Ilość komentarzy: 0
Wełna drzewna wiolina dekoracyjna.
Wełna drzewna wolina – ekologiczny wybór
Wełna drzewna wolina należy do wyrobów budowlanych nazywanych ekologicznymi. Oznacza to, że do ich produkcji nie potrzeba wiele energii. Tym samym nie przyczynia się ona do zanieczyszczania środowiska. Ponadto, wełna drzewna jest biodegradowalna. Oznacza to, że ulega rozkładowi, podczas którego nie emituje żadnych substancji szkodliwych dla środowiska, zwierząt czy ludzi. Każdy, kto przygotowuje się do upragnionego remontu czy budowy domu, wysłania szklanych przedmiotów, czy eleganckiego zapakowania upominków powinien zapoznać się z informacjami na temat woliny.
Czym jest wolina?
Wełna drzewna zwana woliną to wióry produkowane z drewna. Są dosyć cienkie i wąskie i odznaczają się regularną budową. Tym, co odróżnia wolinę od zwykłych wiórów drewnianych, to jej proporcjonalne wymiary. Wióry wełny drzewnej mają prawie 500 mm długości, 5 milimetrów szerokości oraz od 0.2 do 0.3 milimetrów grubości. Zwykłe ścinki drewniane są dużo krótsze i bardziej nieregularne. Wolinę produkuje się także z resztek i odpadów tartacznych. Cena woliny nie jest jednolita. Waha się w zależności od rodzaju czy kształtu wełny drzewnej. Tym, co powoduje, że jest droższa jest jej wielkość (im węższa i cieńsza, tym droższa) jednorodność i czystość (oznacza to, że wełna nie jest zaśmiecona i przebarwiona). Wełna drzewna, która jest bardziej skręcona i sprężysta jest wełną o wyższej jakości., a co za tym idzie, jest również wełną droższą.
Może Cię zainteresuje?
Produkty z kategorii: Wełna drzewnaProces produkcji
Proces produkcji wełny drzewnej sprzedawanej w bloku jest podzielony na kilka etapów. Tartaczne resztki łączone są odpowiednim spoiwem poliolefinowym. Następnie tak połączone elementy sprasowuje się. W ten sposób powstają płyty o zróżnicowanej gęstości i grubości. Takimi matami drzewnymi ociepla się dachy i stropy.
Z kolei wełnę drzewną wolinę wytwarza się przy pomocy maszyn strugających. Maszyna- wełniarka jest podłużna. Na jednym jej końcu znajduje się duże koło napędzające heble, które przemieszczają się szybkimi ruchami w przód i tył. Na heblach umieszcza się resztki tartaczne. Heble, dzięki szybkim ruchom, strugają kawałki drewna. Dzięki zautomatyzowaniu produkcji, wióry woliny są równe i tej samej długości. Wióry gromadzą się pod maszyną. Maszyna, wraz z częściami, nożami do frezów i wykonywania rozmaitej wełny waży około 20 ton.
Właściwości wełny drzewnej
Wełna drzewna jako termoizolator
Wełna drzewna jako wygłuszacz
Kolejną cechą wełny drzewnej jest to, że nie służy jedynie do ocieplania. Jej uniwersalność polega na tym, że nadaje się zarówno na zimę jak i na lato. Właściwości termiczne woliny sprawiają, że pomieszczenia, w których została wykorzystana, mają optymalne warunki tak samo przy wysokich temperaturach jak i ujemnych.
Jeżeli martwi nas jej odporność na wodę, to warto wiedzieć, że nie wchłania wilgoci. Podczas produkcji wełna pokrywana jest odpowiednim do tego celu impregnatem. Ma to na celu zatrzymanie cząsteczek wody między włókami woliny. Dzięki temu woda ma możliwość odparowania, gdy nasza wełna drzewna zostanie zmoczona.
Do czego jeszcze wykorzystamy wełnę drzewną?
Oprócz przemysłu budowalnego, czyli ocieplenia i wygłuszenia domów czy pomieszczeń, wełna drewniana znalazła kilka innych zastosowań.
Coś dla zwierząt i dla roślin
Z wełny drzewnej przemysł zwierzęcy wytwarza również różnego rodzaju zabawki dla zwierząt. Są to między innymi wszelkiego rodzaju drapaki dla kotów czy gryzaki do szarpania dla psów. Wolina służy także do wytwarzania elementów konstrukcyjnych do klatek dla gryzoni i ptaków, na przykład lin, na których ptaki mogą usiąść, czy elementów, na których gryzonie mogą czyścić zęby.
