Ilość komentarzy: 0
Taśmy pakowe - duży świat małych rolek
źródło: https://glowny-mechanik.pl/
Taśmy pakowe - duży świat małych rolek
W świecie złotych rączek i mechaników jest jeden, uniwersalny scenariusz, który rozwiązuje wszystkie problemy. Wygląda mniej więcej tak:
źródło: joemonster.org
Jak widać, jednym z dwóch elementów rozwiązujących wszystkie problemy ludzkości jest
taśma.
O tyle, o ile obrazek sam w sobie ma wydźwięk żartobliwy, to nie da się ukryć, że wszelkiego rodzaju taśmy uratowały nas z niejednej opresji. Dziś ciężko sobie bez nich wyobrazić świat. Używany w domu, w biurze, w sklepie, w magazynie, w hurtowni i pewnie jeszcze w dziesiątkach innych miejsc, które nawet przez myśl być nie przeszły normalnemu użytkownikowi.
Uniwersalność taśmy nie polega na tym, że jeden rodzaj taśmy klejącej sprawdzi się w każdej sytuacji . Rodzajów taśm są tysiące! Na stronie jednego z głównych producentów marki TESA, znajdziemy informacje o aż 7300 możliwościach. Taśmy pakowe, taśmy spinające, taśmy specjalistyczne, papierowe, jest ich mnóstwo - o części z nich opowiemy w dzisiejszym artykule. Nasza firma zajmuje się, między innymi, sprzedażą opakowań, dlatego dzisiaj szczególnie skupimy się na taśmach pakowych.
Taśmy pakowe to, po prostu szerzej znane, taśmy klejące. Najczęściej używa się ich w przedsiębiorstwach produkcyjnych, magazynach czy hurtowniach, ale przede wszystkim znajdują zastosowanie w (prawie) każdym domu.
Jeżeli ciekawi Cię:
- historia taśmy klejącej,
- działanie taśmy klejącej
- jak wygląda produkcja taśmy klejącej
- jakie są rodzaje taśmy klejącej,
to zapraszamy do lektury! W artykule opisane są nie tylko wymienione zagadnienia - znajdzie się trochę ciekawostek. Bez wątpienia, dowiesz się wielu rzeczy, które wcześniej nawet nie przeszły Ci przez myśl :)
Może Cię zainteresuje?
Produkty z kategorii: Taśmy pakowe
Krótka historia taśmy klejącej
Wydawać by się mogło, że skoro nam ciężko obyć się bez taśmy klejącej, to została ona wynaleziona setki lat temu. Przecież
jak wcześniej ludzie sobie bez niej radzili?! Musieli sobie radzić, w dodatku dość długo, bo pierwsze wzmianki o taśmie klejącej pojawiły się dopiero we wczesnych latach XX wieku. A jak sobie wcześniej radzono? Używano kawałków materiałów. To właśnie nimi wtedy zabezpieczano przedmioty.
Początkiem lat dwudziestych (ledwie sto lat temu!) rozpoczęto stosowanie taśm, posiadających klej. Zaczęło się od warsztatów samochodowych. Używano się tam taśm chirurgicznych. W związku z tym, że klej w tych taśmach był wyprodukowany z gumy, nie najlepiej sprawdzała się ona na karoseriach. Stanowiły zabezpieczenie elementów karoserii samochodów, w trakcie lakierowania. Tak, tak - to ten czas, kiedy na drogach królowały dwukolorowe wehikuły. Taśmy umożliwiały jednoczesne zabezpieczenie wielu elementów, co wcześniej było niezwykle trudne.
źródło: smartage.com
Tam, gdzie zaczyna się popyt, automatycznie rozwija się podaż
Jednym z największych wynalazców w dziejach ludzkości, zaraz obok Nobla, Pasteura, Darwina i Newtona, był Richard Drew. To właśnie on stworzył taśmę. Amerykanin ten pracował w firmie 3M - tej, która dzisiaj jest jednym z przodujących przedsiębiorstw na świecie w wielu dziedzinach. Obecnie zajmują się produkcją tworzyw sztucznych, materiałów ściernych, elektronicznych i farmaceutycznych, oferujący łącznie ponad 55 tys. produktów. W roku 1928 powstał pierwszy projekt taśmy z celulozy. Po stworzeniu projektu, Drew opatentował swój wynalazek, w obawie, że ktoś może go wyprzedzić.
