Tekturowe motocykle
Och, jak różne są motorowe jednoślady! Od maleńkich skuterów kojarzących się z głośnym i energicznym dźwiękiem klaksonu i krętymi uliczkami południowych Włoch. Przez ścigacze mknące w zawrotnym tempie przez polskie miasta… Aż po ciężkie, mruczące Harley'e, których melodia kojarzy się z klasycznymi amerykańskimi filmami drogi.
Tak, motocykle rozbudzają wyobraźnię. Dlatego tak wielu artystów i modelarzy tworzy ich modele. A nam najbardziej podobają się te zrobione z dobrze znanego materiału - z kartonu.
Spis treści
Kartonowa Lambretta
Lambretta to kultowa włoska firma produkująca skutery wywodząca się z Mediolanu. Pierwszy model, Lambretta 125 M, wypuściła już w 1947 roku. Pierwszy skuter nigdy nie był eksportowany poza Włochy. Miał trzy biegi, które zmieniało się nogą. Prostota użytkowania oraz świetny dizajn pierwszej Lambretty zapewniły jej sukces i ogromną popularność w słonecznej Italii.
Źródło: lambretta.comLambretta do dziś produkuje skutery osobowe i towarowe, elektryczne rowery, a także wszelakie akcesoria przydatne do jazdy. Jednak sama firma nie skusiła się nigdy na wyprodukowanie kartonowego modelu swojego pojazdu. Zrobił to za nią artysta Chris Gilmour.
Źródło: STRONA.comChris Gilmour wsławił się tworzeniem z kartonu pojazdów naturalnej wielkości. Nie używa przy tym żadnych dodatkowych materiałów.
Źródło: tenor.comJego skutery, motocykle i samochody składają się z dwóch rodzajów materiału: z kartonu i kleju .
Przyglądając się tym misternym kartonowym konstrukcjom czasem trudno w to uwierzyć. Mogłoby się wydawać, że pod warstwą tektury skrywa się drewniany czy metalowy szkielet. Jednak artysta trzyma się narzuconych sobie ograniczeń. I używa tylko i wyłącznie kartonu , oraz kleju .
Źródło: crocodilejock.wordpress.comPrędkość i tektura
Czy ścigacze wykonane z kartonu prezentują się nie mniej efektownie niż wykonane z tektury Lambretty naturalnej wielkości?
Źródło: motorbikewriter.comKawasaki ZX-10R w połączeniu bieli i naturalnego koloru kartonu? Dlaczego nie! Ten kartonowy motocykl stworzył brazylijski rzeźbiarz, Gabriel Arruda. A jego przedsięwzięciu przyświecał szczytny cel - chciał w ten sposób zachęcić do ponownego używania kartonowych opakowań.
Film dokumentujący historię kartonowego ścigacza jest długi. Jednak proces jego powstawania jest na tyle fascynujący, że film obejrzało już ponad trzy miliony widzów.
Naszym zdaniem precyzja wykonania kartonowego Kawasaki nie dorównuje mistrzowskiemu odwzorowaniu Lambretty stworzonej przez Gilmoura.
Równa się z nim jednak ta piękna Yamaha.
Może Cię zainteresuje?
Produkty z kategorii: KartonyPerfekcyjna Yamaha
Jack Chen chciał początkowo chciał stworzyć kartonowy model motocykla Yamaha YZF-R1 2007 w skali jeden do jednego. Jednak z powodu trudności ze znalezieniem arkuszy kartonu odpowiedniej wielkości, nieco zmniejszył swój projekt. Ostatecznie powstała Yamaha wielkości około dwóch trzecich oryginalnego motocykla.
Źródło: behance.netStworzenie tak realistycznego modelu z kartonu było możliwe dzięki udostępnianym przez japońskiego producenta wzorom. Można było je pobrać z ich strony internetowej. Niestety, nie są już dłużej udostępniane. To wielka szkoda!
Źródło: behance.netZ pewnością tworzenie tekturowego motocykla jest bardzo ciekawym sposobem spędzania czasu. Dlatego też zanim pokażemy wam kolejny model stworzony przez profesjonalistę, chcemy zaproponować samodzielne wykonanie kartonowego motocykla.
Własny motocykl z tektury
Wykonanie pełnowymiarowego motocykla zajmuje naprawdę sporo czasu. Poza tym nasi domownicy mogliby mieć coś przeciwko przemienieniu całego pokoju w kartonowy warsztat. Z tego powodu proponujemy zacząć od kompromisu. Co powiecie na miniaturowy motocykl z kartonu?
