Ilość komentarzy: 0
Segregator. Archiwizuj swoje dokumenty!
Na poprawną archiwizację dokumentów składa się wiele czynników. Na pewno warto zacząć od dobrej organizacji. Zanim więc ważne papiery trafią do szafy lub archiwum, należy zebrać je w teczki lub umieścić w segregatorach. Poukładana, według wcześniej przyjętego schematu, dokumentacja to istotny krok na drodze do utrzymania ładu i porządku w domu i w biurze oraz łatwiejsza lokalizacja poszczególnych papierów, kiedy zachodzi taka potrzeba.
Jak kategoryzować dokumenty?
Aby w sposób uporządkowany posegregować dokumenty, należy je podzielić na osobne grupy:
- kategoria A czyli dokumentacja archiwalna – są to dokumenty, które należy przechowywać wieczyście. Do tej grupy zaliczana jest między innymi dokumentacja sądowa oraz dokumenty potwierdzające własność. W niektórych przypadkach do tej kategorii można także przyporządkować dokumentację techniczną wytwarzaną w jednostkach objętych nadzorem archiwalnym i regulowaną przez odpowiednie ustawy. Wieczyście warto również przechowywać dokumenty prywatne, takie jak świadectwa szkolne, dyplomy ukończenia studiów czy dokumenty potwierdzające kwalifikacje zawodowe.
- kategoria B czyli dokumentacja niearchiwalna – są to dokumenty o ściśle określonym czasie przechowywania, zazwyczaj regulowanym przepisami. Do tej kategorii zaliczana jest między innymi dokumentacja księgowa, pracownicza i zusowska, a także niektóre rachunki.
Segregatory na dokumenty
Segregatory biurowe bez wątpienia należą do czołówki artykułów biurowych obecnych w każdym biurze, czy w gospodarstwie jednorodzinnym. Wszędzie, gdzie przechowywane są dokumenty tam przydają się segregatory, które pomagają w utrzymaniu porządku.
Choć równie dużą popularnością cieszą się klasyczne teczki na dokumenty, ich pojemność jest zbyt mała, aby mogły się sprawdzić do efektywnej archiwizacji.
W segregatorach najlepiej przechowywać dokumenty w koszulkach albo sięgnąć po specjalne skoroszyty, w których zmieści się większa ilość kartek. Dzięki twardej segregatory są stabilne i świetnie się prezentują na półkach. Co więcej, etykiety na grzbietach znacząco ułatwiają szybkie odszyfrowanie zawartości poszczególnych segregatorów.
Może Cię zainteresuje?
Produkty z kategorii: Segregatory
Rodzaje segregatorów
Klasyczny segregator jest zazwyczaj wykonany z twardej i odpornej na uszkodzenia tektury, która zabezpiecza dokumenty przed zniszczeniem i zabrudzeniem. Poszczególne modele segregatorów różnią się między sobą pojemnością, sposobem otwierania, a także designem. Wszystkie natomiast łączy jedno - ułatwiają organizację i archiwizację wszelkich dokumentów.
Segregatory ringowe
Segregator ringowy jest jednym z pierwszych tego typu rozwiązań, które przetrwało na rynku do dnia dzisiejszego. Aktualnie wyróżniamy:
- segregatory trójringowe,
- segregatory czteroringowe,
- segregatory dwuringowe.
Klasyczny i prosty w obsłudze mechanizm ringowy sprawdza się głównie w przechowywaniu dokumentacji formatów na mniejszą skalę pod względem ilości. Segregator ringowy jest zazwyczaj wybierany przez małe firmy lub do archiwizacji dokumentów w gospodarstwach jednorodzinnych. Na rynku dostępne są segregatory ringowe w formatach A5, A4 i A3.
Segregatory z dźwignią
Segregator dźwigniowy charakteryzuje się ponadprzeciętną trwałością, co potwierdzają liczne testy. Nie traci on bowiem na sile docisku nawet przy kilkutysięcznym użyciu! Tego rodzaju segregator doskonale nadaje się do przechowywania dokumentacji obejmującej koszulki na dokumenty w dużych ilościach.
W segregatorach z dźwignią można wyróżnić kilka podkategorii, przy czym dokonując zakupu, warto zwrócić szczególną uwagę na tworzywo, z którego został wykonany produkt. Na rynku dostępne są bowiem:
W segregatorach z dźwignią można wyróżnić kilka podkategorii, przy czym dokonując zakupu, warto zwrócić szczególną uwagę na tworzywo, z którego został wykonany produkt. Na rynku dostępne są bowiem:
- segregatory polipropylenowe
- segregatory kartonowe
- segregatory PVC.
Będąc na etapie zakupów, warto zwrócić uwagę na okleinę okładki. Segregator dźwigniowy z dwustronną okleiną jest bowiem odporniejszy na zabrudzenia oraz działanie wilgoci. Niektóre segregatory z mechanizmem dźwigniowym posiadają także metalowe okucia, na rogach i krawędziach, dzięki czemu przez długie lata skutecznie zabezpieczają ważne dokumenty przed zniszczeniem.
Jaki segregator wybrać do archiwizacji?
Nie wiesz, jaki segregator wybrać? Otóż, jeśli masz w planach wieloletnią archiwizację dokumentów, segregator dźwigniowy z trwałym dociskiem będzie idealnym rozwiązaniem. Dla osób, które szukają podręcznego segregatora podręcznego do częstego użytku znacznie lepszym wyborem jest segregator ringowy.
Akcesoria do segregatorów archiwizacyjnych
Podczas korzystania z segregatora niezwykle pomocne są krystaliczne lub groszkowe koszulki foliowe produkowane z transparentnego propylenu. Aby wprowadzić większy porządek w segregatorze, warto do niego wpiąć skoroszyt, dzięki któremu łatwo pogrupować dokumenty z różnych kategorii. Można także sięgnąć po specjalne tekturowe przekładki.
Część modeli segregatorów posiada specjalne kieszonki na etykiety z tektury, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby sięgnąć po samoprzylepne etykiety.
Gdzie kupić tanie segregatory do archiwizacji dokumentów?
Chcesz kupić dobrej jakości segregator? Zapraszamy do zapoznania się z ofertą sklepu internetowego OPAKO. Szczególnie polecamy:
W naszym asortymencie znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz do przechowywania dokumentów w domu, w biurze albo w firmie. Atrakcyjne ceny, błyskawiczna wysyłka i najwyższa jakość to cechy, które uczyniły nas liderami rynku w branży opakowań i akcesoriów do biura. Zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego. Wspólnie znajdziemy idealnie rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twoje rodziny lub biznesu.
Zdjęcie autorstwa Pavel Danilyuk z Pexels