Prototyp dzisiejszych taśm składał się z warstwy kleju, podkładu, celulozy oraz powłoki antyadhezyjnej (czym jest adhezja, wyjaśniamy w kolejnym podrozdziale). Projekt został stworzony w taki sposób, aby umożliwić produkcję na dużą skalę. Zakładano, że taśma znajdzie zastosowanie w sklepach spożywczych i piekarniach. Należy pamiętać, że w tamtych czasach, produkty w sklepach pakowano w celofan. Taśma miała znacznie ułatwić ten proces, jednakże problemem okazała się szczelność opakowań. Sam celofan z kolei, z czasem zaczęto po prostu zgrzewać.
Opracowanie końcowego projektu zajęło aż rok - dopiero wtedy przyjęła ona ostateczną formę. Patent przyznany został dopiero 27 maja, 1930 roku. Pierwsze, gotowe produkty trafiły w ręce klientów 8 września, 1930 roku. W trakcie prac nad taśmami postarano się również o szeroko zakrojoną kampanię reklamową.
Na zakończenie odrobinę przydługiej lekcji historii, ciekawostki.
Ciekawostka nr 1 , za: wikipedia.pl. Pierwotnie klej umieszczano jedynie na jej brzegach, co uznane zostało za przejaw skąpstwa i do taśmy przylgnęła nazwa „szkocka” (ang. scotch tape, dla pejoratywnego określenia oszczędnego producenta). Od roku 1945 przedsiębiorstwo 3M na opakowaniach taśmy umieszcza szkocką kratę, zaś nazwa Scotch pozostaje zastrzeżonym znakiem towarowym należącym do tej spółki.
pierwsza reklama taśmy klejącej, źródło: 3M.com
Ciekawostka nr 2: taśmę izolacyjną, jak zresztą wiele innych wynalazków, stworzono podczas II Wojny światowej.
Jak działa taśma klejąca
Mieliśmy już lekcję historii, teraz czas na odrobinę chemii i fizyki.
Jak działa taśma klejąca? Działa dobrze i spełnia swoje zadanie! Mimo tego, że jest to odpowiedź semantycznie poprawna, niekoniecznie o taką nam chodziło. Dlatego przejdźmy do rzeczy. Zasada działania taśmy klejącej jest dosyć prosta. Ot: odwijasz z rolki, przyklejasz do określonego miejsca. Dlaczego trzyma się w miejscu? Jak sama nazwa wskazuje, dzięki klejowi.
I to byłoby na tyle z prostej części naszych zajęć, teraz przejdziemy do tej trudniejszej, kiedy usłyszane pierwsze trudniejsze słowo daje sygnał do tego, aby włączyć tryb stand by. Jeżeli jednak jesteś ciekawym świata uczniem, to zapraszamy do drugiej części.
Technologia klejenia opiera się na właściwym doborze substancji klejących i dużej wiedzy w dziedzinie właściwości fizycznych klejonych powierzchni i materiałów (tu w szczególności: papier, karton, folia).
Wprowadzimy teraz dwa pojęcia: adhezja i kohezja. Zgodnie z definicją:
adhezja (z łac. przyleganie), to łączenie ze sobą powierzchniowych warstw ciał fizycznych lub faz (stałych lub ciekłych),
kohezja – ogólna nazwa zjawiska stawiania oporu przez ciała fizyczne, poddawane rozdzielaniu na części. Jej miarą jest praca potrzebna do rozdzielenia określonego ciała na części, podzielona przez powierzchnię powstałą na skutek tego rozdzielenia.
Samo przyklejanie, to proces, podczas którego łączą się dwie powierzchnie, z czego na co najmniej jedną działają siły adhezyjne, pozwalające na wnikanie w drobne nierówności na powierzchni danego materiału. W późniejszym etapie siły kohezyjne odpowiadają na trzymanie się taśmy.
