Artykuł oceniony na 5.00 / 5Ilość komentarzy: 0
Sposoby bindowania dokumentów
Sposoby bindowania dokumentów
Prowadzenie biura, sklepu, biblioteki czy gromadzenie prywatnych dokumentów, wiąże się z sięganiem po rozwiązania, które pozwolą zrobić to dobrze. Przechowywanie ważnych plików, katalogów, rozpisek czy dokumentów, powinno ułatwiać ich lokalizację. Oprócz tego ważne, aby sposób przechowywania zapewniał spakowanej zawartości pełną ochronę przed szkodliwymi czynnikami, które mogłyby ją zniszczyć. Z czego zatem warto skorzystać?
Obecnie bardzo popularnym sposobem na porządkowanie i przechowywanie dokumentów jest bindowanie. Dzięki temu, że dokumenty są zebrane w jednym miejscu i mają dodatkową osłonę, dużo łatwiej można je znaleźć. Jeżeli zastanawiasz się, na czym polega bindowanie dokumentów i czy warto je zrobić, koniecznie przeczytaj poniższy wpis.
Bindowanie dokumentów – na czym to polega?
Bindowanie to specjalny proces łączenia kartek, które są następnie umieszczane na specjalnych listwach zaciskowych. Prościej mówiąc to po prostu sposób na zorganizowanie i oprawienie plików kartek. Zwykle bindowanie dokumentów przeprowadza się na przystosowanej do tego maszynie nazywanej bindownicą. Urządzenie to pozwala na umieszczeniu pliku wcześniej przygotowanych kartek na specjalnym, najczęściej plastikowym brzegu. Z takim sposobem organizacji plików kartek, możemy spotkać się dzisiaj na przykład w punktach ksero, drukarniach biurach i innych podobnych miejscach.
Przy używaniu profesjonalnych bindownic grzbietowych, jest możliwość regulowania listw i dopasowywania miejsca dziurkowania kartek. Bardzo często pojawia się zapotrzebowanie na dołączenie konkretnych dokumentów lub wyciągnięcie ich z pliku. Stosowanie profesjonalnych urządzeń pozwala na wykonanie tego bez żadnych trudności.
Bindownice zostały stworzone tak, aby maksymalnie zoptymalizować proces przetwarzania dokumentów w ten sposób. Ze względu na to, że umożliwiają one dziurkowanie kartek, przewidziano, że w trakcie tej czynności powstanie dużo problematycznych odpadów w postaci małych fragmentów papieru. Dlatego właśnie, bindownice posiadają specjalne szufladki, w których odpady są gromadzone w bezpieczny i nieszkodliwy sposób. Po użyciu wystarczy jej otworzyć i wysypać zawartość do kosza.
Bardzo często do utworzenia większej ilości dziurek w kartkach wymagane jest nałożenie nacisku na urządzenie. W takiej sytuacji napierająca siła może powodować przesuwanie się urządzenia, co z kolei może przełożyć się na przypadkowe przedziurawienia kartek w złym miejscu. Dlatego właśnie bindownice zostały wyposażone także w dodatkowe podkładki antypoślizgowe, które zapobiegają takim sytuacjom.
Może Cię zainteresuje?
Produkty z kategorii: Akcesoria biuroweDlaczego warto bindować dokumenty?
Bindowanie dokumentów to technika pozwalająca na szybką i tanią organizację plików. Nie wymaga od nas kupowania dodatkowych segregatorów liczenia koszulek i zastanawiania się nad tym czy wystarczy nam zszywek. Za pomocą bindownic można połączyć ze sobą większe ilości plików, co pozwala na znaczne zaoszczędzenie materiałów eksploatacyjnych. To z kolei przekłada się na możliwość zaoszczędzenia na tych produktach. Nie bez powodu zatem większe firmy decydują się na taki wybór, szczególnie, jeżeli przewidują tworzenie katalogów promocyjnych lub specjalnych ofert dla klientów. Zbindowane dokumenty wyglądają także znacznie bardziej elegancko niż pliki złączone za pomocą wszywki lub nieestetycznie upakowane w segregatorze. Znaczną zaletą stosowania bindownic, jest możliwość wykorzystania, np. własnoręcznie zaprojektowanej okładki reklamującej markę. Dzięki temu tak powstały plik jest w pełni spójny i może stanowić skuteczny materiał reklamowy.
