Podobnie do innych materiałów do pakowania, taśma maskująca jest bardzo przydatna i uniwersalna. Warto zawsze mieć pod ręką rolkę takiej taśmy. Podczas planowania malowania najlepiej jest natomiast wyposażyć się w odpowiedni zapas taśm malarskich różnych rodzajów, co pozwoli ochronić każdą powierzchnię.
Taśma malarska, czy taśma maskująca?
Przed malowaniem wiele osób kompletuje niezbędne do tego działania przedmioty. farby, wałki, pędzle, folia malarska i taśma do zabezpieczenia to podstawowe z nich. Ale którą taśmę wybrać? Taśma malarska, czy taśma maskująca? Odpowiedź jest prosta, a dla niektórych być może nieco zaskakująca - to ten sam produkt! Obie nazwy odnoszą się do papierowej taśmy, którą wykorzystamy podczas malowania i nie tylko.
Do najważniejszych właściwości taśmy malarskiej należy zaliczyć wykonanie z papieru, po którym można bez problemu pisać (długopisem, ołówkiem, flamastrem, markerem, itp.), a także dość słaby klej. Czemu wykorzystany w tym rodzaju taśmy klej nie jest mocniejszy? Wtedy mógłby spowodować trudności w odklejaniu taśmy po skończonej pracy. Mocny klej mógłby też zbyt mocno przyklejać się do farby i spowodować jej odpadanie. W skrajnych przypadkach mogłoby dochodzić nawet do odchodzenia tynku, dlatego klej jest dość słaby. Wystarcza do zabezpieczenia oklejonego miejsca, jednak nie pozostawia śladów po odklejeniu.
Czy warto używać taśmy maskującej?
Podczas malowania taśma maskująca jest jednym z podstawowych produktów. Dobre i staranne zabezpieczenie malowanej powierzchni i przedmiotów znajdujących się w pomieszczeniu to podstawa sprawnego malowania. Dotyczy to szczególnie miejsc, które stykają się ze ścianą, którą malujemy:
- listwy przypodłogowe
- meble w zabudowie
- duże meble, szafy
- futryny drzwi
- parapety, okna
- sąsiednia ściana, sufit
Zabezpieczenie powyższych miejsc sprawia, że nie musimy zachowywać zbyt dużej staranności podczas malowania, a efektem nie będa powstałe zabrudzenia. Cieknąca farba, czy przypadkowe zachlapanie pozostanie na taśmie, którą po skończonym malowaniu wystarczy zerwać i wyrzucić. Warto więc poświęcić godzinę-dwie na zabezpieczenie malowanego pomieszczenia.