Ubrania z opakowania. Papierowe sukienki
Drogie Panie, drodzy Panowie! Zapraszamy na pokaz mody! Zaprezentujemy dziś suknie, kapelusze i kostiumy. Wszystkie pięknie, zgrabnie skrojone, a wykonane z materiałów opakowaniowych!
Podczas dzisiejszego pokazu mody stworzonej z opakowań skoncentrujemy się na sukniach. Wszystkie zostały wykonane z materiałów kojarzonych zwykle z opakowaniami: z kartonu , tektury i papieru . Jednak pojawia się tutaj także odzież z pianki polietylenowej , różnego rodzaju toreb , a nawet z folii pochodzącej z recyklingu.
Spis treści
Wbrew pozorom, moda z opakowań ma dość długą i ciekawą historię . Interesuje was, kiedy i jak powstały pierwsze papierowe sukienki? Zapraszamy do lektury!
Papierowe sukienki
Szał papierowych sukienek rozpoczął się w latach sześćdziesiątych dwudziestego wieku. Był pierwszym przebłyskiem pomysłu znanego dziś jako fast fashion , czyli szybka moda .
Źródło: timeline.comPapierowe sukienki z dawnych lat składały się z warstw papieru i wiskozy. Były tanie. Bardzo tanie.
Papierowa panna młoda
Papierową suknię ślubną wykonaną z delikatnego papieru przypominającego serwetki gastronomiczne można było kupić za 15 dolarów.
Źródło: pinterest.comSposób tworzenia sukni ślubnej z pasków papieru można zobaczyć na poniższym filmie. Efekt końcowy wygląda naprawdę ciekawie.
Szalone lata sześćdziesiąte
Szaleństwo papierowych sukienek zapoczątkowała w 1966 roku firma Scott Paper Company, która rozpoczęła produkcję sukienek zrobionych w 93% z papierowych serwetek . Za nieco ponad dolara można było wybrać jeden z dwóch wzorów codziennych sukienek z papieru : czerwoną albo biało-czarną, w stylu pop-art.
Źródło: pinterest.comPapierowe ubrania niemal z dnia na dzień zaczęły się cieszyć ogromną popularnością. Co prawda nie były zbyt wygodne ani komfortowe, jednak wykreowana moda oraz cena ubrań zrobiły swoje.
Hallmark wypuścił nawet serię papierowych zestawów. Można było kupić papierową sukienkę koktailową wraz z pasującymi kubeczkami, jednorazowymi talerzami , papierowymi podkładkami pod talerze i zaproszeniami.
Na szczęście szaleństwo jednorazowych strojów nie trwało długo. Choć może gdyby więcej firm wykorzystało pomysł kiełkującej sukni z papieru, moda na jednorazówki nie byłaby tak niszcząca dla środowiska.
Kiełkująca sukienka
Wypuszczająca kiełki suknia z papieru była naszpikowana nasionami. Po spryskaniu jej wodą i odczekaniu doby można było wyjść na spacer w żywej, kiełkującej kreacji.
Źródło: culture.plNie wiemy niestety, czy kiełkująca sukienka z papieru produkowana w latach '60 wyglądała podobnie do sukni z rzeżuchy stworzonej przez Teresę Murak. Jednak przypuszczamy, że mogła być równie efektowna.
Serwetki na wybiegu
O efekt zawsze chodziło modzie wybiegowej - wychodzącej prosto spod igły projektantów. Czy i tutaj znalazło się miejsce dla sukni wykonanych z materiałów wykorzystywanych zwykle jako opakowania?
Jak najbardziej! Jednak kluczową kwestią przy tworzeniu sukni z opakowań była zmiana w myśleniu. Czyli przejście od masowo produkowanych, jednorazowych papierowych ubrań do mody ekskluzywnej.
Innymi słowy, najważniejsze było potraktowanie papierowych sukni jako egzeplarzy kolekcjonerskich. Szczególnie eleganckich i dopracowanych, a nie przeznaczonych do masowej produkcji.
Źródło: outfittrends.netBal papierowych sukni
Pierwszą jaskółką tego zwrotu był pokaz mody w Hartford w stanie Connecticut. Wydarzenie nazwano Paper Dress Ball , czyli Balem papierowych sukni , a wzięło w nim udział prawie siedmiuset gości - projektantów i reprezentantów świata mody. W zaproszeniu na Bal papierowych sukni znalazło się takie zdanie:
"Kobiety zamożne i dobrze sytuowane mogą zlecić artyście wykonanie specjalnej papierowej sukni na szczególne wydarzenie. A następnie oddać ją do muzeum, jeśli tylko garderoba nie uległ zniszczeniu podczas użycia na parkiecie."Podczas gali charytatywnej, która miała miejsce w Waszyngtonie, również ważną rolę odegrały papierowe suknie. Na wydarzenie zaproszono Jacqueline Kennedy. Organizatorzy zbierali datki na cele charytatywne proponując kobietom oddanie na aukcję sukni sławnych projektantów. W zamian miały otrzymać ich papierowe odpowiedniki.
