Ilość komentarzy: 0
Segregator na dokumenty. Jaki wybrać?
Trudno wyobrazić sobie codzienność w biurze bez segregatora na dokumenty. Utrzymanie porządku w stertach papierów to gigantyczne wyzwanie. Na szczęście są na to proste sposoby, a wśród nich właśnie segregatory. Czym różnią się między sobą poszczególne modele? Który segregator warto wybrać? Sprawdźmy!
Kiedy przydaje się segregator?
Klasyczny segregatorna dokumenty można znaleźć nie tylko w biurze, ale także w szkole, w kancelarii oraz w domu. Opakowania tego typu służą zazwyczaj jako organizery faktur, rachunków, umów, sprawozdań, gwarancji i wielu innych dokumentów. Wystarczy jeden segregator, aby utrzymać choć pozorny porządek w papierach.
Może Cię zainteresuje?
Produkty z kategorii: SegregatoryKonstrukcja klasycznego segregatora
Segregator ma zawsze formę okładki, która może być wykonana ze sztywnej tektury lub tworzywa sztucznego. W tej kwestii panuje dość duża dowolność, gdyż odnosi się ona głównie do estetyki segregatora.
W segregatorach wyróżniamy dwa typu mechanizmów:
- ringowy- składający się z dwóch, trzech bądź czterech okrągłych albo przypominających literę D pierścieni, które są przymocowane do tylnej części okładki segregatora,
- dźwigniowy- obejmujący dźwignię zamontowaną po wewnętrznej stronie grzbietu segregatora. W takim przypadku zamykanie i otwieranie segregatora zachodzi wyniku rozchylania dźwigni.
Wybór mechanizmu to kwestia indywidualna. Warto jednak pamiętać, że ringi nieco lepiej podtrzymują dokumenty i dobrze je stabilizują. Na rynku spotykane są zazwyczaj ringi o średnicy 16 mm, 20 mm, 30 mm, 40 mm, 50 mm, a także 60 mm.
Segregatory - rodzaje
Choć segregatoryprodukowane są z rozmaitych surowców (zazwyczaj okładka jest z tworzywa sztucznego lub tektury falistej), ich nadrzędna rola jest zawsze identyczna. Mają porządkować dokumenty i chronić je przed zniszczeniem. Segregatory są także dostępne w wielu różnych rozmiarach.
Zastanawiasz się jaki segregator warto wybrać? Musisz zacząć od odpowiedzi na inne pytanie - co będziesz trzymać w segregatorze? W tym przypadku najbardziej istotną kwestią podczas dokonywania wyboru jest bowiem jego wielkość.
- segregatory A3 – jedne z większych modeli dostępnych na rynku. Wymiary segregatora A3 to 50 x 440 x 70 mm. Sprawdzą się zatem do przechowywania dokumentów trochę większych niż standardowa kartka papieru.
- segregatory A4– najbardziej uniwersalny wariant o wymiarach 285 x 320 x 75 mm. Segregatory tej wielkości są przystosowane do przechowywania dokumentów w standardowym rozmiarze.
- segregatory A5 – przeznaczone do przechowywania dokumentów wielkości szkolnego, takich jak paragony czy wyciągi. Wymiary tego modeli to 225 × 235 x 75 mm.
Segregatory można także podzielić ze względu na grubość lub szerokość grzbietu. Standardowy segregator mieści zazwyczaj około 10-20 kartek. Większa wersja zmieści 25-50 kartek. Warto jednak pamiętać, że jest grubszy segregator, tym staje się mniej poręczny i znacznie cięższy (jeśli zostanie zapełniony dokumentami).
Segregatory na dokumenty - jak używać?
Korzystanie z segregatora jest bardzo proste. Po wybraniu odpowiedniego modelu oraz dokumentów przeznaczonych do schowania, wystarczy użyć dziurkacza. Należy bowiem zrobić dziurki po lewej stronie dokumentów lub umieścić kartki w specjalnych koszulkach foliowych. I gotowe!
Akcesoria do segregatorów
Na grzbiecie niemal każdego segregatora jest zazwyczaj umieszczona specjalna foliowa kieszonka, w której można umieścić etykietę. Podpisany segregator jest wówczas łatwiejszy w archiwizacji. Znacznie prostsze jest także szukanie dokumentów, kiedy są potrzebne.
Aby ułatwić sobie przechowywanie dokumentów, warto też sięgnąć po kolorowe przekładkido segregatora. Te niepozorne artykuły biurowe odgrywają znaczącą rolę w organizacji miejsca pracy. Na przekładkach można bardzo dokładnie opisać zawartość poszczególnych sekcji w segregatorze (zwłaszcza, jeśli jest to szerszy model). W ten sposób znacznie łatwiej i szybciej można dotrzeć do treści, których akurat szukamy.
Kolejne akcesorium, które przydaje się w komplecie z segregatorem jest skoroszyt.Można w nim bowiem przechowywać dokumenty o jednej, ściśle określonej tematyce. Kiedy nadejdzie pora, skoroszyt można wypiąć z segregatora i zabrać ze sobą na spotkanie, wizytę w urzędzie lub na zajęcia na uczelni.
Gdzie kupić tanie segregatory na dokumenty?
Segregator to bardzo praktyczne rozwiązanie, po które chętnie sięgają sekretarki, księgowe, profesjonaliści czy też osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Porządkowanie dokumentów przy pomocy segregatora jest intuicyjne i bezproblemowe. Jeśli szukasz zatem segregatorów wysokiej jakości w świetnej cenie - sprawdź ofertę naszego sklepu internetowego OPAKO. Zapraszamy!