Wybraliśmy model, który naprawdę jeździ. Dlatego do jego wykonania oprócz kartonu potrzebne będzie kilka innych przedmiotów. Przygotujcie:
- odpowiednio gruby karton- wytniemy z niego wszystkie główne elementy motocykla, dlatego przyda się dość gruby karton, czyli na przykład taki, w jaki pakowane są urządzenia elektroniczne,taki jak pudełko na laptopa, alboopakowanie na pizzę
- kilkakartek papieru- może być zadrukowany z jednej strony, będzie potrzebny do zrobienia elementów ozdobnych
- porządne nożyczkiibezpieczny nożyk, taki jak do tapet
- ostro zakończony śrubokręt lub szpikulec- do zrobienia dziur w kartonie, można użyć również wiertarki, ale nie będzie to konieczne
- klej na gorącoipistolet
- gumki recepturki
- pusta plastikowa butelka- z kawałka plastiku wytniemy przeciwwiatrową osłonę naszego kartonowego motocykla
- silniczek elektryczny
- diody- dwie białe i dwie czerwone
- baterie
Widzicie, że lista potrzebnych materiałów nie jest krótka. I wszystko to jest potrzebne do stworzenia niewielkiego modelu jeżdżącego motocykla z kartonu. Wolimy sobie nie wyobrażać, jak wygląda lista materiałów potrzebnych do wykonania modelu w skali jeden do jednego.
Gdy przygotowaliście już wszystkie niezbędne elementy, czas na filmik instruktażowy. Obejrzyjcie go uważnie i do dzieła!
Sądząc po entuzjastycznych komentarzach, już naprawdę wielu osobom udało się zrobić kartonowy motocykl według tej instrukcji. Mam nadzieję, że wy również niedługo zaczniecie testować wasze motory z kartonu.
Kultowy Harley Davidson
Jeśli jednak marzy wam się klasyczny Harley Davidson, popatrzcie jeszcze na to cudeńko. Kartonowy motocykl został stworzony przez studenta akademii sztuk pięknych, Kenny'ego Scotta.
Źródło: STRONA.comJak widać, motocykl został odworzony z używanego kartonu w skali jeden do jednego. Było to naprawdę niebagatelne przedsięwzięcie. Model Harley'a Davidsona powstał w całości z materiałów przeznaczonych do recyklingu - kartonu i papieru. Do tego Kenny użył tylko ostrego nożyka i kleju na gorąco .
Źródło: tenor.comTen klasyczny motocykl z kartonu nie przeszedł bez echa! Powstawał przez sześć tygodni. Jednak trud artysty nie poszedł na marne. Zdobył nagrodę dla najlepszej studenckiej pracy roku przyznaną przez University of Central Lancashire.
Kenny Scott planuje rozwijać swoją pasję do modelowania z kartonu. Ma zamiar stworzyć z tektury model samolotu Spitfire z czasów Drugiej Wojny Światowej.
Harley w miniaturze
Jeśli wciąż chodzi wam po głowie samodzielne modelowanie kartonowego motocykla, mamy dla was jeszcze jedną propozycję. Tym razem będzie to miniaturowy Harley Davidson.
Źródło: STRONA.comLista potrzebnych przedmiotów będzie w tym przypadku znacznie krótsza. Wystarczą:
- gruby karton- na przykładpudełko na pizzę
- brązowy papier- może być nawet zadrukowany z jednej strony albo zgniecionypapier pakowy
- mocne nożyczkiiostry nożyk do tapet
- klej do klejenia na gorącoipistolet
- ołówek
- linijka
Na początek potrzebne nam będą papierowe rurki do złożenia ramy. Zrobimy je skręcając i sklejając kartki brązowego papieru albo papier pakowy . Źródło: STRONA.com
Następny krok to sklejenie z naszych rurek kierownicy i przedniego widelca Harleya w taki oto kształt. Nikt nie mówił, że będzie łatwo!
Źródło: instructables.comGdy mamy już ramę, czas na misterną robotę. Trzeba będzie pociąć karton na maleńkie prostokąty, kółka i łezki. A następnie skleić z nich silnik.
Źródło: instructables.com Kolejny krok to połączenie ze sobą kartonowego silnika i ramy. Źródło: instructables.comPotrzebujemy jeszcze kół wraz z oponami zrobionymi z cienkich, nawiniętych na siebie kawałków tektury.
Źródło: instructables.comNa koniec czeka nas największe wyzwanie. Czyli połączenie wszystkich niewielkich kartonowych elementów w tą fantastyczną maszynę:
Źródło: instructables.comTaki kartonowy Harley Davidson prezentuje się naprawdę imponująco. Jeśli jednak nie macie cierpliwości do sklejania misternych kartonowych detali, warto poszukać na etsy autora tego detalicznego kartonowego modelu. Sklei dla was dowolny motocykl, którym będziecie mogli cieszyć się bez wpędzania wielu godzin na docinaniu skrawków tektury!
Podsumowanie
Motory z kartonu, zarówno te malutkie, jak i pełnowymiarowe, prezentują się naprawdę spektakularnie. Więc jeśli macie w domu lub firmie puste kartonowe opakowania zastanówcie się jeszcze raz… Może warto spełnić swoje marzenia o mruczącym jednośladzie?