Ilość komentarzy: 0
Zasady gry w państwa miasta
Różnego rodzaju gry planszowe bądź inne tego typu są bardzo dobrym sposobem na spędzenie wolnego czasu z dala od komputera, smartfona czy telewizora. Obecnie dzieci oraz młodzież spędzają przed ekranami bardzo dużo czasu, co negatywnie wpływa na relacje międzyludzkie oraz zdrowie. Nie wpływa to przecież zbyt dobrze dla oczu naszych pociech i może skutkować po pewnym czasie pogorszeniem widzenia. Dlatego też od najmłodszych lat bardzo dobre będzie wdrażanie różnych gier. Jedną z nich będzie bardzo popularna o nazwie państwa miasta, której zasady są dosyć proste, aczkolwiek wiele osób, które nie grało przez pewien czas może zapomnieć od kilku szczegółach. Poznaj wszystkie zasady gry w państwa miasta i ciesz się niezapomnianymi chwilami w gronie najbliższych.
Jak grać w państwa miasta
1.Wypisanie kategorii
Na samym początku każdy z graczy będzie musiał wziąć kartkę oraz długopis lub inny przedmiot do pisania oraz stworzyć tabelkę. W pierwszym wierszu od góry powinny znaleźć się kategorie, które wyznaczają osoby grające i mogą być to na przykład państwa, miasta, zwierzęta, rośliny czy imiona. Mogą znaleźć się również nieco bardziej specjalistyczne takie jak marki samochodów. Wszystko będzie zależało od konkretnych preferencji danej grupy osób oraz wiedzy z różnych dziedzin.
Może Cię zainteresuje?
Produkty z kategorii: Artykuły piśmiennicze2.Wyznaczenie osoby zaczynającej
Kolejnym etapem będzie wyznaczenie osoby, która zacznie grę, a konkretniej wylosowanie litery, na którą będziemy szukać słów. Możemy to zrobić przy użyciu jakiś gier losowych lub na przykład papier kamień nożyce. Możemy także pójść po prostej linii oporu oraz wyznaczyć osobę, od której wszystko się zacznie, a następnie pójść zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Wybrana osoba po daniu sygnału powinna zacząć w głowie mówić alfabet począwszy od litery a do końca, a osoba znajdująca się po prawej bądź lewej stronie w wybranym przez siebie momencie powinna powiedzieć stop. Wówczas wybrana litera jest właśnie tą, która będzie w danej rundzie przewodnią.
3.Gra właściwa
W tym momencie zaczęła się tak naprawdę gra w państwa miasta i każdy gracz jak najszybciej potrafi powinien wymyślić wszystkie nazwy do każdej z kategorii. Wiadomo, że czasem może być to dosyć trudne wyzwanie, szczególnie jeżeli nie masz szczególnie dużego zasobu słów lub długo nie grałeś w tą grę, aczkolwiek po pewnym czasie powinno pójść ci znacznie lepiej. Osoba, która pierwsza będzie miała wypełniony cały wiersz w tabeli daje jest sygnał, że od tego czasu pozostało 30 sekund lub minuta w zależności od waszych preferencji. Jest to czas, w którym pozostałe osoby mogą jeszcze wypełnić brakujące miejsca. Następnie wszyscy po kolei będą odczytywać wpisane słowa z danej kategorii.
4.Punktacja
Jeżeli chodzi o przyznawanie punktów to są one zapisywane w momencie odczytania przez wszystkich graczy wpisanych słów z danej kategorii. Jeżeli tylko jeden gracz wymyślił rozwiązanie to dostaje on wówczas 15 punktów. Jeżeli któryś grasz również ma słowo w tej samej kategorii, ale nie powtórzyło się ono to każdy z graczy dostaje po 10 punktów. Może się jednak zdarzyć, że dwie osoby napiszą dokładnie to samo i wtedy dostają oni po pięć punktów, a inni mający różniące się rozwiązania wcześniej wspomniane 10. I tak naprawdę są to wszystkie zasady, które musimy wiedzieć podczas grania w państwa miasta.
Ile osób maksymalnie może grać w państwa-miasta?
Jak widzisz zasady tej gry są dosyć proste i bez większych trudności każdy gracz po pierwszych rundach powinien sobie bardzo dobrze radzić. Może się jednak wielu osobom pojawić myśli ile osób maksymalnie może grać w państwa-miasta. Już przechodzimy z odpowiedzią! Tak naprawdę nie ma maksymalnego ograniczenia, gdyż jak widzisz zasady są takie, że w dwie osoby, pięć, a nawet 10 bez większych trudności może grać, zwycięzca zostanie wyłonimy, a przy tym będziemy się bardzo dobrze bawić.