Szałowy papier pakowy
Dzisiaj jednak suknie z serwetek , papieru kraftowego i papieru pakowego to więcej niż ciekawostki z charytatywnych wydarzeń. Niedawno dizajnerskie sukienki wykonane z papieru pakowego można było podziwiać podczas pokazu Langara:
Inną propozycję pokazał Sun Lee, projektantka mody z Południowej Korei. Kolekcja papierowych strojów składa się z ręcznie wycinanych, wydzieranych i zwijanych kawałków delikatnego papieru.
Zaprojektowane przez nią kawałki garderoby zostały pomyślane tak, żeby mogły być noszone warstwowo.
Źródło: dezeen.comStrój z filigranowych wycinanek wygląda na tak delikatny, że szkoda byłoby go nosić! Jednak projektantce przyświecały raczej idee efemeryczności, jednorazowości i zrównoważonego rozwoju. Sama zwraca uwagę, że papierowe, delikatne warstwy odzieży mogą być łatwo poddane recyklingowi.
Może Cię zainteresuje?
Produkty z kategorii: Papier pakowyOd fast fashion do świadomej mody z opakowań
Krótko po wybuchu mody na papierową odzież - na początku lat '70 XX wieku - uwidocznił się w kulturze silny nurt proekologiczny. Mocno sprzeciwiał się on jednorazowej modzie. Z tego powodu masowa produkcja sukienek z serwetek szybko przeszła do historii. Jednak ubrania tworzone z opakowań znalazły dla siebie niejedną niszę, także w nurcie eko!
Źródło: boredpanda.comUbrania wykonane z opakować pozwalają bowiem zwracać uwagę na problemy związane z ochroną środowiska. Zamiast po prostu eksploatować tani papier.
Współcześnie w opakowaniowej modzie rysują się dwa trendy. Pierwszy to poszukiwanie nowych materiałów, które są przyjazne środowisku. Drugi - to wykorzystywanie do produkcji ubrań materiałów używanych na szeroką skalę w branży opakowaniowej.
Szwedzki pomysł na materiał
Jednym z najciekawszych pomysłów na nowatorski materiał ubraniowy jest Fabric Forest . Jest to materiał, który powstał w ramach szwedzkiego projektu badawczego. Pomysł zaś opiera się na tworzeniu zupełnie nowego materiału na bazie papieru.
Źródło: fabric-forest.seGłówna idea Svenskt Konstsilke polega na przekształceniu uzyskiwanego z drewna papieru w nici, które potem mogą być tkane lub dziane.
Szwedzki pomysł zyskał rozgłos w 2018 roku. Właśnie wtedy - na bankiecie z okazji przyznania nagród Nobla w - pojawiła się kobieta ubrana w suknię wykonaną z drewnianych włókien. Była to Andrea Montano Montes, mistrzyni ceremonii, a równocześnie studentka Instytutu Karolinska.
Źródło: fabric-forest.seGłówną zaletą papierowych włókien jest to, że pozyskiwany materiał powstaje lokalnie i jest przyjazny dla środowiska. Jak mówi Anna Berglund, jedna z osób zaangażowanych w Fabric Forest :
"Wyzwaniem jest zrozumienie, jak wyprodukować i używać tego materiału w najlepszy sposób. Ale to zawsze jest wyzwaniem przy tworzeniu nowego produktu. Dlatego właśnie rozpoczęliśmy ten projekt badawczy."Nowy rodzaj papierowych włókien chce wykorzystywać do produkcji ubrań szwedzka firma House of Dagmar. Materiałem Fabric Forest interesują się również firmy zajmujące się produkcją opakowań i wystrojem wnętrz.
Źródło: fabric-forest.seCiekawe, kiedy będzie można po raz pierwszy zobaczyć w sklepach ten ekologiczny materiał!
Sukienka z koperty
Inne podejście do papierowej mody to wykorzystanie produkowanego na szeroką skalę materiału. Na przykład szycie ubrań ze specjalnego papieru używanego do produkcji kopert .
Tą drogę wybrała marka House-Wear stworzona przez artystkę Laurę Sansone. Koncentruje się ona na ekologicznej modzie, jednak robi to w sposób całkiem nowatorski.
Źródło: inhabitat.comUbrania z serii Paper Wear zostały wykonane ze specjalnego papieru o nazwie Tyvek . Jest to dobrze znane tworzywo opakowaniowe, które miał w ręku niemal każdy z nas. Jest to syntetyczny materiał wykonany z gęstej polietylenowej przędzy. Lekki, trwały i przepuszczający powietrze. Jednak z tyłu głowy pojawia się pytanie - czy jest naprawdę ekologiczny?
Podsumowanie
Papierowa moda i ubrania z opakowania to naprawdę szeroki temat. Papierowe sukienki z lat sześćdziesiątych, dizajnerskie stroje z papieru pakowego i innowacyjne materiały opakowaniowe to wierzchołek góry lodowej! Zapraszamy do lektury następnych wpisów, gdzie przyjrzymy się bliżej ubraniom z opakowań.