Ilość komentarzy: 0
Wszystko o piance polietylenowej pod panele
W najbliższym czasie planujesz remont swojego mieszkania i poza zmianą koloru ścian chcesz również zmienić panele bądź wykładzinę na nowe rozwiązanie? A może tyle co zakończyła się budowa Twojego nowego lokum i musisz zabrać się za przygotowanie całości do zamieszkania? W takim czy innym przypadku będziesz musiał przemyśleć jakie materiały wybrać, aby dane pomieszczenie było przygotowane do użytkowania na długi czas. Często chęć zaoszczędzenia za wszelką cenę przynosi zupełnie odwrotne skutki i okazuje się, że po krótkim czasie konieczne jest wykonanie poprawek. Zobacz sam na co zwrócić uwagę podczas przygotowywania się do prac remontowych oraz z jakimi kosztami musisz się liczyć. Sprawdź także jak zabezpieczyć meble i inne przedmioty w przypadku, gdy remontujesz mieszkanie, w którym przebywasz.Rodzaje podkładów pod panele
W marketach budowlanych możemy spotkać różne rodzaje paneli podłogowych oraz wiele podkładów różnych producentów. Najczęściej spotyka się podkłady piankowe w formie rolki lub gotowych prostokątów. Jest to rozwiązanie bardzo tanie w zakupie, co przyciąga wielu kupujących. Jako zaletę możemy zaliczyć również niezłe właściwości izolacyjne oraz bardzo łatwy montaż. Wadą zaś będzie możliwość występowania różnych odkształceń. Dlatego też w przypadku zastosowania takiego artykułu konieczne będzie odpowiednie przygotowanie podłoża. Jeżeli jednak mamy do czynienia z remontem mieszkania w blokach, gdzie nikt szczególnie nie troszczył się o odpowiednią jakość wykonania to konieczne może okazać się użycie eko płyty albo podkładu korkowego. Pierwsza opcja charakteryzuje się bardzo dobrą izolacją termiczną oraz akustyczną. Niestety takie ekologiczne rozwiązanie ma także wady. Pochłaniają one wilgoć z otoczenia, a co za tym idzie musisz zwrócić wówczas szczególną uwagę na wykonanie warstwy paroizolacyjnej. Jeżeli zaś zastanawiasz się nad drugą możliwością to pamiętaj, że korek nie może być stosowany w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym. Sprawdzi się za to w chłodniejszych pomieszczeniach, dzięki bardzo dobrej izolacji termicznej. Materiał ten odporny jest również na zwiększony nacisk, więc nie będziesz musiał obawiać się o odkształcenia, nawet jeżeli w danym miejscu postawisz meble czy inne cięższe przedmioty na długi okres czasu. Jak więc widzisz każde z wymienionych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Dlatego też konieczne będzie dobranie rozwiązania dostosowanego do Twoich potrzeb. Zapewni to, że będziesz zadowolony z dokonanego wyboru przez wiele lat.
Kiedy i po co stosuje się piankę pod panele?
Takie pytanie może pojawiać się w głowach wielu osób, które zaczynają swoją przygodę z budownictwem. Zastosowanie odpowiedniego podkładu pod panele podłogowe jest jednak konieczne z kilku względów. Po pierwsze pianka, podkład korkowy oraz eko płyty izolują przed stratami cieplnymi, a co za tym idzie przyniesie to oszczędności dla portfela oraz może sprawić, że użytkowanie stanie się nieco przyjemniejsze. Podłoga wykonana z paneli charakteryzuje się także tym, iż podczas chodzenia i wykonywania innych prac wydobywa się charakterystyczny dźwięk. Może być on uciążliwy dla mieszkańców poniższego piętra oraz dla innych domowników. Podczas wyboru podkładu dobrze będzie odczytać parametry produktu, z których dowiesz się czy spełni on Twoje oczekiwania. W razie wątpliwości z pewnością wielu pracowników danego działu zdecyduje się pomóc i doradzić produkt dostosowany do danego pomieszczenia.
Może Cię zainteresuje?