Jeżeli chodzi o stosowanie bindownicy w gospodarstwach domowych lub biurach, to ten rodzaj pakowania kartek jest także bardzo efektywny. Studenci przygotowując materiały do nauki na studia, mogą pakować je w specjalne skrypty bez obaw, że któreś kartki po drodze się zgubią. Korzystanie z bindownic w biurze pozwala na tworzenie książek informacyjnych lub instrukcji.
W jakie akcesoria do bindowania należy się wyposażyć?
Bindowanie to określona technika organizacji dokumentów, która wiąże się z koniecznością zastosowania pewnego rodzaju elementów. Zanim przejdziemy do rzeczy i przygotujemy kartki, które planujemy posegregować zastanówmy się, co będzie nam do tego potrzebne.
Przede wszystkim kluczowa jest odpowiednie bindownica, ponieważ bez niej cały ten proces nie będzie możliwy do zrealizowania. Jeżeli mamy już podstawowy element, możemy skupić się na wyborze innych części takich, jak listwy grzebieniowe i potencjalne okładki. Wybór tych dodatków jest ściśle zależny od naszych preferencji, warto jednak uwzględnić to, jak duży plik planujemy zbindować, czy chcemy dołączyć do niego okładkę i jaki format kartek decydujemy się przygotować.
Klienci, którzy szukają niezbędnych produktów, na stronie naszego sklepu mogą znaleźć wszystkie informacje techniczne w opisie każdej oferty. Dla klientów planujących większe zakupy, oferujemy atrakcyjne rabaty, dlatego zachęcamy do zakupu wszystkich elementów w jednym czasie.
Bindownica
Bindownica to urządzenie, które pozwala na równomierne przedziurkowanie większej ilości kartek i zamontowanie ich na specjalnym grzebieniu. Klienci mają możliwość zakupu bindownic ręcznych, które wymagają zastosowania siły przy dziurkowaniu oraz bindownic elektrycznych, które są znacznie łatwiejsze w użyciu. Niezależnie od wybranego urządzenia, zawsze mam gwarancję, że bindownica wykona za nas świetną pracę. Szukając odpowiedniej bindownicy, warto uwzględnić, jakie wielkości plików planujemy sporządzać. Zwykle urządzenia te mają swoje określone normy, przy których pracują optymalnie.
Grzebienie
Grzebienie to specjalne rodzaje akcesoriów, które służą jako docelowe elementy scalające wszystkie kartki. Są one nakładane za pomocą bindownicy w miejsca, gdzie powstawały dziurki. Grzebienie są następnie zaciskane tak, aby żadne kartka nie miała szansy wypaść. W ofercie dostępne są różne wersje grzebieni, np. plastikowe lub metalowe. Do wyboru są także różne warianty kolorystyczne oraz rozmiarowe.
Okładki do bindowania
Okładki do bindowania to elementy dodatkowe, które nie są koniecznością. Warto z nich jednak skorzystać, jeżeli planujemy zabezpieczyć przygotowywany katalog. W ofercie klienci mają do wyboru szereg różnorodnych okładek, które mają za zadanie usztywnić cały plik i ochronić zawartość przed zniszczeniem i zgnieceniami.
Jak bindować dokumenty?
Jeżeli mamy wszystkie niezbędne akcesoria, to sam proces bindowania jest bardzo prosty. Składa się on jedynie z kilku etapów które musimy dokładnie przeprowadzić. Na samym początku zaczynamy od przygotowania bindownicy, poprzez otwarcie zaczepów i rozwarcie wybranego grzebienia, z którego będziemy korzystać do łączenia kartek.
Następnie przygotowany plik kartek, musimy przedziurawić za pomocą dziurkacza ulokowanego wzdłuż wyznaczonej krawędzi. Po wszystkim równomiernie ułożone kartki z pustymi dziurkami, nakładamy na umieszczony wcześniej grzebień tak, aby jeden ząbek znajdował się w jednym otworze.
