Artykuł oceniony na 5.00 / 5Ilość komentarzy: 0
Jak bezpiecznie zapakować części motoryzacyjne?
Sprzedaż części motoryzacyjnych odbywa się obecnie na wiele różnych sposobów. W ostatnich latach, głównie za sprawą rozwoju Internetu, niezwykle popularne stały się sklepy internetowe. Nie brakuje także osób prywatnych, które oferują zarówno nowe, jak i używane części samochodowe w sieci. W związku z tym, na bieżąco, rozwija się także rynek usług transportowych. Nadal jednak obowiązują pewne restrykcje w kwestii przesyłek. Pamiętaj, że to na nadawcy spoczywa odpowiedzialność za zabezpieczenie paczki na czas transportu. Sprawdź zatem, w co pakować części samochodowe i jak robić to dobrze!
Wysyłka części motoryzacyjnych - najważniejsze zasady
Na samym początku warto wspomnieć, że nie wszystkie części samochodowe można wysyłać za pośrednictwem typowych firm przewozowych. Każdy przewoźnik ma własną listę towarów zakazanych w obrocie, wśród których najczęściej znajdują się akumulatory.
Do wysyłki w standardowym obrocie kurierskim dopuszczone są natomiast takie elementy wyposażenia samochodu jak:
- filtry,
- rury wydechowe,
- wycieraczki,
- kierownica,
- fotele,
- zderzaki,
- opony,
- felgi,
- elementy karoserii.
Na palecie również wysłać silnik, skrzynię biegów czy nawet poduszki powietrzne.
We wszystkich przypadkach, kluczem do sukcesu jest natomiast odpowiednie opakowanie dla części motoryzacyjnych . To ważne, zarówno dla bezpieczeństwa naszej przesyłki, jak i pozostałych paczek transportowanych przez firmę kurierską.
Poniżej znajdziesz mnóstwo praktycznych informacji jak bezpiecznie zapakować części samochodowe.
W co pakować części samochodowe?
Choć poszczególne części samochodowe mocno się między sobą różnią, łączy je jedno - niestandardowy kształt . Można wśród nich znaleźć zarówno małe i lekkie elementy, jak i przedmioty o naprawdę dużych gabarytach.
Właśnie z tego powodu, do zabezpieczania części motoryzacyjnych potrzebne są różne opakowania. Najbardziej przydadzą się dobrej jakości pudełka kartonowe,folia bąbelkowa, folia stretch, wypełniacze do paczek, worki foliowe (duże i małe) oraz wytrzymałataśma samoprzylepnado zamknięcia pudełka.
Może Cię zainteresuje?
Produkty z kategorii: KartonyJak pakować części motoryzacyjne?
Pakowanie części samochodowych nie jest trudne. Wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad.
Owiń każdą część w folię bąbelkową. W OPAKO zalecamy także wykorzystanie tektury falistej do zabezpieczenia ostrych elementów metalowych.
Może się zdarzyć, że niektóre części, do wysyłki, należy zdemontować. Wówczas wszystkie drobne elementy (typu śrubki) warto umieścić w niewielkim opakowaniu zbiorczym takim jak woreczek foliowy z zamknięciem strunowym. Dzięki temu nie zgubią się podczas transportu lub podczas późniejszego rozpakowywania paczki przez jej adresata.
Kolejny etap to włożenie części do pudełka z kartonu wykonanego z grubej, najlepiej 5-warstwowej tektury. Warto pamiętać, że im grubszy jest karton, tym bardziej wytrzymały. W przypadku ciężkich części samochodowych ma to niebagatelne znaczenie dla bezpieczeństwa zawartości przesyłki.
Na tym etapie, należy koniecznie wypełnić puste przestrzenie w paczce za pomocą specjalnego wypełniacza. Mogą to być foliowe wypełniacze typu airbag, wypełniacze sypkie lub folia pęcherzykowa z dużym bąblem. Wybór jest uzależniony od rodzaju części, a także indywidualnych preferencji użytkownika. W tym przypadku liczą się przede wszystkim dwie kwestie - zapewnienie odpowiedniej amortyzacji oraz zabezpieczenie części przed przemieszczaniem się wewnątrz opakowania. Do zamknięcia i uszczelnienia pudełka należy użyć dobrej jakości taśmy klejącej. Całość można owinąć w folię stretch.
Na pudełku warto również umieścić specjalne etykiety informacyjne typu “Fragile” lub “Nie rzucać”. Nie oznacza to jednak, że w ten sposób przerzucamy odpowiedzialność za bezpieczeństwo naszej paczki na firmę transportową. To nadawca musi o to zadbać poprzez odpowiednie opakowanie części motoryzacyjnych.
Powyżej znajdują się ogólne zasady pakowania elementów wyposażenia samochodów. W praktyce, trzeba również wiedzieć jak zabezpieczać części o mocno nieregularnym kształcie.
Wysyłka części samochodowych na palecie
Nie jest problemem wysyłka niewielkich części motoryzacyjnych, takich jak elementy układu hamulcowego, wycieraczki czy filtry. Schody pojawiają się w przypadku dużych i ciężkich elementów nadwozia, a także silnika czy skrzyni biegów. W takim przypadku sprawdzi się paleta.
Części samochodowe, przed załadowaniem na paletę, także muszą zostać odpowiednio zabezpieczone. Ważne jest również to, aby nie wystawały poza paletę. W tym przypadku, również przyda się folia bąbelkowa oraz uniwersalna folia stretch, najlepiej w czarnym kolorze.
Jeśli regularnie wysyłasz części motoryzacyjne na palecie, sprawdź koniecznie naszą ofertę na dobrej jakości dyspensery i odwijacze do folii stretch. To niesamowicie praktyczne narzędzia, które gwarantują równomierne naciąganie folii, dzięki czemu materiał nie skleja się, ani nie zawija. To znacznie ułatwia pracę podczas pakowania, a jednocześnie pozwala na optymalne zużycie materiałów.
