dzieło Pokoju" .
Biały słoń
To jednak nie koniec papierowych gigantów. Nie wszystkie powstają z myślą o umieszczeniu ich w księgach rekordów. Ten na przykład papierowy słoń powstał z potrzeby… stworzenia papierowego słonia naturalnej wielkości z jednej kartki papieru.
Źródło: thisiscollossal.comInicjatorem akcji był szwajcarski mistrz origami , Sipho Mabona. W celu złożenia białego słonia, artysta zamówił specjalnie wyprodukowaną dla niego kwadratową kartkę białego papieru o powierzchni 125 metrów kwadratowych.
W składaniu pomagało mu dziesięć osób. A cała akcja odbyła się w Muzeum Sztuki w Beromünster w Szwajcarii. Jej rezultatem był taki oto, wielki słoń:
Źródło: hongkiat.comJeśli zastanawiacie się, jak wygląda warsztat mistrza w składaniu papieru, zajrzyjcie do filmu autorstwa Sipho Mabony. Jego papierowe rzeźby jaskółek, ryb i nosorożców są naprawdę fascynujące!
Może Cię zainteresuje?
Produkty z kategorii: Papier pakowyPapierowy nosorożec
Jednym z największych mistrzów origami był człowiek, który został sportretowany z wielkim papierowym nosorożcem.
Źródło: hongkiat.comJego autorem jest Eric Joisel, francuski samotnik i mistrz sztuki origami , który jej tajników nauczył się samodzielnie. Z wykształcenia był rzeźbiarzem, lecz jego projekty origami cechowała iście inżynieryjna precyzja. Eric Joisel tworzył projekty niesamowicie złożonych figur origami. A z kartek papieru składał głównie zwierzęta. Nie tylko nosorożce, żółwie, koniki morskie, a także jeże. Stworzenie projektu jednego papierowego jeża, zajęło mu sześć lat. I tak jak wszystkie figury origami - cały został zrobiony z jednego kawałka papieru.
Źródło: happyfolding.comJest to jedna z najtrudniejszych do złożenia figur origami . Złożenie jeża z pamięci to jedno z popisowych, olimpijskich zadań największych mistrzostw w sztuce składania papieru.
Rycerze jednej kartki
Wiemy już, że można stworzyć kolosalne papierowe zwierzę z jednej, ogromnej kartki papieru - czy to sklejonej z wielu mniejszych kartek, czy wyprodukowanej specjalnie na potrzeby artysty origami .
Jednak czy można oddać w ten sposób bardziej dynamiczną scenę?
Czy da się z jednej kartki papieru złożyć dynamiczną scenę walki dwóch rycerzy?
Dwóch samurajów w skomplikowanych zbrojach, uchwyconych w ruchu, z papierowymi tarczami i mieczami gotowymi do uderzenia?
Juho Könkkölä, fiński geniusz sztuki składania papieru udowadnia, że tak.
Źródło: juhokonkkola.fiJuho Könkkölä skupia się jednak nie tyle na rozmiarach papierowych rzeźb, ile na ich finezji i dynamice. Do stworzenia rzeźby użył jednego arkusza specjalnego papieru o wymiarach 95 na 95 centymetrów.
Film pokazujący proces składania rycerzy z papieru jest bardzo długi. Jednak weźmy pod uwagę, że samo projektowanie i planowanie rzeźby, która finalnie ma wymiary około 25 x 20 x 20 cm, zajęło artyście aż dwa i pół roku! Natomiast samo składanie, bez żadnego cięcia ani rozdzierania arkusza papieru, trwało ponad sto godzin.
Prace Juho Könkkölä to nie tylko japońscy rycerze, lecz także wzorowane na legendach północy waleczne Walkirie stworzone zgodnie ze sztuką składania papieru.
Źródło: juhokonkkola.fiCzerwony smok z papieru
Wielkiego, czerwonego przeciwnika dla fińskich samurajów można spotkać w… Hawajskiej Bibliotece Stanowej.
Źródło: tenor.comZostał stworzony z efektownego papieru przez członków Hawajskiego Klubu Origami. Ten oryginalny stwór stanął w hallu biblioteki tuż obok działu z książkami dla dzieci, ponieważ… smoki są bohaterami wielu opowieści dla najmłodszych. Mamy nadzieję, że obecność czerwonego potwora będzie zachęcać wszystkie dzieci do wizyt w wypożyczalni!
Źródło: hongkiat.comGdyby jednak trzeba było salwować się ucieczką przed ziejącym ogniem smokiem, może przydać się sposób na złożenie papierowej szalupy.
Papierowa łódka
Projekt artystyczny, w ramach którego powstała ta papierowa łódź nosi tytuł "Na kraniec świata" ( "To the World's End" . Wbrew pozorom łódka, która może unieść człowieka, naprawdę została zrobiona z papieru!
Źródło: hongkiat.comŻeby papierowa jednostka pływająca utrzymywała się na powierzchni wody wraz z pasażerem, konieczne było wykorzystanie specjalnego papieru. Takiego, jaki zwykle wykorzystywany jest do produkcji papierowych opakowań na żywność i napoje , takich jak papierowe opakowania garmażeryjne . Źródło: tenor.com
Ta papierowa łódka została ochrzczona wiele mówiącą nazwą "HMS Origami". Spławiono ją zaś w Londynie, na rzece Tamizie podczas Londyńskiego Biennale w 2010 roku. W jej tworzeniu wzięło udział kilkunastu wolontariuszy w porcie St Katherines Dock. Papierowa jednostka pływająca mierzy 5,4 metra.
Zaprojektował i wykonał ją niemiecki artysta Frank Bolter.
Podsumowanie
Podążając śladami artystów artystów zafascynowanych sztuką składania papieru, zapraszamy was do samodzielnych poszukiwań. Wystarczy niewielki kawałek dobrze dobranego papieru , znajomość kilku reguł i zwinne palce. W ten sposób można zacząć trwającą całe życie przygodę z origami , japońską sztuką składania papieru. A być może nawet zacząć tworzyć własne wzory papierowych układanek.