Ilość komentarzy: 0
Worki na śmieci - poznaj rodzaje i zastosowanie!
Worki na śmieci to prosty przedmiot użytku codziennego, bez którego trudno wyobrazić sobie życie. Przede wszystkim pełnią ważną rolę w segregacji i utylizacji różnego rodzaju odpadów, choć ich zastosowania na tym się nie kończą. To produkt stosunkowo niedrogi, sprzedawany w wygodnych rolkach, dzięki czemu zajmuje niewiele miejsca. W jednej rolce mieści się zwykle od kilkunastu do kilkudziesięciu sztuk worków, co przekłada się na ich długotrwałe użytkowanie. Na całą rodzinę worków na śmieci składają się ich różne rodzaje, metody zamykania, kolory i materiały, z których są one produkowane. Co tak naprawdę kryje się za kolorami worków na śmieci? Lepiej wybierać duże czy małe rozmiary? Które zamknięcie worka będzie dla Ciebie lepsze? Do czego jeszcze mogą okazać się przydatne? Tego wszystkiego dowiesz się w naszym artykule. Miłej lektury!
Rodzaje worków na śmieci
Choć mogłoby się wydawać, że worek na śmieci nie może nikogo niczym zaskoczyć, to tak naprawdę na rynku dostępnych jest kilkanaście różnych rodzajów, podzielonych na kolejne kategorie. Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ nie każdy worek nada się doskonale do każdego zadania. Worki na śmieci dzielimy ze względu na:
- typ folii, z którego są zrobione
- rodzaj zamknięcia
- pojemność, która jest podawana w litrach
- warianty kolorystyczne
Z czego produkowane są worki na śmieci?
Pierwszą kategorią jest rodzaj tworzywa, z którego produkowane są worki na śmieci. W sklepie możesz natknąć się na worki z foli LDPE lub HDPE. Folie te powstają z tego samego materiału, czyli etylenu, w procesie polimeryzacji. Zaliczają się do grona termoplastików, czyli tworzyw sztucznych, które w określonej temperaturze i pod konkretnym ciśnieniem zyskują właściwości lepkiego płynu. Można je przetwarzać i wykorzystywać wielokrotnie, dzięki czemu są materiałem przyjaznym dla środowiska. Różnica między nimi polega na różnym poziomie gęstości materiału, który przekłada się także na indywidualne cechy. LDPE, która cechuje się mniejszą gęstością, jest rozpoznawalna dzięki swojej miękkiej, błyszczącej i przejrzystej strukturze. Odporna na temperatury od -50 stopni do +85 stopni Celsjusza, elastyczna i mniej odporna na rozerwanie. Natomiast folia HDPE, której gęstość jest większa, cechuje się matową, mniej przejrzystą strukturą oraz szeleszczeniem. Jest przy tym wysoce odporna na rozerwanie, niezbyt rozciągliwa oraz odporna na temperatury w przedziale -50 stopni do +110 stopni Celsjusza. Worki warto dobierać pod względem tworzywa tak, aby sprostało ono konkretnym wymaganiom i czynnikom, na które może być narażone.
Może Cię zainteresuje?
Produkty z kategorii: Worki na śmieciRodzaje zamknięcia i pojemności worków
Dobór worków o różnym rodzaju zamknięcia zależy przede wszystkim od naszego komfortu i wygody. Wyróżniamy dwa podstawowe typy:
Pierwszy z nich możemy zamknąć poprzez zwykłe zawiązanie końcówki worka. Możemy spotkać również worki z dedykowanymi ramionami, które ułatwiają ich związanie. Drugi rodzaj wykorzystuje specjalną taśmę, która jest poprowadzona pod folią na końcu otworu worka. W przypadku pociągnięcia za wystająca końcówkę taśmy ściska ona górę worka, zamykając otwór. Końcówki taśmy można z łatwością zawiązać dla lepszego i trwalszego efektu zamknięcia worka. Na rynku dostępne są rozmaite pojemności worków na śmieci. Warto dobierać je pod kątem pojemnika, w jakim będą stosowane, lub wielkości innej zawartości, jaką planujesz w nich trzymać. Pojemności zaczynają się już od 15 litrów, a kończą nawet na 300 litrach. Popularnym wariantem kolorystycznym są klasyczne, czarne worki na śmieci. Jednak w sklepach dostać można również inne ich barwy. Często wykorzystywany jest również worek transparentny, który nie zakrywa zawartości, dzięki czemu można ją łatwo zidentyfikować. Worki na śmieci najlepiej dobierać zgodnie z własnymi wymogami oraz komfortem użytkowania. Różne wielkości czy metody zamykania będą różniły się od siebie ceną. Warto wybierać worki pod swoje faktyczne potrzeby, aby w pełni je wykorzystać.
