Ilość komentarzy: 0
Taśmy spinające - bandowanie
Urządzenia i akcesoria do bandowania. Wysyłasz palety i paczki: w co się musisz zaopatrzyć? Automatyczne zgrzewarki do bandowania,, najnowsze trendy itp.
W jaki sposób skutecznie zapakować w pełni zapełnioną paletę? Wiele osób zadaje sobie to pytanie, gdy wysyła swoje towary właśnie na paletach.Ten ustandaryzowany sposób transportu jest dość ekonomiczny. Pozwala jednorazowo przetransportować sporo towaru. Jednocześnie infrastruktura fabryk, magazynów i firm spedycyjnych jest dopasowana właśnie do transportu palet. Jednym z podstawowych sposobów pozwalających na zabezpieczania palet, ale także różnych opakowań, jest bandowanie.
Co jest potrzebne do bandowania? Czym jest ten proces i dlaczego warto budować towar? W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania. Mamy nadzieję, że lektura pozwoli Państwu lepiej poznać zagadnienie bandowania i związane z nim urządzenia. Zapraszamy zatem do zapoznania się z tekstem.
Co to jest bandowanie?
Czym jest bandowanie? To właśnie od tej informacji trzeba zacząć niniejszy artykuł. Bandowanie jest sposobem na pakowanie paczek i całych palet. Polega na owijaniu taśmy wokół paczki lub większego obiektu. Mocna taśma jest następnie zgrzewana i tworzy bardzo mocne połączenie. Ciężko ją rozerwać bez użycia dodatkowych narzędzi, jak ostry nożyk lub nożyczki.
Bandowanie jest stosowane zarówno w magazynach, sklepach, jak i firmach transportowych. Także producenci różnych towarów często wykorzystują to zabezpieczenie podczas pakowania swoich wyrobów i produktów.
Do bandowania niezbędna jest taśma, a także zgrzewark. Istnieje kilka rodzajów taśmy stosowanej podczas bandowania paczek:
- taśma poliestrowa PEs
- taśmy stalowe
- taśma polipropylenowa PP
- taśmy PET
Stosowane w procesie bandowania taśmy są nazywane także taśmami spinającymi. Dlaczego warto zastosować bandowanie do pakowania paczek? Ta metoda sprawdza się bardzo dobrze szczególnie podczas pakowania bardzo ciężkich paczek. Całość (oba końce taśmy) jest zgrzewana, można też użyć dodatkowo blaszanych zapinek. Takie połączenie jest bardzo mocne i po prostu bezpieczne. Bandowanie jest szybkie i bardzo skuteczne. Ciężko byłoby także wskazać alternatywy dla pasków zgrzewanej taśmy. Zabezpieczanie ciężkich pakunków taśmą pakową lub innym sposobem nie jest aż tak skuteczne. Przewaga taśmy do bandowania polega na jej bardzo dużym udźwigu.
Może Cię zainteresuje?
Produkty z kategorii: BandowanieTaśmy do bandowania
Taśmy do bandowania różnego rodzaju są najczęściej stosowane w przemyśle transportowym. Ta branża rozwija się bardzo szybko, szczególnie w ostatnim czasie. Bandowanie znacznie ułatwia transport całych załadowanych palet z różnym sprzętem. Tak zabezpieczony towar nie rozlatuje się w transporcie, ani podczas procesu pakowania i rozpakowywania.
Taśmy są także stosowane przez hurtownie i magazyny. Znacznie ułatwiają zbiorcze pakowanie wielu towarów, szczególnie tych ciężkich. Jednocześnie sprawdzają się bardzo dobrze wszędzie tam, gdzie potrzeba pakować wiele rzeczy i robi się to często.
Nie tylko branża profesjonalna (transport, spedycja, magazynowanie) jest jednak odbiorcą sprzętu do bandowania. Także osoby prywatne coraz częściej korzystają z tego sposobu pakowania różnych rzeczy i zabezpieczania ich. Wiele osób trzyma pewien zapas taśmy spinającej oraz zgrzewarkę w swoim garażu, aby w razie potrzeby zabezpieczyć coś szybko i skutecznie. Taśmy spinające pomagają dobrze zabezpieczyć kartony z dowolną zawartością.