Budowa taśmy klejącej
Jeżeli uważnie przeczytało się poprzedni rozdział, rzecz powinna wydawać się prosta. W zasadzie rzeczywiście budowę taśmy klejącej można byłoby opisać w kilku słowach - ot, kawałek materiału o odpowiednich właściwościach, pokryty substancją o… odpowiednich właściwościach. Tak, teoretycznie moglibyśmy na tym zakończyć ten rozdział, ale przecież nie o to chodzi - skoro czytasz ten wpis, znaczy, że chcesz wiedzieć więcej. Zatem nie możemy Cię zawieść i temat znacznie pogłębiony!Podstawą każdej rolki z taśmą klejącą jest, uwaga, uwaga! Rolka. Kto by się spodziewał, prawda? Musi ona być mocna i twarda, ponieważ w niektórych miejscach taśmy rozwija się z morderczą prędkością i sporą siłą. Skoro mamy już porządną podstawę, przejdźmy do części właściwej - samej taśmy.
Poniżej przedstawiamy schemat budowy taśmy klejącej jednostronnej i dwustronnej.
Legenda: 1. powłoka adhezyjna, 2. nośnik, 3. podłoże, 4. klej, 5. pasek zabezpieczający pokryty silikonem, 6. klej (strona zakryta), 7. podkład, 8. nośnik, 9. podkład, 10. klej (strona odkryta),
źródło: tesa.pl
Żeby nie wydawać się w zbyt dużo szczegółów (musielibyśmy napisać książkę, a to na razie dość odległa przyszłość), omówimy tylko dwa najważniejsze elementy: nośnik i klej.
Nośnik
Nośnik, to ta część, za którą ciągniemy, odwijając taśmę.
Głównym jego zadaniem jest danie podparcia klejowi i podkładowi (część, która wzmacnia działanie taśmy). Zazwyczaj jest to tworzywo cienkie, ale jednocześnie wytrzymałe i elastyczne. Co do zasady, powinno być również gładkie. Te właściwości, sprawiają, że świetnie sprawdzi się w praktycznie każdym miejscu, rozwiązaniu i projekcie.
A czym jest sam materiał? To zależy. Zależy od przeznaczenia taśmy, od jej wytrzymałości, od tego gdzie się jej użyje. Ważna jest również kwestia tego, jak długo będzie się korzystać z rozwiązania, w którym użyto taśmy. Współczesne nośniki, stworzone są również do zadań specjalnych - spełniają wiele funkcji. Wytrzymują duże naprężenia. Niektóre oddzielają się od przedmiotu po użyciu siły o dokładnie ustalonej wartości. Część z nich jest przezroczysta, część blokuje promienie UV. Mogą stanowić barierę dla wody lub tlenu, a nawet dźwięku. Mają rozmaite grubości: najcieńsze - 1,5 μm, najgrubsze powyżej 3 mm.
Taśmy klejące na rodzaje można podzielić między innymi ze względu na to, jakiego nośnika użyto do produkcji taśmy klejącej. Więcej o tym, w rozdziale o rodzajach taśm klejących.
Na rynku dostępna jest cała gama nośników, wykonanych z różnych materiałów. Każdy z nich spełnia określoną funkcję, w wyniku czego taśmy mają swoje specyficzne zastosowanie. Jeżeli nie wiesz jaka taśma najlepiej sprawdzi się w Twoim domu czy firmie, skontaktuj się z nami!
Klej
Klej, jak wszyscy wiemy, służy do klejenia. Nie wszyscy jednak wiedzą, że do produkcji taśm pakowych używa się trzech rodzajów klejów. Często od rodzaju użytego kleju nazywa się taśmę: mamy taśmę solwentową, hotmeltową i akrylową.
A co to konkretnie znaczy i dlaczego są aż trzy rodzaje klejów? Pewnie część z Was się już domyśliła, że chodzi o parametry, jakie musi spełniać taśma. Tak jak i w przypadku nośnika, dobór odpowiedniego kleju zależy od tego, w jakich warunkach będzie użytkowana taśma. Poniżej trzy standardowe rodzaje klejów i kilka słów o nich.
- Solvent
- Hot-melt
- Akryl
Jak powstaje taśma klejąca
Wiemy już, z czego się składa, wiemy jakie materiały użyte są do stworzenia taśmy klejącej. A
jak przebiega sam proces produkcji? Tak jak w większości współczesnych fabryk - linie są zautomatyzowane i często tak skomplikowane, że nie sposób zrozumieć ich konstrukcji. W związku z tym przedstawimy sam proces w dość mocno uproszczony sposób.