Kolory worków na śmieci
Poza klasycznymi, czarnymi workami na śmieci, można znaleźć również warianty kolorowe. Według nowych standardów, dotyczących segregacji odpadów, do poszczególnych kategorii śmieci powinno się używać dedykowanych worków. Ich podział przedstawia się następująco:
- żółte worki na śmieci — przeznaczone na tworzywa sztuczne i metale
- niebieskie worki na śmieci — dedykowane do papieru i kartonu
- zielone worki na śmieci — przeznaczone do szkła
- brązowe worki na śmieci — dedykowane do bioodpadów
Czarny kolor worków na śmieci jest odpowiedni do wszelkich odpadów zmieszanych. Kolory worków nie są jednak wiążące i nie ma przymusu ich stosowania według wyznaczonych reguł. Dostępne są również inne barwy takie, jak fioletowe lub czerwone worki, a także worki przeźroczyste.
Worki na śmieci, sprawdź naszą ofertę:
Worek na śmieci 60l
Wariantem worków na śmieci, który jest najczęściej wybierany do użytku domowego, jest worek o pojemności 60 litrów. Zwykle są one produkowane z foli LDPE i doskonale mieszczą się do koszy na śmieci, znajdujących się w szafce kuchennej. Świetnie sprawdzą się także w pojemnikach w przestrzeni biurowej. Jednak segregacja odpadów to nie ich jedyne zastosowanie. Worki na śmieci doskonale sprawdzą się w ramach opakowania transportowego na ubrania, pościel czy zabawki. Schowane w nich przedmioty będą skutecznie chronione przed brudem, kurzem i wilgocią. Można je wykorzystać podczas przeprowadzki lub remontu, aby chronić dane produkty i materiały przed zanieczyszczeniem. Wyjątkowo pojemne, idealne przy dużej produkcji odpadów w danym gospodarstwie domowym. Dostępne w wersji zamykanej za pomocą wiązania lub taśmy ściągającej oraz we wszystkich kolorach.
Worki na śmieci 120l
Jeżeli 60 litrów pojemności przestaje być wystarczające, warto sięgnąć po worki na śmieci 120 litrów. Tego typu worki na śmieci dedykowane są do większych pojemników lub specjalnych uchwytów przeznaczonych do segregacji odpadów. Sprawdzą się również w branży gastronomicznej, w takich miejscach jak kawiarnie, bary czy restauracje. Elastyczny materiał pozwala wykorzystać duży worek do przechowywania takich rzeczy, jak ubrania sezonowe, zimowe kurtki czy dodatkowe koce. Folia LDPE ochroni zawartość przed wilgocią. Do środka nie dostaną się również zanieczyszczenia. Dostępne są w różnych wersjach kolorystycznych. Odpowiednio wytrzymałe oraz wyjątkowo elastyczne, worki na śmieci o pojemności 120 litrów znajdą zastosowanie w wielu branżach.
Worki na śmieci 160l
Najczęściej wybierane w przemyśle gastronomicznym są worki na śmieci o pojemności 160 litrów. Odpowiednio duże i mocne, dzięki czemu bez trudu pomieszczą sporą ilość odpadów, które często są generowane w większych ilościach. Występują w różnych wersjach kolorystycznych, zwykle zamykane za pomocą wiązania. Doskonale sprawdzą się również w innych zakładach przemysłowych, ale także do pakowania siana, piasku lub ziemi pod prace budowlane. Możesz schować w nich dużą zawartość, jak pościel, kołdry, poduszki lub większą ilość ubrań. Idealnie spiszą się także do przechowywania pluszowych zabawek lub okazjonalnych dekoracji. Ich struktura zabezpiecza przedmioty przed zabrudzeniem oraz wpływem wilgoci, a co za tym idzie, przed nieprzyjemnym zapachem stęchlizny.