Taśmy poliestrowe do bandowania, sprawdź naszą ofertę:
Taśmy PP, taśmy PES - którą wybrać?
Pierwszym rodzajem taśmy spinającej, który warto opisać, jest taśma PP do bandowania. W Opako mamy wiele rodzajów, dzięki czemu klienci mogą dopasować taśmę do swoich potrzeb. Jakie są odmiany taśmy PP? Różnice polegają na jej szerokości, a także wytrzymałości. Im cięższy pakunek planujemy zabezpieczyć (owinąć taśmą spinającą), tym mocniejsza powinna być sama taśma. Taśma PP jest jednocześnie bardzo wydajna i dość ekonomiczna pod względem kosztów. Jest więc dobrym wyborem do w miarę uniwersalnego zastosowania w wielu sytuacjach i branżach. Taśma spinająca PP nadaje się bardzo dobrze do owijania i zabezpieczania mniejszych kartonów i pudełek, a także różnych towarów. Poza zamykaniem pudełek nadaje się bardzo dobrze także do pakietowania wyrobów drewnianych, metalowych oraz na przykład opon.
Taśma PET to natomiast synonim najwyższej wytrzymałości. Ten bardzo mocny rodzaj taśmy spinającej sprawdzi się więc w najcięższych zastosowaniach, także na budowach i w fabrykach. Wszędzie tam, gdzie trzeba zaufać produktowi, warto postawić właśnie na taśmy spinające PET. Są także nieco elastyczne, dobrze dopasowują się więc do kształtu bandowanego przedmiotu. Taśmy spinające PET są tak mocne, że mogą być alternatywą nawet dla taśmy stalowej. Paczki zapakowane tymi taśmami z pewnością będą bezpieczne, nawet podczas bardzo długiej podróży i wielokrotnego przeładowywania.
Kiedy warto skorzystać z taśmy PET? Nadaje się do najtrudniejszych prac. Sprawdzi się zarówno podczas bandowania palet obładowanych niemal do granic możliwości, jak i do łączenia betonowych materiałów budowlanych.Spinanie tego typu taśmy przy użyciu ręcznych narzędzi mogłoby być nieco kłopotliwe. Zwykle są więc wykorzystywane w parze z automatami spinającymi.
Kolejnymi taśmami spinającymi są taśmy poliestrowe PES. Od wspomnianych wcześniej taśm spinających PP i taśm spinających PET różnią się znacznie większą sprężystością i elastycznością. Rozciągliwość pozwala na utrzymanie stałego napięcia podczas całego transportu paczki lub pakunku. Swoje parametry taśmy PES zachowują nawet przy niesprzyjających warunkach, czy pod wpływem wilgoci. Ta taśma jednak także jest bardzo wytrzymała i ma duży udźwig. Bez problemu można jej więc używać do zabezpieczania palet i innych dużych gabarytowo przesyłek.
Odwijacze do taśm poliestrowych - kiedy warto użyć stojaka? W której sytuacji wybrać odwijacz na wózku?
Taśma spinająca każdego typu jest produktem o dość sporej długości na jednej rolce. Pozwala to na pakowanie wielu przesyłek, także tych wielkogabarytowych. Z tego względu warto skorzystać z odwijacza do taśmy spinającej. Odwijacze, nazywane też dyspenserami do taśmy znacznie ułatwiają pracę z taśmą. Nie plącze się, nie rozwija samoistnie i zawsze znajdziemy jej koniec.
Odwijacze do taśmy nie są niezbędne, jednak zdecydowanie warto ich użyć. W ofercie naszego sklepu posiadamy zarówno odwijacze stacjonarne w formie stojaka na taśmę spinającą, jak i jako sprzęt mobilny. Wózki na taśmę spinającą są znacznie bardziej przyjazne dla osoby pracującej z taśmą, kiedy musi często zmienić swoją lokalizację, na przykład na magazynie.
Czy wystarczy kupić taśmę i dodatkowo (opcjonalnie) odwijacz do taśmy, aby móc rozpocząć bandowanie? Oczywiście, nie. Niezbędne jest dodatkowe narzędzie lub urządzenie, które połączy ze sobą oba końce taśmy spinającej.