Przemysł dekoratorski
Wolina świetnie się sprawdza również przy aranżacji kompozycji kwiatowych. Projektując kosz kwiatowy zapakowany w celofan, warto do niego dołożyć kilka garści naturalnej woliny. Doda nieco ciepła do naszej kompozycji florystycznej a całość będzie prezentowała się nietuzinkowo. Warto pamiętać, że naturalna wełna drzewna różni się między sobą kolorem, w zależności od rodzaju drewna. Warto wybrać taki odcień, który najbardziej podkreśli piękno naszych kwiatów. Do kompozycji z filigranowych roślin świetnie nada się wełna z olchy w delikatnym kolorze. Z kolei do bukietu z soczyście czerwonych róż polecam wełnę z brzozy.
Wypełniacz do paczek
Jeżeli chcemy wysłać delikatny przedmiot kurierem lub pocztą musimy go dokładnie zabezpieczyć. Wśród całej gamy produktów, poczynając od folii bąbelkowej, poprzez flopak, skończymy właśnie na wełnie drzewnej. To jeden z najbardziej ekologicznych wyborów. Chcąc odpowiednio zabezpieczyć naszą przesyłkę, ułóżmy na dnie kartonu sporą ilość wełny drzewnej, następnie umieśćmy na niej nasz przedmiot, i wypełnijmy pozostałą przestrzeń woliną. Gotowe.
Wełna drzewna, mineralna, styropian czy coś jeszcze innego?
Pomimo tego, że artykuł przybliża cechy i zalety wełny drzewnej, to pozostaje jeszcze zagadnienie wełny mineralnej. Czym jest i czym się różni od wełny drzewnej? Pierwszą i zasadniczą różnicą jest fakt, że przy montażu woliny nie musimy stosować żadnych masek czy odzieży ochronnej. Podczas instalacji wełny mineralnej należy uważać, ponieważ łatwo się wykrusza. Jej cząsteczki uszkadzają skórę, oczy i drogi oddechowe. Uważa się, że nieprofesjonalny montaż wełny mineralnej na własną rękę stanowi realne zagrożenie dla zdrowia. Ponadto wolina posiada zdecydowanie lepsze parametry, jeżeli chodzi o jej właściwości izolacyjne i zdrowotne. Inna cecha, która nie została wspomniana wcześniej, to kwaśne pH wełny drzewnej. Ma ono duże znaczenie, ponieważ takie pH ma właściwości odstraszające gryzonie. Z kolei największą wadą wełny mineralnej jest jej duża podatność na wilgoć. Mokra, czy chociażby wilgotna wełna, nie ma już właściwości termoizolacyjnych. Ponadto jest cięższa od wełny drzewnej i bardziej obciąża na przykład ocieplany strop.
Z kolei jeżeli zastanawiamy się nad wełną drzewną a styropianem, również należy przemyśleć wszystkie za i przeciw. Styropian przegrywa, jeżeli chodzi o ekologiczność. Jest wszak produktem chemicznym, a co za tym idzie, nie jest zbyt przyjazny dla człowieka. Styropian również nie jest odporny na rozpuszczalniki, farby czy kleje a także na preparaty służące ochronie drewna. W przeciwieństwie do wełny drzewnej nie stanowi również żadnej izolacji akustycznej.
Innym zamiennikiem, jeżeli chodzi o ocieplenie, wełny drzewnej może być ekofiber. To materiał, który przywędrował do Polski ze Szwecji, jednak wciąż jest mało popularny. Jest tani i przyjazny dla środowiska, jednak niestety ma również wady. Właściwością ekofibru jest szybkie odparowywanie z niego wody, a co za tym idzie, w przypadku przeciekania dachu, nie będziemy o tym wiedzieli. Ten materiał cechuje również duża puszystość, więc musi posiadać dodatkowe zabezpieczenia konstrukcyjne. Taka izolacja nie jest również odporna na oddziaływanie wysokich temperatur.
Zatem jeżeli chcemy ocieplić dom, musimy podjąć dobrze przemyślaną decyzję biorąc pod uwagę to, na czym najbardziej nam zależy. Planując jednak efektownie zapakować prezent dla wyjątkowej osoby, bezpiecznie wysłać szklany przedmiot kurierem, wręczyć przepiękny kosz kwiatów czy zapewnić naszym gryzoniom ekologiczne podłoże nie ma się co zastanawiać. Wełna drzewna wolina będzie najlepszym wyborem.