Worki na śmieci 240l
Jeżeli masz wyjątkowo duże potrzeby, zainwestuj w worki na śmieci o pojemności 240 litrów. Bardzo pojemne, swoimi wymiarami dorównują wymiarom dorosłego człowieka. Doskonale sprawdzą się jako worki na większe ilości lżejszych odpadów, a także jako zabezpieczenie dywanów, krzeseł czy elementów mebli. Mogą okazać się przydatne przy remontach jako osłona powierzchni oraz przedmiotów. Zabezpieczą je przed zabrudzeniem, kurzem i pyłem. Bez trudu schowasz w nich sztuczną choinkę lub ubranka dziecka, z których już wyrosło.
Inne wykorzystanie worków na śmieci
Worki na śmieci, mimo swojej definiującej nazwy, mają również szereg innych zastosowań. To doskonały produkt do przechowywania wielu elementów. Dzięki elastyczności i lekkości skutecznie dopasują się do różnego kształtu przedmiotów. Pomieszczą w sobie wiele produktów, w zależności od pojemności. Ich wytrzymałość umożliwia transport cięższych przedmiotów, jak pościel lub ubrania. Folia LDPE oraz HDPE doskonale chroni przed przenikaniem wilgoci, zabrudzeniami i kurzem. Mogą pomóc w magazynowaniu różnych produktów w piwnicy lub garażu. Odmienne kolory worków oraz worki transparentne pozwolą na szybką i prostą identyfikację znajdujących się w środku przedmiotów. Dostępne są także dedykowane worki na opony, o wymiarach 100 x 110 cm i pojemności 190 litrów. Doskonale sprawdzą się do przechowywania zapasowych opon na dany sezon. Materiał z łatwością podpiszesz za pomocą markera, dzięki czemu jeszcze prościej będzie zidentyfikować jego zawartość. Trzymanie opon w workach foliowych zapobiega ich zniszczeniu i zabrudzeniu. Worki foliowe stosowane są również na placach budowy do pakowania gruzu. Dedykowane do tego celu worki odznaczają się większą grubością, nawet na poziomie 65 mikrometrów, co czyni je niezwykle wytrzymałymi oraz odpornymi na przypadkowe rozerwanie. Składowanie gruzu w specjalnych workach ułatwia jego późniejsze usunięcie, a jest tańszym i prostszym rozwiązaniem niż klasyczny kontener. Doskonale sprawdzą się zwłaszcza przy remoncie mieszkań, gdzie nie ma bezpośredniego sposobu na wydobycie gruzu poza budynek.
Worki na śmieci - podsumowanie
Choć mogłoby się wydawać, że worki na śmieci to prosty produkt, który niczym nie może Cię zaskoczyć, spełniają w codziennym życiu nie jedną funkcję. Rozmaite kolory, pojemności, sposoby zamykania oraz grubość worków to tylko kilka cech, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie tego produktu. Poza składowaniem odpadów możesz wykorzystać je do przechowywania różnego rodzaju przedmiotów i materiałów. Oba rodzaje folii, z której produkowane są worki na śmieci, skutecznie chronią ich zawartość przed wpływem wilgoci czy zabrudzeniami i kurzem. Dzięki swojej specyfice mogą zostać wykorzystane ponownie, a folia, z której są stworzone, podlega recyklingowi. Kupując opakowania zbiorcze, oszczędzasz pieniądze i zyskujesz nawet do 100 sztuk w ramach jednej rolki. W ten sposób jeden zakup wystarcza Ci na wiele użyć. Czy teraz będziesz inaczej podchodzić do wyboru swoich worków na śmieci?