Urządzenia do bandowania
Jakie urządzenia do bandowania są niezbędne, aby bezpiecznie zabezpieczyć paczkę taśmą spinającą? Pierwszym z nich z pewnością jest napinacz do taśmy spinającej. Bez tego urządzenia ciężko byłoby uzyskać odpowiedni poziom napięcia, przez co zabezpieczenie przesyłki byłoby luźne. Mogłoby samo spaść i nie być skuteczne. Jednocześnie trzeba też wykorzystać zgrzewarkę do taśmy spinającej, aby oba końce taśmy połączyć ze sobą
Napinacz do taśmy PP
Podczas procesu bandowania niezbędne są napinacze do taśmy. Pozwala dokładnie i mocno zacisnąć taśmę spinającą wokół ładunku. Wykonanie tego bez napinacza do taśm byłoby niemal niemożliwe, a z pewnością bardzo trudne. Dobre napięcie daje pewność, że taśma spinająca trzyma się na miejscu i nie zsunie się przy pierwszej okazji. Odpakowanie będzie możliwe więc dopiero wtedy taśma zostanie przecięta.
Jaki napinacz do taśmy wybrać? Istnieje kilka rodzajów tych urządzeń, np
Stosujemy je w zależności od tego, jaką taśmę stosujemy i jaka jest jej szerokość (zwykle od 9 do 19 milimetrów).
Zgrzewarki ręczne - zalety i wady
W porównaniu z automatami pakującymi, zgrzewarki ręczne pozwalają na nieco większą mobilność. Wiązarka akumulatorowa współpracuje z taśmą spinającą PP oraz taśmą PET. Urządzenie nagrzewa końce taśmy spinającej i łączy je mocnym zgrzewem. Zgrzewarki manualne akumulatorowe zwykle mają kilka trybów pracy:
- automatyczny - proces odbywa się za jednym naciśnięciem przycisku
- półautomatyczny - ręczne napinanie, automatyczny zgrzew taśmy spinającej
- manualny - napinanie taśmy, a także jej zgrzewanie odbywa się ręcznie
W zależności od potrzeb i upodobań operatora można więc wybrać najbardziej wygodny sposób obsługi.
Kiedy warto użyć blaszanych zapinek?
Zapinki wykonane z wysokiej jakości blachy są sposobem na jeszcze lepsze połączenie ze sobą taśmy spinającej. W Opako mamy między innymi:
- zapinki blaszane metalowe do taśmy PP 13 milimetrów
- zapinki blaszane metalowe do taśmy PP 16 milimetrów
- zapinki blaszane metalowe do taśmy PP 19 milimetrów
Połączenie taśmy z wykorzystaniem blaszanych zapinek jest bardzo solidne. Pozwalają w bardzo dobry sposób ustabilizować ładunek i zamykać kartonowe paczki.
Alternatywy dla bandowania
Sposobem na uzyskanie bardzo mocnego połączenia jest wykorzystanie taśmy stalowej. Ten bardzo mocny produkt nadaje się do wszystkich najcięższych zadań. Metalowa taśma jest walcowana, spawana lub tłoczona. Przemysłowa technologia produkcji taśmy stalowej i jej ogromna wytrzymałość sprawiają, że nada się do zabezpieczania najcięższych ładunków.
Przeciwieństwem jest natomiast taśma pakowa. Ta z kolei sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nie ma potrzeby stosowania aż tak mocnego połączenia. Wykorzystując taśmę pakową można dość dobrze zabezpieczyć kartonowe pudełka i inne opakowania. Otworzenie tak zamkniętej paczki bez rozrywania jej lub taśmy jest niemal niemożliwe. Taśma pakowa jest także znacznie tańsza od taśmy spinającej, której trzeba użyć do bandowania. Nie ma też konieczności stosowania drogich narzędzi - wystarczą nożyczki lub ostry nóż.
Gdzie kupić produkty pomocne przy bandowaniu?
Przedstawione w tym artykule produkty można kupić na stronie naszego sklepu internetowego. W Opako mamy zarówno wszystkie niezbędne artykuły i narzędzia do bandowania, jak i same taśmy spinające.