Na sam koniec musimy zwolnić zaczepy na bindownicy, aby przygotowany grzebień mógł się zacisnąć, zamykając w ten sposób załadowane przez nas kartki. Jeżeli planujemy dołączyć okładki, pamiętajmy o ułożeniu ich w odpowiedni sposób. W razie potrzeby po bindowaniu, zawsze możemy delikatnie rozszerzyć grzebień i spróbować to poprawić.
Alternatywne rozwiązania do bindowania
Korzystanie z bindownicy może być bardzo wygodnym rozwiązaniem szczególnie wtedy, kiedy planujemy przygotować katalogi, skrypty, instrukcje lub inne podobne pliki, przeznaczone do wielokrotnego użytku. Tworząc takie zestawienia, trzeba się jednak liczyć z tym, że na brzegach kartki powstaną przedziurawienia. Nie zawsze możemy sobie na to pozwolić, szczególnie w przypadku ważnych dokumentów, dlatego właśnie dla naszych klientów, którzy są zainteresowani alternatywnym sposobem na gromadzenie i porządkowanie ważnych papierów kartek i dokumentów mamy ciekawe alternatywy.
- Skoroszyty - co prawda ze skoroszytów można skorzystać na dwa sposoby. Jednym z nich jest dziurawienia i kartek i układanie ich bezpośrednio w zaciskach a drugim sposobem jest wkładanie dokumentów do specjalnych koszulek, które posiadają już odpowiednie brzegi z dziurkami. Dzięki temu, tak zapakowane dokumenty, są nie tylko uporządkowane w skoroszycie, ale są także chronione przed na przykład zalaniem lub zabrudzeniem.
- Segregatory – z tym rozwiązaniem można spotkać się bardzo często w biurach. Segregatory są bardzo wygodnymi nośnikami ważnych dokumentów i innych materiałów. Akcesoria te na brzegu posiadają miejsca na specjalne oznaczenia, ułatwiające lokalizację poszukiwanych treści. Oprócz tego można spakować do nich znacznie więcej plików kartek niż w przypadku innych rozwiązań.
- Listwy zaciskowe - ten rodzaj organizacji jest bardzo chętnie wykorzystywany przez wiele osób, ponieważ jest wyjątkowo prosty i nie wymaga większego zaangażowania. Do wszystkiego wystarczy jedynie plik kartek do organizacji oraz specjalna listwa zaciskowa, którą nasuwa się na brzeg. W ten sposób kartki są zabezpieczone przed rozsypaniem się i nie ma konieczności ich niszczenia przez tworzenie dziurek.
- Zszywacz - o ile bindowanie, listwy zaciskowe czy inne sposoby na organizacje są efektywne, to nie przewidują one sytuacji, w których musimy połączyć ze sobą jedynie dwie kartki. Koszulka na dokumenty nie jest zawsze wystarczająca szczególnie wtedy, kiedy pojawia się dodatkowo trzecia kartka. Na takie sytuacje najlepszym rozwiązaniem okazuje się zszywacz, za pomocą którego możemy połączyć ze sobą kilka kartek bez zbytniego niszczenia ich. Co prawda zszywka powoduje powstawanie dwóch małych dziurek, ale za pomocą akcesoriów można pozbyć się elementu zszywającego, dziurki nie będą aż tak widoczne.
Gdzie kupić rzeczy do bindowania?
Jeżeli wiesz już, że bindowanie to rozwiązanie idealne dla Ciebie, to koniecznie sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy. Poszukiwanie produktów odpowiedniej jakości wymaga doświadczenia, które pozwoli na odróżnienie ofert, które są lepsze. Nie musisz się tym przejmować, ponieważ zrobiliśmy to za Ciebie!
W naszym sklepie, na stronie internetowej www.opako.pl znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz. W kategorii „bindowanie” znajdziesz rozwiązania do pracy ręcznej oraz automatycznej.
Przy okazji zachęcamy do przeczytania tematycznych artykułów blogowych, które regularnie zamieszczamy w zakładce blog .