Produkty z kategorii: Pianka Polietylenowa
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru paneli
Zazwyczaj udając się do sklepu w celu wyboru paneli pierwsze na co zwrócimy uwagę będzie kolor. Każdy z nas ma jakąś wizję jak w końcowym efekcie ma wyglądać dane pomieszczenie. Jest to jak najbardziej zrozumiałe i w sklepach znajdziemy wiele modeli różnych producentów. Nie jest to jednak jedyny parametr! W sklepach budowlanych zazwyczaj idąc alejką będziemy widzieli kilka, albo i nawet kilkanaście bardzo podobnych odcieni. Będą się one z pewnością różnić ceną, ale nie tylko. Bardzo ważnym parametrem jest klasa ścieralności, która oznaczana jest literami AC i cyfrą. Im będzie ona wyższa, tym panel będzie odporniejszy na różne uszkodzenia mechaniczne. Dostępne są klasy od AC1, aż do AC6. Do gospodarstw domowych przeznaczone są zazwyczaj te od 1-3, ale wielu kupujący decyduje się na odporniejsze rozwiązania. Jest to zrozumiałe, gdyż raczej nikt robiąc gruntowny remont raz na kilkanaście lat nie chce spotkać się z niemiłą niespodzianką. W przypadku wyboru klasy AC4 lub AC5 z pewnością będziesz w pełni zadowolony z zakupionego produktu. Ostatnim, a zarazem bardzo ważnym aspektem jest grubość panela. Jeśli będziesz kierował się jedynie ceną na pewno zwrócisz uwagę, że te tańsze są znacznie cieńsze. Jest to logiczne, ze względu na użycie mniejszej ilości materiału. Nie wpływa to jednak dobrze na wygodę użytkowania. Wybór paneli o grubości co najmniej 8mm lub więcej sprawi, że nie będą powstawały żadne zniekształcenia. Panele wówczas nie będą się rozłączać, nawet przy bardzo intensywnym użytkowaniu. Wybór paneli nie jest z pewnością łatwym zadaniem i w długofalowej perspektywie jest bardzo ważnym elementem każdego pomieszczenia.
Czy panele faktycznie są takie delikatne?
W wielu domach, gdzie panele nie są zbyt popularne krążą mity, że za raz po rozlaniu płynu na panel napęcznieje on i będziemy mieli duży problem. Mówi się również, że są one nietrwałe w porównaniu z wykładzinami. Nie jest to jednak prawda! Obecnie technologia produkcyjna poszła znacząco do przodu, a co za tym idzie oferowane produkty znacznie lepiej sprawdzają się w domach w porównaniu do tych oferowanych przed laty. Wiele modeli posiada specjalną powłokę, dzięki czemu panele stają się naprawdę odporne na wodę. Wiadomo, że podczas dużego zalania będzie to i tak niewystarczające, ale czy przy zastosowaniu wykładziny nie będzie to problemem? No właśnie, też może się przydarzyć, że woda wedrze się pod spód i rozwinie się na przykład pleśń. Takie sytuacje zawsze będą problematyczne, ale na szczęście nie zdarzają się one szczególnie często w większości przypadków. Jeżeli zaś chodzi o małą odporność na ścieranie to mity te powstały, kiedy producenci dopiero “raczkowali” i oferowali klasę ścieralności na poziomie AC1. Z pewnością wiele osób mogło być rozczarowanych, aczkolwiek idąc w tym momencie do sklepu praktycznie nie ma szans spotkać takich produktów. Dokonując odpowiedniego wyboru z pewnością będziesz zadowolony przez długi czas i przekonasz się, że wszystkie słyszane wcześniej opinie się już nieprawdziwe.
Ile trzeba zapłacić za położenie paneli?
Robiąc remont do wielu prac konieczne będzie współpracowanie z wieloma specjalistami. Począwszy od elektryków, aż po osoby wykonujące prace malarskie. Do ładnego i profesjonalnego ułożenia podłogi na długi czas również konieczna może okazać się osoba z odpowiednimi umiejętnościami. Cena w przeliczeniu na metr kwadratowy będzie zależna od województwa, w którym mieszkasz oraz czy wybierzesz firmę z dużym doświadczeniem. Za samą robociznę musisz wówczas liczyć od 30 do 40zł/m2. Zapytasz również jaki będzie orientacyjny koszt pozostałych materiałów? Przychodzimy z odpowiedzią! Ceny podkładów zaczynają się od 2zł za najcieńsze pianki, a najdroższe będą markowe podkłady o dużej grubości dostosowane do ogrzewania podłogowego. Wówczas musisz się liczyć z kosztem 25zł za każdy metr kwadratowy. Jeżeli zaś chodzi o ceny paneli to są one już bardzo rozbieżne i zależne są od wielu czynników. Najtańsze o słabej klasie ścieralności znajdziemy już za 20zł, a te z AC6 o odpowiedniej grubości mogą kosztować aż do 120zł za metr kwadratowy.
