Tuba niejedno ma imię
Jaka jest najsłynniejsza tuba na świecie? Oczywiście YouTube! Suchar na dobry początek dnia nigdy nikomu nie zaszkodził. Dziś jednak zajmiemy się tubami, które nie są wypełnione krótkimi filmikami. Zajmiemy się tubami, które można nie tylko oglądać, ale również ich dotknąć. I użyć do różnych celów. Jakie tajemnice skrywają tekturowe tuby, kartony teleskopowe i pudełka TubeBox?
Źródło: tenor.comWydawałoby się, że tuba nie może skrywać tajemnic. Przecież zaglądając z jednej strony od razu widać, czy coś jest środku! Jednak czy na pewno?
Spis treści
Magiczna tuba
Oczywistości kartonowej tuby przeczą magiczne sztuczki. Na przykład takie, w których magik wyciąga z wnętrza swojej różdżki bukiet kwiatów.O niebanalności tuby można przekonać się również, gdy iluzjonista pokazuje nam obie strony kartonowej tuby. Widać na przestrzał, tuba jest zupełnie pusta. A potem sprytny magik wyciąga z tej pustej kartonowej tuby niekończący się sznur wstążek i tasiemek!
Żeby zrobić magiczną tubę, potrzebne będą następujące przedmioty:
- porządna kartonowa tuba- to będzie zewnętrzna tuba wykorzystana w magicznej sztuczce
- kawałek tektury-zrobimy z niego wewnętrzną, stożkowatą tubę
- porządne nożyczkialbobezpieczny nożyk, taki jak do tapet
- taśma klejąca
- zapaskolorowych wstążek- najlepiej cztery różne rodzaje, żeby sztuczka była bardziej efektowna
Filmik krok po kroku podpowiada, jak wykonać magiczną tubę. A potem w jaki sposób zaprezentować sztuczkę publiczności.
Trik wykorzystywany przez iluzjonistów jest dość prosty. Wymaga użycia dwóch kartonowych tub. Jedna z nich będzie wykorzystana jako tuba zewnętrzna. Ta tuba musi być prosta i mieć nieco większą średnicę. Druga, wewnętrzna tuba musi mieć nieco mniejszą średnicę i stożkowaty kształt.
Magia została zatem wyjaśniona. Sztuczka iluzjonisty z tubą ma racjonalne wytłumaczenie. Czy jednak zawsze tak się dzieje?
Niemożliwa tuba
Nie zawsze da się całkiem prosto wytłumaczyć iluzje z tubami! Dlatego jeszcze bardziej niż magiczne sztuczki ze wstążkami zafascynował nas… niemożliwy trójząb!
Źródło: dreamstime.comFigura widoczna na obrazku nazywana jest również diabelskim kamertonem albo niemożliwym widelcem. Dlaczego niemożliwym? Spróbujcie złożyć ją z kartonowych tub, a sami się przekonacie.
Dwa czy trzy wymiary?
Wierzcie nam, nieważne, jak bardzo będziecie się starać złożyć z tekturowych tub odpowiednią figurę. Nawet jeśli poświęcicie na to cały dzień, kartonowy model niemożliwego trójzębu nie będzie odpowiadał narysowanemu schematowi.
Dzieje się tak, ponieważ ten diabelski kamerton jest klasycznym przykładem geometrycznego złudzenia optycznego. Jego istnienie zdaje się zaprzeczać prawom fizyki. Ale jest to tylko trik naszego mózgu.
Źródło: wikipedia.orgJednak skąd wziął się ten niemożliwy zestaw tub?
Zwodnicze wyjaśnienie
Problem pochodzenia diabelskiego widelca nurtował wiele osób od czasu jego powstania. Dwuwymiarowy obraz narysowany na płaskiej kartce papieru jest zgodny ze wszystkimi prawami perspektywy. Jednak mimo tego, taka figura nie jest skonstruowana poprawnie.