Cała magia odbywa się na linii produkcyjnej, która najczęściej podzielona jest na trzy elementy:
- maszyna produkcyjna, która nakłada cienką warstwę kleju na podłoże;
- maszyna wycinającej wkładki;
- maszyna do usuwania rolek i wkładania wkładek.
Mieszaninę rozkłada się równomiernie na podłożu, przepychając ją przez bardzo wąską szczelinę. Dzięki temu nakładana warstwa jest taka cienka. Już chwilę po aplikacji, całość zaczyna schnąć, a klej zaczyna przywierać do nośnika.
W zależności od tego, jakiego kleju używa się do produkcji, te procedury będą się różnić. Ogólna zasada działania jest jednak taka:
- Przygotowanie kleju wg specyfikacji.
- Na nośnik nakłada się cienką warstwę substancji klejącej.
- Klej zasycha na nośniku i wiąże się z podkładem.
- Wycinane są wstęgi zakładanej grubości i długości.
- Wstęgi nawijane są na rolkę.
Rodzaje taśm
Tak jak wspomnieliśmy na początku, rodzajów taśmy klejącej są tysiące. Jest ich aż tyle, ponieważ część z nich ma zastosowanie dość nieoczywiste dla normalnego użytkownika - taśmy znajdują się, chociażby w naszych telefonach, czasami patrzymy na nie, kiedy widzimy elewacje nowoczesnego wieżowca. Skupimy się jednak na tych bardziej bliskich naszej firmie - taśmach pakowych. Pełną ofertę naszych taśm znajduje się na naszej stronie .
Taśmy pakowe
Taśmy pakowe możemy podzielić na rodzaje ze względu na kilka czynników.Jednym z nich jest materiał, z jakiego wykonany został nośnik. W ten sposób taśma wykonana z nośnika polipropylenowego to taśma klejąca PP. Taśma ta, to jedna z najpopularniejszych na całym świecie, ponieważ jest najbardziej uniwersalna - sprawdzi się do zaklejania i wzmacniania kartonów do masy 25 kg. Taśma wykonana z polichlorku winylu, to z kolei taśma PVC. Od taśmy PP różni się tym, że jest nierozciągliwa, a samo użytkowanie jest cichsze. Taśmy PVC są wytrzymalsze i nadadzą się do większych obciążeń. Kolejnym z nośników jest papier, a co za tym idzie - taśma papierowa. Jest ekologiczną alternatywą dla dwóch wcześniejszych wykonanych z tworzywa. Jest elastyczna, estetyczna no i przede wszystkim - biodegradowalna. Sprawdzi się przy obciążeniach nie większych niż 25 kg.
Kolejnym z czynników, dzielącym taśmy na rodzaje, jest klej. W ten oto sposób każda z wyżej wymienionych taśm wstępuje jeszcze w trzech różnych odmianach. Pierwsza odmiana, to taśma solventowa. Do jej produkcji użyto solwentu. Drugi rodzaj, to taśma hotmeltowa - tutaj zastosowano kleju typu hot-melt. Ostatnia z tego podziału, to taśma akrylowa - nośnik pokryto klejem akrylowym.
źródło: abc-wnętrz.pl
Są jeszcze dziesiątki czynników i właściwości, które dzielą taśmy klejące na rodzaje. W ten oto sposób, mamy taśmy zbrojne, czyli takie, które są praktycznie nie do rozerwania wzdłuż - używa się ich do wzmacniania skrzyń i wiązania ciężkich przedmiotów.
W naszej ofercie znajdziecie Państwo również taśmy do zadań specjalnych: Każda z tych kategorii dzieli się na kolejne podkategorie, więc nie wykluczone, że pojawi się kolejny wpis o tematyce taśm. Zapraszamy do regularnego śledzenia naszego bloga.
Tekst ten miał za zadanie trochę przybliżyć tę część naszej działalności, a dodatkowo trochę ułatwić podjęcie decyzji, która z taśm sprawdzi się najlepiej do zadania, które akurat masz dla niej. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości czy pytania, czekamy na Twój telefon lub maila. Wszystkie dane kontaktowe dostępne w zakładce „kontakt”.