Czy można zrobić to samodzielnie?
Odpowiednie przygotowanie podłoża jest bardzo ważne i od tego może zależeć jaki będzie efekt końcowy. Dlatego też musisz zwrócić na to szczególną uwagę i jeżeli już kiedyś uczestniczyłeś w równaniu podłoża to możesz spróbować wykonać to samodzielnie. W razie trudności znajdziesz wiele poradników na YouTube, z których dowiesz się jak wykonać to zadanie krok po kroku. Jeżeli zaś chodzi o samo położenie paneli to jest to dosyć proste. Przy niewielkich umiejętnościach manualnych powinieneś sobie z tym dać radę. Wiadomo, że zajmie to wtedy więcej czasu, ale można to wykonać samodzielnie bez większych trudności. Pozwoli to wówczas zaoszczędzić sporo pieniędzy i czasu na poszukiwania odpowiednich fachowców, którzy niejednokrotnie nie przykładają się odpowiednio do wykonywanych zadań. Sam jednak musisz przemyśleć czy dasz radę wykonać wszystkie prace.
Sposób na zabezpieczenie mebli i innych przedmiotów
Organizacja remontu w obecnie zamieszkiwanym lokum wymaga odpowiedniego zabezpieczenia wszystkich przedmiotów, aby nie uległy one uszkodzeniu. Z pewnością nie chcesz mieć niemiłej niespodzianki w postaci zachlapanych farbą mebli bądź zniszczonych w inny sposób dokumentów lub pamiątek. Dlatego konieczne okaże się przeniesienie wszystkiego w bezpieczne miejsce oraz zabezpieczenie mebli folią malarską. Warto zwrócić uwagę, aby była ona odpowiedniej grubości. Nie będą to już duże różnice patrząc pod względem wszystkich kosztów, a zakupienie lepszej folii sprawi, że nie będziesz musiał martwić się o przypadkowe rozerwania. Do zabezpieczenia okien, ościeżnic drzwiowych oraz chociażby włączników światła możesz użyć taśmy malarskiej. Nie będziesz musiał dzięki temu spędzać długich godzin na czyszczeniu. Za raz po zakończonych pracach odsłonisz zabezpieczone elementy, ułożysz wszystko na swoim miejscu i gotowe! Brzmi to naprawdę fajnie i rzeczywiście może tak być, pod warunkiem, że zadbasz o każdy szczegół przy przygotowywaniu do rozpoczęcia prac.
Prace w domu zakończone i co dalej?
Zakończenie wszystkich prac w nowo wybudowanym domu jest momentem, na który wszyscy inwestorzy z utęsknieniem czekają. W końcu ten moment następuje i można wprowadzić się do nowego gniazdka. Warto już nieco wcześniej przemyśleć w jaki sposób zorganizujesz przeprowadzkę i jakie narzędzia musisz kupić. Jeżeli masz jeszcze dużo czasu do tej chwili warto zacząć robić porządki i wyrzucić wszystkie niepotrzebne przedmioty. Wiele osób ma skłonności do gromadzenia wielu artykułów na kiedyś, tylko ten moment nigdy nie następuje, albo ma to miejsce bardzo rzadko. Dlatego też segregacja każdego mebla krok po kroku pozwoli zaoszczędzić trochę czasu na późniejszym etapie. Większość artykułów będziemy pakowali do kartonów w odpowiednich rozmiarach. Do zapakowanie konieczne może okazać się użycie taśmy klejąceji nożyczek. Jeżeli chodzi o zabezpieczenie kruchych przedmiotów, takich jak szkło i porcelana dobrym pomysłem będzie użycie kawałków folii bąbelkowej oraz innych wypełniaczy, które ustabilizują wszystko w kartonie. Po zapakowaniu zawartości szafek całość będzie trzeba przewieźć do nowego miejsca. Większość decyduje się na skorzystanie z usług firm przeprowadzkowych, które to mają również w ofercie zniesienie i wniesienie wszystkiego, co będzie dużym ułatwieniem w sytuacji, gdy na przykład aktualnie mieszkasz na 4. piętrze bez windy. Odpowiednia ochrona wszystkich artykułów sprawi, że nie będziesz musiał się przejmować o to czy dotrą one w całości do miejsca docelowego.