Narysowane na kartce linie nie odzwierciedlają bowiem realnych płaszczyzn umieszczonych w trójwymiarowej przestrzeni. Dlatego model z kartonu czy papieru po prostu nie może się udać!
Próbując dociec jego pochodzenia, w 1968 roku Roger Hayward, amerykański grafik napisał artykuł o tej przedziwnej figurze. Opublikował go w czasopiśmie The Worm Runner's Digest . Pochodzenie niemożliwej tuby wyjaśnił żartobliwie:
"Niemożliwy trójząb został odkryty po raz pierwszy w 1892 roku w niemieckiej miejscowości Pfulingen. Odkrył go zezowaty karzeł nazywany Erasmus Wolfgang Blivet."
Niestety - jego wyjaśnienie jest zupełnie nieprawdziwe! Nie wiemy jednak, jaka jest prawda. Dlatego podążajmy dalej szlakiem zwodniczych tub. Co da się z nich skonstruować w realnej przestrzeni?
Może Cię zainteresuje?
Produkty z kategorii: Tuby kartonoweLewitujące kartonowe tuby
Tutaj również można naprawdę się zadziwić. Czy kiedykolwiek wyobrażałeś lub wyobrażałaś sobie, że można ze zwykłych kartonowych tub oraz sznurka stworzyć podobną konstrukcję?
Źródło: diyjoy.comTen niezwykły kształt jest na tyle wytrzymały, żeby utrzymać ciężar człowieka. Do tego wykonany z kartonowych tub hamak wygląda niezwykle komfortowo. Wydaje się też, że dość łatwo będzie zrobić go w domu.
Wykonany jest bowiem ze zwykłych kartonowych tub. I całkiem cienkiego sznurka. Swoją wytrzymałość zawdzięcza ilości połączeń. Siadając lub kładąc się na leżaku z kartonowych tub obciążamy go dosyć równomiernie.
Leżak wykonany z kartonowych tub może spełniać także inne fukcje. Można dzięki niemu nie tylko wygodnie zawisnąć w powietrzu.
Źródło: tenor.comWielość jego zastosowań testowała grupa hiszpańskich artystów. To oni wpadli na pomysł połączenia sznurkiem ogromnej ilości kartonowych tub.
Jednak nie był to pomysł w stu procentach oryginalny.
Odpoczynek na tubach
Po sieci krąży bowiem filmik ilustrujący bardziej tymczasowe wykorzystanie kartonowych tub do odpoczynku. To kontekstowe rozwiązanie być może zainspirowało hiszpańskich artystów do eksperymentów z tubami:
Źródło: pinterest.comJednak to dopiero przedsmak tego, jak można urządzić wnętrze za pomocą tub.
Luksusowa tuba
W Los Angeles powstało całkiem realne i luksusowe miejsce niemal całkowicie złożone z kartonowych tub. Jest to wyłożone tubami wnętrze sklepu z kosmetykami firmy Aesop.
Źródło: contemporist.comWnętrze z tub zostało zaprojektowane przez studio architektoniczne Brooks + Scarpa. Wykorzystano w nim tuby wykonane z naturalnego kartonu. Architekci zaprojektowali wnętrze minimalistycznie, tworząc ściany, meble i elementy ozdobne wyłącznie z tub.
W zamyśle taki wybór materiałów miał odnosić się do pustych bel po materiałach tekstylnych. Są one używane przez ekskluzywne butiki projektujące odzież położone w najbliższej okolicy drogerii.
Źródło: contemporist.comNawet lampy i półki na próbki kosmetyków zostały sprytnie wkomponowane w kartonowe tuby. Dzięki okrągłym otworom, w którym umieszczono próbki kosmetyków, nie zaburzają one harmonii kartonowego wnętrza.
Podsumowanie
Tuby to nie tylko YouTube! Mam nadzieję, że teraz jesteście już o tym przekonani! Chcecie sprawdzić, jak jeszcze można wykorzystać kartonowe tuby? Zapraszamy do eksperymentów. Tuba niejedno ma imię i kryje wiele, wiele niespodzianek!