Aby dodatkowo zabezpieczyć krawędzie wysyłanej części, warto sięgnąć po narożniki tekturowe. Te niepozorne elementy do pakowania gwarantują naprawdę świetną ochronę fragmentów szczególnie podatnych na uszkodzenia mechaniczne. Co więcej doskonale stabilizują transportowaną część.
Jak zapakować zderzak samochodowy?
Kiedy mowa o niestandardowym kształcie części samochodowych, jako pierwszy na myśl, przychodzi zazwyczaj zderzak. Na pierwszy rzut oka, pakowanie tego elementu może się wydawać bardzo trudne, zarówno ze względu na mocno specyficzny kształt, jak i łatwość jego uszkodzenia.
Jak więc zapakować zderzak samochodowy, aby dotarł do adresata w idealnym stanie? Przede wszystkim należy zabezpieczyć rogi i krawędzie. Do tego celu sprawdzi się niezawodna folia bąbelkowa w rolce . Owinięcie zderzaka wieloma warstwami folii i stretchu to dobre zabezpieczenie przed wszelkiego rodzaju uszkodzeniami mechanicznymi, typu zarysowania, obicia czy otarcia.
Aby zderzak nie wyginał się podczas transportu, należy dodatkowo usztywnić przesyłkę, gdyż samo owinięcie folią jest w tym przypadku niewystarczające. W OPAKO polecamy do tego celu tekturę falistą lub tekturę o strukturze plastra miodu. Ta druga jest znacznie sztywniejsza i znacznie częściej bywa stosowana do mocowania ładunków na palecie, ale sprawdzi się także do usztywnienia zderzaka.
Jak zapakować opony do wysyłki?
Jeśli planujesz wysyłkę opon, musisz najpierw zadbać o to, aby były suche i czyste. To podstawa, od której należy zacząć! Dopiero potem można przystąpić do pakowania. Choć można to zrobić na wiele sposobów, poszczególne firmy transportowe mają zazwyczaj własne wytyczne dotyczące wysyłki opon. Należy to sprawdzić przed zamówieniem usługi.
Część przewoźników wymaga, aby każda opona została zapakowana pojedynczo i owinięta taśmą samoprzylepną. Etykieta wysyłkowa powinna zostać wówczas naklejona na taśmę w taki sposób, aby kod kreskowy znajdował się na rancie opony i był dobrze widoczny dla kuriera. To w zasadzie najprostszy i najszybszy sposób pakowania opon. Ale nie jedyny!
Druga metoda to wysyłka opon w kartonie. W takim przypadku należy owinąć przedmiot wykorzystując pojedynczy arkusz kartonualbo okrągłe “pokrywy” z tektury. Całość trzeba jeszcze zabezpieczyć taśmą, żeby opony się nie wysuwały. Dodatkowo można zastosować worki na opony,które sprawdzają się także do magazynowania i przechowywania tych elementów wyposażenia.
Kolejny sposób opiera się na wykorzystaniu folii stretch. Można tak zapakować nawet dwie opony jednocześnie! W ostatniej metodzie pakowania stosuje się taśmę polipropylenową. Podobnie jak w przypadku folii stretch, da się w ten sposób wysłać dwie sztuki opon w jednej przesyłce. Trzeba je wtedy połączyć przy pomocy taśmy w minimum trzech miejscach, a potem dodatkowo owinąć szeroki pas taśmy samoprzylepnej i umieścić na nim etykietę przewozową.
Jak spakować alufelgi do wysyłki?
Felgi (bez opon) można zapakować w pudełko z kartonu lub zabezpieczyć tekturą, a potem dokładnie owinąć stretchem. Do pakowania sprawdzi się także nasza niezawodna folia pęcherzykowa . O czym warto pamiętać w tym przypadku? Otóż, podstawą pakowania felg do wysyłki jest zastosowanie kilku warstw materiału zabezpieczającego. Tylko wtedy zyskujemy pewność, że żaden element nie zostanie porysowany czy uszkodzony w inny sposób.
W OPAKO polecamy także specjalne kartony na felgiw rozmiarze 540 x 540 x 200 cm.
Są to praktyczne opakowania do wysyłki felg o wielkości do 17". Na etapie wyboru pudełka, jednym z najważniejszych kryteriów jest właśnie rozmiar opakowania. Odpowiednio dobrane - nie będzie ani za ciasne, ani zbyt luźne. Pudełka do wysyłki felg dostępne w naszym sklepie są wykonane z 5-warstwowej tektury o fali BC i gramaturze 650 g/m².
Kartony na felgi doskonale sprawdzają się w sprzedaży wysyłkowej. Korzystając z tej formy opakowania, masz pewność, że przedmiot nie ulegnie zniszczeniu i w idealnym stanie dotrze do adresata.
Gdzie kupić opakowania do części samochodowych?
Pakowanie części motoryzacyjnych to nic trudnego, pod warunkiem, że mamy pod ręką dobrej jakości opakowania. Można je oczywiście znaleźć w naszym sklepie internetowym. Jeśli nie wiesz jak zapakować części samochodowe , skontaktuj się z nami telefonicznie lub napisz poprzez formularz kontaktowy. Wspólnie wybierzemy najkorzystniejsze rozwiązanie.
OPAKO to lider na polskim rynku opakowań. Posiadamy wyjątkowo szeroki asortyment produktów, który od lat budujemy w oparciu o olbrzymie doświadczenie w naszej branży. Dzięki temu oferujemy wyłącznie najlepsze i sprawdzone opakowania produkowane przez czołowych producentów z Polski i zza granicy.